Споделена история от Други

Заеквам
Здравейте , момче на 18 съм и от както се помня заеквам.Това е породило от ранна детска възраст - уплашил съм се от нещо и така си е останало явно.

Но заеквам само когато говоря с други хора , чета в клас и въобще когато около мен има хора.Това е от притеснение да не сбъркам или нещо подобно , но го правя подсъзнателно.Знам какво трябва да кажа , но просто се секвам и не мога.

Някой друг с такъв проблем ? И намерил ли е някой решени на проблема ?

Става ми просто неудобно вече.Разбира ме се и всичко е наред (с хората които разговарям по Skype , по телефона , на живо) , но понякога ми идва в повече.

И съм забелязал , че повечето пъти когато заеквам , заеквам на определени думи , но не винаги е така.

Благодаря Ви предварително :) !

Коментари

1.   Момче младо, ти се притесняваш, бъди по спокоен. Хората, които говорят без да заеква и те бъркат и какво толкова? ! Просто не се стягай много, опитай се да бъдеш малко по спокоен. С времето ще се оправиш, не се притеснявай.

Филип32

2.   Този проблем се лекува при логопед. Трябвало е родителите ти да те заведат още в началото, но може да не са знаели. Няма значение, че си вече голям, пак може да се работи. Нека не те притеснява, че при логопеда има повече деца, а не възрастни. Просто, тогава е най-подходящият период за корекция. Намери непременно добър логопед. И се научи при всяка възможност да пееш. Чувала съм, че по време на пеене не се заеква и говорният апарат с времето преодолява спазмите.

3.   Аз също заеквам, но не обръщай внимание. Ако ти се подигравата го правят, защото ти завиждат

4.   Здрасти
Много добре разбирам проблема ти защото и аз някога заеквах. Точно на твоите години започнах да се лекувам и повярвай ми вече нямам и следа от заекване. Дори трябва да ти кажа, че съм преподавател и говоря пред публика. Много е важен начина на говорене и начина на дишане. Не бързай и преди да започнеш да говориш поеми дълбоко дъх. Изработи си бавен начин на говорене. И ако можеш спри да говориш около 20 дни. Така забравяш грешният начин на говорене

5.   Аз заеквам от 3 годишна момче, и лек няма. Ходила съм на логопед до 14 годишна възраст, с лимоните ли не пробвах, с пеенето... Не помага. Аз също заеквам, на определени думи. Забелязала съм обаче, че повече заеквам на съгласните. На етапи е моето заекване. Искам да кажа, че пред чужди хора заеквам много, отколкото пред познати, но напоследък отново доста взех да заеквам. Имало е дни, когато си казвам днес няма да заеквам, защото ми писна. Получава се, но напоследък не съм го правила, тъй като ставам много рано и едва ли ми е до това. Дори да ти кажа да не мислиш за заекването, няма да се промени нищо. Заекването е станало част от ежедневието ти, че е породило непоносимост и всеки път, когато се опиташ да поговориш с някого, се страхуваш да не зацепиш някъде. Нормално е. Аз съм свикнала. Важното е да не се отчайваш. Оставиш ли се някой друг да говори вместо теб, значи няма да можеш да защитиш някой ден и децата си. Не трябва заекването да е причина за нещата, които не правиш. Трябва сам да се оправяш. Опитай се да надделееш над страха си.

6.   Повечето хора, които заекват се затрудняват най-много на определени думи или по-точно- букви: напримет думи, които започват с гласна, често О, след някои съгласни- М, К и др.... Има определена техника, по която се учиш да говориш, дихателни упражнения. Пробвай да ходиш на логопед. Поинтересувай се, разрови из се форумите и интернет, намери някой, който е успял да помогне. Сам няма да успееш да се справиш. Успех!

7.   мисля, че тези който заекват са много сладки :)

8.   споко аз примерно съм на 26 години и преди 1 година разбрах че като се притеснявам и разговарям с човека отсреща започвам да заеквам а принципно до тогава не го бях забелязал но иначе нервен ли съм те там грешка нямам :)

10.   Здравей, много се радвам,че не съм само аз във тази ситуация.На 14 години съм и винаги заеквам например в час по Литература или когато трябва да говоря пред хора това всъщност трябва да ми е най-малкия проблем,но кажат ли ти продължи да четеш просто идва едно притеснение и заеквам много на буквите К,Т и други.Понякога ми е идвало да се разплача,но си казвам,че няма смисъл никой не ме разбира и съм в нищото.И аз не знам как да ти помогна,но ти препоръчвам да пиеш лавандула цвят понякога ме успокоява.