Споделена история от Други

Психиатър
Здравейте,

Ще се опитам да бъда кратък. Имам много сериозен проблем - психиката ми е тотално смазана. Много стрес в професионален и личен план, направо не мога да си намеря място. Едва ли има смисъл да казвам, че няма как да променя живота си, тежко време, трябват пари, нямам избор. Затова трябва да си оправя психиката - миналата седмица се чувствах ужасно в работата, не че нямам желание да работя, но аз едвам функционирах, толкова ми беше зле. Много работа, няма време за отпуска и т.н. Та реших вечерта да отида при личния ми лекар - да ми даде направление за психиатър, предполагам така става работата. От психолог няма смисъл, просто съм на ръба, трябва ми лечение, ако ще да е с хапчета, а не съвет. И както бях решил, в момента, в който си тръгнах от работа просто се отказах. Не посмях. Голям, як мъж - някак си не мога да си представя да кажа, че имам психически проблеми, дори да е на личния ми лекар. А и ако отида на психиатър и ме изкара луд? Може да провали и без това колебливата ми кариера - знаете колко е трудно днес да намериш прилична работа. Наистина не знам какво да правя. Моля за съвет. Мога ли да отида на частен психиатър, наистина не съм запознат. Там, предполагам, е доста скъпо? Всякакви съвети ще са от полза!

Коментари

1.   Според мен си доста страхлив и неуверен. И това прераства в игра със собственото ти здраве. Просто се вземи в ръце, отиди, вземи си направление и посети психиатър, докато не си психясал наистина. Това са предразсъдъци, не само психясалите ходят на психиатър. Тези, които искат просто да са балансирани душевно и да са в хармония в себе си, без да усещат вътрешни противоречия, също ходят.

2.   Не вярвам, че за личния ти лекар ще е изненада някой да му поиска направление за психиатър - много хора имат подобни проблеми в днешно време. Не е нужно да обясняваш на приятелите и познатите си, че посещаваш психиатър, просто потърси добър специалист и си запиши час, притеснителното ще бъде докато се отпуснеш и започнеш да споделяш проблема си, оттам нататък ще работите заедно за решаването му. Не отлагай ходенето, така само си удължаваш душевния тормоз. Ако толкова се притесняваш как да кажеш на личния си лекар, просто обясни, че в последно време си подложен на голям стрес, че си много нервен, че ти идва в повече всичко, че имаш нужда от консулт, даже и да говориш със заобикалки, личният лекар сам/а ще се досети за какво си отишъл. Успех!

3.   Нищо срамно няма в нуждата ти от помощ!
Напротив - умението да поискаш помощ, когато се нуждаеш от такава - е индикатор за добро психично здраве ( и интелект ).
Осъзнал си, че напрежението около теб ти е в повече - кажи го на личният си лекар! Даже той е възможно да ти изпише някое леко успокоително, без да те изпраща на психиатър. Обикновено така се прави.
Погрижи се за себе си, без да си мислиш - кой, какво щял да си помисли и / или каже. Ти си си най - важният. И точка.
Действай!

4.   Нищо срамно няма в нуждата ти от помощ!
Напротив - умението да поискаш помощ, когато се нуждаеш от такава - е индикатор за добро психично здраве ( и интелект ).
Осъзнал си, че напрежението около теб ти е в повече - кажи го на личният си лекар! Даже той е възможно да ти изпише някое леко успокоително, без да те изпраща на психиатър. Обикновено така се прави.
Погрижи се за себе си, без да си мислиш - кой, какво щял да си помисли и / или каже. Ти си си най - важният. И точка.
Действай!

5.   Автора:

Благодаря много за съветите! И все пак не се виждам да отида. Ще се оправя някак, мерси отново.

6.   Не мога да си обясня защо в днешно време, или може би трябва да кажа в нашата държава, защото до където ми стигат наблюденията, по света не е така, грижата за психичното здраве на човека се приема за нещо срамно. Стресът е може би най-разпространената болест, но едно 80% от хората просто решават да си страдат, защото... това е нормално.

Моят съвет е да отидеш на психиатър и да потърсиш това, от което имаш нужда. Само бъди внимателен на какъв човек ще попаднеш. Но вярвам, че един добър психиатър може много да помогне за да потръгне животът ти в положителна посока, постигането на добро психично здраве е като пречистване на извора на нашия живот.

Sage

7.   Начи, само в България я има тая глупост - който посещава психиатър, е луд! А ония зад океана, дето все не можем да ги хванем за шлифера, си имат персонални психиатри и тичат при тях щото им излязла пъпка на носа и се депресират от нея. Човече, забрави завинаги тия глупости и иди да потърсиш помощ! Със сигурност има психиатри с частна практика. Просто се поинтересувай. Не е проблема в отиването, а в това да намериш свестен. Дано да имаш късмет. Погрижи се за себе си, щом чувстваш нужда и изхвърли от главата си притесненията. Хората са заети със собствените си проблеми. Надали на някого му пука къде си отишъл. Желая ти бързо да се оправиш!

