Споделена история от Други

Дъщеря
От години ме измъчва един проблем с единствената ни дъщеря. А вече не само ме измъчва, а и се чудя как да се спасим. Беше в 4-ти клас, когато започна продължително да се сърди за незначителни неща. По същото време имаше вагинален сърбеж и по този повод минахме при моята гинеколожка, която между другото ме попита как ми е спиралата. Това отключи съвсем проблема. След кто ме попита за какво е спиралата започна да ми казва мръсница щом се разсърди, изискваше от мен да не спя с баща й.. Аз не се съгласявах и тя реагираше бурно - викаше, караше се с нас, разхвърляше. Стана груба и много изискваща. Без да зачита мнението и желанията на другите Не се срамуваше и не се притесняваше. Не искаше да потърсим помощ от психиатър. Но нещата станаха много сложни, всеки ден скандали, разхвърляне.. , Държеше с нас все едно ние сме децата, а тя родителя или по лошо все едно сме нейни роби. Не можехме да спим. Страхувах се от нея - беше много агресивна. Успях да я придумам да отидем на пдсихолог. Отидохме при психиатър, където се държа все едно няма нищо. Каза, че сме я ядосвали. При един от поредните скандали и разхвърляне /изваждаше всичко от гардероба, секцииите/ помолих психатъра да дойде в къщи. Не след дълго дъщеря ни се нахвърли и срещу нея като искаше да си ходи, че не я харесва. И когато всичко стана нетърпимо психиатъра ни съдейства да я закараме с линейка в софия - детско юношеска психиатрична клиника. Стоя един месец. Изписаните лекарства не помагаха. Сякаш нямаше чувства. След 1 година спряхме лекарствата и тя за пръв път плака. През всичкото това време трябваше да й угаждаме за да живеем що годе по спокойно. А тя бе вечно недоволна и изискваща. Обиждаше ни много. След София вече не ми казваше мръсница, а идиотка нещастна, същото и на баща си. След време отново потърсихме психиатър. Известно време и давахме без да знае едно лекарство. Стана много добричка, толкова, че чак ми се плачеше от жал за нея. Но имаше и главозамайване и успях по този повод да отидеме при психиатър. Там се опита да го убеди, че не се интересуваме от нея. Но разбира се не успя. Съгла си се да започне да пие лекарства, но 10 дни. И така и стана 10 дни и край. Така живеем. Чувствам се все едно ходя по ръба на пропаст, една грешна стъпка и падам. Сега е на 20 години – студентка за 2-ри курс в НБУ. Все толкова изискваща, безотговорна и груба е – дори повече – започна освен да крещи и обижда и да ме блъска, дори получих първата си плесница. Снощи след като вечерахме „пожела” да се изнесем от хола. Въпреки че в нейната стая също има телевизор. Тъйкато съпругът ми не се съгласи отново последва скандал. Срамувам се да гледам съседите в очите. Пропуснах да напиша, че е от няколко години започна и да краде. И никога тя не е виновна. Винаги ние. Не мога да кажа, че има приятели. Има много познати, но не близки приятели. Хубава, умна и чаровна е. Имаше приятел, с който беше щастлива, но след един месец дружба се разделиха, после отново се събраха и отново разделиха.... и винаги той бе виновен. Не можеме да общуваме истински защото тя се интересува единствено от себе си и желае да чува само това което иска – иначе започва да се сърди и отново скандал. Отчуждени сме. За всичките тези години я определям, като социопат и много страдам. С баща и се лишаваме от почти всичко заради нея, но вече се чудя трябва ли да го правим – ние идиотите нещастни, които тя мрази. Толкова много се е овластила, че се чудя какво ще прави с нас, когато вече не я издържаме.

Коментари

1.   Очевидно това е болестно състояние, което трябва да се лекува. Със сигурност й е поставена диагноза, нали? Трябва да приемете, че дъщеря Ви е болна и е необходимо да си взема редовно, подчертавам редовно лекарствата. Спокойно може да си излезе на квартира и да си поема сама нещата. Друг е въпросът, ако Вие не искате и предпочитате да е пред очите Ви.

2.   Как може да й позволявате такова нещо. И да знаеш вие сте виновни че така сте я разглезили, така че не търси вина в дъщеря си.

