Споделена история от Други

Вашето мнение за вегетарианците и веганите?
- Какво мислите за хората, които са вегетарианци или вегани?
- Какво мислите за този начин на живот?
- Защо тези хора са направили избора да не консумират месо и/или животински продукти според Вас?
- Вие имате ли познати, които са вегетарианци или вегани?

Коментари

51-65 от 65

59.   Ами как - купуваш само хляб и най-необходимото, спираш си кабелбна и каквото можеш, звъниш на другите и те да те набират по GSM-a, когато детето иска нещо му казваш, че няма парички (не му е приятно, но децата са умни и разбират). Дрехи втора употреба, прдукти също (където може) и и така. Нека не забравяме, че месото е от най-скъпите храни. И не на последно място - като казах 5 лв, нямах предвид, че цял месец карам с тях, такъв е изразът. Но можете да се досетите каква е ситуацията в България и как се намира раота, особено за майка с малко дете.

Птичето

60.   До Птичето: Благодаря за отговора. Само да отбележа, че килограм качествено месо не е по-скъпо от килограм качествен кашкавал. Да, трудно е, аз също отглеждам сама дъщеря си, която е вече 14-годишна. Сега детето Ви е малко и може и да му обяснявате, че няма пари, но впоследствие ще Ви става все по-трудно, а и не е много редно да го натоварвате по този начин. Парите не са най-важното на този свят, но са необходими, за да живеем тук. Така че няма да имате избор, освен да работите нещо, което да Ви носи повече пари, защото Вашите приходи ще бъдат единствени и в крайна сметка сте задължена да му осигурявате нормален жизнен стандарт. Не лукс и глезотии, но все пак нормалните за всеки човек неща, за да се чувства добре.

С най-добри чувства
№58

61.   До номер 57 от номер 15/32/49,

По твоята логика месоядството е измислено от група елитни вегетарианци, които искат всички хора да измрат масово от рак и затова са създали Макдоналдс. Казах го в последния коментар и отново ще ти го кажа. Вегетарианството не е "измислено" от никого, най-малкото от някой таен елит, който иска да владее всичко. Това е начин на живот. Вегетарианството съществува поради ред причини. Религиозни, здравни, възпитание, морални, а не защото е зъл план на някой зъл гений.

Какво зло има в това да не причиняваш страдание? Бих казал, че по-скоро медиите и индустрията са един зъл план - не само заради пропагандата относно месото, ами заради пропагандата относно ВСИЧКО. Който контролира медиите, контролира умовете.

[ Специално корумпираното правителство на САЩ се опитва по всевъзможен начин да пороби американците чрез страх, манипулация и лъжи, като голяма част в този план играят именно медиите, които разпространяват пропагандата по домовете на хората ]

Накратко: медиите са една голяма машина за пропаганда. Не бива да се доверяваш на всичко, което те ти казват. Посланието на рекламите е просто и ясно - "консумирай".

Извинявай, че се отклоних по темата. Относно причините. Някои хора не консумират месо заради религиозни вярвания. Разбира се, не е нужно да си религиозен за да си вегетарианец.

На други не им е позволено да консумират месо поради здравословни причини, дори да са били заклети месояди преди това. Всъщност месото и млечните продукти са причинител на сърдечни заболявания и други болести. Ако искаш изгледай "Forks Over Knives". Това е документален филм в който доктори лекуват пациентите си не чрез лекарства, а чрез диета. Чрез вегетарианска/веганска диета лекуват животозастрашаващи болести.

Други хора (като мен) не считат яденето на животни, които са били убити за човешката лакомия за морално. От заклет месояд се превърнах във веган именно заради това. Считам всичко, което се случва за варварско.

Други хора пък са отгледани във вегетариански семейства, където не се консумира месо и са в перфектно здраве и форма.

Има такива пък, които пазят диети за да отслабнат и спират месото, осъзнавайки, че това е дори по-полезно за тях самите.

Има и такива, които са отказали месото покрай близък човек, който е отворил очите им по темата - какво се случва, как се случва, кой го причинява, какви са последиците, защо и т. н.

Сигурен съм, че има още безброй причини за които дори не мога да се сетя. Не знам защо си мислиш, че някой е "измислил" вегетарианството :)

Поздрави.

62.   "Накратко: медиите са една голяма машина за пропаганда. Не бива да се доверяваш на всичко, което те ти казват. Посланието на рекламите е просто и ясно - "консумирай". "

