Споделена история от Други

Първа кола? Помощ
Здравейте,
Момче на 19 съм. Преди няколко месеца взех шофьорска книжка, но нямам собствена кола. Започнах да работя и съм решил със заделените пари да си купя. Като за първа кола искам да не е много скъпа и да в височка. Не съм много запознат с марките, тъй като не съм някой запалянко. Виждал съм по пътищата едни малки, високи са и приличат на джип. Нещо от типа на Лада Нива, Фиат Панда, но както казах, не съм особено запознат и не знам марката на колата, която ми хареса. Ако има по-запознати, нека да споделят имена на някои подбни на изброените коли.

Коментари

1.   Можеш да си купиш бентли. Те са евтини и високи. А някой са и без покрив. :)

2.   Здравей, вземи си Suzuki Vitara, Jimmy или Samurai или Mitshubishi Pajero, Kia Sportage, Nissan Terrano, Renault Scenik 4x4 но като за първа кола ти препоръчвам Suzuki Vitara и Lada Niva Успех.

3.   Opel Tigra, Fiat Punto са идеалка като за начало честито за книжката и аз зех наскоро мойта но ще се хвърлям на едно bmw 530i копирай имената и ги постни в гугил изображения да видиш как са : ) Айде безаварийно каране ти пожелавам

4.   Пич, съвети за автомобили приемай само от квалифицирани майстори, които са врели и кипели в занаята и имат поглед върху материята. Иначе, всички останали ще ти напълнят главата с куп "легенди", нямащи нищо общо с действителността. Пази се най-вече от гаражни майстори, които повече от Гоуф и Опел не са виждали. Съветът, който аз мога да ти дам е:
1. Купи си кола, която на теб да ти харесва. Не се хвърляй на трошляци, воден от мита, че първата кола трябва да е евтина. Това са глупости, ако си внимателен с автомобила може и на чисто нов да се качиш.
2. Избягвай дизелите втора ръка от ново поколение, т. нар. "комън рейл" и тем подобни. По-принцип дизеловите модели са по-скъпи от бензиновите, когато говорим за нови автомобили и съответно се купуват, за да се карат интензивно. Да не говорим, че нашите тарикати внасят предимно проблемни коли, които са замаскирани колкото да се продадат. Дизел се купува нов, тръгнеш ли да му правиш сериозни ремонти ще платиш колата 2-3 пъти отгоре.
3. На какъвто и автомобил да се спреш, задължително го тествай в оторизиран сервиз на марката. Откажат ли ти, поради каквато и да било причина подобен тест, директно знай, че колата не е наред.
Общо взето това е от мен, успех в начинанието!

5.   Влез в mobile.bg и си избери на външен вид и височина, щом така ще избираш...

7.   Като за първа висока кола, мога да ти препоръчам Лада - евтини части, евтина поддръжка и доволна проходимост на ниска цена!

8.   Като си започнал с Ладите, да ти предложа една Волга или Москвич. Кола не се избира на външен вид само. Ако ще купуваш на старо, най - добре ще е да идеш и да я видиш на място. Дали няма някакви дефекти, ръжда, дали е в изправно техническо състояние и т. н. Като за първа кола ти препоръчвам да е нещо около 5 - 6 хил. лева. Да не е баш най - големия таралясник, че да не се пречукаш някъде с него. Но и да не е прекалено скъпа, все пак се учиш да караш сега. Това, че имаш книжка , нищо не значи. Първите 2 - 3 години тепърва ще се учиш да караш, докато станеш по - опитен и съберен пари за по - скъпа кола. Не забравяй само, е бенцина или газта, макар да са ти основен разход, далеч не са единствените.

9.   При колите втора ръка, не е важно каква марка са. Важно е да е пазена и да е читава. При огледа на колата вземи някой, който разбира от коли, баща ти, ако разбира, ако не, някой приятел.

10.   bmw 530i.. 5 такива ще си купиш, мечтател

11.   Хубава тема ;)!
N3 баща ти случайно да има верига бензиностанции??? Или парите ги копаеш в градинката пред блока? Вземи си 5-тицата пък после да те питам...
Момче това което търсиш може би е golf 2 country, същия като стандартния, но е по-висок и наистина прилича малко на джип.
Успех и пиши на какво си се спрял!

12.   Такива теми за коли са супер безсмислени, защото ще чуеш колкото хора, толкова и мнения. Нормално, защото ако някой е случил ан добър екземпляр ще каже "купи такава, защото е много здрава", друг пък ако е купил същата, но не е случил на добър екзепляр ще каже обратното.

