Споделена история от Други

Майчинство и бременност
Здравейте на всички.
Бременна съм в почти 7- ми месец и от около 2 години съм безработна. Преди това имам трудов стаж от около 3год. Въпросът ми е ако сега намеря фирма в която да ме водят на работа ще имам ли право на пълното майчинство от 2год.?

Коментари

1.   Мисля че не. Трябва да имаш 24 месеца трудов стаж с платени здравни осигуровки, на зад преди датата на термина. И аз се интересувах от тези неща, защото от 1 година искаме дете, но не бяхме наясно с мъжът ми.

2.   Отговорите на всичките въпроси са в сайта на НСИ. Има и и-мейл, където също можеш да питаш и винаги отговарят.

http://www. nssi. bg/forusers/faq/243-faqbgbenefits

А това е един конкретен въпрос, който те касае.

http://www. nssi. bg/forusers/faq/243-faqbgbenefits/974-faqbenefits8

В твоя случай имаш право на минимално майчинство от 310 лв в периода от 45 дни преди термина до навършването на 2 г. на детето, само ако през целия този период си осигурена. А ако си осигурена към момента на 45 дни преди термина си осигурена и няколко дни след това прекратиш трудово правоотнношение, продължаваш да си получаваш майчинство, но само до навършването на 1 г. на детето.

Не знам дали знаеш, но ти се полагат и еднократни помощи. 250 лв ако е първо дете, 600 - за второ. Отделно ако има начин, се запиши в университет редовна форма до 6 мес след раждането (освен ако в момента не си студенкта редовна форма), може и магистърска програма, ако си бакалавър и имаш право на още 3720 лв еднократна помощ като студентка.

3.   Мисля, че всяка жена има право на майчински, но ако е била безработна има право само на 1 година на минимална работна заплата. Иначе майчинските се изчисляват за две години назад, като през първата година се взимат 90% от средното брутно, а през втората се взима минималната пак.
Не съм се сблъсквала още с това... Мой близки имаха проблеми и покрай тях понаучих някой неща.
Най-добре ще е да провериш в НОИ или да откриеш закона online и да се запознеш по-подробно с него.

4.   Не, няма да имаш. За да имаш пълно майчинство, трябва да имаш 2 години стаж непосредствено преди да забременееш.

5.   Не слушай номер 4. Трябва да имаш 1 година стаж (без значение кога), за да имаш право на майчинство. Ако нямаш, вземаш социално майчинство 160 лв 1 г. 2 години стаж непосредствено преди раждането се иска само за да се изчисли размера, но ако не си работила се взима за доход минималната работна заплата. За справки НОИ

6.   Ти имаш 3 години стаж, но с осигуровки, всичко, както трябва - значи ще вземаш.
Ако не е нещо в ред със стажа пак имаш право на 1 година майчинство. Подай си за 1вата година задължително.

7.   Запиши се да се водиш някъде в някоя фирма за всеки случай-аз се саписах в 5тия месец.

8.   Не вече си изтървала влака със майчинските от НОИ. Но в момента имаш права, които зависят от финансовото ти положение на теб и съпругът ти. Ако не си омъжена имаш право на 150лв сега на момента в 7-ми месец от бременноста от социалните, циганките затова не подписват брак, защото до три годишна възраст на детето им се полагат по 120лв месечно за всяко дете.

9.   Замълчете невежи. Като не знаете не подлъгвайте автрката с неща, които сте чули, но не сте разбрали. Номер 5 го каза най-кратко, ясно и точно. Ако към момента на излизане в болничен 45 дни преди термин имаш осигурител (работодател) ще взимаш майчинство, изчислено на 24-месечна база назад. След като си безработна и няма да имаш данни за осигуряване, за база се взема минималната работна заплата. Това е! Съвет - намираш фирма, която да те води и готово. Ще вземаш майчинство докато детето навърши две години!

10.   Номер 1 какво общо имат здравните осигуровки с осигуровките за временна нетрудоспособност и майчинство, от чийто фонд се изплащат тези обезщетения за бременност и раждане и отглеждане на малко дете?