Споделена история от Други

Защо го тормозят?!
Има ли някой който се е сблъсквал с нашия проблем. Синът ми е в трети клас и е отличник. :) ОБАЧЕ ТОВА СЕ ОКАЗА ГОЛЯМ ПРОБЛЕМ, ЗАЩОТО ВСИЧКИ МОМЧЕТА МУ СЕ ПОДИГРАВАТ И ГО ИЗБЯГВАТ. Имало е случаи, когато са искали да го бият, затова, че е взел участие да чете урока или, че не иска да не пише в часовете. Не ме разбирайте погрешно. Той не е зубрач, нито има вид на такъв, даже е много готин по външност и много го харесват момичетата. Но тези момчета... Той ми е споделял, че вече направо му е дотегнало от тях и единствения начин да не го закачат е ако спре да учи. Незнам какво да правим??? Моля ви, дайте ми съвет!!!

Коментари

1.   Познато.. за съжаление, единствения начин, е да ги натупа. Другият вариант е те да го натупат, което не мисля, че е добре.

2.   Искаш да кажеш, че той е единственият отличник в класа? Защото като те чета до такъв извод стигам. Явно е единствен, щом така бие на очи и за останалите момчета е толкова непонятно и невероятно, че чак им е смешно. Много неприятни изводи си правя за училището, в което учи детето ти. Щом отличниците се третират като обект на подигравки и тормоз... Явно не е това училището. Това бих казала аз на първо четене.

3.   Здравей!
Разбирам проблема ти.Аз като дете също го имах.Понеже бях по-едър не смееха да ме бият мен, но редовно ступваха по-малкия ми брат.За съжаление и преди 20 години и сега децата,които обичат да учат, а са в един и същи клас с калпазани стават обект на неразбиране и подигравки.По този начин децата с по-слаб контрол от родителите изразяват завистта си, а понякога и мързела си.
Поговори с учителката му.Ако другите деца бъдат по-ангажирани с уроците това може да се промени.Например-да им се постави задача да намерят някоя статия или някакви интересни факти от някаква тема.
Нормално е момчетата да се дразнят,че сина ти е харесван от момичетата, а те не чак толкова.Надявам се скоро това да отшуми.
А ти бъди до детето си-то има нужда да е сигурно,че постъпва по правилния за него начин.

4.   Говори с родителите на децата, които го закачат. Как може да са отгледали такива олигофренчета. Ако от сега се подиграват на по-стараещите се, като порастнат ще са абслютни повърхностни дебили.

5.   Има голяма вероятност причината да го закачат да е друга .. Възможно е да го правят, защото вече е показал слабост и ако е набелязан, това ще продължава независимо дали учи или не .. В училище е така ! .. Въпросът не е в това защо го дразнят, а защо той се оставя да го правят .. В никакъв случай не оставяй сина си да спре да учи заради някакви идиоти, които от сега показват липсата на бъдеще .. В трети клас ако спре да учи, това означава да стане малоумник ..

6.   Намесете си Вие, обърнете се към класния ръководител, поговорете с родителите на тези деца. Ако не се получава бъдете по упорита. Ако и това не се получи, тогава го преместете в друг клас или в друго училище.

Black Sabbath
Момиче на 15 години.

7.   Това е действителността в днешно време, особено в училищната среда. Идиотите се толерират, защото са мнозинство, а свестните и ученолюбиви деца биват осмивани.
"Свестните у нас считат за луди". Грешката е във възпитанието, най-вече, и в свойството на индивида да бяга от корена "инди"(видуалност), като се увлича по масата, която не му показва нищо друго, освен простотията.

8.   Може би просто му завиждат :) И не виждам начин да ги накарате да спрат и то трайно, Просто ако можете го преместете в друго училище, все пак е още 3 клас. Като стане по - голям и има нужда да е по - внимателен в часовете, в такава обстановка и с такива съученици няма да му е лесно. Според мен най - удачното решение е смяната на класа. Късмет! :)

9.   Мисля че му завиждат.

