Споделена история от Други

Защо кексът не ми се получава
Не се получава, при стриктно спазване на рецептата-пропорции и всичко останало.
Веднъж е "влажен", втори път изглежда чудесно на външен вид, а отвътре останала течна смес
. Това е единственият сладкиш, който не ми се получава, и не зная дали е от температурата, или друго греша. Дайте ми съвет, че много искам да го уцеля.
Не, че съм вълшебница в кулинарната област, но този неуспех ме обезсърчава от по-нататъшни опити
Също така искам да попитам за рецепта за кекс, но без яйца, чух скоро по тв в едно предаване да се говори за такъв кекс и се зачудих как се прави

Благодаря на всички пожелали да ударят рамо

Коментари

1.   Аз съм момче и току що направих Кекс. Мога да ни направя стандартни с 2-3 или 6 яйца, може и без яйца. Тайната за да ти се получи какъвто и да е сладкиш е в последователстта на разбъркване и гъстотата на брашното -тестото трябва да прилича като боза, то си личи, кога е разбъркано хубаво, не трябва да има следи от вода, но ако рецептата ти съдържа вода за това е глетавв или влажен и се пече на заграта фурна, докато разбъркваш, загравяш фурната на маск и след това намаляш на 180 градуса и слагаш кекса. Бакпулвера или содата от мен съвет си взимай на Йоткер винаги се надува кекса или сладкиша.

2.   Вземай ония готовите смеси на Йотис, винаги се получава и винаги е страшно скусен! Има ги по големите супери.

3.   Сигурно не го печеш достатъчно. Не знам времето от рецепта ли го гледаш или сама преценяваш, но най-лесно се разбира като вземеш едно дървено шишче и го забодеш в кекса, ако като го извадиш няма полепнало тесто и е сухо, значи е готово.

5.   Здравей! Според мен или го печеш на по-ниска температура от необходимата, или слагаш вода вместо друга течност, или е по-гъст.
Аз винаги си пресявам брашното.
Ще ти кажа как го правя аз. Слагам си отначало яйцата със захарта и бъркам малко. Аз целия кекс го бъркам на ръка-така ми е по-удобно и по-добре се усеща гъстотата на кашата. Винаги бъркай само в една посока-примерно по часовниковата стрелка или обратно. След това слагам млякото-прясно или кисело(ако е кисело слагам содата в него) и пак бъркам хубаво. Може вместо мляко да сложиш нещо газирано, но не много-макс една чаша. После започвам да добавям брашното на части и след всякак част бъркам. Ако слагам бакпулвер го изсипвам в брашното, което слагам в кашата(някоя част от него). Не меря нищо, както казах усещам си колко трябва. Кашата аз я правя по-гъста от боза, както е казал номер едно, но не много повече, защото пак може да стане клисав. Загряваш фурната, аз го пека на ок. 200 и става за около 25 минути най-много. И аз го дупча от време на време, като започне да се запича отгоре. Слагам го на най-долното ниво на фурната. Дано съм ти помогнала. Успех следващия път! И да кажеш как е станал.

Дес

6.   Ама как така ще слага вода в кекса??? Аз го правя така:
разбивам захарта и яйцата. Добавям прясно мляко, маслото (тук понякога правя компромис и слагам олио, или маргарин, ако ме е стегнала шапката по нощите да правя кекс и нямам масло в момента). Постепенно добавям брашното, ванилия и бакпулвер. Оставям миксера да бърка за още 3-4 минути. След което изспипвам сместта в предварително омазнена форма за кекс. Ако искам да е смесен, изсипвам само половината, в другата половина добавям 3-4 лъжици какао, ако искам и някакви ядки, или стафиди. Изсипвам и тази смес върху другата и пека в предварително загрята фурна на 170 градусаза около половин час. Пека на средната скара, на въздух. Досега не съм имала неуспех. А хич не съм по сладкарството. Успех!

7.   Отвътре ти остава суров, а отвън изглежда опечен, защото си го пекла на много градуси и така отвън се препича, но дефакто е суров. Печи го на 180 градуса равномерно, а ако ти е по-силна фурната на 160 примерно. Кекс по принцип като се пече фурната не трябва да се отваря, но ако успееш за примерно макс. 5 секунди отвори я, бодни го с клечка за зъби и бързо затвори отново фурната. Ако като боднеш е твърдо вътре, в смисъл усещаш, че не е течно, а се е стегнало и опекло вече, значи не е останал суров и вече гледаш и отвън да стане добре на вид и го вадиш. :)

- Вика

8.   Номер 6, има рецепта и за кекс с газирана вода. Става много пухкав.

9.   Има си специфика в печенето на кексове.
Фурната се загрява предварително на необходимите градуси, но при вкарване на формата, горен реотан се изключва за около 15 минути. След това на двата реотана се пече. Времето зависи от самата фурна. Пекла съм са 40 мин. в една фурна, в друга - за 50 мин.