8.   Добре си решил да не ходиш, няма да ти помогнат хапчетата, само ще ти навредят.

Живота си няма нужда да го променяш, промени си мисленето и нагласата и той сам ще се промени. За едните пари ли ще си жертваш здравето?

9.   Препоръчвам ти да потърсиш книги на тема когнитивно-поведенческа терапия(КПТ). Сега на българския пазар има една "Когнитивно-поведенческа терапия for Dummies". Аз и на психиатър съм ходил, но КПТ се оказа много по-полезно. В общия случай психиатрите ще ти изпишат някакви хапчета, влияещи на химическите процеси в мозъка, а КПТ търси и лекува причината. КПТ може да се използва при всякакви тревожни разстройства, включително обща тревожност и депресия.

Има психиатри, които лекуват и с КПТ. Знам, че в Александровска го използват, за други не съм се интересувал. Моят психиатър ми изписа SSRI - инхибитор на обратното захващане на серотонина. Пих го един месец и въпреки, че имаше подобрение през това време четох доста и избрах да пробвам другият начин - с дълготрайна терапия на самите мисловни процеси.

10.   "Благодаря много за съветите! И все пак не се виждам да отида. Ще се оправя някак, мерси отново. "- и аз смятам, че не си за психиатър, ти си открил истината, тя е в оптимизма ти! Абсолютно всеки трудещ се човек преживява, било то по малки или по големи житейски проблеми! Ако някой каже, че никога не е изпадал в житейски проблем, бих го нарекъл лъжец. Като чета разсъжденията ти, ти си съвсем нормален човек, с все още лека депресия(преживял съм такава и напълно те разбирам). Тези реформи след 89 год., донесоха много стрес за хората, съкратиха се много работници и изведнъж се натовариха други с непосилна работа. А това е голям стрес за организма. Само олигофрените не усещат промяната, на тях винаги им е весело! Бих те посъветвал, да отидеш на невролог! Опиши му ситуацията, че си много натоварен в работата и от това се чувстваш некомфортно, усещаш се уморен и подтиснат, сигурен съм, че ще те разбере. Не само психиатрите разбират от психика, дори един старец от село, може да бъде по добър психиатър. Прав си, че ако те види някой познат, че посещаваш психиатър и ако е недоброжелател и те разнесе, има риск за кариерата ти. Не ги слушай онези, които лесно дават съвети, без да са преживели това, за което съветват! В организма ти е спаднал хормона серотонин(стреса потиска неговото производство) и това е причина за твоето състояние. Бях в много тежко състояние, бих казал в тежка депресия, ходих и на психиатър, но ползата от него беше отрицателна. Изписа ми толкова силни лекарства, че за няколко дни, се превърнах на ПАРЦАЛ. Захвърлих лекарствата му и както ти си решил, с воля, първо с билки(жълт кантарион), после невролог ми изписа Деанксит и постепенно излязох от блатото, стой повече на слънце, тогава организма си произвежда повече серотонин и ще се оправиш, сигурен съм. Аз го преживях, ще го преживееш и ти!

11.   Автора:

Номер 10, благодаря ти специално! Радвам се, че срещам разбиране. Ще опитам да извлека полза от всеки коментар. Мерси на всички!

12.   Аз писах един от първите коментари, сега прочетох и този на номер №10 и може би наистина прибързано съм те посъветвал да се обърнеш към психиатър - може би защото от написаното от теб останах с впечатлението, че искаш да отидеш точно при такъв специалист. По-лек вариант е да опиташ лечение с хомеопатия или наистина да се обърнеш към невролог - може би той ще ти бъде по-полезен, а и няма да го има притеснението да поискаш направление от личния си лекар. Потърси добър специалист и дано той ти помогне да превъзмогнеш депресията си.

13.   Автора:

Честно казано вече и аз не знам. Номер 12, наистина мисля, че имам нужда да се обърна към специалист, защото положението е извън контрол - опитвах хомеопатия, опитвах да релаксирам - не се получава. Просто съм на ръба - осъзнавам, че проблема е сериозен и че не мога да се справя. Губя контрол, чувствам се зле, осъзнавам го и не мога да го контролирам. Проблемът е доста сложен, мога да пиша много, но няма смисъл. Ще търся начин да се справя сам, за сега нямам достатъчно решителност да потърся помощ.

14.   Абе какво му мислиш,изобщо не мисли за това,така ще се успокоиш и всичко ще се оправи.Проблемът ти е ,че постоянно мислиш за това. Свиркай си и хич да не ти пука и нещата ще се наредят.