3.   Еее Вие през всички тия години от 4-ти клас до сега нищо ли не направихте по сериозни освен, че сте давали пари на вятъра за психолози. Вашия проблем има едно единсвено решние и то е много просто при следващия нейн изблик просто и казвате да се оправя сам едва ли къщата е нейна НА ВАС е трябва да ви отцени ако ли не да се оправя сама далеч от вас. Така както описвате нещата са доста доста зле никакво уважение към вас явно съпругата хич не я е шамарил когато е трябвало и няма никакво уважение към вас.

4.   Не, че съм много компетентна, но ще изкажа и моето мнение. Според мен вие имате някаква вина за това. Все пак едно дете се държи както е възпитано. Ако до 6-7 годишна възраст не се "скръцне със зъби", детето после цял живот ще ти се качва на главата. И все пак пробвайте да поговорите без скандали. Това не е нормално, дете, ама какво дете то направо жена, да се държи по този начин. И какво от това, че си имала спирала?

5.   Скъпа авторке, уви, вие така сте си научили отрочето.
Мога само да ти дам съвет за в бъдеще да не допускаш тя да слуша как "възрастните" си говорят, а и плюс това тя е малка, могла си да не й обясняваш подробно, като я знаеш каква е.
Един по-стабилно наказание (щеше ми се бой да напиша, ама моралистите в сайта ще ме изгорят на клада) ще я върнат в релси. Но престанете да я водите по психиатри и да я тъпчете с лекартства, защото това ще й развали психиката тотално. Повтарям, малка е още, след време ще осъзнае грешката си. Успех и пиши как се развиват нещата.
XII

6.   Жалко наистина. Като прочетох тази история разбрах каква ирония е живота. На свестните родители се дават лоши деца, а на лошите родители свестни деца. При мен историята е същата само че моите родители бяха тираните, те ме смачкаха и ме съсипаха, но никога една лоша дума не им казах и не ги обидих. Никога даже не съм и помисляла да се държа като вашата дъщеря. Имаше една книга не помня как се казваше, но пишеше за равновесието - когато си прекалено добър и прощаващ привличаш лоши хора за да има равновесие. Може би сте били прекалено добри с дъщеря си, прекалено сте и угаждали, а тя е била другата крайност. Не мисля, че трябва да търпите това, въпреки, че ви е дъщеря. Покажете и къде и е мястото иначе накрая ще се разболете от нерви и притеснения.

7.   Типичен пример за Обсебване. Говорете със свещеник!

8.   Много е сериозен проблемът ти, мила. Иска ми се да ти дам по-нестандартен съвет. Иди в църква и говори със свещеник. Не какъв да е, не който се случи. Поразпитай хората. Нека е опитен, мъдър, истински и дълбоко вярващ човек. Разкажи му всичко така, както го разказа на нас. Много вярвам, че той ще знае какво да прави и ще ти даде добър съвет.

9.   Отгледали сте си енергийно вампирче? Чудесно!
На 20 години е, т.е. 2 години над пълнолетие. Физически здрава е, т.е. може да работи. Много младежи на днешно време учат и работят едновременно, че и болни родители издържат и гледат даже...
Да хваща пътя! А вие си отдъхнете и си гледайте старините.
Смятайте че нямате дъщеря.
Грешката от ваша страна е, че сте я оставили единствена и че не сте озаптявали (С ШАМАРИ!) егоизма й.

10.   Според мен не сте виновни вие за състоянието и'. Дъщеря Ви има психични проблеми. Приемете, че има нужда от професионална помощ. При следващата и' истерия я закарайте в клиника. За нейно добро е. Сега наранява вас. Ами ако нарани и други невинни хора?

11.   Родителко, наистина ли мислиш да пуснеш това отгледано от теб същество сред обикновенното общество?
Та тя утре ако нарече мен, непознатият от улицата "мръсник, идиот нещастен" дали няма да си изяде боя?
Мисли какво ще правиш, екзорсист ли ще викаш, в психиятрия ли ще я заключвате, но не я пускай сама в живота така, тя няма да се справи.

12.   Начинът на писане на авторката издава, че е много добра, даже добричка жена. И резултатът е разглезена изискваща и крещяща дъщеря.

Драга авторке, важно е да покажеш кой е шефът в къщата! Карай й се, изгони я да си търси работа и квартира. И все пак кажи, че я обичаш, защото ти е дъщеря, но не можеш да търпиш държанието й (т. е. раздели държанието й от същността й на твоя дъщеря).