10.   Мнението на мен и една моя приятелка ни е, че го тормозят, защото момичетата го харесват, а за това как да се защити... момчето винаги може да каже на класната- тя ще разреши проблема.. ако няма ефект трябва родителите на тези ''изродчета'' да разберат колко зле са ги възпитали !

11.   Мда, значи като цяло нека си учи, но да не взима много участие в час, защото другите се драаознят от това! Гадно е, но те са повече и няма как, а и му завиждат заради това, че момичетата го харесват! Другия вариант е да го запишите на някакъв боен спорт например джудо да се увълчи малко и да им сможе фасоните!

13.   Запишете го на някакъв тренировки, по възможност бойни изкуства. Това ще му помогне. Синът ви има ниско самочувствие и се страхува да се опълчи да побойниците. Но ако веднъж ги постави на място те повече няма и да погледнат. Тренировките са - за да му вдъхнат вяра в личните му сили, но най-вече за самочувствие. Друг модел е да премине на специален вид обучение, отделно от другите, но няма да е добре за социалното му развитие.

В никакъв случай не се намесвайте вие, научете и му помогнете да стане силна натура. Ако вие му помогнете, ще му лепнат име на "страхливец" и ще му се подиграват. Което ще занижава критично самочувствието му. А това не е хубаво. Първо нека се запише в група, да контактува, създаде приятелства, да се поотвори малко. Да придобие увереност. Второ - да изгради своя среда. И така ще се научи да отстоява и брани себе си.

- silenter -

14.   1. Поговорете с класната му ръководителка или с родителите на съответните деца.

2. Преместете го в други по елитно или дори частно у-ще (ако имате такава финансова възможност)

15.   Не знам какъв съвет да дам. Но държа да следя темата. Много ме интересува от професионална гледна точка.

16.   Нека да поспре с това участие. А дали е отличник ще се разбере по-късно.

17.   Другият път като някое момче му каже нещо, да отиде да го удари и ще си оправи проблема :)

18.   Ако учиш си зубар.. Ако не учиш, си глупав. В днешно време каквото и да направиш, винаги ще има хора, които да те упрекват за нещо! Така, че детето да си гледа уроците и да не му пука. :))))) Тези, който му се подиграват, че учи, не ги виждам след време. Нали знаеш поговорката: който учи, той ще си сполучи! :) Е, щом момичетата го харесват какво повече ;д :)

19.   Ами аз съм на 18 години и от опит ще Ви кажа, че няма да се спре този тормоз. За да оцелее в тази среда трябва той да е тормозещия или да може да си отстоява мнението и да се отбранява, но едва ли ще успее срещу маса кретенизирани, нахакани и арогантни пикльовци. Времето много се е променило и вече добродушието и лоялността се възприемат, като качества на задръстеняк и зубър. Не знам какъв съвет да ви дам, може би се оплачете в дирекцията или го преместете в по-надеждно училище ( най - добре частно, ако имате финансите ), защото явно детето Ви приема остро подигравките и може да се стигне до някакви тревожни разтройства или депресия... просто знаете средата от какво значение е, те ще го дърпат надолу...

20.   България...

21.   Според мене доста си глезила синчето запиши го на бокс или нещо подобно от там насетне сам ще се оправи :). Когато учих ме биеха, подиграваха и какво ли не защото бях различен от останалите!

22.   Да гледа себе си и уроците.

23.   Преместете го в друго училище! Задължително!!!

24.   Говори с преподавателката и нека тя разговаря с тях сериозно. Или на родителската среща сподели проблема с останалите родители и преподавателите като покажеш, че наистина това е проблем за вас. Надявам се, че ще вземат мерки. Това е просто недопустимо.

