Споделена история от Други

Подарък за кръщене
Канена съм на кръщене и се чудя какво да подаря. Не разполагам с много пари. Искам да е нещо до 20-30 лв. В интернет се разрових и намерих едни бродирани възглавнички с снимка, име, ръст, тегло, зодия на детето. Много ми харесаха и са на цена 20 лв. Другия вариант е да купя някоя играчка. Става въпрос за момиченце. Кой от двата варианта е по-добър според Вас? Аз се спрях на възглавничката, защото ми се струва по-ефектна и ще остане за спомен, а ако е играчка то всички подаряват играчки или дрешки. Но искам да чуя и Вашето мнение. Може да дадете и други идеи.

Коментари

1.   Не разбирам хората дето ходят на сватби и кръщенета и сядат на масата изяждат и изпиват порции за по 30-50лв и гледат да минат с парцалив подарък за 20лв. На бас че пари за нова дреха за себе си си отделила, ама за кръщелника нямаш 50лв да дадеш. А трябва да идеш да дадеш поне 50лв в един плик на майката да си купи на детето нещо от което има нужда или да му отвори банкова сметка. Какво ще прави жената ако всички дошли, купят по една красива, според тях, дреха, играчка за точната възраст на детето или възглавничка, после ще се чудите защо ги е пуснала в OLX да ги продава. Кога ще разберете, че красивата възглавничка я харесвате само вие, другите хора имат друг вкус, а изборът е голям. Оставете правото на майките да избират за децата си според собствения си вкус.

2.   Това за възглавничката ми харесва повече от играчка.
Можеш и да му купиш сребърно герданче с кръстче/първата буква от името му.

3.   А защо не дървено кръстче, примерно, с или без икона, ако е за кръщене?

4.   3, аз бих предложила сребърно, но авторката е сложила лимит на средствата. като кръщавахме дъщеря ми и дадоха много хубава детска библия с картинки, струва ми се удачно за случая.

5.   Не съм съгласна с н. 1. На кръщане се ходи, защото си поканен и да уважиш близките си, не заради подаръци и какви порции ще си ял. Не е изобщо за пари!!!
Предстои ми тежка сватба. Аз съм заможна, а роднините ми са бедни - има и изключително бедни сред тях и много ще ме заболи, ако не ми дойдат на сватбата, защото нямат пари за подарък. Пари дори няма да събираме на нашата сватба. Само за храна и питиета смятаме да отделим 70-80 лв. на човек, но през ум не ми идва да ги искам тези пари от хората.
Преди това организирам кръщане за бъдещия ми съпруг и една приятелка - за приятелката купих кръстче със синджирче от бяло злато, но само защото мога да си го позволя. За годеника ми няма да има подарък - той си има всичко, включително икони имаме.
Харесва ми идеята на Авторката и мога да допълня, че има хубави и нежни кръстчета от сребро за тези пари, но и нейният подарък много ми харесва. Важно е да отиде и да уважи семейството. За себе си имам страх, че някои хора няма да ми дойдат за сватбата заради парите и още от сега, за да им запазя достойнството им казвам, че желая някакъв подарък, който знам, че не е скъп - например сервиз за кафе или дребен кухненски уред, макар че не ми трябват, но само така знам, че ще дойдат.
Който кани на събития си е предвидил разходите. Жалко е, че го обръщаме на пари и подаръци вместо да се радваме за самия повод и, че сме се събрали.
Предпочитам да нямаше никакви подаръци за сватбата ми, защото честно казано всичко си имаме, но много ще ме заболи, ако бедните ми роднини ми откажат присъствие.

6.   №5 ето това е! Че първо не всички организиращи празненства са богати като теб. Второ авторката си мисли, че всеки искрено би харесал възглавничката, която тя харесва. Трето смисъл да се купува нещо, което няма да се ползва, само за да дойде някой и да си измие съвестта и да натрупа ненужната вещ в чуждия дом, никак не е приятно. Четвърто после се сърдят, като видят в OLX обявени за продажба.
Аз например съм жена и имам проблем с носенето на сребърни бижута, алергия го наречете. Та вече имам цял шкаф бижутерски кутийки с дамски сребърни пръстени и синджирчета с иконки и кръстчета подарък от свекървата и зълвата, най-гадното е че зълвата следи редовно всички продавалници. Да не говорим за възглавничките с цветове на дъгата за децата ми /момчета на 15г/ и зелените олекотени юргани на цветя, красиви според зълва ми която има момичета, но я се опитай да накараш момчета тийнеджъри да се завиват със зелени юргани на ситни цветя.

7.   Напълно подкрепям номер 1

8.   Съгласен съм с коментар 1

9.   Номер 6, нали знаеш - всекиму според чергата. Гъз знае 2 и 200, но като поканиш хора, ти си длъжен да осигуриш храна и питиета. Не е нужно да правиш големи празници. Ако нямах пари например не бих правила голяма сватба. Всъщност аз голяма сватба не исках, но се наредиха само смъртни случаи в семейството и реших да събера родата. Лошото е, че имам и много бедни от села и студенти - какво сега, да ги одера ли, защото съм решила (АЗ СЪМ РЕШИЛА, НЕ ТЕ) да си правя голяма и пищна сватба.
Като правиш празненство отписваш тези пари - ако успееш да събереш нещо от хората, ОК, но нека е от сърце, но който прави сватби и кръщанета с идеята да си върне „инвестицията“ е в голяма грешка.

За другото си права - по-добре никакъв подарък. Аз бих се радвала да дойде и да ме уважи един човек. Знам, че на сватбата си ще събера изключително нискокачествени и евтини неща, които не мога да ползвам в моето домакинство, но не бих ги продала. Имам пък достатачно бедни роднини, които имат нужда от тези неща, а и за вилите и апартаментите, в които живеем непрекъснато са си ОК. Предчувствам обаче, че много хора няма да дойдат заради подаръци и пари на сватбата им, затова им казвам предварително някакъв символичен подарък, че уж съм го желала много силно...Дори кумата ми е бедна и предварително съм я освободила от всякакви ангажименти.
Според мен който има повечко пари си е направил сметката.

10.   Защо така нападате жената с поста. Няма възможност, освен това тя не е кръстница а гост. Също така, който се кръщава дарява, защото получава благословиите на кръстника и гостите си. Това е духовен ритуал. не го обръщайте на пари. Който има възможност ще подари повече, който няма, няма. Поне жената е огледала за нещо оригинално и полезно по възможностите си.
Който е отишъл на кръщене с мисълта да изяде колкото е подарил не е отишъл за благословия, а за търговия. Да бъдем по-милостиви помежду си. Не знаем кой на какво дередже е.
Бъдете здрави и благословени всички.