Споделена история от Други

Държавата иска да строи на моята земеделска земя
Здравейте!Преди около 2 месеца купих земя за строеж до главен път с лице.Вече реших да почна да строя и намерих архитекти.Днес моя архитект ми звъни и ми каза ,че държавата щяла да строи път и щели да взимат част от моето място,което страшно много ме разочарова.Попринцип моята земя е 2000кв.м и ако държавата вземе тая част,ми остават около 1200кв.м.До моята земя има автосалон от ,който също искат да вземат ,обаче просто е невъзможно човека си е построил там къща.И незнам просто какво да направя.Възможно ли е изобщо държавата да вземе това място?Дайте съвети!

Коментари

1.   "Възможно ли е изобщо държавата да вземе това място? " - естествено, че може и ще си го вземе, щом е за път, но гледай да не те прецакат. Ти пишеш, че е земеделска земя, а съседат ти има построена къща!? Как на земеделска земя има къща? Нещо ни подвеждаш. Ако е земеделска, обещетението е по малко. Уж купуваш земя до главен път, а после държавата щяла да строи път. Я се оправи, има ли път, няма ли?

2.   Мястото си е твое по документ. Държавата няма право да ти го вземе. Потърси и се консултирай с адвокат. Той може и да ти помогне. Търси си правата не чакай :)!

Ренон

3.   Нещо не става ясно - земята земеделска, пък купена за строеж, пък държавата ще взема от нея, че и автосалон....
Земеделската земя има друго предназначение.
Объркващо е заглавието.
Най-добре се обърни към специалист по земеустройство.

4.   ренон, не се изказвай неподготвен. Държавата ИМА право да ти отнеме земята за строеж на път. То ако нямаше, нямаше как да се построи и един-единствен път. ТИ представяш ли си как се строи път примерно 500 км, без никой да е съгласен да си даде земята?

5.   Мaй aрхитектa ти те " цaкa " нещо. Не може ей тaкa държaвaтa дa ти вземе земя без твое съглaсие. Нямa тaкъв филм, консултирaй се с aдвокaт. A aрхитектa го прaти нa мaйнaтa му.

6.   Възможно е дори продавачът да ти е продал земята, защото е знаел за намеренията на държавата.
Колкото до съседа ти, ако автосалонът е незаконен, тоест построен на земеделска земя, ще го заплашват да си даде земята срещу ниска сума, но както и да е нищо не им пречи да го съборят. Ако собственикът си наеме адвокати и не иска да дава земята и законния автосалон си новият път може да го заобиколи. По принцип гърците са известни с борбата си за запазване на частната собственост от държавни проекти по принудително отчуждаване за държавни нужди. Има доста такива пътища на света в които по средата има частен имот с къща.
http://legna.blog.bg/regionalni/2012/12/12/vyzrastnite-sobstvenici-na-tazi-kyshta-nasred-novopostroen-p.1030311
И в България има такива, но не ми се търси доказателство в момента. В Бургас в Меден Рудник улица "Тракиец" се разделя на две близо до блок 122, заради 1 къща, чиито собственик не иска да го местят срещу каквато и да е сума. Тоест и от ляво и от дясно на къщата улиците се казват "Тракиец", мястото му е частно във вид на триъгълник, лесно ще го намериш на картата.

7.   Напълно възможно е да е земеделска земята и да е на главен път... Съседите обаче са си я вкарали в регулация-за това да имат строежи на нея.
На държавата ако и трябва пространство за път ще е няколко метра навътре в имота и собственика. Трябва да се обещети собственика-има някакви тарифи за това, които вероятно са символични...

Но дали има право да стане и как най-добре е да се обърнеш към специалист. Да ти види документите и да те посъветва, защото всеки случай е индивидуален. Тук едва ли има такива специалисти.

9.   "Само една подробност, споменавайки паметта и лозунга на първия демократично избран български президент - "Земята в реални граници" . Земята се възстановяваше по така наречените Емлячни регистри, в които ако няма други документи е възможно само да е записано, че този внесъл толкова декара земя в ТКЗС., но къде колко? Поради тази причина повсеместно от хората извършващи възстановяването по места са извършени съмнителни манипулации и земята на предците, чиито наследници нямат точно документи за местонахождение и граници на земята са получили земя с ниско качество за сметка на онези първите власт имащи във възстановяването, а както вярно е написал консултанта сроковете за обжалване отдавна изтекоха!"