Споделена история от Други

Няколко въпроса относно изкупуването на злато
Та така, аз съм момиче на 15 години. Имам известни затруднения (няма какво да се обяснявам много много) и искам да продам някои от златните ми неща (джунджурийки.. пръстен, гривна и т. н) И въпросите ми са:
1. Написах по горе годините си, понеже ме притеснява дали ще приемат златото на непълнолетна?
2. В нормален златарско-бижутерен магазин ли трябва да занеса мен и златото?
3. Знам, че цената за грам е около 30лв, но ако я знаете с точност бихте ли ме уведомоли?
Благодаря!

П. С. Моля модераторите да удобрят публикувайки моята "история" наистина ми е важно. И на вас благодаря! Усмивки!

Коментари

1.   Мисля, че не го приемат ако си непълнолетна, искат лична карта. Да в златарски магазин трябва да отидеш стига да изкупуват злато. Долу горе толкова върви 30 лв. Вече зависи от каратите.

2.   Цената зависи от чистотата на пробата, тъй като повечето бижута не са от чисто злато, а от сплав съдържаща други примеси.
Виж този линк:
http://bg.wikipedia.org/wiki/Карат_(благородни_метали)

Сама можеш да видиш моментната цена на златото на борсата, на този линк (цената е посочена в щатски долари за 1 унция,защото така се определя борсовата котировка. 1 унция е равна на 31,1 грама)
http://www.fastmarkets.com/thebulliondesk

В момента, в който ти пиша, цената е 1311,15 USD за унция,
т.е 1311,15 / 31,1 = 42.2 USD за 1 грам чисто злато.

Ако твоите бижута са примерно от злато 14 карата, трябва да умножиш така получената цена по съответния процент чистота на пробата, който може да видиш от линка във Википедия. 14 карата се равняват на 58,5 % злато, т.е умножаваш 0,585 * 42,2 = 24.69 USD за грам.
След това намираш курса на долара и превръщаш в левове.

Предполагам, че не знаеш колко карата ти е златото и за да разбереш трябва да го дадеш на златар, който най-вероятно ще ти предложи и цена за откупуването му. За да не те прецакат като видят че си дете, най-добре го дай за проба на поне две места за да си сигурна че не те лъжат с каратите. От там нататък цената можеш да си я сметнеш сама, или ако ти е много сложно, пиши пак тук и аз ще ти помогна.
Трябва да се има впредвид и че така сметната цена важи само за материала, а едно бижу струва повече от това, заради вложената работа и естетическия си вид. Човекът на когото ще го продадеш обаче ще е просто прекупвач, който се надява да го препродаде и затова няма да ти предложи много по-висока цена от тази на материала.

3.   Благодаря за изчерпателния отговор, номер 1. Много ми помогна обстойното ти разяснение по въпроса.

Авторката :)