Аз само разглеждам ситуацията от всички ъгли вместо да призная правотата ви автоматично (това ми се струва, че дразни най-много някои хора в тази тема) - логично е да я докажете, тъй като месоядните хора са по-отдавна на тази планета (т. е. рутината е на тяхна страна, а и отдавна е минало времето да се доказват) и всяка промяна трябва да бъде обоснована с доказателства, а не само с твърдения (различаваш двете, нали? ). Да речем, че аз решавам да ти се доверя, защото не съм инатлив и приемам твърдението ти - няма да вярвам на медиите! Не, че в написаното от мен до този момент има нещо, което да съм чул или видял в някоя медия - само мои размисли, защото Господ (или природата - според вярванията ти) ме е надарил с ум и възможност да мисля. Пък и по-начало съм изключително критичен към тях и обикновено улавям дори най-леките опити за манипулация. Но Интернет и сайтовете му също са вид медиа. Значи не трябва да вярвам и на тях/респективно на теб като представител на медиа (медиата Сподели. нет). Следователно написаното от теб става съмнително. Виждаш ли проблемът, когато вместо да отговориш на въпроса или да замълчиш започнеш да обявяваш даден източник на информация за недостоверен? Ти просто защитаваш своите възгледи (което не е лошо само по себе си), но го правиш в стил "Моето мнение е най-вярното, защото е мое! " Виждам само нечии твърдения и нищо друго. Е, къде са доказателствата в подкрепа на твоето мнение и какво стана с възможността за тежка депресия при животните? Или ще я игнорираме, защото не пасва на някоя друга теория или просто е по-налудничава от това, че животните са умни и имат чувства (което би било арогантност, защото и двете твърдения са от един и същ вид)?

Колкото до МакДоналдс - може и да е така! Както вегетарианството може да е измислено в пристъп на алчност, следващият такъв може да е довел до МакДоналдс - така намаляваме още конкуренцията не само за месо, но и за пари и блага, а знаеш колко алчни могат да бъдат хората. Това са все добри теории, докато не се намери първооткривателя на вегетарианството и този на МакДоналдс (или поне някой, който има тази информация), за да го препитате с детектор на лъжата - в наши дни май това е най-сигурния начин да не те излъжат. Не е 100% ефикасен, но е по-добре от това да вярваш на нечия честна дума. Работата е там, че не приемам наготово никоя новаторска теория - без необорими доказателства тя си остава просто фантазия. А в тази тема те са рядкост.

Щом хора като Птичето ще ни поставят пред неизбежната "промяна на мисленето, когато бъдем готови", то ние имаме право да поискаме обяснение защо ни е нужна тази промяна, но нека то не е в стила на нашите политици! Уважавайте интелекта ни (тук си позволявам да говоря от името на всички месоядни, тъй като се чувствам в правото си като един от тях), защото от 25 години слушаме измишльотини и нагли лъжи. Достатъчно добре ги разпознаваме и не ги толерираме. Аз самият се опитах да уважа темата ви, но не и на тази цена - да ми се обяснява как едва ли не вие сте висши същества и ние трябва да ви стигаме. А доказателствата къде са? И не ми казвайте, че звездите или ангелите ви го говорят, защото ще бъде страшно несериозно от ваша страна. :)

63.   От Птичето
Казах не еднократно - целта ми на беше да засягам някого, а да отговоря на въпрос 2 и 3. И отговорих. Оттам се започна дискусия за растенията, за световната конспирация, за протеини и какво ли не още. А по въпроса за готосността - защитавах точно месопядните, в случай, че не сте разбрали

64.   Номер 62,

Да разбирам ли, че медиите не се използват за пропаганда? Да, интернет също е вид медия в която хора като теб и мен имат думата. Има си безброй източници за всякакви теми. Ако си мислиш, че съм седнал тук да ти разправям глупости и лъжи - добре. Твоя си работа. Не мога да отворя очите ти ако сам не искаш да ги отвориш.

Според теб вегетарианството е "измислено" от някакъв елит. Според теб Макдоналдс също е измислен от друг елит (което беше моята налудничава теория). Според теб животните нямат чувства и са нищожни създания, следователно заслужават всичките страдания, изтезания и смърт, които получават. И понеже си прав за това, че те го заслужават, няма нищо "неморално" в това за си ги хапваш. Бих го нарекъл защитен механизъм.

Вместо да ми задаваш въпроси от сорта "защо" и "как", просто си отвори очите и си направи собствено проучване :)

Ако все пак ти е *наистина* интересно, това видео е наистина информиращо. Това е една страхотна лекция на Гари Юрофски, в която се говори именно за месо, млечни продукти, права и последици. Според мен може да се понаучи нещо от него (с български надписи) :)

http://www. youtube. com/watch? annotation_id=annotation_359472&feature=iv&src_vid=es6U00LMmC4&v=8-uMsEgEkBQ

"Въпросът не е "могат ли да разсъждават? " или "могат ли да мислят? ", а "могат ли да страдат? ". "
- Джереми Бентъм

65.   Не мога да разбера причината за споровете тук. В крайна сметка всеки има право да съсипе живота си както намери за добре. Едни приемат една истина за себе си, а други - друга истина. И това какво се пише тук няма да промени ничие мнение. Изобщо ако някой се интересува от хранене няма да чете анонимните коментари тук, а ще потърси по- достоверни материали. Това тук стана като надприказване, които няма смисъл - ама аз казах... , ама той каза...

