Споделена история от Други

Възможна измама с роднина?
Здравейте, преди няколко седмици получих e-mail че мой роднина е починал и аз наследявам дадена сума защото само аз съм останал някакви такива, беше ми пойскана информация за мен ( банкова сметка, име, адрес, телефон ) и лична карта - аз казах че личната карта няма да я дам и човека ( представил се за негов адвокат ми каза не няма проблем ) да дам само останалата инфомрация. Той иска да делим дадената сума 50/50 даде ми снимка на него, сертификата му за адвокат и паспорт, от Того е ( където и да се намира това ). Като му дадох информацията получих e-mail от банка която иска информация за починалия и писах на адвоката да я даде. Някой попадал ли е на това и това някакъв вид нова измама ли е? Защото без личните ми данни от личната карта няма какво да направи но все пак да попитам?

Коментари

1.   Пълна глупачка/к си! Това е известна телефонна измама по принцип, винаги идват от Африка. Не се занимавай!
Като ти имат банковата сметка, мейла като ти кракнат и ти имат личните данни е въпрос на секунди да ти опразнят сметката - съвет - отиди още утре в банката и си изпразни сметката, която си дал/а!
Ти какви роднини в Того???? можеш да имаш???? Я СЕ СТЕГНИ!
В СЛЕДВАЩ ЕТАП ЩЕ ПОЧНАТ ДА ТИ ИСКАТ СУМИ ЗА ТАКСИ И ТЕМ ПОДОБНИ ИЛИ ДА ИСКАТ ДА ИЗПЛАТИШ ПРЕДВАРИТЕЛНО ПАРИ НЯКАКВИ

2.   Aко си дaл бaнковa сметкa ВЕДНAГA блокирaй!!!
ВЕДНAГA!
НИКОГA, НИКОЙ, дори от бaнкaтa нямaт прaво по имейл или телефон дa ти искaт лични дaнни!
Вероятно ще ти се обaдят пaк и ще поискaт дa им внесеш някaквa сумa. РЕЖИ!!! Кaжи, че си подaл сигнaл в полициятa зa изяснявaне. Не, че ще ги стреснеш, звънят от освободени телефони, но поне нямa дa те притеснявa повече.
И зaпомни - лични дaнни и бaнковa сметкa, сaмо нa оторизирaни лицa. И то - лице в лице!
И имейлa, който си получил от " бaнкa " е от същото лице.
Товa си е измaмa!
Не позволявaй повече никaкъв контaкт!

3.   Не се връзвай, то сертификат, дипломи и такива за всичко всеки може да си извади фалшиво ако иска. Не се връзвай на тоя номер и не давай никакви данни!

4.   Чудя се, как може да има още толкова наивни хора?!
Съвсем скоро публикуваха информация за този род измами.
Бъди сигурен, че е измама - не се връзвай! Аз съм получавал мейли за роднини с наследство (дето никога не съм си и помислял, че съществуват), други за богати наследници, които са решили да ми се доверят (точно на мен), защото съм им вдъхвал доверие и т.н.
Не давай никакви банкови сметки и лични данни.
Тези измами, обикновенно идват от африкански държави.

5.   Стига бе, човек! Още ли има хора, които се връзват на подобни неща?! Аз съм получавала поне 5-6 подобни емейла през годините. Това е някаква африканска мафия, която си намира балъци от цял свят, от които да точи пари. Нищо повече недей да даваш! Никаква информация, ама абсолютно никаква! Схемата винаги е една и съща, само историите са с малки разлики - може да си наследник на неизвестен роднина, може тоя, дето ти пише да е наследник, а ти трябва да му помогнеш, просто защото "изглеждаш благороден човек", може и човека да е банкер, който се сдобил с поверителна информация за починал клиент на банката с тлъста сметка и без наследници и отново ти си "големия мозък", който може да помогне с/у 50% от сумата. В следващи писма ще започнат да ти искат дребни суми за разни таксички, за оформяне на документи и т.н.т. Тия такси, ако почнеш да ги плащаш, няма да имат край и ще стават по-големи, всеки път с уверението, че е последна такса и ей сега вече ще си вземеш милионите. Недай Боже пък се докопат до някакви лични данни, може и по-зле да се случи, дори и заплахи да получаваш за теб или твой роднина. Така че бъди по-умен следващия път и преди да решиш, че може няколко милиона да ти паднат от небето, се замисли каква е реалната възможност да се случи точно на теб.

6.   Това е толкова стара схема за измама ,че се зачудих още ли я ползват.Дано нямаш пари в тази банкова сметка която си дала ,че ще останеш без тях.Изпразни се банковата сметка ако имаш пари в нея веднага и опитай да я закриеш

7.   Да си "умен", да си "умен", колко да си "умен"? Колко трябва да си "умен", за да се хванеш на толкова евтин номер? Добре, че поне данните на ЛК не си си дал.

