Споделена история от Други

Домашна лютеница
Имам много готварски книги, има и много рецепти из нета, но аз не искам такива.
Търся "проверени и изпитани" рецепти, такива които знаете от бабите си и майките си, които ви карат да си оближете пръстите и да изядете коравия като камък крайшник на 5 дневен хляб, щом е намазан с тази благодат: "Бабината/мамината домашна лютеничка".
Рецепти по които си правите вашата лютеница и с които обирате овациите на всички които имат щастието да я вкуснат.

Коментари

1.   Лютеницата е една от най-вкусните гозби изобщо! Споделям семейни, изпитани рецепти от две роди, с голямо удоволствие!

"Вкусна" лютеница
---------------------------------------------------------------

15 кг червени чушки
3 бурканчета (като от лютеница) доматено пюре
3-4 големи патладжана
7-8 средно-големи моркова
1 л. олио
2-3 ч.ч. захар (да не стане пък много сладко..)
3-4 пакетчета кимион
3 пак. чер пипер
няколко зърна бахар (ние по-често не слагаме, понеже има претенции към вкуса от някои членове на групата...)
дафинов лист (примерно 1-2 пакетчета - да не стане много натрапчиво)
сол - на вкус (примерно 3-4 с.л.)

Опечените, изчистени и отцедени чушки и патладжани се смилат. Морковите се варят (~20 мин.) и те се смилат. Смесват се и после всичко се минава с миксер/пасатор. След това се добавят: доматеното пюре, захарта, солта и половината олио. Другата половина от олиото се сипва непосредствено преди да се снеме от огъня. Вари се малко (да кипне и още 5 минути след това).
След като се снеме от огъня се добавят подправките (които също са смлени на прах с кафемелачка. БЕЗ дафиновия лист! Той се слага цял...), разбърква се хубаво за да се хомогенизира, оставя се да престои малко (15-20 мин. до 1/2 час) и се налива по бурканчетата. Бурканчетата се варят 1/2 час откакто водата кипне.

Класическа лютеница
-------------------------------

8 кг червени чушки
6 кг патладжани
5 кг червени домати (най-добре сорт Рома - от тези продълговатите,
плътните..)
1 л. олио
1 ч.ч. захар
сол - на вкус

Варят се първо смлените домати, докато водата се поизпари и лъжицата започне да оставя следи до дъното. Добавят се изпечените, почистени, отцедени и смлени чушки и патладжани (може и малко варени моркови - както по-горе, на вкус). Всичко това се вари докато хубаво се сгъсти. Добавя се олиото, като се налива по малко и непрекъснато се разбърква. Прибавят се захарта и слота. Снема се от огъня, оставя се да изстине добре и тогава се пълнят бурканчетата. Те се варят около 25 мин. откакт водата кипне.

Обикновено от по тези пропорции се правят 2-2,5 та до 3 дози (вече много трудно за разбъркване, за кипване и т.н...).

Имаше и някакъв хасковски вариант - с малко по-различни пропорции и с много повече моркови. Хич не беше лоша, ама не си спомням рецептата вече... Трябва да питам баба ми, докато е още между нас.. /че скоро ще удари 100-така/ :)

2.   Не знам точната рецепта като количество, но майка ми прави страшна лютеница от доматено пюре, печени чушки, моркови, печен патладжан, сол, захар, малко олио и магданоз. Тайната е че половината чушки ги мели заедно с патладжана и морковите, а другата половина ги реже на парченца. Магданоза го слага най-накрая. Преобладават доматите и чушките, по-малко варен морков и печен патладжан.

3.   Всичко зависи от вкуса ви авторке. На твое място бих направила няколко вида в минимални количества, да дам на домочадието да изберат най-добрата според техния вкус.
Аз всяка година правя лютеница и от години наред разбрах, че няма нужда да пека и да беля чушки.
Пропорцията ми е 1:1:2:4 в килограми, съответно патладжан, моркови, домати, червени чушки. Подправям само със 6с. л. сол 8с. л. захар и 1/2л олио, нищо друго.
Та първо изпичам патладжана си и го беля и оставям на страна, после нарязвам на едри парчета чушките /една чушка на 5-6 парчета/, нарязвам и домата по същия начин, морковите на шайби на бьорнера и всичко без патладжана в тенджерата за готвене слагам да ври докато се навият люспите на зеленчука. В този момент нещата изглеждат зле, но отнемам от огъня и оставям да поизстине малко, от там черпак по черпак минавам цялата тази каша с люспи през машинката за люспи от домати. След което пак на огъня вече заедно с пасирания патладжан. Ври докато стигне гъстота такава че да ми хареса слагам олиото, солта оставям да поври още 5 мин /казва се да се позапържи/ отнемам от огъня и слагам захарта. Веднага пълня в бурканчетата, затварям и варя 20мин.