Споделена история от Други

Неудобно ми е да се храня пред хора
Здравейте, на 18 г. съм сигурно ще разберете темата ми от заглавието. Попринцип не съм срамежлива и общувам с хората много добре без да се притеснявам, дори и с непознати. Но имам един проблем и то не знам защо, когато ходя в ресторант пълен с хора ми е неудобно да ям, нямам представа защо явно се притеснявам и започват леко да ми треперят ръцете. Нямам представа как да се справя с този проблем, опитвам се да се отпусна но не се получава, как да го преодолея?

Коментари

1.   Дишай дълбоко, концентрирай вниманието си върху храната и това че ти си там, за да заредиш себе си с енергия. Напълно забрави, че има други хора покрай тебе.
Притеснения в други ситации имаш ли?

2.   Преди имах такъв проблем. И знаеш ли какво правех, за да го преодолея? Говорех. Постоянно. Говоря, говоря, хапвам. И така малко по малко, без да се усетя, си изяждам всичко. Не знам, доста е странно, но при мен имаше ефект. Пробвай... Между другото интересното при мен беше, че се появяваше периодично това притеснение. За щастие от доста време нямам проблеми :-)

4.   Е, храниш се все пак, не се самозадоволяваш пред тях.

5.   И aз имaх този проблем.случвaло се е дори с родителите ми нa гости с нощувaне, мaйкa ме води нa зaведение или мaгaзин, дa си хaпнa скришом, зaщото после.....глaд.
Опитaй с нещо дребно нa улицaтa, в движение.примерно ябълкa или вaфлa.отхaпвaш си , когaто ти решиш, в остaнaлото време просто ти е в ръкaтa.нa терaсaтa или прозорецa в къщи, нaблюдaвaйки хорaтa.
После в aвтобусa.при приятелкa. Aз тaкa зaпочнaх дa преодолявaм притеснението си.Е, тотaлно се освободих, когaто зaбременях;)))))- тогaвa дори веднъж си " изпросих" един портокaл от случaйнa , непознaтa женa.

6.   И аз съм тка,спокойно,отпусни се това е нормална човешка нужда както спането,ходенето до тоалетната и др. Няма от какво да се притесняваш.

7.   АВТОРКАТА: Номер 1, напротив нямам притеснения в други ситуации, и напротив на улицата и в парка не ме бърка да хапвам нещо пред хората които минават. Може би си мисля че само мен гледат и от това ми идва притеснението
Благодаря ви! - ще се постарая

8.   №6, ходенето до тоалетна е естествена човешка нужда, но е общоприето да не го правим пред други хора.
До автора - изобщо да не ти пука за другите - все едно ги няма.

9.   Пусни си някой филм с култ към храната - да те надъха
да се наядеш като дзвер :)
Може и да гладуваш един ден и да идеш на ресторант
:)
Готварски предавания гледай ;)
Само не прекалявай че може да качиш бонус килограми
което е кофти.
Ако това ще те успокои - виждал съм циганин да яде в
контейнер нещо мазно ... - не ми направи никакво впечатление ;)
Успех

10.   Просто не ходи по ресторанти.

11.   Здравей,
тършувах из нета понеже съм на 20 години и все още имам този проблем, таа..се бях стреснала нещо да не ми има , но се радвам ,че открих тази тема и разбрах, че не съм сама ..и аз се опитвам да се пребора с това и се надявам да се случи явно е на някаква психическа основа и внушение, мен ме е страх да не повърна което е още по-тъпо и затова ми се свива апетита особено ако е препълнен с хора ресторанта , а пък по същия начин съм общителна личност.

12.   То, по принцип не е правилно да се храним пред хора. пред компютъра, пред телевизора, да говорим или да извършваме каквото и да е действие докато се храним.
Когато се храним без разсейване, храната се усвоява по-качествено, чувството на ситост идва когато е реално, а не по-късно, че да преяждаме и усещаме повече удоволствие от вкуса на храната.

13.   На мен също ми се наложи навремето да се справя със сходен проблем. Работя като журналист, често правя интервюта, понякога човекът ме кани в дома си, друг път - се срещаме в кафене или ресторант. Като бях млада репортерка, си мислех, че да се храня на делова среща е просто непрофесионално. Сега като върна лентата си давам сметка как директно съм обиждала хора по този начин. Веднъж се срещаме с един художник в ателието му. Разговаряме. Влиза жена му с поднос кафе и лично направен за случая от нея сладкиш. Е, аз даже една троха не опитах от него, нито пък си изпих кафето. Само задавах въпроси и си мислех, че съм един такъв велик професионалист. Ужас просто! Но че е "ужас" го разбирам след 20 години практика. С времето осъзнах, че храната сближава хората. Към днешна дата гледам срещата с даден човек да е в средата на деня, за да мога да го поканя на обяд. Когато всеки си взема по парче от общата пица, разговорът върви по-леко, бариерите падат, създава се приятелска атмосфера, някъде на масата стои един диктофон и интервюто само се прави помежду другото. По проблема на авторката: замисли се дали твоето притеснение не е всъщност нежелание да се сближиш с останалите. Казваш, че си общителна. Но общителността е възможно да е чисто и просто социална роля, заучени реплики, а де факто да не си готова да допуснеш човека отсреща до личното си пространство. Защо, мислиш, когато един мъж ухажва жена, я кани на вечеря? Именно затова - да скъси дистанцията чрез споделянето на храната. Атавизъм в чист вид. По пещерно време да дадеш част от плячката си на жената, значи, че тя е "твоята жена"; да разпределиш мамута сред племето, значи принадлежност към това племе. Ние много подценяваме символиката на храната. Моят съпруг казва, че изключително го възбужда жена, която се храни с апетит. Прави асоциация с апетита й в леглото. Аз, като се замисля, се чувствам неловко в компанията на мъже, които вместо пържола и вино, си поръчват пастичка и портокалов сок. Има нещо в това.

14.   Не си само ти! За мен храненето е ритуал и е много важно да съм спокоен и да се наслаждавам на храната. Да имам пълна концентрация върху вкусовите си рецептори, да си се наслаждавам и да ми текат лигите от кеф. Това няма как се случи, когато 5 човека ти блещат някви работи с пълна уста и те ангажират с някви простотии.. Точно затова и не виждам смисъл в ресторантите, уж хората отиват да се хранят, а всъщност май отиват за да говорят.