Споделена история от Други

Книгите на Стивън Кинг!
Здравейте, аз съм момиче на 14. Много обичам да чета. Една приятелка ми предложи да си вземем някоя книга на Стивън Кинг (и тя не ги е чела). Идеята ми допадна, даже си харесах две книги - "Кери" и "Гробище за домашни любимци", но мама ми каза, че книгите му са доста "брутални" и не знае как ще ми се отразят.
Вие как мислите? Много ще съм благодарна да чуя мнението на някой по-запознат със творбите на Стивън Кинг :)

Каси

Коментари

1.   Ако си психопатка, със сигурност ще ти харесат, но ако си нормална, стой на далече от тези гадости.

2.   Вярно, че доста от книгите му са натуралистични и описват детайлно неща, които не бихме искали даже да ни ги споменава някой. Но на мен ми хареса. Има увлекателен стил на писане, поне за мен. Между другото, бях на твоите години, когато започнах да го чета и си спомням, как си гризах ноктите в 3 през нощта, до като поглъщах страниците.
Кери и добър избор, вземи и Дългата разходка. За Гробището май първо трябва да си подготвена с други негови книги.

3.   Бях на 14 когато прочетох "Гробище за дом. любимци". Не е страшна, даже може да ти даде повод за размисли над някои неща. Ако си със слаби нерви не чети, на мен ми хареса.

4.   Здравей, малчо...

Аз съм студент на 22 г. и бих казал, че съм изчел почти всичко на Кинг, а от книгата му "Гробище за домашни любимци" съм сънувал кошмари... понеже я четях преди лягане. Та, мисля, че ще ти е малко "тежичка" за възрастта. По принцип съм от "лудите" които четат за удоволствие.

Препоръчвам ти да започнеш с нещо по леко и след няколко години можеш да продължиш с Кинг.

Поздрави и не се отказвай да четеш...

5.   Здравей, чети смело - ще ти харесат! Книгите на Стивън Кинг са си класика и винаги ще си останат такива! Ако искаш да четеш не толкова "брутални" книги изчети всичко, което е писал с псевдонима Ричард Бакман. Такива са "Мъртвата зона" и "Дългата разходка". Много добри книги са и са по-"човешки". Истината е, че дори книги, от които ти се смразява кръвчицата от страх, поставят сериозни теми на размисъл, например "То" и "Гробище за домашни любимци". Ако си фен на този жанр със сигурност ще ти харесат, а и аз лично не смятам, че е психопатско или извратено да четеш такива книги. Важното е, че четеш! Така, че четете Стивън Кинг - със сигурност няма да е загуба на време! А ако държите да вникнете по-дълбоко в историите, четете и биографични данни за техния автор, както и негови интервюта, истории разказвани за него, както и всякаква информация за тази личност. Защото личността и наистина интересна :)

6.   Не са толкова брутални. Вземи си, ако не ти хареса спри да я четеш!

7.   Не харесвам книги от този жанр. Ако обичаш да гледаш ужаси и да четеш гадости - ще ти харесат.

8.   Обожавам тези 2 книги! <3
Момиче, 13г.

9.   Знаеш ли, по хубаво да почакаш до 22, тогава му чети книгите. Сега се развиваш емоционално, умствено, физически, няма да ти се отразят хубаво. Пък и не е толкова интересен, ако питаш мен.

10.   Кинг умее да изразява в зловещото по един тайнствен и мистичен начин, което се забелязва най-вече в новелите му.
Това грабва всеки читател. Няма някаква висша бруталност в която и да е негова книга, всичко е премерено така, че да ти хареса.
Дори ако прочетеш бележките към някой негов сборник, например "Маймуната" от който е "Мъглата", ще видиш, че го вдъхновяват съвсем случайни неща, които повечето хора дори не забелязваме. Това много свидетелства, че е меко казано гениален в жанра си писател.

