Споделена история от Други

Към семейните - Ходите ли на почивка всяка година?
Здравейте и от мен.
Семейна съм, голяма мечта ми беше. Но не знаех, че щом се задомя ще бъда затворена у дома. Така го чувствам, защото разходките в парка или в центъра на града не ме удовлетворяват. В първите години ходехме със съпруга ми на почивка по 2 пъти в годината - веднъж за седмица и веднъж за 3 дни - някъде из БГ - и винаги беше прекрасно! Но тази година никъде не сме били и не знам дали ще отидем. Теглихме кредит да си купим жилище и така останахме с 2/3 от доходите си. А чакаме и бебе... Имам чувството, че някой ме е хванал за врата и ме души - толкова натясно се чувствам. Аз съм човек, обичащ да пътува и дори не си падам по лукса - обикновено отсядаме в хижи или малки семейни хотели.
Като чета в някои форуми - ми има хора дето все пътешестват, даже по чужбина, на някакви круизи с големи кораби ходят... А ние уж сме с що-годе хубави заплати (като платим вноските за кредитите, на месец ни остават към 1000лв), не пушим и не пием, пък не можем да си позволим из БГ да пътуваме.

Вие пътувате ли често? Колко често ходите в отпуск? Ако не ходите често - как издържате? Не се ли задушавате?

Коментари

1.   Виж сега мисля, че мога да ти помогна. Това, че имаш дете и си семейна не значи, че не трябва да ходите на почивка. Напротив на детето му се отразява по-добре, ако се калява още от малко и посещава повече места. В твоя случай обаче виждам само няколко варианта.
1. Да се опитате до колкото можете да пестите. Дори и по 20 лева да отделяте на месец пак ще бъде нещо.
2. Да ходите до по-близки места. Например в други градове, който са ви близо пак е нещо.
Иначе да отговоря на въпросите ти.
Ние често пътуваме до други държави със самолети. Мама казва, че като сме били още малки с брат ми сме били само по България, но после сме започнали и в други страни да ходим. При някой пътя е кратък, но при други държави не е никак.
Зависи много с какъв самолет пътуваш, ако е частен се съобразяват само с теб. Примерно, на мен ми прилошава по някога когато пътя е по-дълъг и спираме или повръщам в плик (ужас)...
Когато мама е в отпуск винаги ходим. Тя е учителка за това, когато почива и ние също не сме на училище, преподава при нас, където аз и брат ми учим. Баща ми може да си вземе по всяко време отпуск, просто назначава временно (колкото ще отсъства) някой друг за да се оправя с компанията му докато него го няма.
Понеже си споменала ние отсядаме в хотели (винаги) когато сме в други страни, в повечето случай тате резервира всичко няколко седмици преди да отидем на почивката. А когато сме на балкани някъде в България (което не е честно) отсядаме в хижи.
Хм... с кораби да били сме доста пъти до Гърция преди две години със яхта отидохме.
1000лв са доста висока заплата предполагам, че би трябвало да ви стигат щом не пиете, не пушите, пак не ми става ясно за какво ги харчите.
Опитайте се да пестите. Например тате и мама си имат банкова сметка. На месец тате може да спечели 30 000 (например), ама вкъщи носи само 3000 другите си ги влага в банка и когато ни трябват тегли необходимата сума. Няма да казвам колко има на негово име в банката, защото няма да ми повярваш, знам го, защото аз самата не повярвах мама като ми каза, а тя много добре знае, защото по някога и тя си пести в банка когато и остава заплата.
Това е общо взето, но смятам, че щом сте теглили кредит пестенето ще ви се окажа трудност все пак късмет всеки заслужава да отиде на почивка някъде.

