Споделена история от Други

Къде да уча?
Извините, но искам мнение от студенти, за висшето образование и специалности. Влече ме историята, психологията, философията, чуждите езици, какво мога да уча с тези предмети. САМо не искам математика и икономика. Доста се поразрових, но в саитовете на Вузовете само похвали пише разбира се, така че дайте вашите мнения. Насочил съм се към Варна, но там освен математика няма други, само във ВСУ"ЧЕРНОРИЗЕЦ ХРАБЪР" има избор на различни специалности, но пък е много скъпо семестъра. Във ВИНСА И ТУ трябва мат и икономика, а аз както писах по горе наистина съм зле по тия предмети...

Коментари

1.   Ами не съм много компетентна по този въпрос..Но с историята може да учиш право ((но доколкото знам, искат и математика))..С психологията,може да се ориентираш към медицината ((биология))..
А и това с чуждите езици - ще ти бъде голям плюс

2.   За психологията знам, понеже аз това уча в Пловдив.Изпита е по желание общо взето, може само с български език, тест, съставен от 4 компонента, като последния е есе на обществено значима тема-това мисля, че е лесно.Психологията е хубава специалност.
Историята е главно за право, само че това си е сложничко и като материал, и като прием...
Потърси информация в сайта на ПУ (Пловдив) или в сайта на Великотърновския университет.

3.   Aз завършвам ВИНС-а тази година,икономика.Не беше кой знае колко трудно, аз също не съм добре с математиката, дори бях кандидатствала с история :) Не знам какво да те посъветвам, аз не съжелявам за избора си и съм доволна от обучението си тук.Ти си реши какво те влече и с какво искаш да се занимаваш.Щом си добре с езиците, може пробваш МИО или туризъм,не ти ли харесват тези специлности? Аз пък сега обмислям каква и къде да ми баде магистратурата.

4.   Здравей,аз съм студент по Право, както разбра се иска исторя и БЕЛ. Харесваши уждите езици ,та мога да ти кажа че ще ти бъдат голям плюс за юридическта професя.Английският език е от голямо значение навсякъде, знаеш.Испански! Заради сериозния инвеститорски интерес на техните предприемачи в строителния бизнес у нас. Почти всички консултантски къщи в София( по мои наблюдения ) работят с испанци. Ако вещното право те влече испански...
Психологията също може да са съетае.. но това е доста дълга тема...

5.   A Социален Мениджмънт става ли ?

6.   Абе 4., според теб какъв юрист ще излезе от този, след като дори не знае какво иска да учи? Аман от такива като него.

До автора - абе момче, висшето образование не е задължително!!! Като не си сигурен какъв искаш да станеш, какъв е смисъла да учиш? Много са ми интересни такива като теб. Пълните университетите, а нямате никаква визия за развитието си. Намери си работа на някоя бензиностанция и си върти синджира. Там няма математика ;) Не искам да те обиждам, но ми се струва, че не ти трябва висше. Ако си искал действително да се реализираш като добър кадър, до сега щеше да си се ориентирал, а ти не си. И още нещо - дори да имаш висше, нямаш ли знания- само си си давал парите на вятъра. По-добре не заемай мястото на някой, който иска действително да учи, а и си е насочен от малък!!!

7.   Hомер 6 , значи право да учат имат само хора "насочени от малки" най-вероятно под натиска на родителите си. хайде по-леко с претециите. момчето щом има желание изобщо да продължи образованието си, все пак някаква визия за бъдещето има. друг е въпроса, че на такава крехка възраст е доста трудно да решиш какво точно ти се учи и дори да вземеш такова решение, не се знае дали ще останеш докрай верен на избора си.

Единственият ми съвет е добре да обмислиш с какво ти се занимава. Не са малко хората на по 30, които са първа година студенти за 6-7 път. Не завършвай нещо, колкото да кажеш "аз съм висшист" - това не е достатъчно, повярвай ми..

8.   Автора: до номер 6 какво толкова лошо съм попитал, просто исках да знам мнението на студенти, които много добре знаят как са ВУЗовете, а и не си въобще права в коментара си. Аз съм на 20 год имам си диплома 5,70 уча си. Но не съм само аз, който се колебае, всичките ми връстници незнаят какво да учат, с какво ще се реализират. Има толкова много специалности и Вузове. Ти от 11 годишна ли знаеше какво ще учиш ( дори не каза на колко год си и да ли следваш).

Познавам хора, които учиха право, защото е модерно, а не защото това им се учи и сега са безработа не им се работи по специалноста. Но то в тази страна всички са като тебе, като ги питаш за съвет или да ти обяснят нещо сериозно, те ти с подигравката ти отговарят.

9.   Авторе, аз съм N4.
"A Социален Мениджмънт става ли ?"- това,признавам, не ми говори много. Знам, че след завършването получаваш професионална квалификация „Специалист по социални дейности”. Учат се социални науки, право (е, естествено по-отгоре-отгоре...), философски дисциплини...
Ще ти дам пример за работа след дипломиране- служител на БЧК.

В тази специалност учат предимно момичета.
"Къде да уча?" -за ПРАВОТО-ако живееш в един от големите градове и желаеш да работиш в този град(по специалността нали...)бих те посъветвал да си учиш в твоя град (ако някой от университет предлга тази специалност де) защто по време на обучението си ще караш практики в съдилища,прокуратури и пр., а именно там,ако си добър естествено, се създават връзките(казвам ти го от личен опит) !... А, не знаеш ,кой колега(студент) на кой е син :))) ако ме разбираш.

П.П.: Съжалявам ,че отговарям бавно ,но съм доста зает и да се ровя из нета както едно време-е това вече безполезно губене на време...
Успех!

10.   Благодаря ти, значи аз се поразрових доста. В Социалния Мениджмънт ми харесаха дисциплините, няма математика има Философия, Психолигия, Учи се брак, семейство, Чужди езици, Политология и т.н., все неща които ме влечат и са ми любими предмети. Знам че повечето момичета учат за това, но това е по-добре за мен:)

Правото незнам да ли ще мога да влезна, а и съм от малък град, чудя се после как ще се реализирам, тък като от познати знам,че след като завършиш Право, трябва поне 5,6 год стаж. Във Варна има право, но е много скъпо, а и се говори,че може да закрият свобдните Вузове и Колежите. Въобще много се обърках, Социалния Мениджмънт ми хареса, но пък наще не искат това, искат да уча Икономика, като Маркетинг, Мениджмънт, но пък мене икономиката никога не мее влечало, а и не съм учил в Ик. Гимназия. :( Аре да спирам, че много е дълга темата.

11.   Учи нещо, което те привлича и което виждаш като своя професия. Съгласна съм с коментара, че не е нормално да си задаваш въпроси като неориентиран първолак ''Какво да уча?'', все едно ще си добър във всичко еднакво. И най-великата специалност да учиш, ако не си за нея, ще влезеш в графата на некадърните и ще стоиш без работа.
Учи това:
-в което се чувстваш най-силен;
-което виждаш като своя професия и те привлича (не говоря само финасово);
-в което имаш потенциал за развитие.

А вашите- кажи им, че втортата ти специалност ще е тази, която те искат. Първата ще е тази, която ти избереш.

12.   Зависи какво искаш да учиш. Как да си вземаш изпитите, и колко си готов да платиш за семестър.