Споделена история от Други

Помощ при избор на автомобил
Здравейте, тъй като не разбирам много от автомобили имам нужда от съвета на по-компетентни хора в тази сфера.
Планирам да закупя кола като основните изискванията на които желая да отговаря са дизелов двигател, цена максимум 25-30хил., седан/ хетчбек и разбира се да не харчи много. Според вас кои са добрите модели на audi, bmw, mercedes или vw, отговарящи на изискванията?
Кои са вашите предпочитания и изисквания (като изключим моите) за автомобил на споменатата цена? На какво трябва да обърна внимание при покупката? И въобще всякакви съвети ще ми бъдат в полза.

Коментари

1.   По принцип за кола не давам съвети поради простата причина, че това до голяма степен си е късмет и няма гаранция каквато и марка да е, че ще е сполучлива.

На теб специално ще си позволя да дам съвет, защото при теб е по-специфично. Ще говоря само от наблюдения и нищо, което ще кажа по-долу, няма да е наизуст, както се случва в повечето случаи, когато се говори по тази тема.

Доколкото разбирам, искаш втора ръка, защото за тези пари ново БМВ трудно ще намериш. Аз обаче ще ти дам съвет да не го правиш. По-добре си купи нова макар и малко по-нисък клас, но нова да е. Най-добрия ми приятел се занимава с търговия на коли втора ръка и казва, че е голяма набутвация да си купиш скъпа кола на старо.

Ще ти кажа защо. Защото новата кола има 5 г. гаранция. На запад е масова практика да се карат по 5 г. и после да се продават, за да се купи следващия модел. Обаче през тези 5 г. колата е гаранционна и никой не си прави труда да я поддържа като хората, да и прави периодична профилактика, да сменя консумативи, просто защото ако стане нещо, всичко му се поема от гаранцията, пък и той възнамерява да я продаде след гаранцията. Съответно после някой бг дилър я купува, стяга я, колкото да има търговски вид, продава я на някой балък и после почват проблемите. А тези проблеми за 5-6 годишна кола не са никак, ама никак евтини. Само първоначалната смяна на консумативите, която е задължителна излиза поне 2 бона най-малко. Винаги има нещо за оправяне, което излиза поне още 2 бона и като сложиш допълнителни гуми и тем подобни, вкл. и прехвърляне и т. н. И сумата, която трябва да доплатиш още в началото към цената става поне 5 бона в най-добрия случай. После през следващите 5 г. ако колата влезе в сервиз (а ти трябва само в специализиран сервиз да я караш) още 5-10 пъти и излиза, че за 5 г. каране трябва да оставиш за колата, ремонти и консумативи поне 40 бона. А ти за тези пари кажи-речи можеш да си я купиш нова, после 5 г. да ти я поддържат без пари и на края да я разкараш за 25 и с още 15 да си купиш новия модел. И ще знаеш, че караш нова кола.

Лично имам познат, който си купи Пежо на 5 г. После на втория месец влезе в сервиз и му искаха 8 бона за ремонта. Общо взето му излезе златна още на втория месец. Пък като знам и нашите автоджамбази какви номера са правили лично пред мен...

Така че не се занимавай с глупости, вземи си нова, те са и значително по-икономични. Само не си взимай дизел комън рейл, че са много чувствителни към нашия дизел (който е пълен боклук) и им се прецакват двигателите и после може и не ти го признава гаранцията. А това струва 5 цифрена сума.

Даже ако питаш мен, предивд нашите горива по-добре бензин, че не са толкова капризни безниновите двигатели. А и маслата им се сменят по на рядко. Те новите бензинови са доста икономични, почти като дизеловите. Ако е дизелов, то поне да не е комън рейл.

Относно новите на тези цени имам приятели с Хюндай и30 и с новите опел астри и са много доволни особено от Хюндая. Новия Форд Фокус също е доста добър. Между другото дизела на Форд е единствената кола с чугунени блок и цилиндрова глава. А това прави двигателя в пъти по-здрав от остналите. Даже този приятел с колите ми каза: "От мен да знаеш, ако си купуваш дизел - само Форд и нищо друго. "

Каквото и да си вземеш - успех! И да се похвалиш после.

2.   За тези пари можеш да си вземеш много хубава кола. С Audi и VW, не се занимавай - винаги са имали проблемни двигатели, особено с дизелите ( дори и прехваления 1. 9 TDI). Съветвам те да избираш м/у BMW и Mercedes, защото са по-надеждни и по-качествени от другите две марки, като избора ти предполагам ще опре до интериор/екстериор, все пак са доста различни коли. За Бенца не мога да ти дам много инфо, но редовия шестак на BMW, е повече от безупречен - много здрав и надежден двигател, при нормално каране дава добър разход (градско), а на извънградско може да падне дори до 6/100 нафта в купето на Е60 (5та серия 2004та - 2010та). Препоръчвам ти шест цилиндровия дизел, защото е по-добър от четири цилиндровия, много по-приятен за каране И както споменах може да гори наистина малко. Относно в каква кола да го караш, зависи дали искаш по-малка или по-голяма (този двигател се монтира, както в Е60 - пета серия, така и в Е90 - трета серия). Лично аз бих избрал Е60тката, защото комфорта и пространството си казват думата. Също така, ако стане така, че се решиш за Е60, търси си фейслифтова кола (т. е. произведена след 2007ма), защото предифейсовите Е60тки са с много грозен интериор. Като цяло са много надеждни и добри коли, нямат сериозни болки или заводски дефекти, случва се на по-караните коли да им е разбита кормилната рейка, заради гъзари, които карат с 18ки или 19ки, но дори и да е така, не е болка за умиране - ремонтира се. За тези пари можеш да си вземеш фейслифтово Е60 с М пакет (както външен, така и вътрешен) и всички екстри за модела. Ако не си фен на задното предаване има версии с 4х4. Та моя съвет за теб е BMW 530d / 530xd 2007ма - 2010та. Няма да останеш разочарован. :)