Падналото ангелче :*

2.   Като чета проблемът при теб не е финансов. И моят съпруг е така, не обича да пътува и това си е. За един уикенд не мога да го изкарам от София! За това почнах да ходя без него даже и в чужбина. Имам си една приятелка и с нея си ходим двечките. Харесваме си някоя екскурзийка за 3-4 дни и давай. А иначе лятото съм на море, ама пак без него. И морето не обича. И да ти кажа, не е толкова зле. И аз си почивам за малко от него и той от мене. Защото ако тръгна да се съобразявам с него направо ще се побъркам затворена вкъщи по цяло лято! А на него като не му е кеф, ми не го насилвам! Първата година след сватбата го заведох на море, умря от скука и реших повече да не го тормозя. Сега всеки си прекарва отпуската както му е кеф. Аз на морето, той в града (ако изобщо си вземе отпуска, че е такъв работохолих, че и 1 ден да остане вкъщи и се побърква, почва да отваря служебния майл от вкъщи, като се види с колеги, уж на кафе, пак само за работа говорят... ). Та за да не се побъркаш, това е решението, обаче трябва да си имате абсолютно доверие иначе ще има ревност и скандали. Е, за мой късмет ние явно сме успели и сега само го уведомявам кога съм си планирала поредната екскурзия или ваканция и той идва да ме изпрати или да ме посрещне.
Животът е твърде кратък за да го пропиляваме в терзания и ако ти се пътува, намери начин да го направиш, със или без съпруга си.

3.   Задушаващо е, да! Смятам, че не е много трудно поне веднъж месечно да се излиза извън града. Не говорим за някаква далечна дестинация. Дори може да е само за един ден - просто на разходка някъде наблизо.

4.   Хората май не ходят многоо по почивки, гледат да не харчат излишно, макар, че лятото морето е пълно и зависи кой колко може да си позволи. Иначе по хотелите за бебета не се плаща така, че е почти същото.

5.   Да, пътуваме винаги когато имаме възможност. И аз много обичам да пътувам и имам нужда от това да посещавам нови места. Само че в твоята история има нещо което ми стана странно. Струва ми се че си от този тип жени, който се жени за да купонясва, а не за да поеме отговорност. КАзваш, че брака ти е бил мечта, ок ама изглежда си си представяла прекалено захаросана приказка изпълнена с обич, пътувания, веселби и т. н. А брака на първо място е отговорност и оттам забавленията отиват малко на заден план, особено когато се изплаща жилище или се ражда бебе. Хубаво е двойките да попътуват преди брака или преди вземането на важни стъпки като дете и апартамент. Няма как просто тежките задължения изяждат парите и свободното време и няма как да остава толкова за забавления. Но все пак ако с мъжа ти имате общи интереси и искате и двамата да пътувате ще намерите някакъв компромисн вариант. Но ако ти искаш да пътуваш, а мъжа ти иска да пести ще е много по-сложно.

6.   Падналото ангелче не пропуска тема, в която може да сподели, с колко много финансови възможности разполага...

7.   Към №6

Първо не аз разполагам с парите, а родителите ми.
Второ аз поне за разлика от теб се опитвам да помогна на автора, а ти какво? Дори не пишеш по темата.
Трето когато ми оценяваш коментара на 2 звезди просто показваш, че ми завиждаш, като пишеш във всяка тема, че го казвам също ми затвърди тезата.
Четвърто автора е питал сам дали ходим или не, аз просто отговарям на въпросите му.
Обяснявам му, къде е по-хубаво да отиде и как?

За това мога да ти кажа, че коментара ти просто е излишен.

Падналото ангелче :*

9.   Подкрепям номер 6.
Призовавам коментарите да са от хора с подобен стандарт на живот до този на авторката. Ясно е, че има хора, които и на яхти се возят, но в тема като тази няма как и не могат да помогнат и да искат. Освен всичко авторката изрично е казала, че не иска лукс почивки, а хижи и малки хотели. Тоест-коментар 1 не е на място.
Ангелче, излишно е да говорим за завист. Има хора, и аз в това число, които си предпочитат своите финансови възможности-дори да са малки. Не мога да завиждам на ЧУЖДИ пари. Те са си ЧУЖДИ, не МОИ.
А по темата-авторке, аз пък съм от другата страна, мен мъжът ми от къщи не може да ме изкара в двора даже. Не си падам по промени, пътувания и тн. Но разбира се, винаги го подтиквам, ако има къде да отиде, да излезе, дори на почивка и без мен. Давам си сметка, че съм си такава, и не искам да му преча. Опитай се да си спестяваш за себе си и да пътуваш нанякъде и без съпруга си. Но ми се струва, че има доста време дотогава-все пак си бременна, ще ти се роди бебенце, после няколко месеца ще го кърмиш, после ще прохожда... Струва ми се, че ще мине доста време, докато въобще отидеш на почивка-с мъжа ти или без него. Скоро ще имате други приоритети. Успех и да ти е здраво и хубаво бебчето!

