Споделена история от Други

Южна Корея?
Здревейте,аз съм на 18 и сега ще бъда първа година студентка по Международни отношения,но много искам да уча в Южна Корея.Започнах да правя проучвания за живота там, за обучението, но бих искала ,ако някой от вас е бил там или има роднини да ми разкаже повече.Дали си струва,хубаво ли е там/ имам предвид дали животът е по-спокоен/ и такива неща.Просто много ми е интересна културата им ,бита, традициите ,дори кухнята.През лятото бях на курсове по TOEFL и SAT,защото мислех да кандидатствам в американския университет,но просто много искам в Корея.И даже понякога реакцията на хората ,когато им кажа къде искам да уча ,ме кара да се чувствам странно,че съм избрала точно тази държава.
Мерси и ви пожелавам здраве и щастие. :):)

Коментари

1-50 от 51

1.   Ти си знаеш за избора,и си носиш негативите и позитивите от това.Успех!

2.   Интересно,и аз много се интересувам от азиатска култура. Разбирам те напълно (но аз съм за Япония :Д ) За Южна Корея...хм,да ти кажа,няма да те лъжа,там е лудница. Много хора,пренаселено е,но...ако питаш мен, мисля,че си струва. Нямам роднини там (какво остава да съм ходила) но се интересувам от тези неща и...ще се радвам да ти помогна с каквото мога. :) Аз съм абсолютно ЗА избора ти,въпреки,че там стандарта на живота е много по-висок...не знам какво точно да коментирам,така че ако искаш нещо конкретно,питай тук,надявам се да мога да ти помогна :)
Сиво

3.   До Сиво от авторката

Ами радвам се, че не съм единствената, която се интересува от Азия.Япония също е много добър вариант.Стандарта на живот е висок, но мисля , че ако завършиш там можеш поочти да го стигнеш. Кофтито е , че с колкото и хора да говоря по-лесно е да се замине за Китай и Япония, отколкото за Корея.А ти мислил ли си дали искаш да живееш в Япония?

4.   Имам много добър приятел кореец, от Сеул е, но за съжаление днес в късния следобед го откараха в болницата по спешност и не мога да го разпитвам сега но ще направя това след като се прибере дай Боже вече здрав, до сега ми е разказал само няколко дребни неща и ми е показал мноооогооо снимки и дава обяснения за всяка от тях, но има и друг проблем, между нас съществува езикова бариера, но ще се опитам да поразпитам пък колкото разбера

5.   От Сиво до авторката

Пфффф,мечтата ми е да живея в Киото. И ще направя всичко възможно,за да го постигна. :) Наистина заминаването за Китай и Япония е по-лесно,отколкото за Корея,но...защо точно Корея? Само питам,интересно ми е. :) Иначе се надявам да успееш,направи всичко възможно,струва си! Всичко си струва,щом е за Корея,Китай,Япония :Д Аз ще стана рок звезда в Япония ХД (шегувам се,разбира се,въпреки ,че би било хубаво :Д)
Та...успех,направи всичко възможно да осъществиш страхотната си мечта,която е от части и моя :)
Между другото...аз съм момиче :Д спокойно,няма проблем :)
Сиво

6.   До #4 от авторката:Дано да не е нещо сериозно и да оздравее.А аз ще ти бъда много благодарна, ако разпиташ.

До Сиво

ООО , много извинявай,грешно съм разбрала (blush)Ами незнам защо точно там: 1.Може би защото езикът им ми е най-приятен като звучене. 2. Историята им е подобна на нашата,дълго време са били под властта на Япония и 3.Защото самите те са ми по симпатични като хора.
Дано да успееш да станеш рок звезда там,ще е много яко :D Ако не дано поне отидеш да живееш там.А как точно се запали по тази култура??:):):)

7.   Сега си пиша с кореец и очаквам отговор на въпросите,които му зададох. Когато разбера нещо веднага ще пиша тук. :)
Ами японският ми е много приятен,интересен и...с удоволствие бих го говорила постоянно...предполагам,че японският език за мен е като корейския за теб :) Да,били са под властта на Япония и...корейци и японци не се имат много. И като хора много ми харесват...също като теб,само че аз съм за Япония :) Не че само нея,аз и в Корея бих отишла...за Китай в краен случай. Всичко там ми харесва,имат страхотна история,харесват ми във всяко едно отношение :)
Сиво

8.   Абе много ми е интересно къде ги намирате тея корейци,аз супер много търсих и нищо не успях да намеря.Явно трябва да потърся по-здраво.Мерси много , че си отделила от времето си ,за да го разпиташ.

От авторката

9.   Във фейсбук,аз за това си направих профил там. Пиша си с корейци,японци,китайци...много е интересно,чудя се как им се занимава да ми отговарят :Д
За Корея мога да ти кажа,че ядат много люто и почти не добавят сол към ястията си. Както вече споменах,там е много оживено и хората са доста по-изнервени...вечно бързат на някъде. Държат на историята си,от малки ходят по музеи,дори когато видят старинна монета или вещ могат да кажат от кой период е. Това е което аз знам,корееца още не ми е отговорил...иска да го питам нещо по-конкретно. Ако имаш точен въпрос кажи да питам...
Сиво

10.   Амии може би 1.Дали е доволен от живота си там? 2.Как приемат чужденците,дали е трудно да се интегрират?Сега нямам много време ,но после и аз ще потърся във фейса.Мерси много Сиво

От авторката

11.   Ако беше толкова хубаво там,нямаше самите корейци да да напускат страната си :).ако толкова искаш в чужбина ела в Норвегия,със сигурност ще ти се хареса,а и е много подобър вариянт от Корея :).

