Споделена история от Други

Трудност в общуването
Здравейте,

От известно време се интересувам от различни книги и статии на тема психология. Намирам доста интересни и полезни неща, но явно не ми е достатъчно. Моя основен проблем е свързан с общуването и най-вече с липсата на подходящ начин да изразя себе си, (може би поради голямата ми стеснителност и страх). Много съм чувствителна и ме е страх да не ме наранят. Не намирам много лесно приятели. Имам няколко приятели, с които се познавам от много време и разчитам основно на тях. В момента съм в период, в който те не са около мен, а на мен са ми необходими. :) Аз съм на 24 години и чувствам проблема си като на тинейджърка и имам огромното желание да се справя с него. Напоследък се опитвам да разговарям повече и да съм по-искрена, както и да не позволявам да ми се оплакват разни хора за какво ли не. Мисля, че хората не ме намират за много позитивна и общителна, а усещам, че мога да се държа и по друг начин, но не знам как и ми е много трудно. Чудя се дали можете да ми дадете някакъв конкретен съвет или да ми препоръчате подходяща литература. Ще съм ви много благодарна. :)

Коментари

1.   Мога да ти препоръчам творбите на Лилиан Глас. Тя е експерт в общуването и мисля, че наистина ще ти помогнат.

2.   все едно това съм го писала аз.. и аз съм на 24, а ти от къде си? :) :)

3.   Не може всички да сме еднакви. За всеки пътник си има влак. Но щом не ти е конфортно и смяташ, че трябва да се промениш е хубаво. Всяка промяна е хубава, стига да те прави по щастлива. Просто се отпусни, не мисли толкова много, съдбата обича смелите. Знам какво е да ти липсват приятелите, но приятел не е този, който постоянно е при теб, а този който е до теб, когато си на дъното и на върха. За това човек има няколко истински приятели, другите са познати, с които можеш да се позабавляваш, да поговориш и т. н.

4.   Здравей, в момента съм на 16 и минавам през това. Много ми е трудно.

5.   Аз не искам да ставам като всички, просто осъзнавам, че се държа по начин, по който не се чувствам добре и не давам всичко от себе си. Не искам да ставам надувка, а да умея да се изразявам добре, хората да ме разбират правилно, да не правя неловки ситуациите, в които не знам как да реагирам. Случвало ми се е някой да ми каже нещо и аз да го приема за обида и да кажа нещо не на място. Осъзнавам по-късно, че може и да съм си въобразила. Просто се усещам готова за подобна промяна, но за някои неща не знам как да ги постигна. А и човек винаги трябва да се стреми към промяна към по-добро, нали?
Благодаря ви за коментарите :) Разгледах книгите на Лилиан Глас и си харесах една :)
А номер 2, не мога да ти кажа от къде съм, нали все пак е анонимно, накрая може да се окаже, че си ми съседка :D, но ако искаш мога да ти дам имейл и да разменим малко опит :)

6.   това все едно аз съм го писала... само че аз съм тийнейждърка на 13 години... и аз като теб понякога имам трудности в общуването.... падам си малко „саможива“, тоест, обичам да съм с най близките си роднини и приятели.. и аз съм прекалено чувствителна и рева за най-малкото, повечето хора казват че е от пубертета, но аз аз съм си такава по природа :) най-големите ми недостатъци са стеснителността, страха и срамежливостта. наистина си точно копие на моята личост :) имам няколко приятелки с които се чувствам най добре и това е... изключително много ме е страх да не се карам с тях защото после не знам как ще си намеря нови фр :(((( майка ми постоянно се кара че съм прекалено срамежлива и затова ще си патя в живота... еми права е жената.... напоследък реших да се променя и да направя една крачка в живота си.... записах се на танци с една моя съученичка и започнах да общувам повече с хората, тъкмо когато реших че станах по- общителна, се наложи да се отпиша поради различни проблеми :( та затова те съветвам запиши се на някакъв курс където има много хора :) междудругото сега забелязах че темата е доста стара и едва ли ще одобриш коментара ми. надявам се вече да си преодоляла това :)))