Споделена история от Други

Оувърклокване на видео карта , процесор.
Здравейте, Наскоро разбрах горе-долу какво означава оувърклокване и разбрах, че реално минусите са, че скъсяват живота понеже нали се вкарва повече ток в дадената видео карта или процесор и следователно загряват по-бързо и повече и исках да ви питам, ако си сложа още 2-3 вентилатора на PC-то няма ли да компенсират? Смисъл няма ли да се премахне ефекта на по-бързо загряване и повече загряване като цяло?

Съжелявам за правописните грешки, ако е имало такива. Ако някой разбира и може да ми отговори на въпроса ще съм благодарен, благодаря предварително! :)

Коментари

1.   Пич, силициевият кристал - същинският чип на твоя процесор или видеокарта са големи колкото нокътя на малкия ти пръст! И всичката тази топлина - там 60 или 90 или кой знае колко вата се отделя върху това малко парченце материал с безумно сложна плетеница от наноскопични жички по него! Ето точно там стават белите и от там ти трябва да отведеш топлината и да я изхвърлиш навън колкото се може по-бързо. Това става със специални масивни медни радиатори с топлинни тръби (heat pipes), които притежават топлопроводимост дори по-голяма от тази на среброто, защото използват фазов преход при топлопреноса... В някои системи даже има водни охлаждания, т.е. към масивния меден радиатор нямаш вентилатори, а циркулира вода, която се отвежда с помпи бързо извън кутията и там вече се разсейва върху много голям радиатор в околния въздух. Дори за свръх-яките овърклоци, където един процесор от 2,5GHz се изнасилва директно на 5-6GHz се използва течен азот (температура на кипене - минус 197'С!!!) за охлаждане!
Та подходът е комплексен - много, много добра термо-паста, която запълва всички микровдлъбнатинки между чипа и радиатора; много-много добър радиатор, с огромна маса и минимално термично съпротивление, добри вентилатори и правилен маршрут на въздушните потоци, циркулиращи из кутията... ИЛИ правилно построено водно охлаждане.
Овърклок до 10-13-15, дори 20% можеш да направиш сревнително лесно и с наличните средства. Ако гониш нещо повече обаче си трява специална подготовка и познания.

Процесът, който ти скъсява живота на компонентите се нарича "твърдотелна дифузия" и скоростта й нараства на втора степен от температурата. Така че всеки градус надолу ти е жизнено важен за живота на системата. Немалко хардуер съм скапал (особено рутери..) понеже съм си спестил едно радиаторче и малко термо-паста или тук-там по някое вентилаторче.