66.   Номер 64, аз изказвам предположения, а ти ги виждаш като мои твърдения. Ти даваш някакво предположение, което аз няма как да обявя за грешно и се оказва, че отново съм го подтвърдил. Казвам ти - или намери доказателства за произхода на вегетарианството, или замълчи по тази тема вместо да ми слагаш думи в устата в отчаян опит да спечелиш спор, който не можеш да спечелиш иначе! Не е болка за умиране да млъкнеш, ако нямаш какво да кажеш! Когато станеш готов да дискутираш тази тема, ще започнеш пак! (това беше и специален поздрав за Птичето) :)

Колкото до защитния механизъм - всъщност на мен не ми е нужен, защото консумацията на месо е практика с дълга история и не е някакъв единичен случай, на който околните гледат с подозрение. По-скоро модерните учения като вегетарианството имат нужда от такъв, защото не се вписват добре в общата картинка и тепърва се доказват. Несъмнено затова ти е известен термина - човек трябва да знае доста за нещата, които използва често. :) А и никъде не съм заявил, че животните със сигурност (на 100%) нямат чувства! Интересно ми е къде си намерил тези мои думи в темата, защото иначе ще те нарека и то с право голословен и манипулатор или просто човек с лоша памет. Тъкмо обратното, колега - предположих, че дори могат да развият чувство на тежка депресия (ако за теб това е липса на чувства... ) Предлагам ти да прочетеш отново какво съм написал и да помислиш дали да определиш нещо като възможно означава да потвърдиш съществуването му на 100%, както разсъждаваш в момента. Това са нюанси, които обаче са изключително важни при общуването. Ако не можеш да ги различаваш, защо изобщо си тръгнал да спориш с мен? Излишно губене на нерви и време за модераторите и за теб самия! По-скоро ще се поболеете взаимно отколкото да докажеш нещо (поне с този ти начин на разсъждение). :(

67.   Ами аз каквото казах, го казах. Имам разбира се и още, но поради нивото ми на култура ще премълча
Ти си този, който продължава да се заяжда!

Птичето

68.   Имам голямо уважение към хората, които са вегетарианци и особено вегани.

69.   Нищо против тях не мога да имам, освен че задължително при всяка среща тематизират храната. Дали се говори за храна или за влакове, няма значение, те са длъжни да разтръбят, че са вегетарианци или вегани и да обяснят пространно защо. Не че някой се интересува какво е обядвал другия. Има къде по-интересни неща. Да ядат ако ще и само уши от таралеж, защо го разказват?? Струва ми се, че или се чувстват много специални хора (vip-персони един вид) или изпитват остра нужда да се оправдават за избора си. Малко като показните хомосексуални. Но има и хора, принудени да са на такава диета, например онкоболни. При тях, за съжаление, не е избор.

Понякога се чудя обаче, защо си мислим, че репичките не ги боли като ги отскубваме и малиновият храст не тъжи за плодовете си. Някой веган да ми обясни, ако може. Шегувам се. Или не?

Всяко нещо е хубаво с мярка.

70.   Това са просто хора, които са направили своя избор в живота.
Някои избират да не ядат месо, защото не искат да консумират нищо, което отнема живот (фраза на една позната вегетарианка), други го правят заради по- здравословния начин на живот, че дори и стават вегани.
Трети пък просто се чувстват по-добре така, ядат само органична храна не само защото го смятат за по-полезно, или защото според тях убиването на животните е варварско, но и заради фигурата.
Не познавам много вегитарианци, а вегани въобще. Те по някакъв начин са различни от нас, хищниците, но това не променя факта, че са хора пак като нас.
Аз самата обичам да ям всичко, все ядна съм. Но нямам нищо против вегитарианците, само ече смятам, че е тъпо хора като тях да си мислят, че трябва всички да са като тях. Смисъл, това не е само за начина на хранене, а въобще за всичко, което е субективно.

71.   До номер 70,

Човекът не е истински хищник.

72.   71, Истински или не - точно употребата на месо му е дала стабилно засищане, което пък от своя страна му е осигурило онова така ценно време, в което да спре да преживя по цял ден като крава и да започне да мисли, да се занимава със занаяти и изкуства.

В съвременното общество, хората, които са си надвили над масрафа могат и да си позволят по цял ден да преживят, или ако не им се налага да извтршват умствена работа - дори да се недохранват, това обаче изобщо не означава, че в този си вид те биха могли да съществуват самостоятелно, например без помощта на хилядите "месоядци" около тях.

Шопският мъдрец Вуте е казал: "Кое си сака - оно си требе!" и нямам никакво намерение да лишавам тялото си насила от месо, докато то си го иска по една или друга причина. Ако ли пък един ден се събудя и вече не чувствам никаква потребност от месо - сега и за вбъдеще, то обещавам, че НЯМА лицемерно да започна да обяснявам, че правя всичко това от безмерна любов към горките животни.

Избийте си го от главата това, че животът на едно същество е единствен и ако поради някаква целесъобразност го убиеш, то ти му причиняваш огромно страдание и правиш непоправима злина... По-скоро може да се каже, че му ускоряваш кармичните цикли.

74.   До 69:
И растенията имат нервна система, но тя е свързана с дразнители като слънце и допир например. Техните реакции представляват преместване на листо, стебло. Животните имат по- добре развита нервна система. Усещат болката, колкото и ние. Дали ще убиваш хора или животни в кланица, същото е!

51-65 от 65