Споделена история от Други

Как бихте постъпили на мое място?
Здравейте. Тази година завърших 12 ти клас и сега не знам на коя посока да поема. Не мога да реша - да уча ли или да работя..? Родителите ми са в чужбина в продължение на 20 години и имат собствен бизнес. Предлагат ми заплата от 1500 лева (минимум) и собствен магазин след 1, 2 години. От друга страна приет съм със специалността която много ми харесва (соц. педагогика) Преди да завърша, родителите ми се надяваха да продължа образованието си, но майка ми има здравословни проблеми и твърдят че съм им необходим.

Коментари

1.   Могaт дa си нaемaт рaботник, докaто ти си зaвършиш. Или дa кaндитaтствaш същото тaм и дa рaботиш нa 1/2 ден.
Все пaк трябвa дa последвaш своятa си мечтa.

2.   Ако работата е сигурна върви при тях 1500 не са малко, но стига да събереш парите, който са ти нужни за бъдеще.

3.   Отиди при родителите си, защото те ще ти дадат един занят и умения, които никой друг няма да ти даде, дори и универрситета. Те ще ти ги дадат на практика, а не само на хартия, както в училище, ще ти ги дадат с грижа, с любов, а не само за да ти вземат парите, както правят в университетите.

Другото, което е, с тази педагогика колко пари ще изкарваш. Колкото и да ти харесва в началото и да го работиш с мерак, ако ти плащат 400-500 лв и не можеш да живееш нормално с тези пари, камо ли като имаш деца и семейство, много бързо ще ти мине мерака за работа.

Удоволствието от работата идва преди всичко от стимула, от възможностите за развитие. Дори сега да не ти харесва занаята на вашите, като започнеш да разбираш от него, да живееш добре от него, да започнеш да получаваш и други нематериални ползи от него, ще ти стане интересно.

И аз така си мислех преди години като теб, че професията ще ми хареса, но като се изучих и започнах да го работя, но не можех да свържа двата края, на бързо размислих, че не я харесвам, защото не можех да осигуря елементарни условия на децата си.

Смених професията с нещо, което дори мразех преди и никога не съм предполагал, че ще работя, но се оказа, че съм много по-удовлетворен, защото друго си е да можеш да дадеш някой лев на децата си, да отидеш в магазина със самочувствието, да не си правиш сметки от какво да се лишиш днес.

Според мен при всички положения ще си по-добре при вашите - и финансово, и като перспектива, и като удовлетвореност. Да не говорим, че на работа колкото и да работиш заплатата ти няма да мръдне особено за целия ти стаж, докато при бизнеса колкото повече работиш, толкова повече изкарваш обикновено.

5.   Аз бих помогнала на родотелите си. Социална педагогика после ще работиш за 400 лв и ще проклинаш, защото доста непоправими дечурлига ще ти се качват по главата или защото ще виждаш как държавата погубва бъдещето на децата по домовете...

6.   Следвай сърцето си и това, което те влече.
Ти самия какво искаш? Да послушаш родителите си, или другото? Трябва да си изясниш за себе си този въпрос, не какво искат родителите, а какво искаш ТИ.

7.   Първо, с тази социална педагогика... батко, и чистач няма да станеш. Сериозно, става ли дума за образование, или си търси истинска специалност, която да ти дава реална бъдеща реализация, или въобще не си прави труда.

Намери си истинска дисциплина и питай вашите дали не можеш да работиш задочно (след кат говорим за заплата в лева, предполагам че ще си тук). Ако ли не, и не можеш да измислиш друго като образование - иди при тях.

8.   Двете заедно, работа и учене задочно. Заплата си я бива, малко хора стигат до подобна заплата веднага