25.   Здравейте! Синът ви явно е доста умен и готин и момчетата му завиждат. Моето предложение е да се опита да се сближи с тях. Да им помогне с домашните, да си донесе някоя хубава играчка и да си играят с нея, да си покани някой от тях на гости и да си поиграят... Ако не се получи, смятам, че трябва да се намесите Вие! Поговорете с класната и с въпросните момчета. Ако и тогава нищо не стане, преместете детето си в друго училище! Умен е, ще се справи, ще си намери нови приятели, нищо, че ще му отнеме малко време да свикне! Няма смисъл да го тормозят и той да търпи! :))) Лек ден!

26.   заповядайте съвет те са малки деца аз като ученик в 9 клас по мое време не беше така слава богу но мисля че трябва да отидете в училището на детето ви и да говорите с децата с директорката и родителите им това ми се вижда добре

28.   Като майка на момчета, бих искала да помогна авторке.
1. Смяташ, че тормозят сина ти за дето учи и то в началото на трети клас?
Съвсем не е така. Главният проблем е в учителката, която сте избрали за класна на детето ви. Тя е човекът, който трябва да накара всички деца да пишат в час и непишещите да са изключение, а не както е сега, синът ви дето пише да е изключение от колектива.
Говорете с учителката да спре да го хвали пред класа, това разбира се и той да го знае. В класа на единния ми син оценките не се съобщават пред целия клас, записват се в бележника и ако ученика иска тогава споделя със съучениците си, своята оценка. Точно заради същия като вашия проблем, но те са 10 клас на 17години имат вече почти изградени самчувствие и характер.
Синът ви го тормозят, защото е отцепен от колектива. А колектива при 9 годишните го създава ръководителя, в случая учителката.
На малкият ми син, учителката до 4 клас, успя да накара децата да сравняват кой колко шестици има и това да имаш по голям брой шестици беше гордост в класа.
Като начало сменете класа или училището.
Но от друга страна не мисля, че ученето е проблема. Синът ви трябва да се научи да се защитава от нападки и подигравки. След като е толкова умен и учен, би трябвало да му идват идеи, какво точно да отговори в момент на нападки, така че опонентът да се почувства засрамен пред групата си. Трябва да се научи, по-лесно да намира болното място на нападателя и да бръкне там с думи.
Защото дори той да спре да учи, децата ще продължат да го делят, дори да смените класа, все ще се намерят деца да го подиграят за нещо и когато той покаже слабост, ще бъде подиграван редовно.
Аз също като майка имам притеснения, преди седмица бъзикнали моя седмокласинк, че е циганин задето излязъл от съблекалнята по физическо распасан, той разбира се, успял да се справи със ситуацията, но прибирайки се продължаваше да му тежи, защото харесваното момиче било в коридора и може би чуло майтапа. Него ден синът ми цяла вечер стоя сам тъжен, замислен, затворен в стаята си, питах го какво става, но чак след три дни реши да ми сподели, след като проблема вече не беше проблем за него.
Имам въпрос към вас, детето ви има ли приятели и те от класа ли са? Кои и от къде са приятелите му? С кой и на какво играе детето ви?
Притеснява ме този елемент от текста ви "много го харесват момичетата. Но тези момчета... " Това са деца на 8-9 години, все още не може да става дума за харесване и "гаджосване" между половете. На 8-11 години е нормално момчетата да закачат /дърпат плитките/ на момичетата, а не да се харесват външно по красота.
За децата в трети клас не е нормално момичетата да харесват дадено момче. Възможно е момчета да харесват дадено момиче, защото тя е по беладжийка или защото татковците и батковците на момчета много от рано втълпяват на момчетата си "сексуални настройки". Но за момичетата било рано да се насочат да харесват дадено момче. Момичетата може да харесват момче, само ако той се държи и изказва като момиче, съответно заедно да ненавиждат другите момчета. Първите избилици на "гаджосване"- /харесване по външност за готино момче/ стават при момичета от 5-6 клас с момчета от 6-7 клас. Та при вас не става въпрос за харесване по мъжественна външност, а харесване на държание.
В тази насока добре ще е да го запишете на някъкъв мъжки спорт, идеята не е да се научи на бой или да стане спортист, а да взема пример за момчешко-мъжко държание. Да се сприятели с момчета. Питайте детето си какво би желал да спортува, нека той избере и изключете мъжкия балет и танците от списъка за избор.
Ако момчето ви, вече спортува мъжки балет или подобно е добре поне да се научи с остроумни думи да се отбранява. Нападки винаги ще има и в по горните класове, за какво ли не, той трябва да се научи сам да се справя.
Нормално е понякога /3-5 пъти годишно/ да се прибира притеснен от нападки, но ако е постоянно нападан, то проблема е в него.

