Споделена история от Други

Общуване
Чудя се как съучениците ми, които не знаят кой е писал "Септември" имат приятели, имат теми за общуване с останалите, интересни са и са забавни, а аз имам "социална фобия" и ходя на психолог? Въпроса е, че дори сред хора, които обичат да четат, имат хубав музикален вкус и са увлекателни, аз пак се чувствам сива, нямам какво да кажа, та камо ли сред останалите. В училище се справях добре, но каквото науча, после го забравям. Имам големи пропуски в общата си култура, които мога да запълня, но след време всичко забравям и изчезва и така нямам самочувствие, имам се за супер тъпата, а от друга страна знам, че има хора, които са много по-зле. Не знам как да общувам. Просто не знам. Не мога, а преди години имах приятели и нямах проблеми с това. И сега имам приятели, но рядко се виждаме на живо, аз повече изслушвам и говоря супер малко. За да общуваш трябва да има за какво да говориш, теми, а аз нямам. Едва ли има толкова сдухан човек като мен.. Последните години се затворих вкъщи и само слушам музика и чета книги, а е трябвало да си тренирам паметта, да се науча да запомням за по-дълго. От друга страна само два месеца преди матурите взех да уча и изкарах петици, но сега нищо не си спомням от наученото тогава. Чудно ми е хората (било то начетени или не) как и за какво си говорят, как се отпускат едни пред други, как са уверени в себе си. Толкова много искам да съм пак нормална. Наистина не знам какво да правя. Ходих само веднъж на психолог. Предстой ми терапия, но психоложката си мисли, че ме е срам, страх, че треперя, че имам всички симптоми на социалната фобия (което е така), но не знае, че и просто нямам какво да казвам в повечето ситуации, че не знам как. Просто исках да си излея чувствата някъде.

Коментари

1.   Нормално е да забравяш ненужни неща, каквито са повечето в училище. Специализирай в нещо и стани добра в него, така ще успееш да не забравяш и ще си повдигнеш самочувствието. За общуването не е нужно да си плямпало. Може да не обелиш и дума, но в края на разговорът (или по-точно монологът") другият да остане с впечатленито, че си добър събеседник си. Нужно е само да изслушваш и да изразяваш разбиране и съпричастност. Имаше една книжка "Изкуството да общуваме" от Владимир Леви. Може да я потърсиш и да ти даде някави идеи в тази насока.

2.   И кое ти е толкова ненормалното? Според мен си си едно нормално момиче, което обаче е по-срамежливо. А останалите - просто говорим за каквото се сетим, говори каквото ти дойде наум. Не си ли забелязала как темите преливат от една в друга, от едното нищо. Просто казвай каквото ти дойде наум, дори да е най-тривиалното нещо, но го кажи със страст или с някаква по-ясна интонация. Не мънкай, а когато говориш, нека останалите да чуят ясно какво казваш.
Най-голяма услуга ще си направиш като спреш да анализираш толкова. Общуването е лесно, когато не се впрягаш. Не ти трябват психолози според мен. Само дълбаеш в измисления си проблем...
Също така, не бъди дървен философ (изказвания от типа в първото ти изречение). Няма значение кой какво е чел и не е, има хора всякакви, ти трябва да си способна да общуваш с всеки, приеми хората, такива каквито са и щом не са ти приятни неначетените, просто си избирай приятели със сходни интереси и такива, които знаят кой е Гео Милев. Но не бъди хейтър, защото товариш само собствената си психика и дразниш останалите. Надявам се моят пост беше полезен.

3.   Това, че някой ти е казал че имаш големи пропуски в общата си култура, не значи че това е така.

4.   Все едно аз съм го писала...същият проблем имам и аз.Виж какво ще ти кажа аз:не ходи при никаква психоложка(изключвам факта,че няма да ти помогне,а само ще ти навреди),защото нямаш нужда,не страдаш от никаква социална фобия.От всякъде си личи че си интелигентна и чувствителна.Както много правилно е отбелязал номер 1,твоето състояние е напълно нормално-и аз не помня нищо,ама абсолютно нищо,от това което съм учила или чела-и събеседникът се изразява в разбирането,а не в говореното(Впрочем,Леви е чудесен автор,и е за предпочитане пред псевдопсихологическите книжки).Явно разни боклуци са се опитвали да те комплексират-същото искаха и с мен,но не успяха-постоянно ми натякваха колко грешно съм говорила,как съм нямала обща култура,а всъщност те са тези,които нямаха.Причината се корени във факта,че интелигентните хора като теб и мен винаги разкриват деликатната си същност,която простаците гледат как да използват,за да ни манипулират.С кого да общуваш и за какво?!И аз съм си задавала същият въпрос хиляди пъти.И намерих отговора.С кого да си говоря,като виждаш какви са повечето хора...Няма за какво да се тревожиш, с времето при теб ще дойдат ценните личности,с които ще имаш какво да си кажеш...просто аз не виждам смисъл да говориш каквото и да е било,ако не изпитваш нуждата от това.

5.   Здравей, авторке! Разбирам те напълно как се чувстваш и няма нищо нито страшно, нито срамно. Ти просто си една интровертна личност, която не трябва да бъркаш с несоциална. Трябва да си щастлива от този факт, да се приемеш напълно, такава каквато си. В това няма нищо лошо, дори напротив. С теб си приличаме. Естествено хубаво е да поддържаш по-честа връзка с приятелите ти. Но в никакъв случай не трябва да се тормозиш излишно емоционално, ако не се вписваш в социалните кръгове на повечето от нашите връстници. Това трябва да те прави щастлива, защото си различна. Млада си, животът е пред теб, просто си дай малко почивка и преоткрий себе си. Това, че си се допитала до психолог, също е похвално(зависи колко е компетентен де). Бъди щастлива и усмихната.
М18

6.   Здравей,

От написаното по-горе не мисля, че имаш социална фобия. За съжаление, ти си от хората, за които обществото е безинтересно. Губиш интерес към околните и се самоотчуждаваш. От самотата следва чувство на понижено самочувствие, депресивни състояния и прочие. Мисля че си много наясно със себе си, предвид това което си написала в този сайт. Скайпа ми е: momentomori99. Намери ме, ако искаш.