15.   Не знам с какво е свързана работата ти, но хормоните, които при липса причиняват депресия - серотонин и мелатонин, се отделят при физическа активност.
Аз съм 8, пиша от личен преживян опит.
Никакви хапчета и "специалисти" не помагат.
Организма притежава на практика неограничен ресурс да се справи с всеки проблем, но трябва да вземеш решение, да решиш категорично, че ще ликвидираш този проблем, и да имаш вяра в своя организъм, че той може и ще се справи с това. Това са временни състояния, те отминават... понякога те държат с години, както беше в моя случай... но отминават. Ако чувстваш, че не можеш да се справиш... бори се, търси изход и решение, дано да не стигаш до психиатри и хапчета. Пак го казвам и няма да спра да го повтарям: те не са ни в помощ, а само във вреда.

Спортувай нещо, движи се - тичане, разходка сред природата, упражнения, много е важно. Следи си мисленето и емоциите и премахвай съзнателно всякакъв негатив. Ако се товариш прекомерно и се преуморяваш, трябва да намериш баланс. Като цяло започни да ОБИЧАШ и УВАЖАВАШ СЕБЕ СИ!! Не прави комромиси със себе си и здравето си от страх, когато правим компромиси със себе си, винаги губим. Мога да пиша много с надеждата нещо от моя опит да ти е в полза и помощ, но всеки сам е отговорен за живота си и за това какво се случва в него, никой не може да върви вместо тебе... виж този сайт sebepoznanie. com

16.   отиди на планината и си налей вода, слушай птиците как пеят.. Кажи какво те притеснява, какво работиш? Какво искаш да работиш в бъдеще? Какво ще промениш?

17.   Автора:

Номер 16, бих ти казал какво работя, но има голям шанс някой да се сети кой съм. Със сигурност не искам да работя това, което в момента, но това е друг въпрос. Сложно е...

18.   "Честно казано вече и аз не знам. " - авторе, какво е това отчаяние, няма място за това? Възвърни си оптимизма, послушай съветите само на препатили и преживели твоето състояние хора! Не обръщай внимание на онези, като №14, на които и през ум не им минава как се чувстваш. Лесно е да се каже свиркай си, но дали на практика става така. Аз съм №10, напълно подкрепям съветите на №15, сигурен съм, че ще ти помогнат. Наистина, ако имаш възможност, поработи малко тежък физически труд. Работи в градината, работи всичко което изпотява, или спортувай. Прави си кросове, и бъди повече на открито(най добре в планината). Ако обичаш животните, вземи си куче, нямаш си представа колко помага това, като общуваш с него, забравяш за всичко, много е релаксиращо. Аз бях в състояние, да не мога да стоя на едно място, въздуха не ми стигаше, в затворена стая не можех да стоя, но като отида при кучето си, всичко се успокоява, вярвай ми, преживял съм го! Не съм сигурен, че хомеопатията ще те оправи, но определено помага(може и с плацебо ефект да е, но помага). На мен специално, хапчетата Деанксит ми помогнаха най добре. Не случайно ги наричат хапчетата на щастието, много слаб антидепресант са, но много помагат. Работех като ел техник, и изобщо не ми пречеха да си върша работата, а и на шьофирането не ми пречеха. Най добре, отиди при невролог, той ще реши как да ти помогне! А и ние сме с тебе, не си сам, само пиши, ще помагаме с каквото можем. Щом ние сме го преживели, ще го преживееш и ти, бъди сигурен в това! Дори и животните страдат от депресия.
П. П:- Ако не професията, поне възрастта си напиши, мисля, че е от значение. Обикновено депресиите са при по младите, но знае ли човек, на всеки може да му дойде до главата(пиша до главата, защото серотонина се произвежда точно в мозъка, т. е. в главата).

20.   Автора:

18, мерси отново. Наистина ме зареждаш с оптимизъм, дори не знам защо отделяш толкова време да ми помагаш, без дори да ме познаваш :) Относно спорта - опитвах и опитвам, но не се чувствам по-добре от него. От скоро започнах всяка вечер след работа да спортувам, за сега не помага особено, но аз и не очаквам толкова бързи резултати. Работата ми далеч не е свързана с физически труд, а с голямо обездвижване - това определено допринася за състоянието ми.

"Аз бях в състояние, да не мога да стоя на едно място, въздуха не ми стигаше" - аз пък където и да застана, каквото и да направя се чувствам зле - няма значение дали съм на работа, у нас, дали лежа, гледам филм, слушам музика или спортувам. Въртя се в един гаден затворен кръг и точно това ме отчайва, опитвам се да намеря начин да изляза, но не става. За възрастта - млад съм, между 20 и 30, но като начин на мислене и проблеми по-скоро бих казал, че съм на 40-50.