Това да питаш майстори, също не е добър съвет, лично съм се набутвал благодарение на такива съвети. Той ще ти каже някоя кола, която после да те накара да си оставяш заплатата при него.

Това за комън рейла е вярно, те не са за нашите условия, защото нито дизелът ни е дизел, а те са много чувствителни на лош дизел, нито пък имаме майстори, които да разбират както трябва от комън рейл. Такива коли са карани адски много, защото са икономични, и се продават, точно защото вече са тръгнали да се чупят двигателите, а един ремонт на такъв двигател ще ти излезе, колкото за още една кола (не се бъзикам).

Някои казват "купи си таралясник, за да не ти е скъпа поддръжката", други "купи си скъпа и качествена кола, че да не я ремонтираш често". Но съм се нагледал от една страна как са си купували скъпи коли, които после са седяли повече в сервиза, отколкото в гаража, както и евтини, на които са им сменяни само консумативи. Всичко е късмет до голяма степен.

Най-важното е да си направиш сметка дали можеш да я поддържаш колата. Не си купувай кола, за която после ще отива целия ти доход. После ставаш роб на колата и дори да я продадеш, ще я продадеш за доста по-малко плюс парите, които си вложил в нея няма да са малко. Много е важно да знаеш, че една кола още докато я купиш задължително трябва да и смениш всички консумативи плюс нещата които не са наред, а такива винаги има при втора ръка плюс гуми за сезона, за който няма такива. Това прави между 1000 и 2000 лв (с прехвърлянето) върху цената на колата.

Имай предвид, че само за винетки, данъци, прегледи и застраховки, които са задължителни, ще ти отиват най-малко 500 лв на година. Отделно ако тази кола влезе 1-2 пъти в годината в сервиз, това са още около 500 лв поне. Отделно през година трябва да сменяш някои консумативи, масла и гуми, което е още поне 500 лв през година. Т. е. на година имаш общо над 1000 лв поддръжка, отделно гориво, отделно 1000-2000 първоначално върху цената.

Казвам ти ги тези неща, защото на мен нямаше кой да ми ги обясни при първата кола и после брах големи ядове и останах без пари, понеже не си бях направил сметката.

Иначе за колата - харесай си няколко и ги прекарай през оторизиран сервиз да ти ги проверят от до. Ако трябва вземи някой с теб при избора, за да стесни малко избора в случай че си си харесал прекалено много.

13.   Ехе 5-6 бона за първа кола. Да не живее човека в Златоландия. Поне 2, 500- 3000 за да знаеш, че е що годе читава. По-добре ги събери тия пари, отколкото с 4 заплати да си вземеш някой скорубялник и после, само да се чудиш как да го продаваш и да го правиш. При всички положения желанието, за кола ще надделее, така че каквото и да вземеш все ще се прецакаш.

14.   Да. Знам, че са малко много за първа кола. Като добавим и допълнителните разходи, сумата отива към 8 - 9 хил. Но наистина цената зависи от много фактори. Преди всичко трябва да се разбере, че една кола не е инвестиция, която да носи печалба, а напротив разход, който струва доста почти всеки месец. Да не говорим, че необходимост. Не може човека цял живот да се мъкне с градския транспорт, да се притеснява да не закъснее, да се съобразява кое откъде минала, да гледа маршрути и т. н. и затова скъпо, не скъпо кола си трябва. Без нея никъде не можеш да мръднеш. Един път ми се наложи да пътувам с рейс междуградско, утепах половината ден само за глупости.

15.   "Опел Корса" или "Фолксваген 2-ка или 3-ка".
Щом ще ти е І-ва кола, не бива да е с автоматични скорости.
Иначе, по-късно, ще се убедиш, че за градски условия, автоматичните скорости са безценни.
Цените за що-годе читави коли тръгват от 2500-3000 лв нагоре.
Имай пред вид, че ще трябва да я постегнеш, задължително, преди да я подкаарш. Начинанието ще ти е мин. 1000 лв.
Разпитай за евтин автосервиз с кадърни служители. Преди да си купиш автомобил - харесай и се консултирай с тях. След това, те да ти го поддържат. В подобни случаи, са много услужливи.

16.   ОТ АВТОРА

Благодаря на всички за съветите.
НОМЕР 15: Изброените автомобили ми допадат, особено корсата. Имах възможността да се кача на нея и беше висока. Не тип кола за сафари, но достатъчно, за да имам добра видимост. Мен това ме притеснява. Искам колата да има добра видимост към пътя, а не да стоя като малък червей и да си слагам възглавница, за да виждам добре. :D