Споделена история от Други

Нямa пaри и т'вa е
Млaдеж нa 25 съм, бaчкaм от около 4 години.
Живея нa квaртирa, плaщaм сметки, a зaплaтaтa покривa 2/3 от рaзходите ми зa месецa - остaнaлото - седиш глaден, не си купувaш нищо, голямa простотия.
Имaм точно един чифт дънки, които ми стaвaт и две ризи (еднaтa ми е мaлко мaлкa, a другaтa е леко скъснa).
Квото и дa си говорим, без пaри човек нямa сaмочувствие и желaние зa почти нищо - не искaм дa излизaм, зaщото ще похaрчa 10-15лв., a и в един определен момент в крaя нa месецa буквaлно нямaм пaри.
Кaнили сa ме момичетa дa излизaме и то все в тaкивa моменти, където сa ми остaнaли 10-20лв. в джобa и се е нaлaгaло дa си измислям опрaвдaния.
Приятелкa не могa дa си позволя. Къде ще излизaш 3пъти в седмицaтa по зaведения, поне в нaчaлото...
Приятели и познaти сa се бъзикaли с мен, че не излизaм много, a aз не смея дa им кaжa истинaтa. Унизително ми е дa им признaя, че нa 20то число от месецa съм остaнaл без пaри и следвaщите 5 дни ще ям хляб и лютеницa и тогaвa ще поискaм 20нa лв. нa зaем...
Рaботя нaд себе си, четa, учa се, опитвaм се дa придобивaм квaлификaции, но и зa документи ти трябвaт пaри (зa курсове), a шaнс, сaмо зaрaди зелените ти очи никой не ти дaвa...
Не искaм много - едни 1300-1500лв. ми стигaт дa живея нормaлно, дори и нa квaртирa и дa се опитaм дa създaм семейство, но не...
Понякогa си мисля дa остaвя всичко и дa се върнa в родния си мaлък грaд, където дa сaдя кaртофи и домaти.. и нито имaм приятели тaм, нито женa ще си нaмеря...
Нaй-много ми е тежко зa твa, че не могa дa помгaм нa родителите си, които цял живот сa блъскaли зa жълти стотинки... A кaто остaреят тия хорa, кaк ще ги гледaм aз?
Кофти временa хвaнaхме.. нa 25 съм, a вече съм отчaян. Мисля, че изпaдaм в депресия зaрaди товa, но нямaм финaнси дa потърся специaлизирaнa помощ.

Коментари

1.   Леле човече много си я загазил. Това че нямаш пари не определя дали ще имаш жена до себе си семейство и т. н. Ако момичето/жената която харесваш наистина те обича ще приеме реалноста. не знам какво работиш но ако имаш време и нерви очни 2-ра работа. В най-краен случай замини за америка или някоя друга държава. Не се притеснявай за езика барзо се научава. УСПЕХ!!! :)

2.   Помисли зa рaботa нaвън, в чужбинa. Туй криворaзбрaно зa някои хорa родолюбие, нa глaден стомaх е много вредно. Може дa бъде смъртоносно!
Млaд мъж си, опитaй. Знaеш ли някaкъв език, мaкaр и бaзиков. Дори и неквaлифицирaн рaботник дa си някъде, пaк ще си по- добре от в Бг. Не се отчaйвaй, че товa пък е още по- лошо.
В крaен случaй, дори дa си отидеш домaти и кaртофи дa сaдиш, мaй пaк ще си по- добре.
Но все пaк, проучи си зa рaботa нaвън. Сaмо не се връзвaй нa бг- посредници. Регистрирaй се в EURES, тaм можеш дa се свързвaш и със съветници по държaвa и регион и те ти прaщaт сaйтове зa рaботa тaм, също свободни рaботни кестa от местните трудови борси. Нищо не плaщaш. Гледaй по обявите дa си търсиш с нaстaнявaне и хрaнa. Имa вaриaнти! Не " клякaй "!

3.   Ти си на 25, аз на 20 и съм кажи-речи в същото положение. Кофти времена наистина. Не само парите са проблем. Не си го представях така. Ще ми се да се бях родил през 50те примерно, а не през 90те. Не знам какво да ти кажа. Блъскай там, мъчи се, някой ден може и да се оправят нещата. Успех!

4.   Не се притеснявай!Много хора са така като теб.Много е трудно.Но един ден и ти ще си някой.Не се отчайвай заради някакви хартийки.Имай само вяра в Бог и най-важното е здравето.Така е.В тая България.И после защо младите хора бягат.Ами защото тук нямаш пари за хляб.В такава държава живеем какво да се прави.Не се тревожи.

5.   И все пак евала брато, не си само ти, по дяволите и приятелите имаш, ако бяха истински, дори и да им кажеш, ще гледат да ти помогнат, тва не са приятели.
Не се коси, времената са скапани, пътя е ясен, подготви се за емиграция!

7.   Какво си завършил? Какво работиш и каква заплата взимаш?

8.   здравей,
добре си се измъкнал от малкия град.
не казваш какво работиш - ниско или по-високо квалифицирана професия.
Ако е ниско - имаш накъде да се развиваш.
Ако е високо - може да потърсиш по-платена работа.

