Споделена история от Други

Китара - как, откъде, уроци?
- Предварително моля редакторите да пуснат историята ми, защото е спешна и важна за мен :))) Благодаря ви!

Здравейте, навил съм се да се науча да свиря на акустична китара, на 18 съм. Живея около Пловдив и най - вероятно другата седмица ще ходя да си търся акустична китара. Относно нея, имам няколко въпроса за хората (ако има такива), които разбират:

1 - Широк или тънък гриф?
2 - Метални или найлонови струни?
3 - Марката има ли значение?
4 - Какви са цените - искам най - обикновена китара, гледах в ОЛХ - около 60-70 лв. втора ръка.
5 - За какво да обръщам внимание при покупката?
6 - Музикални магазини около центъра в Пловдив
7 - Мога ли да се науча от интернет без да плащам за уроци?
8 - Други съвети или сайтове за по - лесно научаване?

Благодаря ви ;)

Коментари

1.   Като човек, занимавал изключително МАЛКО със свирене на китара, ще ти дам някакви съвети, но няма да са от най– компетентните и бих се радвала ако в темата се включат хора, които са по– запознати от мен, и биха ме поправили ако някъде греша.

Първо, това е много хубаво, че си се насочил към свиренето, още повече да свири на китара. Ето ти някакви съвети:
1 - Широк или тънък гриф?
По принцип зависи от размера ръката ти. Ако си с по– малка ръка – по– малък гриф, ако си с по– голяма ръка – по– голям гриф. Мисля, че не е проблем ако си с по– голяма ръка и грифа на китарата ти е по– малък, но пак казвам – не съм от най– запознатите и бих се радвала, ако някой ме поправи. Би ми помогнало, защото искам да продължа с уроците по китара. По стечение на обстоятелствата спрях да ходя, а и летата не съм в нашия град и няма как да продължа. Грифът на моята китара не е особено голям, но е малко голям за моите ръце, защото аз съм с малки ръчички, и понякога, но рядко, ми създава проблеми.
2 - Метални или найлонови струни?
В началото на уроците ще е добре струните да са найлонови. Даже мисля, че и учителят ти ще го изиска. С найлоновите струни по– малко ще те болят пръстите, от колкото с метални. Пръстите ти трябва да свикнат и върховете им да загрубеят, а това става след като свириш известно време, в началото боли. После можеш да смениш найлоновите с метални струни и няма да те боли, защото пръстите ти ще са свикнали.
3 - Марката има ли значение?
Определено марката има значение! На "Българска кремона" не са никак лоши, но са скъпи! Тук трябва да се изкаже някой по– запознат от мен.
4 - Какви са цените - искам най - обикновена китара, гледах в ОЛХ - около 60-70 лв. втора ръка.
За цените не съм сигурна. Моята китара е втора ръка, но ни я донесе един наш много добър приятел, като подарък.

5ти и 6ти въпрос ги оставям на по– запознатите и на тези, които са от района на Пловдив, защото аз не съм от там.

Относно 7ми въпрос – мисля, че не е невъзможно да се научиш от интернет. Преди време имаше подобна тема и някой от коментиращите беше споделил, че се е научил да свири на китара от интернет.

Това е от мен и пак казвам не съм от най– запознатите, свирила съм много малко и много бих се радвала, ако коментират по– запознати от мен :).

Успех!

Black Sabbath
Момиче на 16 години.

2.   1. Акустичните китари са с тънак. 2. За акустична метални, ако вземеш найлонови направо си е класическа. 3. Да! 4. Не взимай от OLX. bg, една хубава е поне 100 лв. иначе няма смисъл да купуваш, под 100. 5. Когато я купуваш натисни няколко пъти върху всички струни навсякъде по грифа и гледай те да са колкото се може по-доближени към него иначе ще ти е трудно да ги натискаш и ще те боли. 6. НЕ! В интърнет няма как да го научиш, защото там няма как да учиш солвеж за китарата, а ако не го знаеш никъде няма да те вземат, защото напрактика ще си "неграмотен музикант". 7. Учител!

3.   Не си ли малко закъснял за уроци по китара?

4.   Преди изевстно време и аз свирех на китара но за кратко и единственото което мога да изразя като мнение е към въпрос 2 - свирила съм и на двата вида и според мен с найлонови най-малкото звучи по-добре, но не знам с кои е по-подходящо.

5.   Благодаря ви =) Помогнахте много, като я взема, ще пиша пак тук
- Автора :))

6.   Здравей, уча в Пловдив от две години, и от доста време искам да се запиша на уроци по китара, твоя пост ме стимулира да го направя вече. Мисля, че съм виждала някъде до карфур близо до центъра еден музикален магазин, като погледнеш надолу до карфур, ще го видиш. Гледах го миналата година, сега незнам дали съществува още. Ще се радвам да се запознаем с тебе!

7.   Уроци по китара има навсякъде из центъра на Пловдив...

9.   За уроци в Пловдив знам две места:
-Stage 51-Център за сценични изкуства.Намира се в бившите тютюневи складове между сточна гара и бетонния мост,който води към Кичук Париж;виж им сайта
-Читалище Антим 1-ви;на бул. Свобода(бившия Малчика),в един голям и дълъг блок отпред;преди да стигнеш линията (между ул.Васил Априлов и линията по-точно)

10.   Купих си китарата, 125 лева, изглежда добре. Моля да пуснете коментара с името име за момичето по - горе, иска да се запознаем и да се упражняваме заедно *примерно* :) Ако сте изтрили предния коментар, името ми е Илин Табанлиев в фейсбук :)