Споделена история от Други

Общежитие и условията в него
Здравейте, силно се надявам хора, които са живеели в общежитие в София да отговорят на въпросите ми. Решила съм да кандидатствам в СУ с журналистика и ако успея да премина всичко успешно, защото нищо не се знае и не е хубаво да се говори педварително ще кандидатствам и за общежитие. И тук искам да Ви попитам, какво друго се изисква от мен, освен жилищната ми регистрация да не е в София? Какъв е бала, който трябва да имам? Има ли други изисквания? Какви са условията в общежитията? Как се държат хората по между си?
Искам да помоля модераторите да публикуват въпросника ми, защото искам да получа информацията и темата за мен е важна. Благодаря предварително.

Коментари

1.   Хората се държат зле помежду си. Общежитията не са място, където студентите учат и се подготвят да развият шеметни кариери, да създадат бъдещи компании или да променят света чрез откритията си. Това са евтини бардаци, с лоша хигиена от страна на съквартирантите, нискокачествен алкохол, още по-нискокачествена музика и възможност за заразяване с ред венерически болести.

2.   Колкото по-голям успех имаш, имаш по-голям шанс да те приемат в общежитие, всяка година бала е различен. Дават ти една стая с 2, 3 легла, етажерка/ шкаф, бюро/маса и столове и баня с тоалетна. Естествено ще бъдеш със съквартирант/и в стаята, които са подбрани на случаен принцип. Ако не е поддържана стаята от минали студенти, може да си я ремонтирате, иначе всичко друго с носите вие, ако искате- например- хладилник, телевизор, готварски котлон/ печка и т. н. В повечето общежития има хлебарки, макар че всеки месец една фирма пръска, но няма ефект, затова си вземете някакви отрови за хлебарки. Общо взето това е, както всяко нещо си има и плюсове и минуси, но за 50-60лв. с консумативите на месец, си е добре.
Успех!

3.   Нищо друго не се изисква. Условията зависят много от блока, в който попаднеш. Била съм в най-ужасния и беше чист кошмар.Хлебарки, влага и прозорец, облепен с тиксо... На всичкото отгоре имах крадлива и ужасно нечистоплътна съквартирантка.Сега съм в един от най-добрите,с алуминиева дограма, матраци, няма нищо скъсано или счуперно. Живея с прекрасни момичета и сме приятелки. Всичко е късмет... Или връзки, ако имаш :D

4.   Не мога да ти отговоря каква е процедурата за кандидатстване и какви са изискванията, защото не уча в СУ, а това е различно за всеки университет.
Условията в общежитията са въпрос на късмет. :) Има много хубави стаи, има ремонтирани блокове, но има и не чак толкова хубави. Но чак толкова лоши стаи, които да не стават за нормално живеене още не съм видял. Не са като луксозен апартамент или хотел, но ако не си момиче с големи претенции ще успееш да свикнеш с условията.
Хората се държат по различен начин помежду си. И това е въпрос на късмет. :) Има много умни, интелигентни, възпитани студенти, но има и от другия вид.

5.   Оф, ужас и на мен ми предстои същото. Само едно не разбирам... като се настаня в общежитие за 4години ли е или за една? И задължително ли трябва да имаш висок успех за да жичееш там? И краде ли се там, има ли някаква охрана...? Мен честно казано мн ме е страх да не ме окрадат...

6.   С интерес следя темата защити точно това ми предстои. Имам няколко въпроса:

1. Като казвате висок успех имате предвид горе долу над 5 на изпитите или по нисък.

2. Казахте че е на случаен принцип разпределянето. Няма ли шанс да се запишеш с кой искаш тъй като доста приятели ще са в СУ и с все някой може да се съберем.