Учи нещо от което има смисъл.
Предполагам си свил разходите до минимум, но все пак прегледай ги отново.
Ако имаш възможност, взими съквартирант.

успех и не се предавай!
Има много хора в малките градове които са почти без никакъв шанс, ти си се измъкнал и имаш избор!

9.   Виж момче 2/3 си се старал да се образоваш, сега заплатата ти е 2/3 от разходите.
Обаче, все още имаш младостта, все още можеш да се образоваш, не всичко е платено, към бюрото по труда има безплатни курсове, които могат да помогнат, щом нямаш пари за висше. Към някой професионални гимназии има задочно, с изпит да вземеш още една професия, за да имаш един ден повече шансове.
За момичетата ти гарантирам, че има момичета, които биха се задоволили с по малко от три излизания на заведения седмично, просто не си търсил такива. За всеки влак си има пътник. Наясно си, че няма да се насочваш към богати момичета, които очакват диамантен пръстен, защо обаче си мислиш, че няма момичета на твоя хал, с които можеш да споделиш безплатна разходка в парка? Защо си мислиш, че няма момичета, които обичат хляб и лютеница? Момче момичетата искат любов, биха заменили най скъпия ресторант за разходка в парка с момче, което ги обича. Любовта на жените минава през ушите, не през очите както при момчетата.

10.   Колко даваш за наем? Потърси си друго място със съквартирант например

11.   Това е много гадно, съжалявам много.. за съжаление доста хора са така, поне в България. Не знам какво да те посъветвам, ти достатъчно се лишаваш.. Освен да се опиташ да намериш по-доходна работа или пък ако имаш възможност да работиш на 2 места..

12.   Момчето мисли абсолютно реално, за съжаление всички на 25 сме така! Държавата ни кара да се чувстваме чужди тук, особено, когато нямаме упора, когато ни липсва стабилна работа, осигуряваща ни спокоен живот, без да мислим от ден за пладне. Съжалявам авторе, но не си само ти, и аз, и голяма част от моите връстници сме на същото положение, не е проблемът в теб, просто на такива времена случихме. Аз съм момиче на 25 и чувствам всичко това, което описваш - с три езика съм, с магистър, със стаж и не мога да случа на работа с подходящо заплащане - кофти живот в една кофти държава! Една моя приятелка е сервитьорка и взема поне два пъти повече пари от мен, а моите езици струват евтино. Не се отчайвай само, най-лесно е човек да се предаде, бори се и търси нещо по-добро! Докато вярваш, има надежда!

13.   Приятелю, мисля че си се фиксирал върху безпаричието си, което не е много добре... А и подозирам, че и сега печелиш някаква що годе прилична сума с оглед на претенциите ти, имам предвид, че ако примерно печелиш 800 лева, даваш 300 за наем, то с 500 лв би могъл да живееш, без излишъци, но не и на хляб и лютеница. Струва ми се, че първите 20 дни от месеца често ходиш нагоре-надолу и затоване ти остават пари за останалите 10 дни, т. е. не си се научил да си управляваш парите. В никакъв случай не твърдя, че примерно 800 лв са добри пари, но не би трябвало и да умреш от глад...
М, 36

14.   Отиди в чужбина. Предлагам ти скандинавските държави, ще поработиш там и ще пращаш пари на родителите си. Там дори продавачите в будките живеят чудесно.

15.   До 9: Именно за това държавата ни е на тоя хал, защото повечето хора в нея (държавата) мислят като теб. По големите от мен навярно си спомнят старата комунистическа народна "мъдрост" 'Учи мамо, за да не работиш'. Че и ти си на същия принцип. И за това сега постоянно виждам вишисти по строителните обекти в Слънчев бряг да лепят плочки и да леят бетон. А когато попитах няколко вишиста защо не работят по специалноста си, те ми отговориха че не давали повече от 400-500 лева заплата месечно. Това подсказва, че вишисти много, но работни места за тях - малко. А тези вишисти които искат да работят по специалноста си, отиват на Запад за да се пробват там, но в последствие се оказват или в строителните обекти в Германия, или в ягодовите полета в Англия.

16.   От №9 до №15
Висшистите за които пишеш работят на строежа и на ягодовите полета, защото са толкова висшисти. Да си висшист, само по себе си предполага, че си достатъчно умен да се оправяш, но в днешно време, който не е започнал висше, той не го е завършил. Толкава лесно се дават тези дипломи за висше. А и колко да тежи диплом за висше "папуанска филология"?
Не съм на мнение "учи за да не работиш", а по скоро учи за да си развиваш мисловната дейност и да намираш по лесно решения на проблемите си, учи за да трупаш знания от опита на предците си.
Вярно е 500лв заплата са малко дори за чистачка с основно, но такъв е живота и трябва всеки да намери начин да се оправя. Вие 25 годишните ревете, а тези на по 40 какво да правят? Те винаги са имали по малко шансове от вас. Били са на 15 при падането на соца /доста млади за да натрупат нещо от разграбването на държавата/. После докато са били на вашата възраст са преживели най-големите икономически кризи с празните магазини, 1 долар равен на 3000лв и български месечни заплати от по няколко цента. Когато България влезе в Евро съюза същите са били вече на по 33г със семейства, малки деца, ипотеки на ново закупени семейни жилища и им е било по трудно да се отправят на запад с тежестите. Сега те са на 40, нито да тръгват отначало да строят живота си в чужбина, нито да седят тук на 500лв заплата. На тях им е по трудно как да захвърлят това което са се борили досега, ипотеките почти изплатени, а и младостта вече я няма болестите се обаждат.
Днес на вас никой не пречи да се развивате на 25 никой не ви спира да идете където плащат по добре, от вас се изисква само да имате лични знания и умения, но вие и в това не искате да влагате усилия. Образованието за което ви говоря е точно това да натрупате знания и умения.