13.   Осъзнавам, че дъщеря ни има проблем с психиката. Но не можеме да я закараме на сила в клиника нито пък можеме да я изгониме сега - майка ми е жива и в момента, когато я изгониме тя ще отиде при нея с цялата си ярост. Много ще ми е трудно да живея с мисълта че съм помогнала за смъртта на майка си. Смятаме да я издържаме да завърши образованието си - да сме й дали и този шанс и тогава ще пристъпим и към други мерки. Чела съм, че е трудно, но не мисля, че имаме избор.
Ходила съм и при свещеник - прочете молитва и каза пак да отида.
С лекарства не я "тъпчеме" - не бихме и могли.
И не си мислете, че не сме стигали до до мерки за наказание, че дори и шамари - но тя не стои със скръстени ръце - още преди шамара крещи "не ме бий идиот нещасстен" и напада.
Наистина се опитвам да свикна с мисълта, че нямаме дете. Но е много болезнено. Не го пожелавам на никоя майка.

14.   И за каква диагноза можеме да говориме в 4-ти клас?

15.   Явно момичето е идеализирало родителите си и е изпаднала в шок, когато е разбрало, че правят "мръсни" неща. Реакцията и е на неприемане на действителността.
По-скоро е трябвало да потърсите психотерапевт.
Това не пречи и на свещеник в църква да я заведете.

16.   Преди 10 години почти нямаше психотерапевти, а дори и сега е много трудно да се намери добър психотерапевт. А и тя не желае да ходи никъде - според нея тя няма проблеми.

17.   Наистина, това се дължи на вродена склонност към абсолютни идеали и шок от пълното разминаване с действителността. Как може майка и да спи с мъже и да ползва спирали?
Аз например още не мога да се примиря, че жените също ходят по голяма нужда.

18.   Та тя е на 20! Аз на 17 години се изнесох от вкъщи. Казах "Мамо след година ставам пълнолетен и искам да се науча да живея сам. ", а тя ми каза "Добре. ". Подкрепяха ме, но само това. След това отидох да уча в София и сега работя като адвокат, живея сам и всичко. А щом е толкова агресивна, защо не се оправя сама? Голямо момиче е, а вие предполагам не сте млади хора. Не искам да ви обидя, дори напротив - всички остаряваме :). Но така или иначе говорете сериозно с нея и и кажете, че вече носи наказателна отговорност, тоест вие не сте отговорна за нея. Или се приема в болестно състояние, един вид "Мамо, болна съм! Не съм нормален човек, трябва ми лечение! " работите влизат в друга графа. Ако не го признава - тя е нормален човек, ще се държи като такъв, или има кой да се погрижи за нея. Психиатрични заведения и така нататък. Дори на тази възраст човек е добре да започне да работи - опита винаги е високо ценен, поне на запад.

20.   Съжалявам, че трябва да го кажа, но вие като родители сте се провалили тотално! Аз също имам дъщеря, но не мога да си представя и 1/10 от това, което описваш. Не мога да повярвам, че има родители без никаква родителска власт! Оттук нататък... не знам, Господ да ви е на помощ! Съжалявам за всичко казано дотук, но някои родители нямат и идея как се възпитават деца и последиците са ТЕЗИ! Просто умът ми не го побира!

21.   И аз в крайна сметка не разбрах защо се държи така? Нито и има нещо, нито я биете, като чета всичко и е осигурено. Едва ли посещението при гинеколога ви е дал тласък за нервността и? Плюс това май не сте от София и като в отиде в университета може там да има проблеми? И без това сте дали доста пари досега за психолози и ви предлагам да отидете при най-добрия в България за нейния случай.

23.   До №13-14, която явно е майката: как каква диагноза в 4-ти клас? Да не смятате, че за тези неща има определена възраст и тя е от 30 нагоре? Това е много невежа история. Заведете я първо на психолог, а той ако прецени ще ви препрати на психиатър. Самият факт, че е лежала в клиника, означава, че тя има диагноза. А така нареченото биполярно разстройство се проявява точно около възрастта, на която е била дъщеря Ви и не само то. Не си заравяйте главата в пясъка, защото не знаете агресията й накъде може да избие някой ден. Просто трябва да я убедите да се лекува.

№1

25.   До №1 Единствената диагноза - поставена в 4- ти клас е юношеска психоза. И как да я убедя да отиде на психолог - нея "умната, красива студентка", след като според нея тя няма проблеми? Проблеми имаме ние "простите идиоти нещастни" и другите "простаци". Мисля да потърсиме правна помощ за закрила, но все още е рано. Благодаря Ви, че отделихте от времето си.