29.   Ние сме с подобен проблем. Синът ми е единствения, който завършва с пълно 6 от техния клас. В началото на 2-я срок му викаха зубрач, но вече спряха. Даже сега с едно от тези момчетата е първи приятел. :) Но не знам точно как се разбра със съучениците си... Престана да им се дразни може би. Не му е приятно, но... Намериха си и общи интереси - спорт, музика...
Да поясня, че е в елитно училище и клас. Просто в класа са повече момчета, а при тях знаем как е ;), не са зубрачи по принцип.

Дано в 3-ти клас да не възникне отново този проблем.

30.   Той догодина ще е 4-ти клас, така че най-вероятно проблемът ще отпадне от само себе си, когато всички ги налегнат да учат допълнително.
И при нас имаше същия проблем. И след като сина ми завърши четвърти клас, целият пети клас, той не можеше да се начуди, все повтаряше: знаеш ли, че в този клас се подиграват на тези, които не учат, а колкото повече учиш, толкова повече те уважават!

31.   Очевидно му завиждат.
Единия вариант е да го преместите в друго училище.
Другият вариант е да поговорите с него и да му кажете да не обръща внимание на тези деца и че те просто му завиждат. След 10 години детето ти ще има хубава работа, ще си изкарва парите, а онези деца сигурно ще бъркат по кофите.

32.   Бооооже! Тия деца са станали ужасни... Племенника ми е отличник на класа и на олимпиади ходи и е толкова горд, че не мога да си представя някой да му убие ентусиазма заради това, че е по -глупав и не може да стигне неговото ниво :@ Добре е, че сина ти ще минава в 4 клас щото ще ги изтърпи само една година. Не мога да дам съвет, че аз съм много чувствителна на такива теми и реагирам крайно но си мисля че е добре да поговориш със сина ти за да не му се отрази това отношение на успеха.

33.   Ооооооох, страшно е.
Низвергнат си, ако си зубрач, читанка, отличник, с очила/без очила, с наднормено тегло, ако не искаш да пиеш/пушиш с останалите, да бягаш от клас или пък да не бягаш...
И това си е отколешно явление. Каквито и съвети да ти дадем, сам той трябва да се пребори и да си изработи модел на поведение, авторитет и себеуважение. Сам, както и ние сме го правили, като деца.

А иначе благородно ти завиждам за отличника.

34.   Аз съм на 11 г. и съм момиче.. аз затова си нямам приятели.. тъй като се прославих като отличничка а не другите момичета не ме харесват.. те момчетата са загубеняци.. не наистина.. само псуват едно и също и се бутат в момичетата тъй че няма проблем с тях.. дразнят ме но не се бием шегуваме се.. от 3 клас бях на зелено и оттогава просто рева рева рева само ме тормозят момичетата.. за жалост си останахме почти целият клас само 3 момичета които без това само ядяха и присъстваха нищо особено.. те си отидоха и 4 момчета.. иначе сега с нови ученички за жалост се сприятелих но не ми станаха толкова приятелки..

35.   Поговори с родителите на децата. Успех!

36.   1 вариант: Преместете го в друга паралелка.
2 вариант: Да се защитава!
3 вариант: Тези неща трябва да му влизат в едното ухо и да излизат през другото. Явно е в доста пропаднал клас. Като гледам изглежда и мекушав и е възможно ако не предприемете нещо да го сломят и да пропадне като тях.

