Споделена история от Други

Гоблените - има ли пазар за тях
Незнам за вас, но спроред мен това сьщо е вид изкуство. Обичам да шия както за удоволствие така и с "лечебна " цел. Поне на мен така ми действат - успокойтелно. Когато ми е много нервно или сьм ядосана хващам гоблена. Красиви са. Не мога да рисувам, но за сметка на това от рьцете ми излизат неща който са по красиви от от някой картини Имам ушити доста гоблени и искам да продам някои от тях, но като гледам обявите в нета - цените са страшно ниски, а това е огромен труд, средства за конци и т. н. Чувала съм от мои познати, че в чужбина и по-специално в Гърция имало пазар за гоблените и то на добри цени. Въпроса ми е към шиещите жени, продавали ли сте гоблени в Гърция, как вървят цените на квадратче.
Благодаря.

Коментари

1.   Едно време се търсехa много в Гермaния и Aвстрия, не знaм сегa кaк е. Провери/ публикувaй из немските сaйтове.
Може и поръчки дa си " нaмериш". Aко имaш твои си модели, изрично подчертaвaй че, сa уникaти.

2.   Здравей,

Щом ти харесва да правиш гоблени и щом искаш да изкарваш пари от това, най-удачният вариант би бил да ги продаваш в amazon или ebay - онлайн. Това са двата най-популярни сайта в света, където клиенти са ти целият свят. Сама можеш да определиш цените, като повярвай, щом става въпрос за гоблени и то ако са добри и са големи, то цената им може и да не е скромна в сравнение с тази която би била ако се продава в България. Потърси и разгледай какви гоблени са качени за продажба в ebay, използвайки търсачката им и провери как варират цените и размерите им и това колко са сложни. От там ти сама ще си прецениш и за какви пари да продаваш твоите.

Успех от мен, Мартин

3.   Здрасти, първо е хубаво да имаш хоби, което явно ти носи удоволетворение. Това е похвално, но желанието да печелиш пари с това хоби е утопия. Преди У НАС лъжеха много хора, за да продават комплектите за гоблени, но истината е, че нито в Германия, нито в Австрия се търсят гоблени или не толкова, колкото се предлагат. Затова прави гоблените за себе си, предложи в интернет, но не се надявай прекалено. Иначе на Запад имат традиция на гоблена от Средновековието, когато е било модерно дамите да се занимават с такива неща, но става дума за огромни стенни гоблени, които покриват цялата стена и се правят цял живот или от много жени, а малките гоблени нямат особена стойност и търсене.
Голяма работа е гоблена, уважение, но не се води изкуство, освен ако сама рисуваш моделите си и всеки е уникален. Просто гобленът е хоби, работа и интерес.
Много е модерно иначе в момента плетенето, но не за продаване, а за собствена употреба и за подарък. Успех

4.   Здравей!

Живея в Гърция и специално попитах в магазин, в който се продават всякакви ръкоделия, за гоблените. Не попитах на квадратче колко се плаща, но като цяло са доста съпи. Имаше един изключително грозен, според мен, гоблен, с "Тайната вечеря", който струваше 260Е. Проблемът е, че няма търсене. Така поне ми каза собственичката на магазина. Преди много са ги купували, но покрай кризата, продажбите са се смалили до 3-4 гоблена годишно. Продължават да се търсят, обаче, бродирани покривки/каренца и т. н., особено ако са бродирани на ръка. За тях тя плаща около 30Е на каре 30/30 от коприна, а го продава на 55. Дано съм ти била полезна и успех в начинанието!

6.   Ценообразуването доколкото съм чувал зависи от следните фактори/освен размера/:
Колко цвята е гоблена?
Какъв е бода-1х1, 1х4? Кръстат ли е или не?
Какви са конците? в смисъл колко скъпи...
Каква е основата?
Актуален ли е модела?
С две лица ли е?
Да предположим накрая цена 1-2лв. на квадрат, според упоменатите фактори.

7.   Гледам из сайтовете като базар и олх ами те толкова евтино ги продават, че може да си накупиш на безценица и да си направиш цяла картинна галерия.