11.   Номер 1 не бързай да класифицираш хората на психопати или не. Още повече тези, които чета книги все още. Момиче здравей! Аз съм на 35 имам син и дъщеря на 15 и на 13 години. Когато бях точно на твоята възраст на една нова година гледах филма "То". От този момент започнах да търся всичко на Стивън Кинг. Прочетох двете части на книгата по които е направен филма. Беше страхотен. Неизвергнати деца, по своему забележителни, всяко със своята житейска драма. Гонени и тормозени от ашляците на градчето Дери. Видях себе си някак в тази книга. Когато бях на около 20 я четох отново. На 30 и няколко си 3 път. Три пъти я видях с различни очи. Така стана и с останалите книги до които успях да се добера. Книгите правят дълбока и жестока дисекция на човешката душа, на спомените страховете и кошмарите. Много са различни. Не са само хорър има дори и приказки. "Талисманът" и "Очите на дракона" например. Синът ми слуша рок и метъл. Дадох му сама в ръцете една от книгите на Кинг когато беше в 6 клас. Именно "То". Не случайно. Героите там си спомнят всички събития които са се случили точно когато са били на тази възраст. И тъй като детето ми се увличаше и от ужасии и страхотии реших че ще му се хареса. Но уви -мързи го да чете. Но странно че дъщеря ми пък ги харесва. Уверявам те авторке. От тези книги няма да станеш социопат. Ако ги четеш с интерес ще се убедиш сама колко интересни са. Ако не са ти по джоба понеже и днес ги гледах в една книжарница. Скъпо удоволствие е книгата към днешна дата. А прочетеш ли една ще искаш още и още. Та изтегли ги от интернет. Някои добър човечец ги е качил. Аз лично от както станах мама не мога много пари да отделя за книги та така се оправям. http://chitanka. info/person/stephen-king

12.   Обожавам книгите на Краля! Имам голяма част от тях и е истинско удоволствие да ги чета. "Кери" е добра, но "Гробище за домашни любимци" е направо прекрасна! Не са толкова страховити както "То" например или "Сейлъмс Лот". Тези последните са ми любимите. Плакала съм като дете на финала на "То", просто така те грабва, завладява и те кара да се привържеш към героите, че когато всичко приключва се чувстваш зашеметен.
Можеш да започнеш с нещо по-софт като "Тъмната Кула"-цялата поредица. Но мисля, че ще се влюбиш в творчеството на Краля още с първата прочетена книга :)

13.   №1 ти си сигурно дори не си прочел една негова книга, така че си задръж ограниченото мнение за себе си. Авторке, която и книга да прочетеш на Кинг няма да съжаляваш!

14.   Аз съм му фен(явно съм психопат), но ти препоръчвам да почакаш малко, защото наистина са хард! Ао си гледала филма "То" (на английски- It), ще видиш стила какъв му е! Но е много добър Стивън Кинг, може би най-добрия на нашето време...

15.   Чети смело! Четенето развива въображението, а това е от полза! Успех!

16.   Да живее Кралят!
Невероятен писател, който се занимава със сериозните части от човешката психика. Няма да съжаляваш, ако прочетеш "Гробище за домашни любимци".

17.   Оооо, забравих да кажа, "Зеленият път" също я препоръчвам!

18.   Номер 1Номер 1 ти пък биеш на кухо! Как може да кажеш, че човек, който чете Стивън Кинг е психопат, защото харесва различно от това, което ти харесваш. Да не говорим, че Стивън Кинг е класика (което значи образцов) и е Автор с главно 'А'. Това, че някой харесва това, което ти не харесваш, не означава, че е еди какъв си! Аман от "разбирачи" и задръстеняци!
Към Авторката:
Мисля, че ще направиш добър избор, ако започнеш да четеш Стивън Кинг. Той пише увлекателно и описва в детайли, едно от най– хубавите му качества. Всъщност това прави някой от книгите му истински хорър, като например "То". Това лято я прочетох, божествена е! Имай в предвид, че наистина може да те хване страх и да ти повлияе на психиката, но не е задължително и четенето си заслужава!
Наскоро прочетох "Кери" – също много хубава книга. Тя не е хорър, но е много увлекателна. Аз я прочетох на един дъх.
Сега съм на 15. На 13 прочетох " Гробище За Домашни Любимци". Беше ми първата книга. Тя също не е много страшна, определено не е като "То", но също е много увлекателна и много добре написана. Друга хубава книга е "Очите На Дракона". Като приказка е!
В момента търся "Мизъри", но не мога да я намеря.
Предполагам, че Стивън Кинг ще те грабне. Разбира се, не мога да го гарантирам, защото е въпрос на вкус, но това е един наистина гениален и неповторим Автор, който притежава уникални идеи с увлекателно и живо развитие и грабващо писане. Той може да те накара да изпиташ напрежение и/ или вълнение. Случвало ми се е да ми се ускори пулса, докато го чета. На края на "То", дори се разревах. Отне ми няколко дена, докато се съвзема. Имах чувството, че това, което съм чела, ми се е случило на мен!
В книгите му често се забелязва философско разсъждение на дадена ситуация. Това показва, че Стивън Кинг е изпадал в много житейски ситуации.
Срещат се и комични моменти.
Саймън Бекет е Автор, който пише подобно на Стивън Кинг. Основна разлика е, че Стивън Кинг набляга повече на свръхестественото, а Саймън Бекет – на неща свързани със смъртта и нейните фрази, под които тя прочита. Неговите романи са по– криминални и заплетени повече свързани с реалния живот, не можеш да разбереш кой е убиецът. Често той се оказва човекът, който най– малко очакваш.
Ако случайно не те грабне Стивън Кинг може да пробваш този автор.

