Споделена история от Други

Пречи ли, че карам от време на време на високи обороти?
Здравейте, имам кола ауди а4 комби 1999г. 1900 куб 115 коня TDI, карам я чат пат на високи обороти говоря за 4500 5000, но не задържам прекалено много на тея обороти, по принцип си карам на оптимални 2000 оборота примерно... как мислите? Лошо ли е, че от време на време си я настъпвам.. примерно всеки път като изляза. т. е. всеки ден примерно да я карам поне 1 път на високи обороти кефи ме ускорението просто

Коментари

1.   Не е проблем, но все пак не го прави веднага след като си я запалил. Карай си я 5 мин нормално и тогава я форсирай. Естествено недей да прекаляваш.

2.   Няма нищо лошо в това. Качваш си адреналина - правиш си кефа и да не ти пука :D

И баща ми е същия.. той кара Audi A6 2009 и когато съм при него от време на време я дава на Sport (автоматик е) ии.. летишш ^^.

Да не ти пука - прави си кефа, но естествено.. внимавай :))

*Someone..

3.   Съкратява се живота на автомобила ако караш постоянно на пълни обороти.

4.   Не е постоянно просто от време на време си ме кефи да натискам и да чувам как турбото смуче :)

6.   Ако гледаш формула 1, замисли се защо двигателите на болидите имат само 500-1000 км живот. Просто защото животът на двигателя е обратно пропорционален на оборотите, на които се кара. А двигателят е най-важната и най-скъпата част. Тя струва колкото половината автомобил. Ако се прецака двигател е по-изгодно да се продаде колата за части и да се купи нова.

Това означава, че трябва да се кара на високи обороти само при нужда, а не за кеф. Например ако е необходимо по-бързо изпреварване, респ. по-добро моментно ускорение.

7.   Моята прави така още докато запаля вдига 3000 4500 докато карам също и като освободя от скорос. Не знам какво и става не го правя аз отначало и се кефех ама ся ме дразни та и аз да питам това проблем ли е и някои има ли идея зо какво прави така

8.   Не е ли малко старичка колата за да си правиш такива експерименти

9.   Отвреме-навреме трябва да се дава повече газ, за да се прочисти турбината и да не се зацапа геометрията. Ако караш основно градско и пенсионерската ще имаш повече престой по сервизите, отколкото ако я натискаш.
Ако не вярваш, виж във форумите за дизелите.

10.   Аз си имам ауди 80, 84 година бензин и газ на всеки светофар съм на 6000 оборота и нищо не сменям освен основния ремонт 200лв. всяка година! Така че няма значение от оборотите а на коя предавка си.