Споделена история от Други

Взех книжка, но ме е страх да карам.
Незнам какво ми стана, а имах такова огромно желание да се науча да карам кола. Взех книжка, колата седи пред блока.... Почти няма някой който да може да бъде с мен, а и много хора ми казват "по-добре сама". При вас как беше в началото, как преодоляхте притеснението и страха. Разбирам, че това е нещо ново и с времето и много практика човек се научава и после въобще не си спомня за тези моменти на притеснение. Но дотогава?

Коментари

1.   Ако искаш може да караме заедно-ще бъда до теб и ще ти помагам?

2.   Виж какво мисля аз. На 17 съм и съм момче. Взела си изпитите -> следователно можеш да караш кола. Изпитваш притеснение ? Аз , ако бях на твое място бих карал в някой село ей така да обикалям докато свикна малко. В града е доста натоварващо и стесиращо , а още повече и ако изпитваш притеснение още преди да си натиснала гаста. Ще вземе някой да ти свирне с бибитката и да се панираш и да стане някой беля. Не бързай. Малко по - малко всеки ден прави по някой кръгче из квартала .

3.   На мен първото ми каране беше...стресиращо:) в деня преди първия урок седнах в една 'кола' Форд Фиеста мой набор и се повъртях малко на един паркинг... не може да се каже каране, по скоро седене и правене на бицепс опитвайки се да сменя скорост:D
на следващия ден отивам в 'школата'. инструкторката се оказа една баба 1,5м на мен ми до под мишниците, иначе готина и забавна. казва ми: само да оставим едно момиче у тях и почваме с теб. ОК, казвам и тръгвам към задната седалка, а тя ми казва - къде тръгна? Ти караш! ...
сложих ръка на скоростния лост; тя ми казва: ето-първа, втора, трета после и другите, ама за сега по бавничко карай. педалите: съединител, газ спирачка. Давай, пали и тръгвай. а аз не знам какво става изобщо:D все пак отлепих Голфа (сребриста 4:) в огромните дупки на локалното на Борис и се заклатихме нанякъде... свикнах, може би на 3ия път. не ми гасне колата, плавно се движим. само дето карах със 60-70 постоянно защото не виждах проклетото табло:/ тая кола очевидно е за по ниски хора... след седмица каране вече си бях супер, даже инструкторката ме похвали и си проветряваше краката дигнати на таблото (мммм, НЕ красива гледка:( времета бяха такива че ако не си платях книжката нямаше да дадат, та след едно скъсване и това направих... ужасно е, но нямаше как:((( вече 5а година съм с книжка, карам колело обаче... колата изгни, а мен с колелото си ми е по удобно по града:)
споделям, за да се намерим в приказка. пък ако си се и усмихнала веднъж, струвало си е:) не се притеснявай от колата, тя е просто машина - а ти си нейния 'повелител'. внимавай да не ръмжи много и да не скърца и си карай внимателно; пази се най вече от велосипедисти като мен и катаджии:))) успех!

М.

4.   Слагаш отзад триъгълника нов/млад шофьор и тръгваш. Караш събота из града или на друга близка дестинация, където пътят тие познат например вила, село, хижа. Караш събота или неделя през деня.

5.   Какво да ти кажа. Щом колата ти седи пред блока се качи в нея и направи едно кръгче около блока. После отиди до близкия магазин с нея. После до някоя приятелка наблизо. Не прави големи крачки. Ако се чувстваш по-сигурна, когато има някой до теб, потърси някой спокоен човек да ти бъде жертва. ;)
Ралф

6.   Почвай да караш всеки ден по малко по лесни улици и така ще ти мини страха и после по трудните тоест с повече движение.

7.   Аз имам книжка от 4 год. и в началото много ми се караше, бях уверена, всичко ок.Но после трябваше да замина за друг град, където нямах кола и постепенно спрях да шофирам. Сега се чувствам много притеснена да седна зад волана.Освен това аз живея в София, не знам ти къде си.Но тук движението е... :) Успех

8.   Аз съм на същото положение... подаръка ми от съпруга ми за рождения ден е кола имам книжка от 10 години и съм карала в България 2 месеца после дойдох в чужбина и не бях карала кола 5 години... сега се качвам на колата на налки разтояния и там където няма много хора. Има месец откак имам кола и още ме е страх ама вярвам че полрка лека ще свикна.. успех и на теб и на мен и на всички в това положение.

9.   Аз съм жена, имам книжка от около 9 години. Голям мерак имах в началото, после заминах да уча. През това време карах около два до три пъти годишно. От седем месеца съм в друго населено място, работата ми изисква шофиране. Страх не страх сама. Бавно, внимателно. Ако ти самичка не преодолееш страха, няма кой да ти помогне.