майката

26.   Много е трудно наистина да убедиш някого, който има психично проблеми, че има всъщност здравословен проблем. Те обикновено смятат, че са си в час, а другите не са. Сложно е. Може би Вие да поговорите с психолог или психиатър и те да Ви насочат как да я склоните на сеанси. каквото и да предприемете Ви пожелавам много търпение и сили, за да се справите!

№1

27.   дъщеря ви явно наистина има психологически или психически проблем. това, което описвате, не може да бъде обяснено просто с лош характер, и то от много години. не виждам какво ще й помогне свещеникът, трябва й специалист. не знам как сте търпяли толкова години, тези проблеми само се задълбочават, а не отшумяват от само себе си.
опитайте да поканите вкъщи някой психиатър, като го представите като познат, колега, близък или там каквото се сетите. нека проведе неангажиращ разговор с нея, да си състави мнение и да ви посъветва какво да направите. лошото наистина е, че не можете да я накарате да се лекува, ако тя самата не желае или не бъде поставена под запрещение, което е много трудно.

28.   Който не е патил, няма близки, болни от такива болести - според мен, не бива да дава крайни определения за възпитание и т. н., защото положението е много сериозно, даже опасно!
Такъв вид поведение е породено от заболяване! Нарушаване на биохимията в мозъка, което болният не може съзнателно да контролира.... и т. н., да не навлизам в подробности.
Близките на такъв пациент са подложени на жесток психически терор постоянно, живеят в страх, че всеки един момент може нещо да стане, не знаят как да реагират, за да не стане по-лошо.
Аз също съм майка и съчувствам с цялото си сърце!!!
р. р. Ако има начин, въпреки, че е минало време, майката може да ми пише.

29.   До №28 Здравейте! Благодаря за хубавите думи.

30.   Посочете и вратата и спрете всякаква финансова помощ и издръжка. Но не на думи, а реално. Тя е пълнолетна и ти и мъжът ти нямате никакви задължения повече към нея. Да се оправя... оттук нататък тя е отговорна за живота си. Тя, а не вие.

Тогава да видиш как ще изтрезнее от демоните, които са я обсебили. Ако ми е на мене, това бих направила.
Хапчета и доктори не помагат...

31.   Предполагам, че №29 е авторът. Бих искала да се свържа с Вас чрез e-mail. Защото знам какво изпитвате, повярвайте ми!!! Не е човешко! :(
Детето не осъзнава какво причинява нито на себе си, нито на Вас - обичащите го родители...
/Помолих модераторите да ми дадат Вашия e-mail за връзка, предполагам, че нямате нищо против... /
За дълбоко съжаление, в България няма такива групи за взаимна подкрепа и помощ :(
Ще следя публикациите тук.
Поздрави и кураж!!! Не сте сами!!!

32.   До №30 - от автора - Да и аз така мисля, но първо искаме да й дадеме шанса да завърши образованието си, а и майка ми все още е жива и след като ние й затвориме вратата тя ще отиде да тормози нея.

34.   до авторката:

1. Как така тя ще отиде да тормози майка ви? Не можете ли да кажете на майка си да не я приема и да не й помага и че това ще е за доброто на всички (включително на дъщеря ви, която ще трябва да се поосъзнае и да навлезе в реалността)?

2. Показвали ли сте интимност със съпруга си пред нея в ранното й детство? Струва ми се, че не сте и тя не е успяла да преодолее едиповия си комплекс(комплекс на Електра) - подсъзнателна част от нея ревнува баща си.

3. По драматичния ви начин на писане се усмелявам да допусна, че вие имате подсъзнателна изгода от това нейно поведение. Трябва да помислите вие защо я търпите, защо правите тези неща за нея ВЪПРЕКИ проблемите, които описвате. Трябва да решите искате ли НАИСТИНА да й помогнете или искате да "помогнете" на себе си оплаквайки се от дъщеря си.

Мога да ви предложа и метафизично обяснение свързано с типично поведение от минал живот, но това може да изисква промяна в личните ви вярвания.

36.   Да не е психично болна?

37.   Темата е доста стара. Как е детето, авторке? Дай Боже да се е оправило. Всички деца преминават през тежки периоди. Трябва просто да се издържи. Моят опит сочи, че когато децата растат в семейство, което ги обича и в добра среда, рано или късно влизат в пътя.