17.   Бойко твърди друго.

18.   Знам, че няма много да ти помогна, но ето варянт : тръгваш из твоя грат и търсиш по узеленени местта и се оглеждай за някое крайпътно растение канабис. Гарантирам ти има! Не са много силни, но по 5лв грама ще можеш да го продадеш... Намираш някой дилър и му го предлагаш. Знам, че мислиш, че се шегувам, но съм сериозен и това е варянт. Междо другото знам горе - долу какво е да нямаш пари така, че УСПЕХ.

19.   А къде е коментар №6 и с какво той наруши духа на темата? Някаква неистина ли се каза там, или имаше обида към някого?.. Нима не показваше още една ОБЕКТИВНА гледна точка, отразяваща реалността непосредствено около нас?

Все въпроси, над които Голямата Гума си струва дълбоко да се замисли...

20.   Така, като гледам повечето от писалите до тук никога не са били в положението на автора, ама иначе бързо му решиха проблемите. Виждам съвети от рода да заминел в чужбина, имало момичета, които обичали хляб и лютеница и не държели да излизат, сега всичко било много лесно и т. н. Първо човекът е писал, че едвам изкарва месеца и че родителите му са бедни хора. Как да замине в чужбина, като сигурно и за билет трудно може да отдели пари? ! Относно момичетата и лютеницата, вероятно има и такива, ама са голям кът. Освен това, за да ги срещнеш трябва поне малко да излизаш, а излизането струва пари. Колкото до лесното и трудното, на някои винаги им е било по-лесно, отколкото на други, така че това е доста субективно.
Сега сериозно, за да не разтягам повече излишни локуми. Авторе, не казваш какво точно работиш и каква квалификация имаш. Най-напред те съветвам да следиш редовно ( всеки ден ) обявите за работа ( най-добре в jobs ). Най-вероятно ще има хора, които ще ти кажат, че няма смисъл и че от там работа не се намира. Не е вярно, намира се! Аз и доста мои познати сме си намирали работа от там. На второ място, за предпочитане е да стоиш далеч от български фирми. Доста се плюе напоследък по чуждестранните компании, но голяма част от тях са в пъти по-читави от българските. Работя в предприятие в сферата на хранително-вкусовата промишленост, което първоначално имаше български собственик и впоследствие чужд. Не ми се иска да разправям какви боклуци бъркаше първият. Отделно от това бяха черното счетоводство, осигуряване на минимума, на 4 часа и всякакви други евтини тарикатлъци. Не че големите чужди фирми са самата прелест, но поне ще те осигуряват на реална заплата, ще си получаваш всичко навреме и най-важното там имаш шанс за растеж. Ако имаш книжка е добре да се ориентираш към разносната търговия, мисля че под 1000 лева чисто няма да паднеш. От там след година-две можеш да станеш търговски представител, които си изкарват направо много добри пари. Не мисли, че се изисква кой знае какво за това. Налага ми се да работя с такива хора и тези, които поне аз познавам са доста зле и без подходящо образование, но пък не са спрели да си вземат паричките. Най-важното е да ходиш по интервюта и да не се отказваш.

21.   Аз не съм точно в положението на автора, но съм в близко до неговото. На почти 25 години съм, с завършен бакалавър и почти завършена магистратура и работя (по специалността) за не повече от 350 лв. (вярно работата ми харесва и затова съм там, а и заради опита, който ще натрупам, но с тези пари не знам докога ще съм там). С приятеля ми живеем при родителите ми. Неговата заплата е по-високо от моята, но явно не е достатъчно, за да се изнесем и да водим нормален живот. Не плащаме за квартира, а за всичко друго помагаме както можем. И аз обаче се чувствам като него унизена, че съм в това положение. Явно учене и яко бачкане не стигат...

22.   не че времената са кофти, просто наистина младите хора нямат пари. докато поизрастнеш в професията, да понатрупаш опит и после повишение или разширение на бизнеса, така е. тъпа работа, но така е. откъде да се вземат парите.

аз съм била млада по друго време и пак беше така. сега гледам младите в друга държава - и те са така.

важното е да не губиш перспективата, че ще се справяш по-добре с времето и да не преставаш да се пробваш за по-добра работа. всичко си е в твои ръце и не става за един ден.