Благодаря

7.   Здравейте. Аз съм 1 курс и само до преди няколко месеца си задавах същите въпроси, та:
Номер 5 общежитието е за една година. Ако ти хареса стаята, за следващата година може да отбележиш, че искаш да си в същата. Поне в УНСС е така. Успехът е различен. Но имаш ли над 4. 50 все ще минеш на второ или трето класиране. Има охрана. Не съм чула някой да са го окрали. Даже моята стая има от предишните квартиранти и желязна врата, така че съм спокойна.
Номер 6 успехът за 1 курс винаги е най-висок и ще ти трябва над 5, за да минеш още на първо класиране. Може да подадеш молба да си с приятелите ти, но дали ще я одобрят е друг въпрос. Все пак нищо не губиш като пробваш.
Най-важното е да се разбирате със съквартирантите си. Аз се паднах в уж един от най-ужасните блокове, далеч от Студентски и университета на цели 10 минути. :D Всички ми "съчувстват" като им кажа в кой блок съм. Но пък със сменена дограма, сега започнаха да го санират и имам страхотна гледка, защото съм на висок етаж. Не е някакъв лукс, но в никакъв случай не е и мизерия. На който не му харесва винаги може да си го освежи.
Учете си за изпитите и не се притеснявайте. Всички ще ви класират за общежитие. По- важното е на какви съквартиранти ще попаднете. Готини като моите. :D Дано съм ви била полезна. И успех. :)

8.   Номер 7, знаеш ли дали дават и самостоятелни стаи за студенти в общежитията?

9.   Номер 7:
Дават ако имаш връзки... По принцип има блокове, където от една врата се влиза в две стаи. Две двойки или пък едната е по-голяма за двама човека, а другата по-малка за един. Като са с общ санитарен възел и коридор. Ако имаш късмет даже и кухничка, ако пък си на семейно общежитие тераска. Случи се така, че аз съм в подобно положение и съм много доволна. Хем стаята е само за мен, разполагам се както си искам и не се съобразявам с никого, хем в същото време си имам съквартирантите от другата стая, защото са преходни и, за да вляза в моята трябва да мина през тях. Дано ме разбра. :D Досега не съм чувала в обикновена стая(която е пригодена за 3-ма) да живее само един човек Но това е Студентски, все пак. Там всичко е възможно. :D

10.   Номер 7, да, за нещо подобно питах, Едно момиче, което учи в София, ми каза, че в университети, където нямат достатъчно студенти, дават самостоятелни стаи от общежитията си на други студенти, като естествено заплащането е двойно, тъй като по принцип стаята е за 2 човека. Затова попитах дали в София има наистина такива университети, където заради лиспа на студенти част от стаите в общежитията им стоят празни и ако някой иска, му дават самостоятелна стая за по-високо заплащане. Знаеш ли дали има такъв университет в София или са ме излъгали? :)

11.   А защо ти е да си сам/а в стая?

12.   От номер 8- Ами, за това, че искам да съм сам в стая, е дълъг въпрос. :) Просто така ми е по-добре, много трудно ще се приспособя към София, когато отида там, пък ако имам и съквартирант, стресът вече наистина ще ми дойде в повече, а като се знам колко съм "общителен" и ако се окаже някой не много дружелюбен, дори не знам дали ще издържа. :D Затова питам дали има такива университети в София, които предлагат самостоятелни стаи в общежитията си, защото квартира не мога да си позволя.

13.   Номер 7:
Може като кандидатстваш да подадеш молба, че искаш да си сам. Също и да говориш с домакинката на блока. Дори да я одобрят със сигурност ще плащаш двоен наем.
Честно казано според мен няма смисъл да го правиш това. Повярвай ми аз също не съм от най-общителните и трудно допущам хора до себе си. И аз като теб се притеснявах как ще се приспособя към София. Но не ми отне много време. Най ме дразни, че навсякъде трябва да ползваш градски транспорт.:D
Както ти казах по-горе може да си сам и пак да имаш съквартиранти. Лично за мен това е най-добрият вариант. Пък и ако си съвсем сам в даден момент ще ти омръзне, и най-малкото няма да има с кого да си пиеш кафето/чая сутрин.:D