21.   \\Към автора, от №10.
"дори не знам защо отделяш толкова време да ми помагаш, без дори да ме познаваш" - авторе, нима трябва да се помага само на познати? Нали си направил това описание на положението в което се намираш, търсейки помощ и съвет, а после се изненадваш, ако някой иска да ти помогне. Аз помагам на всеки който е в беда, независимо от пол, възраст, или народност. Помагам на всички живи същества, които имат нужда от помощ. Има поговорка:- "човек в нужда се познава". Аз искам да съм човек, и затова помагам с каквото мога. Твоето състояние ми е напълно познато, защото съм го преживял и затова искам да ти помагам със съвети. Няма случаи в живота, в които умереният спорт(лек джогинг), да не е помогнал. Не спирай с бягането, но не и до изнемога. Бягай най малко 15-20 минути с бавно темпо(за предпочитане в парк или гора), неминуемо резултатите ще са положителни.
Като чета описанието на състоянието ти, мисля, че положението ти не е по тежко от това в което бях аз. Пишеш, -:"няма значение дали съм на работа, у нас, дали лежа, гледам филм, слушам музика или спортувам. " - Ако на работата имаш дразнител, то да се чувстваш зле е разбираемо, но щом можеш да лежиш, да гледаш филми и да слушаш музика, то положението ти съвсем не е толкова трагично. Какви ти филми и каква ти музика, аз ти казвам, една минута не можех да стоя на едно място, не можех място да си намеря, единствено общуването с кучето ме разсейваше, действаше ми като магия, и с помощта на розовите хапчета на щастието, Деанксит, за 4-5 месеца излязох от блатото на отчаянието. Не знам от колко време се чувстваш така, но не очаквай, че ще се оправиш за една седмица, както при грипа. Отбягвай хора негативно настроени, отбягвай онези, които говорят постоянно за болести и са песимисти, общувай с весели хора. Щом можеш да гледаш филми, гледай повече комедийни и развлекателни. На тази възраст, сигурно си имаш жена, или гадже, ходете повече на разходки сред природата. А сривът ти, да не е заради жена? Разочарование от любовта, всеки е преживявал, ще го преживееш и ти, жените не заслужават такива жертви, не им доставяй това. Ако е заради жена, не си заслужава да се хабиш!

22.   Към#18, #14 съм, и също съм в полужението на авторът, написах това да не го мисли толкова, защото на мен ми помага, така че много добре знам какво е да си в това състояние.

23.   №14, щом си в полОжение, да си свиркаш и го правиш, значи нищо не знаеш за положението на автора! Това, че те е ядосало гаджето и ти е станало криво в момента, но на другият ден ти се свирка отново, не значи, че си в депресия! Преди да коментираш, научи правописа! №18 съм.

24.   Не е така #18, бил съм в тешка депресия, дори бях на ръба на самоубийств, и именно това мислене ми помогна да се измъкна, благодарение на мой познат, който ме посъветва да не му мисля толкова, за това не дей да критикуваш. За правописът, всеки прави грешки, да объркал съм О с У, но това не е толкова важно. Намерението не ми е било да се заяждам с теб, само исках да поясня предният си коментар. #14

25.   №14, радвам се, че си се излекувал и сега си добре. Извинявам се, ако съм те засегнал със забележката за правописа, направих го добронамерено, не със цел да те засегна! По разсъжденията ви си личи, че сте млади хора, и ти, и автора, а състоянията ви показват(твоето някога, а на автора сега), че наистина тази така желана нова демокрация, докара по скоро вреда, отколкото по добър живот. Така се натовари психиката на младите, че подобните случаи станаха много. Лошото е, че с тези компютри, много телевизия и запои в дискотеките, съвсем си претоварвате психиката, малко спортувате и отрицателните резултати са налице. Това което съветваш автора(да си свирка), е възможно да го направи след като излезе от блатото на депресията, но в това състояние, само с воля и свиркане няма да се справи, наистина му трябва помощ от специалист-невролог!

26.   Съгласен съм с теб#25, само исках да помогна на авторът, да му вдъхна увереност, че може да се оправи сам, защото специалистите/психолози, невролози, те тъпкат с антидепресанти и други химикали и когато ги спреш, когато уж вече си се оправил, тогава става лошото, връщаш се почти в изходно полужение. Авторе, можеш сам да се оправиш, внушавай си всеки ден"аз мога, аз съм самоуверен и ще се справя с проблемите, с нищо не съм по различен от другите, щом другите могат значи и аз мога". Позитивното мислене много помага. Вярвам, че ще се оправиш, успех. #14

27.   Опитай се да си намериш гадже, със сигурност то ще те измъкне от това състояние, щом си между 20-30, не си пропилявай младостта, сега му е времето, липсва ти момиче и любов, колкото и трудно да е да я намериш, положи усилия в тази насока, само така ще се измъкнеш от дъното.