8.   Того е в Африка
и да - измама е
Има я и в друг вид - за да получиш примерно 50 000 , ти искат да преведеш 500 - нещо такова
не се занимавай с тях . Защо да делите сумата , ако всичко е ок ??????
Той си работи за комисионни или определена тарифа - адвоката
Ако се вържеш , ще те завлекат с пари

9.   ДА, ЗА СЪЖАЛЕНИЕ ИЗМАМА Е И ТО ДОСТА СТАРА ПРИ ТОВА. НАЙ-ЧЕСТО Я НАРИЧАТ АФЕРА 419 -ПО НАКАЗАТЕЛНИЯ ЧЛЕН В КОДЕКСА ИМ. НЕ ДАВАЙ НИКАКВА ИНФОРМАЦИЯ ПОВЕЧЕ ЗА СЕБЕ СИ. АКО ИСКАШ ДА НЯМАШ ПРОБЛЕМИ РАЗБИРА СЕ. ТЕЗИ ХОРА СА НАЙ-ЧЕСТО В АНГЛИЯ И СА МНОГО ДОБРИ КОМПЮТЪРНИ СПЕЦИАЛИСТИ. ИМАЙ ТОВА В ПРЕДВИД. ДАНО ВСИЧКО С ТЕБ Е НАРЕД И СИ СЕ ОСЪЗНАЛ НАВРЕМЕ. С МЕН НОМЕРА ИМ НЕ МИНА, С ТЕБ МОЖЕ БИ СЪЩО, НО КОЙ ЗНАЕ КОЛКО МНОГО ХОРА СА ИЗГОРЕЛИ ОТ ТАКА НАРЕЧЕНОТО НАСЛЕДСТВО. ЧЕТОХ НЯКЪДЕ ЧЕ НА 30 ПРОЦЕНТА ОТ ИНТЕРНЕТ ПОТРЕБИТЕЛИТЕ СА ИЗПРАЩАНИ ТАКИВА ПИСМА ИЛИ ПОДОБНИ. ТАКА ЧЕ СМЕЛО МОЖЕ ДА СЕ КАЖЕ ЧЕ ТЕЗИ ХОРА ПЕЧЕЛЯТ МНОГО ДОБРЕ. ПАЗЕТЕ СЕ. УСПЕХ

10.   Нарочно дадох празна банкова сметка, какво мислтие че веднага се хванах и оо имам милиони супер, кеф паднаха ми от небето, бахти пък и вие за толкова прост ли ме имате или вие сте прости? Просто ми беше интересно дали ще почне да ми иска пари, мислите че не знам че е измама ли кво? Имаше съде няколко коментара които бяха човечни не веднага да нападат, бахти хората. НИЩО ЛИЧНО НЕ СЪМ МУ ДАЛ И НЯМА ДА МУ ДАМ, ДАДОХ САМО БАНКОВА СМЕТКА ПАК КАЗВАМ ПРАЗНА И НИЩО ПОВЕЧЕ

11.   10, келеш, наистина си много прост! Щом знаеш, че е измама, защо си се хванал изобщо? Или тайничко се надяваш измамниците да се самоизмамят чрез тебе, или да ти направят подарък някакъв? Накакво такова чудо да стане?!
Наистина можеш да видиш "чудо". Като си им дал банковата сметка, това да ти я източат далеч не е единствената беля, която може да ти направят... Могат да ти сипят в нея 10 милиона, примерно, като пишат че е хонорар за еди-какво-си, след което да ги порепратят на друга сметка, като пишат че е дарение... Да, обаче на теб това ти се явява ПРИХОД, за който ДЪЛЖИШ ДАНЪЦИ - в сучая - един милион! А те са си препрали и легализирали парите...
Лукова главо, мисли много добре като се хващаш на подобни простотии,и не се дръж като келеш да обвиняваш пишещите тука, които се опитват да ти помогнат, дори и чрез наругаване. Шамари заслужаваш, не разбиране!

12.   От историята: "Някой попадал ли е на това и това някакъв вид нова измама ли е? "

От коментар 10:" Просто ми беше интересно дали ще почне да ми иска пари, мислите че не знам че е измама ли кво? "

Е, авторче (ако си номер 10) на КОЕ да вярваме, че не знаеш, че е измама или че мноооооого добре го знаеш, ама бъзици си правиш с измамниците, ама и с нас, а!??

13.   до номер 11, добре тогава келеш съм окей, сгрешил съм но пазя всички e-mail-и и все пак това си е вид доказателство нали? Повече нищо не съм им писал или давал и няма да го направя

14.   Получиш ли предложение по имейл за транзакция на пари в милиони долари, знай че е измама! Не се подавай и им тегли едно ФЪК и т. н.!

16.   е да ама аз май много съм се завлякла защото ми имат всички данни сега какво да правя... ужас как можах да се вържа.. някакви идеи какво да правя сега

17.   16, Блокиране на карти и др.