7.   От авторката: как да разбирам от квантова механика, да знам всички д-ви, столици, знамена, население, площ, климат, релеф; да знам колко е дълъг езика на жирафа, колко мм е един инч, каква по народност е Кейт Бланшет, кога е родена Мадона, къде е роден Вапцаров; всички войни ставали някога, всички дати, личности, събития, постижения; кое от кого е създадено, да разбирам от биология, химия, литература, архитектура, физика, изкуство, музика.. как да помня и знам и умея всичко, за да съм интересен събеседник, а чувството за хумор.. без значение дали ще съм сред супер умни хора или сред такива, които пишат искам със з, аз съм дефектна.. сякаш има бариера между мен и света.. тогава за какво бъдеще може да мисля, може да съществува за мен.. за всичко и сред всякакви хора се иска да говориш.. комуникация.. а пък как моите съученички, които едвам изкарваха тройки, сега са студентки и си живеят нормално.. научена съм да зубря, не да помня.. дали заради училището или заради мен, ами, вероятно просто съм идиотка, а iq тестовете ми показват 110-нормално ниво, нормално, ама друг път.. не виждам изход.. не съм наред.. нещо сериозно е повредено.. да не можеш да говориш, колко зле трябва да си.. оттам как работа, как приятели, как мъж.. какъв живот. некадърна безкрай. като от друга планета

8.   от авторката: предишния ми коментар беше преди да излезнат и вашите.. благодаря ви много, на всички

9.   пак от авторката: просто мисля, че повечето хора са супер интелигентни, а аз не.. и без значение с какъв човек съм просто нямам какво да кажа, нищо не ми идва на ум, никакви теми

10.   Грешиш повечето хора са прости, и ти не си от тях, проблема ти не е в това какво знаеш или можеш, проблема ти е в комуникацията в способността да комуникираш. Хората са прости пак казвам, тва че някой учи някакво висше не значи че като се събере с приятели говори за това какви работи изучава. Знанието не ти дава непременно възможност за разговор, виж в селата и най простите селянки по цял ден стоят на доварите пред къщите и си клюкарят на воля без да знаят дори какво има отвъд селото.

slepia

11.   И аз съм по абсолютно същият начин! Не говори такива неща за
себе си! Прекрасно знаеш, че не е вярно! Затова ще те посъветвам да направиш каквото направих аз:отдели си в различни тетрадки различните неща, които искаш да изучиш, например:видове оръжия, географски термини, породи зайци, и прочие, след което търсиш в нет или литература. Не се тревожи! Другите не са умни-те просто копират, онова, което вече са видели, защото са кухи.

12.   Сигурна съм, че половината от твоя клас ще напишат "не мога" и "не искам" слято, а ти не го направи. Проблемът ти е, че си много комплексирана, а реална причина няма.

13.   От 5: двата коментара преди мен ти го написаха правилно. Просто си промени нагласата. Поздрави!

14.   Все едно описваш мен в момента. Чувствам се по съвсем същия смотан начин. 10000 пъти бих предпочела да съм куха лейка, кифла ако щеш, но да съм щастлива в безсмисленото си съществуване, а не затрупана от абсурдни мисли. При мен проблема е, че сред близките ми хора съм друг човек - пускам язвителности без никакъв свян. Но когато общувам с който и да е (не от близкото ми обкръжение) си глътвам граматиката и ми се ще да се изпаря скорострелно в Антаркта при пингвините, или в най-лекия случай да се самозакопая в някоя канавка.... Такъв ужас е. Вече си втълпявам, че съм за психолог.
Чудя се на други хора как успяват така лековато да се предразполагат пред когото и да е. Наблюдавам ги с именно тази цел и засега заключих, че повечето хора имат едни такива паразитни смехове, които придружават по-голямата част от словоизлиянията им. Общо взето, каквото и да кажат го придружават от хихикане и нещата им се получават. Само дето тоя метод нещо не ме кефи и при прилагането му се чувствам съвсем досущ като завършен идиот.
Не знам дали някога ще се оправя и ще се натикам в някакъв приличен за обществото ни калъп. Силно се надявам.
Такава ни била орисията. Не се отчайвай - помни, че има едно момиче, което се чувства точно като теб, някъде там.

15.   За въпросните интроверти- имате голямо предимство пред екстровертите в духовен план, но да не забравяме в какъв свят живеем в момента. В едни други времена вие ще се чувствате в свои води, но кога ли ще настъпят тия времена...

16.   Виж какво, проблемът не е, че няма за какво да говориш... проблемът е, че си затворена към хората.
Има някаква стена, психологическа бариера, от страх.
Този страх е несъзнателен, но трябва да го преодолееш съзнателно. Тогава няма да има проблем за какво ще говориш, може да говориш каквото ти дойде наум, дори глупости... но само когато се отпуснеш и преодолееш страха.

Изправи се срещу този страх. Какво толкова могат да ти направят? - нищо. Най-многото да те обиди някой, или да откаже да си общува с тебе. Е, нищо от това. Не е беда, и не е проблем. Просто трябва да се отпуснеш...