Споделена история от Други

Изтрити файлове
Здравейте. Надявам се някой да може да ми помогне.
Директно към проблема ми.. имах снимки и 3 текстови документа на флашката ми, които съм изтрила без да искам, а са ми много важни и искам да си ги възстановя. Там е работата, че аз качах информация на флашката, докато час по-късно не се усетих, че съм изтрила папката със важните неща по погрешка. Някой да има идея дали ще мога да си ги възстановя и с коя програма. Мерси

Коментари

1.   Не можеш. Провери си в кошчето, ама не вярвам да са там.

Violet

2.   Технически е възможно, но ти няма да можеш да се справиш. Щом вместо да потърсиш сама в Гугъл питаш тук за програма, то следващия ти въпрос ще е как се работи с тази програма и така до безкрай.
При изтриване на файлове всъщност няма никакво изтриване, т. е операционната система просто маркира мястото на диска като свободно, но старата информация още си стои там. Замисли се защо да копираш няколко гигабайта са ти нужни минути, а за да ги изтриеш секунди - защото няма никакво триене. Лошото в случая е, че вече си записала други данни на флашката и е вероятно някои от тях да са записани на същото място, където са били файловете, които искаш да възстановиш. Обнадеждаващото е, че флашките функционират по различен начин от хард-дисковете с магнитна глава. Флашката записва информацията на няколко места едновременно (стига да има свободно място), затова дори и някой от "изтрите" файлове да е презаписан, има вероятност да се възстанови от някое от резервните копия. Ако те разследваше полицията за нещо, 100 % щяха да ти възстановят всичките файлове. За да си ги възстановиш ти, най-добре потърси някой приятел, който разбира повече от компютри и спри да използваш флашката! Дори и нищо да не записваш на нея, Уиндоус може да набута там някой системен файл и да ти унищожи допълнително информация. Тая флашка трябва да се монтира само read-only и да и се клонира информацията от нея. После вече може да я ползваш, а файловете да се възстановят от копието.

3.   Номер 2 го обясни възможно най-точно.
Ако искаш да възстановиш файловете, спри да ползваш флашката с цел да се избегне презаписване на изтритата информация в клетките на паметта, като за най-сигурно може да активираш хардуерната защита от писане, която имат някой флашки по-висок клас и повечето SD карти - малкото плъзгащо се "бутонче" отстрани. Така ще бъде активиран хардуерно read-only режим, и никой няма да може да пише на нея.
Все пак не е сигурно, дори и да успееш да възстановиш файловете, дали те ще са в целият си размер и без загуби.
Не очаквай чудеса.

4.   Изтегли Recuva. Програмата е безплатна, а производителят е Priform, друг техен продукт е CCleaner. Не е сигурно, че ще успееш да възстановиш файловете си, но опитай.

PZHL

5.   От авторката: Доста изчерпателна информация, благодаря за което.
Номер 2 ще може ли да ми обясниш по-подробно как точно да процедирам с това клониране и т. н
Аз флашката не съм я ползвала от тогава.
Мерси предварително :))

6.   R-Studio - най-добрата програма за целта.

7.   Както е казал N4 - изтегли Recuva! Програмата е много добра, особено за снимки. Брат ми беше изтрил без да иска всичко на SD картата, Recuva възстанови почти всичко.
Обаче за текстовите документи не знам. На мен не успя да ми възстанови един доста важен, който беше изтрит от компютъра пак от брат ми (малък е, пипа където не трябва :D). По-точно възстанови го, но излизаха само някакви йероглифи и така и не успях да го оправя.
Но мисля, че щом са от картата, твоите документи ще се възстановят. Успех!