Споделена история от Други

Поръчка от интернет
Та...въпросът ми към вас ще ви се стори вероятно смешен,но ми е много важно да знам.На 15 съм и до сега не съм поръчвала от Интернет.Дори не знам как става.Тоест как се заплаща?На кого трябва да заплатя и как?Ще съм ви много благодарна ако ми обясните малко повече.Благодаря предварително!

Коментари

1.   Можеш да си избереш от съответния сайт дали да заплатиш с кредитна карта, или с "наложен платеж". Наложен платеж означава да заплатиш на куриера, който ти е донесъл доставката. Ще трябва (в съответния сайт) да посочиш адреса, където да ти бъде доставен продукта.

2.   Ами те хората си имат сайт, там си пише как стават поръчките и как се плаща, ама нали друг трябва да свърши работата...

3.   Стандартният за България начин е да заплатиш при доставката, когато куриер ти достави стоката вкъщи. Това е т.нар. "наложен платеж" или на наглийски COD (Cash On Delivery).

Друг вариант е да платиш чрез някаква услуга за онлайн-разплащане като PayPal или в България - ePay. За да си създадеш такъв акаунт обаче ти трябва дебитна/кредитна карта или поне банкова сметка, към която да го вържеш и откъдето да тегли пари.

И като вариант, който вече почти не се използва, понеже е чувствителен на злоупотреби, е директно с дебитна или кредитна карта, като на сайта, от който пазаруваш вписваш номера й, името и още някои данни за верификазия.

То карти и банкови сметки едва ли имаш (непълнолетна си), едва ли имаш достъп и до тези на вашите, така че остава единствено първия вариант - заплащане при получаване.

Обикновено на сайта правиш заявка, като попълваш онлайн-форма "кошница" и после отиваш към плащане. Там даваш точен адрес (не забравяй пощенския код), на който да ти доставят стоката, евентуално избираш куриерската служба, чрез която да ти го доставят (ЕКОНТ, Спийди, Интерлогистика, TNT, DHL, UPS...), даваш си телефона за да се свържат с тебе и да им потвърдиш поръчката, и-мейла за контакт с теб. И това е! След това чакаш телефонно обаждане за потвърждението, Евентуално си проверяваш и-мейла - и там трябва да имаш потвърждение, че поръчката ти е приета и ще пристигне еди-кога-си. И си готова!

След това само трябва да осигуриш да си вкъщи, когато пратката пристигне, или да се обадиш да я задържат в офиса на ЕКОНТ (или които ще ти я доставят там) ако си на училище през това време, а после да отидеш до там да си я вземеш. Отиваш с паричките и си я взимаш!

Имай впредивд, че някои търговци правят безплатни доставки, но при други трябва да си платиш както куриерската услуга (5 до 7 лева), така и обратното трансфериране на парите при наложения платеж, което е накакъв малък % от тях. Абе приготви си поне 10-15 лв. отгоре за всеки случай.