Споделена история от Други

Проблем с деветокласник.
Здравейте!
Моля за съвет относно малкия ми син, който на 15 год. Най-очевидният проблем в момента е липса на всякакво желание да учи, отказва да пише домашни, да участва в дейностите на класа. Дразни се от всичко, крещи и ядосва за всяка дума, която му каже някой по-накриво. Иначе няма кой знае какви проблеми с дисциплината в час - просто седи и се занимава с телефона и отказва да чете и пише. Мисля, обаче, че нещата са по-сериозни, излизат извън училище - има логопедични проблеми /посещавахме логопед/, няма самочувствие, не може да "изиска своето", когато контактува с връстници и обикновено е или ядосан, или изгонен от групата им, "защото не ставал за нищо" /примерно като играят футбол - а много му се иска на горкото! /
Има по-голям брат /на 16 и половина год/. Струва ми се, че и баткото е част от проблема. Дали разликата във възрастта е малка или ние носим вина, но брат му доста го тормози /в смисъл, натяква му, че е дребосък, че нищо не разбира, присмива му се, когато се състезават в нещо винаги той побеждава и пр. Никога при конфликт не го защитава. Иначе баткото е пълен отличник, учителите не спират да го хвалят, но вместо да това да е стимул за по-малкия, той, напротив, веднага се отказва от всяко начинание, казва "не мога" и край.
Водили сме го на психолог, но траен резултат няма. затова моля за съвет - знам, че трябва някак да му вдъхваме самоувереност, но просто не се получава!
Благодаря ви предварително!

Коментари

1.   Виш имай търпение към детето си аз самия съм на 15 в училище е трудно всички са диваци ама важното е да го завърши докрай подкрепяй го защото училището еди ден ще приключи а той там се учи как да постъпва в различните ситуации затова това училището не е важно дали ще присъства в някакви тъпи дейности или ще учи там най важното е за човека калява волята учи а търпение затова е а това за знанието което приказвате всички в интернет има всичко

2.   Първо говорете с по-големия си син. Кажете му, че е не е правилно да се държи така с брат си и, че трябва да го уважава. Може би, ако те станат приятели и са в хубави отношения и излизат заедно, тогава има шанс децата да харесат и другия ви син.

3.   Доста серйозен разговор трябва да проведете с баткото относно държанието и останалата част... Една част е и заради Хормоните в такава възраст нормално но трябва един серйозен разговор да проведете и с 2 мата повярвайте ще има ефект просто трябва да им обесните до къде ще стигне всичко как един ден ще имат нужда един от друг в живота да си помагат или другото е че те си мислят че ви владеят и могат да си правят каквото искат и вие нищо няма да им направите но според мен.... не трябва да ги жалите и да внимавате с тях третирайте караите ги да ви помагат ако трябва ги ограничавайте просто да са в някаква дейност защото може това да излезе от контрол и да стане още по зле... Не искам да ви плаша но няма да е зле да обърнете и огромно внимание върхо самата вас може би проблемът не е в тях не знам не ви познавам лично.... УСПЕХ :)

4.   Тийнейджър

5.   И аз бях такъв на 15. От хормоните е. Нужно е повече търпение и внимание към него. Всичко е наред. :)