Споделена история от Други

С каква скорост карате през зимата?
Здравейте. Питам всички шофьори, които често шофират извънграда през зимата. Конкретно за Декември, Януари, Февруари. Извънграда с лек автомобил каква скорост развивате? Съвети за зимно шофиране може ли да кажете. Не съм лош шофьор ама зимата никога не ми се е налагало да шофирам. А се очертава да ми се наложи и ако може малко съвети? !

Коментари

1.   Със скорост съобразена с климатичните условия, състоянието на пътя, видимостта, натовареността на трафика, дали си в град, на магистрала или междуградски път и т. н. Ако вали силен сняг и не виждаш нищо напред, се кара с 20 км/ч. Ако е топла и суха зима като миналата, се кара както караш лятото. Ако има мъгла и караш по планински път с много завои, се кара много внимателно. А ако има знак за задължителни вериги при зимни условия, се кара с вериги. Винаги си носиш топли дрехи в колата, лопата, чувал пясък и едно нещо за остъргване на леда от стъклата. Хубаво е да имаш и метла, за да махнеш снега от покрива.

2.   Ако снега е до 50 сантиметра - 260 км/ч по магистрала и 180 км/ч по другите пътища. Ако е над 50 сантиметра - 220 по магистрала и 140 по другите пътища.

3.   Много зависи с какво шофираш. Ако колата има ABS е голямо предимство. Зависи и дали е тежка. Колкото е по-тежка толкова по-добре. Така че, много зависи. Не развивай големи скорости. Ако караш по АМ - 100km/h е добре. Все пак пътят е заледен и при евентуален инцидент трябва да можеш да предвидиш и да спреш. Ако си по скоростен път - 100km/h пак е добре. Ако караш по извънградски пътища - 50 - 60km/h е добре като скорост. Носи си абсолютно всички принадлежности. Фенер трябва да имаш за всеки случай. Пожарогасител. Колан за теглене. Задължително вериги където се изисква. Гледай да не закъсаш някъде, че става страшно. =]

4.   "С каква скорост карате през зимата" - с позволената от закона?

5.   Аз подкрепям номер 1 карам в рамките на позволеното 5-10 км/ч, ако условията го позволяват, просто за да карам с потока, но най-комфорно се чувствам, когато спазвам правилата. Карам с чисто нови гуми Нокиан, Кайен с 450 конски сили и действително трябва да внимавам със скоростта, но така съм си нагласила навигацията, че да ме предупреждава звуково, когато надвишавам позволената скорост.
За съжаление колата ми провокира някои джигити и те решават често да се покажат като големите скоростни лъвове, което ме поставя често в опасни ситуации, но имам и нови спирачни дискове... често се налага да удрям спирачки, за да може джигита да се провре пред мен, за да не се блъсне в някого.
Понякога хората просто не си дават сметка, колко бързо се движат отсрещните коли или колата, която искат да изпреварят, за да задоволят своите комплекси. Аз само докосвам педала, а той набира и рискува живота си за какво?
И на магистрала още не можем да караме, защото сме като невидяли.
За мен решението е в КОНТРОЛА - драконовски контрол за джигитите много драконовски мерки за пияните и да има по-добри проверки за техническата неизправност и гумите!!

6.   Колата ми е ауди а4 комби 116 к.с. 1999г. ТДИ дизел около 1300кг. тежеше май.Имам и нови всесезонни гуми с хубав грайфер и са на отделни джанти.Карам лятото с летни а зиматасъс ввсесезонни.От 1 година вече пътувам повече извънграда.Ще си купя вериги и други принадлежности и карамс повечко ггоривов резервоара винаги.

7.   Ако карам служебната кола напъвам колкото може, ако карам личната, полека ама на моменти пак се отпускам и не се съобразявам много много. Общо взето според настроението, понякога по-рисково, друг път по-полека.
Караш както и колкото можеш, ако те е страх най-добре да не караш, качваш се на рейса и не го мислиш.
Успех!

8.   Съвети много може да получиш тук - и хубави и безмислени, а и някоя горда водителка на 450 коня може да ти сподели нещо и да ти е в помощ.
1. Най-важното за зимата е - Зимни гуми с профил над 4,5мм !
2. Има ли задържал се и вече утъпкан сняг на пътя - мах. 40 км/ч.
3. При киша/ това е полуразтопен сняг и дъжд/ на пътя - мах 70км/ч.
4. Път с заледени участъци и пясък - мах. на втора или 20км/ч.
Пиша ти факти, които може да спасят живота ти, а не мои измислици или лафчета.
От мен - запомни че има физически закони и Кайените спират и поднасят според тях. Системите за стабилизиране и против приплъзване и "4 по 4" също са подчиняват на центробежните сили и триенето.
Лек път и - карай внимателно и спокойно.
М 45

9.   Веднъж се прибирах по самотен тъмен път... имаше мъгла и снях.. карах с 20....

10.   Благодаря мен главно ме вълнуват извънградските пътищата дето са натоварени доста с коли и камиони и всякакви превозни средства. Аз карам по извънградските пътища между градове Шумен и Попово и за тях ме вълнова. То сега зимата в България е малка ( със сняг по пътищата около месец и нещо предимно Януари и Февруари ). Ще си купя вериги за 16 цоловите джанти само 2 за предните колелета и ще взема други приспособления за снежни условия.

11.   Много тъп въпрос. Ако си карал курс за шофьори и си полагал старание, нямаше да задаваш тъпи въпроси. Най вероятно си си купил книжката, и затова ставаш смешен сега. №1 ти го е написал най точно-със скорост съобразена с пътната обстановка. Това го пише и в правилника, не го ли учихте в курса? Тя е променлива всяка секунда, кой може да ти каже-карай така или иначе, зависи от обстановката. След като задаваш подобни въпроси, или направи опреснителни курсове, или не се качвай на автомобил, ще бъдеш потенциален нарушител, или недай боже, ще натресеш някой невинен. Ако някой ти пише, че кара със сто, и ти ще караш с толкова?

12.   Питах с каква скорост ВИЕ карате, а не с каква скорост да карам аз. :) Добър шофьор съм защото съм толерант и спазвам всички правила.Не е лошо да попитам за вашите лични наблюдения и опит.

Няма да ти се обяснявам.Много си умен за да кажеш такъв коментар.

Автора.

13.   Лятото караш по магистралата с 100км/ч, в града с 50км/ч, а за зимата ти трябва спортно bmw и по магистралата летиш с 200км/ч, а в града го докарваш до 300км/ч най вече на задна уличка пълна с дупки. Надявам се да бях (не)полезен.