37.   Смени училището с по-елитно такова, в което знанието се цени повече и децата са по-мотивирани да учат, дори ако трябва да е частно. Това на първо място, ще постави сина ти в много по-конкурентна среда (а както знаем, най-важната предпоставка за добро развитие е конкурентната среда). На второ място, ще приключат проблемите, които има сега, тъй като няма да е единствения или един от малкото отличници, а и отношението на децата от класа му към ученето ще е много по-различно

38.   1. Този проблем винаги е съществувал, / особено сега, когато всичко в една държава е на принципа на джунглата/, посредствеността винаги е воювала с таланта и за съжаление на много по ниско, "джунглово " ниво. Аз няма да пиша философски трактат на тази тема - Вечната борба между таланта и посредствеността-ала Моцарт и Салиери например, както стотици подобни примери ни казват : - Чии имена са останали записани в златните хроники на времето/ а те са много и нашата цел не е да афишираме тези си знания/но в никакъв случай не са останали тези на завистниците, на клеветниците, на посредствените...
Останали са Моцарт и Бах, Оскар Уайлд и Албер , Юго и Зола, Дега и Ван Гог....
Бих приела решението, да направя смешен грубияна, а те както знаем, не са особено речовити, нито, , котлоните им, , греят много бързо... , а децата ни не са лоши, те ще подкрепят опълчилия се, защото, никой не обича насилниците... Самия живот, го е доказал...

39.   От Авторката : - Благодаря ви много за съветите! Синът ми учи в училище със засилено изучаване на немски от първи клас уж в елитно училище. Пътуваме с градски транспорт до другия край на града само и само да учи там. Миналата година имаше приятел от класа - страшно интелигентно дете и двамата със сина ми все заедно бяха и не търсиха компанията на другите деца. Обаче когато започна 3-ти клас приятелят му замина за Германия и сега е сам. Всички други момчета наистина не учат и вече са се пригрупирали на групички и никой не го иска при тях. Хиледи пъти съм разговаряла със класната, но никакъв резултат :(. Ще стискаме зъби още една година и после дано вече попадне в по добър клас. Забравих да ви кажа, че той е по-нисичък и това допълнително му влияе

42.   В миналото имахме подобен проблем, доста по сериозен. Не само са тормозили сина ми, а и са го малтретирали по големи ученици(от по горни класове). По горе има коментари, поговорете с родителите, поговорете с учителката и т. н. Полза от разговорите няма да има. Ако родителите са свестни хора, децата им нямаше да са кретени, а възпитани. Те са това, което са и родителите им, а с неразбрани хора е безсмислено да се разговаря. Респект може да внесе само учителското тяло, в лицето на класната и от директора Й. За жалост, днешните учители не са вече и възпитатели, а лектори, които си преподават учебният материал и толкова. И те за една мижава заплата работят и треперят за мястото си. Не смеят да направят забележка на никой ученик, не се знае на кой угоен богаташ е кретенчето, утре могат да я изхвърлят от училище. Такива невъзпитани деца, са обикновено расли в семейства, чиито родители са тип-МУТРЕНСКИ, т. е., от родителите си са видели само надменност. Така както се държи детето в училище, така се държи и баща му когато шофира, така се държи и майка му, когато общува с някой по беден от нея. Изобщо, хора са от "елита", според самочувствието им. Щом училището е елитно и в него са попаднали тъпи кретени, това е станало с пари, не със знания. За жалост такава е действителността, мутризацията е обзела цялата държава, под маската на "УЖ"управляващи. Те колят, те бесят. Децата не са виновни, те възпроизвеждат това което са видели. Най жалкото е, че и момичетата вече нямат възпитание, още от малки се морално разлагат, пак от наблюдения върху живота. Тази огромна информационна лавина от компютри и телевизия, е колкото градивна за интелектуалното развитие, толкова е и убийствена на морала у децата. Допускам, че тези келешчета, когато се гаврят с ученолюбивото дете, наоколо има момичета които им се радват, а това още повече поощрява извергите. По телевизията гледах едно тъпо реалити-шоу, "Биг Брадър". Там гледах, как претендиращи, че са "УЖ"интелигентни хора, хора на изкуството, се гавриха с Къци Вапцаров(според мен добре възпитан човек, а вероятно и децата му ще са такива). Ето от къде идва простащината, ето на кого подражават децата, ето плодовете на тези панаирджийски предавания, това виждат децата, това повтарят в училище. Авторке, разбирам много добре ситуацията в която се намирате. Както писах по горе, не виждам смисъл да говорите с родители и учителката(с нея може да опитате, колкото да спазите етичният ред, да спазите етапността, просто да е информирана, че ще си търсите правото за защита). След това говорете с директора, той е длъжен да вземе отношение, защото отговаря за реда в училището. Ако и той не оправи нещата, отнасяте се към детска педагогическа служба, т. е. към МВР. Ако всички тези хора са загрижени за децата, ще се получи положителен ефект, ако са само чиновници за заплата, ефекта ще е още по отрицателен, защото съвсем ще се отчаете. Остава да се надявате детето Ви да порасне, а кретените да помъдреят(което е много съмнително), но знайте, че сега психиката му се травмира жестоко. Моят син беше отличник, и заради такива кретени не искаше да ходи на училище(дълго е таил жестока истина), докато накрая научихме истината и се стигна до полицията. Предупредиха кретените, че ако продължат, ще има сериозни последици за тях и така нещата утихнаха, но душевните травми дали са изчезнали от душата на сина ми, не знам и до сега се питам, но не искам да му връщам спомени от минало време.

