Споделена история от Други

Общинско жилище
Здравейте!
Аз съм на 19 години от Варна преди 3 месеца родих нямам брак с бащата , но в акта за раждане си пише кой е имам в предвид припознато е детето , но аз по адресна регистрация се водя в жилището на майка ми което е наследствен апартамент на който тя е 1/3 наследник останалите 2/3 наследяват леля ми и вуйчо ми който също живее там. апартамента се състои от хол спалня и кухня а там живеят майка ми сестра ми вуйчо ми братовчедка ми и както разбирате имаме нужда от жилище. Свекърът и свекърва ми живеят в гарсониера и при тях не става а квартирата в момента е непосилна за нас та накратко такова е положението... Искам да попитам някой запознат има ли смисъл изобщо да подавам документи за общинско жилище имам ли изобщо шансове и какви , защото нямам никаква идея , както и какви документи са ми нужни!?

Коментари

1.   Нужно е само да нямаш нищо на твое име, като недвижимо имущество и да си жител на града по постоянен адрес поне през последните 5 г. Хубаво е и да сте на една адресна регистрация с бащата на детето ти така се доказва, че живеете на семейни начела. Най добре го ригистрирайте където се водиш и ти, шансове имаш но се чака много, може и година да мине. Също ако не те удобрят имаш право да обжалваш и да ти преразгледат молбата. КАто цяло документите се подготвят за един ден, нищо не ти пречи да пробваш.

2.   http://sofiacouncil.bg/?page=ordinance&id=57

Пишеш в гугъл - документи за общинско жилище и цялата информация излиза.
Процедурата е дълга,документите са доста и не става за един ден както казва номер 1.Понякога чакането за общинско жилище може да отнеме доста години дори и да си картотекирана. Зареди се с търпение,ако решиш да кандидатстваш.
Информацията в линка е за София,но процедурата е горе-долу еднаква. За най-точна информация отиваш в отдел "Жилищно настаняване" в районната община,питаш и искаш списък с изискваните документи.
Прочети и ако решиш действай.

Успех

3.   №1 Греши
Дори, да нямаш нищо на свое име се разглеждат и имотите на родителите, трябва да изкараш документи за собственотст на родители, земи и т. н. , документи за доходи на вас и бащата на детето. Отиди питай изкарай документи подай пък каквото стане. Но не се надявай само на това. Мой познати чакаха 6 години и стана, детето им тръгна първи клас в новия квартал. Зависи и за кой град говориш.

4.   Наскоро се интересувах, какви са условията за получаване на общинско жилище и ето какво съм запомнила. Хората кандидатстващи за общинско жилище са разделени в 3 групи. В първа група са тези, които за период от 3/6 месеца са обитавали помещение, непригодено за жилищни нужди (гараж, склади т. н), които имат доказана нужда от жилще ( нямаш роднина при когото да живееш за постоянно). Също така, ако искаш да наемеш общинско жилище, една четвърт от месечните ти доходи, не бива да надхвърля наема на подобен имот на пазара. Ти, като млада майка, би трябвало да имаш предимство, а това, че с бащата на детето ти нямате брак, трябва да е още един плюс. Защото, ако имахте брак, в сумирането щяха да влязат и неговите доходи, а сега се смятат само твоите. :) Също така, в първата категория, влизат и тези хора, които са ползвали апартамент под наем, поне една година. За тази цел се представя договора за наем. Хората с различна степен инвалидност, също имат предимство. Това е най-общото, а ако питаш чичо Гугъл, за условията за получаване на общинско жилище, той ще ти наде повече подробности. :P Успех.

INNOCENCE

5.   Все си мисля, че имаш по-големи шансове, ако се водиш самотна майка...

6.   Темата ме интересува, затова искам и аз да задам няколко въпроса. По местожителство аз, съпругът ми и бебето ни сме в София, но по постоянен адрес - провинцията. Необходимо ли е постоянния адрес да е в гр. София за да кандидатстваме за общинско жилище и наистина ли трябва да изчакаме цели 5 год за да го направим? Как се кандидатства в София, в съответната квартална община, където сме по местоживеене ли и само там ли можем да искаме общинско жилище? Ще ви благодаря за отговорите.

7.   До номер 6. Това е общинско жилище, което само по себе си значи, че ти трябва да си жител на въпросната община. :) А и не можеш да избираш къде да се намира. То ще бъде там, където ти дадат, ако въобще ти дадат. Има си общински блокове и от там се отпускат жилищата. А това, че едни искат в "Младост", пък то е в "Люлин", никой не пита. Късметлии са тези, които са получили. Едно време в моя град, общински жилища са се давали за по две агнета. И сега е така, просто сумите са по-големи, но шуробаджанащината си е същата.

INNOCENCE

8.   oт 6 към 7
Това е ясно, но достатъчно ли е местожителство или и постоянния ми адрес трябва да бъде в София?

9.   От 7 към 6. И постоянния адрес...

10.   Здравейте! Аз съм омъжена. преди 3 месеца родих близнаци и имам още едно детенце на 4. Аз и децата се водим с адрес във Варна, но мъжът се води в Игнатиево. Полага ми се 1/6 -та от апатамент (наследствен). Някой може ли да ми каже дали изобщо бих могла да кандидатствам за общинско жилище?