10.   Към №9 не казвам, че всички ми завиждат, а само такива като №6. Между другото по твоята логика не трябваше и коментар шест да бъде одобряван, защото и той не е на място. Аз съм отговорила на въпросите на автора и съм се опитала да му помогна, а той/тя дори и не си е направил труда да даде съвет. Изблици на завист навсякъде мога да видя, не е желателно и тя/той да ми ги демонстрира излишно. Коментара също е излишен, защото не помага на автора по никакъв начин.

Падналото ангелче :*

11.   Какво толкова като е писала, то поне си е вярно. Направила ли ви е нещо, че се палите толкоз. Ще е минус за нея, ако си измисля, а тя казва истината. Какво само се занимавате с Надя, после не и били завиждали. Що просто не си гледате вас и не я оставите на мира. Като и пишете глупости само се излагате... Просто спрете. Във всяка тема ли смятате да и пишете. И като гледам само нейните коментари сте оценявали (и адресираните до нея) защо нали не завиждате? Глупости само говорите...

По темата:
Та... аз ходя на море примерно по два пъти в годината. Един път с майка ми, леля ми и братовчед ми във Варна, а втория път с баща ми, гаджето ми и семейството му до Синеморец. Стига ми два пъти не ми трябва повече. :)
Но пък вие както каза Падналото ангелче (надя) можете да отидете на по-близки места разнообразие си е все пак. Знам, че не е лесно човек да пести, но когато има желание по принцип, има и начин, а когато няма желание, има само причини. Спокойно и баща ми взима към 700лв. като бодигард, оправяме се, мама ни праща пари също, тя живее в друг град и така.

А да до Падналото ангелче - Наде не им обръщай внимание, те ако не ти завиждаха, нямаше да ти пишат. И с мен е така. В една тема дори получих адресирани до мен коментари от дузина мъжки индивиди дето не знаят какво говорят (пияници явно) за това да не ти пука, а и какво ще се занимаваш с интернет мишки... Зарежи няма смисъл. Ти сама го каза в една тема, като ти пишат не променят факта, че сте заможни. :**

Йоана ?

14.   Сега към авторката авторке живота не е искам искам искам.
Хем искаш жилище, хем дете, хем почивки. Е така не става, човек си разделя живота на етапи, етап за почивки, етап за матерялно осигуряване /коли жилища вили/ и етап за деца и после пак етап за почивки.
Всеки си позволява това, което може да постигне. Ни енапример разполагаме с 400лв като платим сметките и ипотеката а сме тричленно семейство. Почивки на хотел не можем да си позволим, но никой не ни спира да си направим пикник близо до града.

15.   Здравейте приятели,
вчера попаднах на изключително полезен сайт, който предоставя информация за градският транспорт в София, разписания, маршрути....интересното е че показва маршрутите на карта. Със сигурност, ако използвате градски транспорт ще ви бъде от полза и затова ви го споделям. www.razpisanieto.bg

16.   Ние всяка година ходих по няколко пъти на почивка. Хубаво е да останем малко сами без децата. Тази година ще ходим в Пампорово, открих една страхотна оферта в Почивка. бг за празника. Това ще бъде моят подарък за мъжа ми, надявам се, че ще се изненада.

17.   Покрай децата не остава много време да отделим внимание на половинката, затова е хубаво от време на време да си правим подобни почивки.