43.   Това е проява на нормална завист от страна на неможещия към можещия. Синът ти е обречен цял живот да се сблъсква с такова отношение, защото умните, амбициозни и преуспяващи хора са по-малко от мързеливите, посредствените и неуспелите. Трябва да свикне с това и да си подбира приятели, които отговарят на неговите интереси, стремежи и знания. И аз съм била отличничка, моите най-близки приятели - също. Имаше там долу в низините някакви дребни зли човечета, които се опитваха да си избиват комплексите като ни се подиграваха, но ние това го смятахме за комплимент и се гордеехме, че сме зубъри! Смяната на училището няма да му помогне - навсякъде има пройдохи.

44.   И аз имам такъв проблем. Разликата е в това, че почти всичките ми съученици са отличници и има страхотна конкуренциа между тнас. Разликата е, че аз чета много енциклопедии, интересувам се от много неща и ги помня. От там идва проблема- т. к. знам повече от останалите, те постоянно ме обиждат, че съм зубър. / Забравих да спомена, че сега съм 6-ти клас/. Моят съвет е да се държи нормално с децата, да не им обръща много внимание и да не стига до сблъсъци. Майка ми обясни кой е зубър, и че аз изобщо не съм, т. к. дори не си уча уроците в къщи. Та лека полека нещата се оправиха. Накрая на миналата годината бях приятел почти с всички. Не знам как е станало и какво е помогнало, но резултат имаше.
Колкото до вас стискайте зъби още една година. В края на крайщата не е нужно да има НЯКАКВИ приятели. Важното е да са добри деца.

45.   Аз категорично НЕ БИХ чакала "още една година". Защото една година изобщо не е малък период – в тази възраст на интензивно развитие и оформяне на личността, много по-малко от година може да доведе до последствия за цял живот.
Какво толкова ще стане, ако го премести, когато е трети за четвърти клас? Програмата е една и съща във всички училища в България...

46.   Нормално. Той е различен и с това става жертва.
Запишете момчето на курс по бойни изкуства, нека играе с по-големи от него. ще се научи как да отвръща на нападки и как да се защитава от физически тормоз.

47.   Казвате че момичетата го харесват - Сега като е по -голям и ако има същия проблем - съвета ми е Вашия син да покани едно от момичетата на гости след училище. Така те ще го пазят а момчетата с пръст в уста. Да сподели на самото момиче или на другите му приятелки от детство как стоят нещата