Black Sabbath
Момиче на 15 години.

19.   Едва ли са за теб. Недей си омърсява мозъка с тях. ''Тежки четива'' са. И много брутални, и зрял човек да си могат да ти повредят психиката, със седмици няма да можеш да спиш спокойно.

20.   Здравей, първо искам да те поздравя за любовта ти към книгите. Това за мен е много важно. После да ти кажа моето мнение за Стивън Кинг. Той има много дълбоко и реалистично въображение. Пише невероятно и предава нещата по такъв начин, че дори и грам да не вярваш, зачетеш ли се в книгите му, започваш да се оглеждаш през рамо :))) Добър е, много даже, въпреки, че не съм фен на този тип книги. Не мога да не му го призная. И да сънувала съм кошмари след негови книги, някък успява да докосне страховете ти. Някой по горе препоръча да започнеш с "Талисманът" и аз напълно подкрепям. Там е в съавторство с Питър Строб и книгата много увлича, не е страховита, а по скоро приключенска.

И за накрая, наистина си пожелавам повече 14 годишни деца да задават тук въпрос, кой автор да прочетат.

Mell

21.   Започнах да чета тези шедьоври, когато бях на 12, а сега съм на 14. Първата ми негова книга бешу " Мизъри". Страхотна книга! Сега съм почнала " Сияние" страхотна! Няма лоши книги! Чела съм "Кери" и " То". Имам планове да прочета " Гробище за домашни любимци", "Пътна мрежа" и " Мъглата". Един път сънувах, че съм в някаква зала, а на седалките имаше 5 духа. Започнах да крещя -Свалете маските!! - това е от " Сияние". Може да ти донесе проблеми с психиката, но това ти можеш да прецениш! Той пише хорър.

22.   Започнах да чета тези шедьоври, когато бях на 12, а сега съм на 14. Първата ми негова книга бешу " Мизъри". Страхотна книга! Сега съм почнала " Сияние" страхотна! Няма лоши книги! Чела съм "Кери" и " То". Имам планове да прочета " Гробище за домашни любимци" , "Пътна мрежа" и " Мъглата". Един път сънувах, че съм в някаква зала, а на седалките имаше 5 духа. Започнах да крещя -Свалете маските!! - това е от " Сияние". Може да ти донесе проблеми с психиката, но това ти можеш да прецениш! Той пише хорър.Не случайно са го нарекли Крал на ужасите! Понякога чувствам, че вкарва част от живота си вътре, а след това щипка от фантазията си.. ии..готово! Не изразявай мнение! Още не си викнала вътре в страниците, които могат да ти показват на къде вървят, а ти само ги следваш. Прочетох, че докато е писал " Сияние", е имал проблеми с алкохола.. както Джак Торсън ( от Сияние ) усещаше се, че той е Джак, който иска малко алкохол, за да се успокой, но вместо това.. започва да си представя, че има барман ( забравих му името), който му сипва чашка след чашка.. тогава усетих, че той е искал да пийне едно, но се е задържал сух. Той описва своето състояние. АЗ се радвам, че ми е позволил да усетя чувствата му. Това е привилегия! Ще успее да те накара, да искаш да видиш, какво става, да ти интересно, да прочетеш книгата на един дъх, но той си знае,е трябва малко почивка, на и подготовка, за която не ти дава да усетиш.. изстрелва те на момента в това, за което не си готова, но не се притеснявай! Той е до теб! Знае на къде те води! Препоръчвам ти всички те му!НЯМА ДА СЪЖАЛЯВАШ!

23.   Живата факла-класика. Също и То. Аз обожавам този жанр. Но как ще ти се отразят ли? Ами, аз четох Гняв и започнах да сънувам кошмари. Не можех да се откъсна от тези книги станах доста зависима. Особено полудях, когато разбрах, че в библеотеката няма повече на този автор. Но, научих се да мисля 3-4 хода напред, да контролирам сънищата си, да се боря. Доста неща можеш да научош от Стивън Кинг. Но ако смяташ, че си готова да платиш цената? Може да не ти струва само кошмарите, може да психясаш, да се смееш на най-тъжното за теб, да си говориш сама, да станеш шизофреничка, да влезеш в лудницата? Хаха, само се шегувам ;)

24.   Чета книги на Стивън Кинг от 11 - годишна! И моята майка беше против... Чела съм Кристин, За писането, Куджо, Мистър Мерцедес, Клетка и др.
One girl

25.   Кинг е страхотен писател. най-много ми харесва "То", точно защото то няма истинска форма, а е най-големият ти кошмар. Много ми харесва как пише и не мисля, че една книга би ти повлияла много.