Споделена история от Други

Вентилатора на cpu-то не се върти както трябва
Имам много странен проблем с перката на cpu-то. Когато пусна компа вентилатора започва да се върти ама все спира и се пуска да се върти. Странното е че самият вентилатор на захранването не спира да се върти когато става така, същото е и с вентилатора на видео картата. ще съм благодарен на всякакви отговори. Моля модераторите да публикуват темата ми. Благодаря

Коментари

1.   1. Изключи компютъра и провери дали всички кабели, особено на захранването, са закачени здраво и както трябва.
2. След като се увериш, че всичко е наред по т. 1, провери състоянието на вентилатора - дали случайно не е задръстен с мръсотии и има нужда от почистване.
3. Ако не е нито 1 или 2, провери компютъра за вируси. Една много добра програма точно за целта е Malwarebytes Anti-malware. Може да ти звучи странно, но един приятел имаше проблем с вентилатора на процесора точно заради вирус, който нарочно изключваше вентилатора, за да прегрее и скапе машината.
4. Ако не е нито една от гореизброените точки, вече е възможно да имаш хардуерен проблем. Търси в интернет за програми, които правят диагностични проверки на чарковете.

2.   Защо мислиш, че това е проблем? Вентилаторът на CPU-то се настройва от BIOS-а на какви обороти да се върти в зависимост от температурата, за която следят термодатчици. Съответно може да се включва и изключва в зависимост от моментната температура на CPU-то. Проблем би било, ако заради неправилни настройки процесорът се загрее прекалено много, но тогава би трябвало да сработи механизъм за автоматично изключване. Щом не ти се изгасва компютъра от само себе си, значи няма проблем. Така, хем е и по-безшумен.

3.   За смяна е или за смазване.

4.   Това е нормално, когато пуснеш компютъра вентилатора започва да се върти, спира и пак започва. Аз съм с AMD процесор и при мен се слува така. Спокойно, съвсем нормално е така да става :)

6.   Имам същия пронлем вкъщи с климатика. Нагласям градусите, тръгва да работи но след време се изключва, след малко пак се включва и така...

7.   Свали си Sisoft Sandra Pro. Направи един burn-in тест и ще видиш там най-добре при изпичане на CPU-то на какви обороти се върти вентилатора. Много вероятно е да се е затлачил с гняз и да има нужда от почистване. Ако захранването ти е OK, вентилаторът е чист и пак се върти на ниски обороти при значително натоварване на CPU-то, отиди в BIOSA и виж настройките там. Най-добре зареди тези под default. Ако си клокнал машинката ще си я клокнеш отново. Ако и това не помогне е много вероятно да имаш хардуерен проблем. Моли се да е в самия вентилатор, но може да е и от контрола на MB-то, което си е доста кофти, че отиваш на ново MB.

8.   Благодаря за бързите отговори, относно проблема оправих го.

9.   Е какъв беше проблемът все пак и как го оправи?
Кажи и другите да знаят ако им се случи!