Споделена история от Други

Смяна на личното име
Здравейте! Имам рядко име и сравнително не толкова често срещана фамилия. В тази комбинация в България съм само аз. От доста време някой започна да пише глупости от мое име в Интернет и сега ако някой ми търси името излизат простотии. Полицаите се смеят като стане въпрос за виртуален тормоз в Интернет и от адвокат ми беше предложено да си сменя името. В днешно време някои работодатели проверяват в гугъл какво се пише за теб, особено ако имаш по-рядко срещано име като мен. А не е като да се казвам Георги Иванов или Иван Георгиев примерно. Аз така или иначе не си харесвам името, въпреки, че обичам човека, на който са ме кръстили. Според вас онлайн тормоз и уронване на престижа основателна ли причина е за промяна на малкото име?

Коментари

1.   Да, прав си, обаче да знаеш процедурата е дълга, а и после какво сменяне на документи те чака... но щом си го решил и си над 18, твое право си е.

2.   Не съм много запозната, но това не е ли престъпление против честта и достойнството? Не може да не е наказуемо. Иначе - не, не бих си сменила името за такова нещо. По-скоро бих търсила правата си. Който и да е този човек, няма никакво право да ползва името ти с каквато и да било цел.

3.   И аз искъм да си сменя личното име..

4.   Проблема е много голям. Защото дори и да си смениш името може тези дето те тормозят отново да научат новото име и да почнат пак. Най-добре ако знаеш кой е да се разбереш с него.

5.   Не разбира се! Къде ти е самочувствието? Само, защото някакви келеши са решили да се гаврят с името ти ще го сменяш..? Виж, ако не го искаш, го смени единствено и само, защото ТИ не си го харесваш, а не защото Пешо, Гошо и Тошо не ги устройва как си кръстена.

6.   Според мен не е основателна причината.

7.   Как се казваш?
Шегувам се.

8.   Поне не се казваш Хасан или Идрис или друг с мангалско име
Радвай се за това.

9.   Глупава работа.. поне кажи как е това специално име..

10.   Лично аз възприемам смяната на личното име като последно действие, когато си изчерпал всички други възможности.
Досега, ти си се обърнал към полицията, които ти се изсмяли, както и към адвокат, според който не можеш да направиш нищо по законов път. Тоест, законът не е формулирал случаи като твоя.

С това обаче НЕ СЕ изчерпват действията, които можеш да предприемеш! Аз ти предлагам следните стъпки:
1. Издирваш чрез гугъл всички сайтове, в които се пишат глупости по твои адрес. Би трябвало да е елементарно и лесно, предвид уникалното ти име. Свързваш се с администраторите и им съставяш писмо, в което обясняваш ситуацията си - че някой се представя от твое име и/или пише клевети по твой адрес. Предоставяш списък с линкове в техния сайт, където се съдържат тия простотии, като най-учтиво ги молиш да предприемат действия във възможно най-кратък срок.
Свържи се отново с адвоката и го питай дали можеш да предприемеш законови действия спрямо сайтовете, които откажат (или не реагират) да съдействат по въпроса. Дали можеш или не можеш, честно казано няма голямо значение за второто ти писмо, изпратено или веднага след отказа им, или след определен период от време без отговор - където отново най-учтиво, но също така и настоятелно ги молиш да предприемат действия, защото предпочиташ въпросът да се уреди по човешки начин, но ако се наложи си готов да прибегнеш до услугите на адвокат, с който вече си се консултирал, и да предприемеш законови мерки. Второ писмо в такъв дух. Разликата е, че в единия случай блъфираш, а в другия - не.

Осъществяването на контакт с всеки такъв сайт би трябвало да е лесно. Примерно контакти с администратора на блог. бг се намира най-долу в секция "често задавани въпроси". Ако за някой сайт не откриеш никакъв и-мейл адрес или каквито и да е контакти, търси в гугъл за "whois lookup" или "whois search" и цъкай на първия резултат. Въвеждаш сайта вътре и ще ти излязат данни за контакт.

2. Установи собствено присъствие в интернет! Не е толкова трудно да си създадеш фейсбук профил, собствен блог и т. н. Идеята тук е, че когато администраторите на сайтовете в стъпка 1 предприемат действия и изтрият злословията, информацията въведена от теб самия и съдържаща твоето истинско "аз" ще излязат на първите места - и съответно ще бъдат разгледани от работодателите.

11.   Ако имаше самочувствие, нямаше да ти пука какво ти е името и какво е правил някой идиот. Според мен проблема не е в името, а е другаде... Можеш да се прекръстиш на Джеймс Бонд, ако искаш, но от себе си не можеш да избягаш.

12.   Процедурaтa е бързa( към н 1 също), нaй- честият мотив зa смянa нa име е прякори/ подигрaвки уронвaщи достойнство т. н.
Нaй- добре консултaция с aдвокaт!
Но, aко сaмо товa ти е причинaтa, имa нaчини дa стигнеш до човекa, нaли от компютър ги пускa/ пише;)))

13.   "Осъществяването на контакт с всеки такъв сайт би трябвало да е лесно."
Писал съм многократно, но повечето не искат да трият нищо.

14.   Да, разбира се! Намираш двама свидетели. Пускаш молба до районен съд и плащаш двайсетина лева такса. Казваш че си известен/известна в обществото с новото име и всички така ти викат. Двамата потвърждават. После решение на съда и нови документи и ЧЕСТИТО - имаш ново име. Уча право, та си знам. УСпех! И внимавай - пишат от твое име, защото имате вражда. Нямай врагове и няма да ти се налага да пазиш името си.