Споделена история от Други

Цветни лещи
Искам да попитам за повече информация спрямо цветните лещи. От няколко години се глася да си взема. Но не знам много. За това искам да попитам, ако някои знае нещо повече:
Какви лещи трябва да си взема, за да не си повредя очите?
На колко време трябва да сменям самите лещи (изобщо има ли вариант, в който да не ги сменям)?
Ако се сетите и още нещо споделете информация, моля!

Коментари

1.   Аз съм с цветни контактни лещи на Адоре. Моите освен, че са цветни са и с диоптър. При добра хигиена няма как да ти навредят, обаче трябва да спазваш няколко правила (това важи за всички лещи не само за цветните). Никога не си слагаш/махаш лещите ако не си с идеално чисти ръцете преди това, защото рискуваш инфекция. Когато си махаш лещите, ги слагаш в специална кутийка пълна с разтвор за лещи (продават се в оптиките). Винаги помниш коя леща в коя кутийка слагаш, не е хубаво да разменяш лявата и дясната леща, защото също има риск от инфекции. Освен това, след всяко вадене на лещите от кутийките сменяш разтвора с нов и периодично миеш кутийките с топла вода и сапун. Не си позволявай да спиш с лещи, очите ти се изсушават и чувството е доста неприятно, а самата леща сякаш блокира в окото (е, после се оправя, ама чувството е гадно).
За съжаление няма лещи, които са завинаги. Има еднократни, месечни, тримесечни и шестмесечни. Просто с времето материалът се променя (стават по- твърди и се надраскват) и ако не искаш проблеми трябва да си купиш нови. Освен това не те съветвам да ги носиш повече от 12 часа на ден, даже и това е много, защото вечер ако цял ден съм била с лещи има едно неприятно парене в очите. Освен това гледам поне един ден седмично да си дам почивка на очите от лещите и тогава ползвам очила.
Абе, аз ги нося защото нямам избор, с 3 диоптъра съм, но честно казано не разбирам защо някой доброволно ще се подложи на това мъчени, ама щом толкова искаш... пробвай.

2.   Аз имам цветни лещи, но не ги нося, понеже очите ми са светли и самите лещи са светли, но на мен ми стоят доста тъмни.. И аз мисля скоро да си взема някакви по-готини, иначе дали могат да навредят на очите - ДА, могат, така че ги носи рядко.

3.   Едни хубави, модерни очила са хиляди пъти по-добри, удобни и безвредни от всякакви лещенски мизерии.
Не прави компромис със очите си! По-добре направи такъв със суетата.

4.   Номер 3, не става дума за суета, а за фактът, че имам проблем с очилата. Освен късогледство имам и астигматизъм и с очилата трудно успявам да преценявам реалните разстояния, освен това с очилата периферното ти зрение е ограничено, а съм млад шофьор и ми е много по-комфортно, че и безопасно да карам с лещи, а не с очила.
Номер 1

5.   По принцип както казаха по-горе добра хигиена-миене на ръце, като в началото е по-трудно слагането/доста/. Друго- не се мие контейнера със сапун и вода, а със разтвора за лещите. Най- добре да е мултифункционален. Друго, друго не се стои много с тях- изсъват очите, не се спи с тях.

6.   До No1,4 (от No3).
Същата работа съм като теб и от 5-годишна възраст нося очила - и то сериозни диоптри и астигматизъм, различни за всяко око. Всичките ти аргументи против очилата са несъстоятелни (за астигматизъм, разстояния, перифеврно зрение, комфорт, шофиране и т.н.) и са на психологическа основа.
Даже по-добре ще ти е да шофираш изобщо без очила - там чак толкова фини неща няма за гледане, а зрителният апарат си изработва такива методи за ориентация и преценка, които при "нормално зрящите" са направо необясними... Така хвърлих в шах една очна лекарка - с дългогодишна практика и утвърдена като отличен специалист, която след редица прегледи ми каза, че реалното ми зрение е много по-добро от оптическото такова (което го мери директно и обективно с измервателната апаратура при разширени зеници).
Така че не си пълни главата с щуротии - признай си поне пред себе си, че става въпрос за суета, и оттам-нататък "от 10 кладенеца носиш вода", за да се самоубедиш в "предимствата" на лещите пред очилата.

Напротив - стъклата на очилата са фиксирани спрямо зрителния ъгъл и могат много точно да отразят астигматичната деформация на възприеманата катина, особено за цилиндъра - не случайно когато в кабинета ти определят остротата на зрението с експерименталните очила (където гледаш "Е"-та и "Ш"-та на стената) ВЪРТЯТ цилиндъра, за да определят точния му ъгъл... Нали се сещаш, че при лещата подобна фиксация просто няма как да се случи, понеже тя се извърта в окото ти както й падне още при поставянето?