3.   Правилния избор поне според мен е HONDA C-RV
След 2007ма, 2008 ма година
Единствено не е нито седан нито хедбжек, а е SUV
Желая ти късмет при избора

4.   Audi, A4

5.   за тия пари каквото и да купиш всичко ще върви...

6.   Мой съвет е то наистина искрен не купи кола за толкова пари, и никога на лизинг, купил съм коли за толкова много пари навремето а сега какво, , , , стуват 4, 5 хиляди а съм ги платил десетки хиляди, парите са твои и живота си е твой, повярвай ми кола за 5000 лв ще ти свърши работа колкото за 35, а цените са паднали много,
Провери всяка кола в твой сервис дето имаш доверие и така, аз карам дизел 2и съм доволен.
Успех колега.

7.   Шкода, приятелко - rapid spaceback, нова. Дизелче, харчи 4 на сто max, ако заделиш 30к ще може да я наблъскаш със всякакви екстри. Иначе от марките дето си ги изброила, за да се вместиш в 30к трябва да вземеш някоя поне три годишна. Коя кола е най-хубавата - новата, от мене да знаеш.

8.   Не си споменал тези пари за нова малка кола ли са или за стара висок клас (от споменатите от теб марки)? Ако не си фен на някоя от тези марки аз пък ще ти кажа да си вземеш honda accord, за тези пари ще си вземеш 2-3 годишна, а дизеловите такива са едни от най-добрите, а и харчат 6-7 градско и са много здрави.
Успех!

9.   BMW X5 след 2008 година, и си решаваш проблемите с избора на кола.

10.   съгласен съм с коментар 1 с изключение на това:
"Обаче през тези 5 г. колата е гаранционна и никой не си прави труда да я поддържа като хората, да и прави периодична профилактика, да сменя консумативи, просто защото ако стане нещо, всичко му се поема от гаранцията" - НАПРОТИВ, не само , че се прави ЗАДЪЛЖИТЕЛНА профилактика, но и дори се прави на определени километри (например на 60 000) и ако не го направиш - забрави за гаранция и тем подобни. Но иначе като цяло е по-добре чисто нова кола - не забравяй, че закупуването на автомобил е не само да си го позволиш като цена, а най - вече като подръжка - то не е само да отделиш едни 30 бона за Мерцедес, а после и задължителните няколко хилки на година за консумативи и тем подобни,които при една друга кола по-нисъл клас са ти в пъти по-малко. А и щом нямаш много опит и не разбираш от коли - не се хвърляй на такива , с които лесно да се набуташ здравата...

11.   От номер 1

Точно сега е най-лошия момент да се купи скъпа кола на старо, защото са произведени точно в най-голямата рецесия. Сещаш се за какво съкращаване на разходи става въпрос, което е за сметка на по-некачествена изработка. Което пък ще ти излезе да не казвам през къде.

Това, което казва номер 7 за Шкодата, също не е лош вариант.

12.   От 2 към 11
Човек, говориш пълни глупости. Ти виждал ли си А6 / Е класа / 5та серия? Изобщо не сравнявай немските премиум марки с останалите производители. Друг въпорс е, че Audi, BMW и Mercedes не са коли за всеки. По-скъпи са за обслужване, но разликата в цената се вижда и усеща. Към автора - ако си вземеш по-скъпа и по-нова кола ще ти трябват едно 2000 лева годишно само за каско, евентуално гуми и някакво елементарно обслужване, а може и повече. Съвета ми към теб остава същия - избирай м/у Бенца и БМВто. Мерцедеса има по-добра возия, но за мен лично Е60тка с М пакет е много по-добрия избор (лично мнение).

13.   За какво ти е този дизел? Да не би да имаш от къде да се снабдяваш с крадена нафта?

14.   ШКОДА Октавия1, 9 ТДИ Тур 2005!!! Много икономичен и пъргав автомобил! Е, вози твърдичко, тесничко си е отзад, ама е доста стабилна на пътя! Октавия Съни Тур! 1, 9 -90 к. с и 101 к. с!

15.   За 30 хил. лв. ще си взема една много надеждна кола с прилично ниво на оборудване - КИА СИЙД, произведена в Европа и проектирана от бившия дизайнер на Ауди Питър Шрайер.

16.   Значи според мен си купи пасат б5,5 или последния модел но онзи звяр ще гори пак 10/100 но според мен си вземи ауди а4 3,0тди идеална семейна кола ако искаш такава иначе може и седанче, уникални са , приятелката ми има такава и съм я карал 260 не ги усеща и си ги набира доста стабилно иначе и поддръжката им е що годе евтина но ти си знаеш, важно е да ти е удобно на дупето пък другото е лесна работа
Успрех
Деньо Плд