Споделена история от Други

Немски език - множествено число
Здравейте! Бих искал да знам има ли други методи за научаване на формата за множествено число на съществителните. Само с учене наизуст ли става, защото е почти невъзможно да помниш множественото число на 4-5000 думи, които трябва задължително да знаеш... За определителния член е ясно, но... Споделете методите си. Има ли някакви белези или методи, по които да се определи числото на дадена дума?

Благодаря ви предварително!

Коментари

1.   наизуст, поне при мене беше така
няма система

2.   Потърси по интернет, има много полезни сайтове и учебни материали за узучаване на немски. Там ще намериш и правилата за формиране на множествено число.

3.   Ха, мили човеко, припомни ми мъките, през които минах, когато майка ми, противно на моите желания, ме записа в езикова гимназия с немски и тогава за пръв път се запознах с този език, макар че и до днес не сме първи дружки. Истината е, че не е лесен, но браво за желанието! Относно множествените числа, бих ти казала, че колкото повече думи научаваш, толкова по-лесно ще разбереш смисъла на това как са формирани същите и след време, когато говориш, дори няма да се замисляш за определителния член, нито за окончанието на множествено число, на което и да е съществително име. Обърни внимание, че например: думи, завършващи на "унг", винаги получават в множествено число окончание "ен". Аналогично, думи завършващи на "е", образуват множествено число главно с "ен". Съветът ми е да си купиш граматика на немски език, но не от тези, чиито обяснения вътре са на немски, а например на Габероф граматиката, където всичко е разяснено на български език. Там можеш да научиш за това как се формират множествените числа на съществителните и въобще подробно можеш да се запознаеш с идеята на езика. Поздрави.

4.   И аз уча немски и това зубрене на членове и множествено число ме побърква... не е като английския.

5.   мн.ч. - "Немски езици"?

6.   Например завършващите на -ung множественото е -en, чуждиците- повечето на -s(Trick, s, Computer, s), също така ако думата е съставена от 2 други думи множественото и число е като на последната дума (пример : Markenprodukt, e, защото множественото на Produkt e -e).

7.   Наизуст се учат и членовете, и множествените числа. Но попринцип тези, които завършват на -ung, -e (!!! ), -tion и такива са винаги от женски род, с изключение на някои, които завършват на -е. Примерно der Junge, ама това са отделна група съществителни. В оранжевата граматика на Direkt имаше един урок за тия родове и числа, има много признаци, но не си ги спомням в момента. Купи си я, няма да съжаляваш, съдържа много хубави обяснения и упражнения, но всичко е на немски. Надявам се, че помогнах. Успех с немския! :)

8.   Много, много ви благодаря за съветите! За определителните определителния член е лесно по принцип за мен - -en, -el, -ich, -er, -sch са наставки за мъжки род, -e, -tan, -tion, -schaft и други са за женски род, за среден род вече много много не ги запомних, но са всички останали и някои умалителни - der Junge - das B?bchen, die Schwester - das Schwesterlein и т. н. Да, надявам се, че ще ми става по-лесно с повече говорене, аз, както се казва, още прохождам, а ми се иска направо да затичам :D. Много благодаря на всички ви, продължавам с немския език.