Споделена история от Други

Съвет за жилище
Искам да ми дадете някаква насока как трябва да постъпя . На 22 съм и искам да си взема жилище , трудовият ми договор е от 6 месеца . Не говоря за нещо голямо , ами някоя евтина къщичка с дворче има за по 10тина-15 хиляди ( че и по 6-7 хиляди има ) каквото искам . Въпроса ми е следният не знам дали ще ми отпуснат заем за към 10 - 15 хиляди от банката , а и да ми отпуснат как е по-добре да тегля заем от банката , договор с ипотечна къща да напрая и с тях да се разплащам или да взема някоя ипотекирана къща дето от съда ги продават . Много искам къща ,но нямам кой знай колко висок доход и не искам лихвата да ми е голяма , че да можем да се оправяме със сметките . Не съм наясно с тези неща за това се обръщам към този сайт .:)

Коментари

1.   Интересно къде са тия къщи за по 10 хиляди

2.   Първо - за това от съда забрави, защото няма да намериш добра оферта. Ако има такива ги разграбват вътрешни хора, преди да са стигнали до ЧСИ. Второ - за да кандидатстваш за ипотечен заем, трябва да отговаряш на конкретен доход и отделно ти се отпуска само определен процент от цената. Ти щом си намерил толкова евтини къщи, значи са на село, а за такива едва ли отпускат повече от 50%. Останалата част трябва да си я имаш кеш плюс банкови и нотариални такси, които не са малко. А и повечето банки имат минимум от 5000 евро за ипотечни кредити. Изобщо в твоя случай мисля, че ипотечния кредит не е добро решение. Все пак можеш да провериш в сайта моитепари. бг. Там си задаваш конкретни параметри и ти вади всички оферти от банките и техните изисквания.

Мисля, че за теб по-добрия вариант е потребителския кредит. Но ще ти трябват поръчители. Имай предвид, че там срока е по-малък, лихвата по-висока и съответно вноската по-висока. Но пък няма да имаш толкова такси, а и могат да ти отпуснат цялата сума, стига да отговаряш на дохода.

Другият вариант е да поспестиш някой лев и в бъдеще да изтеглиш по-малка сума, за да не плащаш толквоа лихви.

Съвет: не гледай лихвата, а ГПР - това ти е целия разход с включените такси. Защото може лихвата да е малка, но да те гърбят с много такси и в крайна сметка да ти е по-неизгодно. И другото - гледай лихвения процент да не ти е обвързан с Юрибор, че той в момента е 0% и въпрос на време да ти се вдигне лихвата и да ти скочи вноската впоследствие, докато изплащаш кредита. Да не стане да ти кажат, че вноската ти е примерно 200 и след година-две да стане 300. Имай го и това предвид.

3.   номер 1 - има, влез във базар и всякакви такива сайтове където има имоти и търси в русе или околността и ще видиш че има