12.   № 11 от една страна си прав, но от личен опит мога да ти кажа, че на един човек роден и живял там може и да му е омръзнало, но на един чужденец да му хареса. Все пак докато не отида не мога да съм сигурна, но е по-добре да опитам отколкото цял живот да се чудя :):):)

От авторката

13.   Аз пък мисля,че Корея си е супер. И ние българите не харесваме България и я напускаме,но пък при нес идват чужденци,които остават да си живеят тук,всеки с интереса и предпочитанията си. Сещам се за онези японци,които сега живеят в едно село,чието име забравих. Наричат ги ббългарските Иванчо и Марийка.
Сиво

14.   Пак съм нм 11 :).Значи в болницата където работя,има много южно корейци,запознах някои от тях преди 1-2 седмици.Работят найтрудните работи и карат много стари коли,носят стари дрехи.Според мен живеят мн зле,и сигурно там е още по-зле.А до нм 13,да идват,ама само ако си имат парички,никой няма да доиде да живее с бг заплата :).

15.   една от мечтите ми още от малак е да живея в япония но е трудно осаществима за сам човек

16.   Мисля, че мечтите винаги са нещо трудно достижимо, иначе нямаше да са мечти. Лошо е когато не вярваме , че можем да ги постигнем. Това е нещото за което най-много се ядосвам на майка ми, тя не ме подкрепя. Веднъж не ми каза, че мога стига да искам за каквото и да е, а само "много е трудно, не си фантазирай". Заради това сега аз не вярвам във себе си! Щом искаш нещо трябва да опиташ, по-добре така, отколкото цял живот да се чудиш защо не си :P

17.   Научи се да играеш СтарКрафт и нищо друго няма да ти трябва, ако емигрираш там :)

18.   Защо не започнеш с кореистика? Един от моето училище записа кореистика и често ходи в Корея. Освен това, така ще изучиш езика и културата. След това нищо не пречи да си направиш магистърската степен там. Успех!

Борония

19.   До номер 18:

В крайна сметка реших, че това е вариант и сега ще се явя на изпити в СУ и , ако ме приемат ще зарежа Международните отношения!

20.   Какво става, минаха близо 9 месеца. Авторке, приеха ли те Кореистика? :)
Аз също се интересувам и се надявам да пишат и други.

21.   Да и на мен ми е любопитно какво се е случило? И също къде е Борония, къде се изгуби това момиче, даваше много полезни съвети?

22.   Още един кандидат- кореец насреща! :))
Аз също искам да се опитам да се задържа известно време, някак си, в Корея ( в Сеул по- точно )...

23.   Аз пък преди няколко дни реших че искам да науча южнокорейски и искам да ви попитам: има ли някой от вас който да е учил или да знае (поне горе долу) корейски ? Митя :)

24.   Мисля че Япония не е добър избор заради географското си положение. Но за Южна Корея по-бива

25.   Тук, на тази тема, сме се коментирали, че имаме сериозен интерес към Южна Корея поне 5-6 души. Толкова рядко в България можеш да срещнеш млад и амбициозен човек да иска да научи сложен и непопулярен език и да има куража найстина да го направи... Можем да си бъдем полезни един на друг, а и ще бъде истински интересно да обменим опит и информация! Предлагам да се съберем за по едно кафе в центъра на София. Пимерно другия петък 13. 01. 2012 привечер след работа към 18:30 на съдебната палата в София. Пишете ми на личния е-мейл (mitja@abv. bg) найстина да направим тази среща! Поздрави Митя

26.   Здравейте, хехе.. ^^ аз също съм се носочила към Кореистика, нищо, че имам още 2 г. Но се притеснявам, защото четох из интернет и в крайна сметка стигнах до извода, че трябва да завърша в Корея и така поне ще имам някакви шансове да се установвя трайно там. Също, какво мога да се прехвърля да уча в Корея. Аз съм се насочила към Бусан, не толкова към Сеул, въпреки че това не прави ситуацията по-лесна.. Та като цяло ме интересува къде мога да се реализирам след това.. какво мога да работя, ако имате някакви информации за стипендии и абе въобще всичко свъразано с Кореистиката е добре дошло (всъщност най-вече стипендиите) :) Надявам се да получа отговори :D
???? ^^ Поли

27.   Здравейте, аз съм авторката! Съвсем случайно реших да погледна темата :) Виждам, че още хора са писали, това е много хубаво!
Та накратко какво стана с мен! След среща с няколко хора, които са учили Кореистика, осъзнах, че да завършиш това не ти дава 100% сигурност, че ще заминеш там! В момента продължавам да уча Международни отношения, а през това време търся и програми, които предлагат стипендии за обучение в Корея! Както и предполагам знаете, за българските граждани са малко, защото няма много споразумения между България и Южна Корея! А за да отидеш там ти трябва или стипендия или много cash. Иначе корейският не е труден, говоримо! Аз примерно научих много думи, фрази и изречения и като слушам мога да си преведа някои неща!
Много е хубаво, че има и други като мен. Ако искате да обменяме опит и мнения предложете някакъв начин за връзка, примерно skype, където всички можем да участваме! Моя е *** :)

Модератор: Не публикуваме лични данни. :)

29.   Здравейте, на 15 съм и мечтата ми е някой ден и аз да уча в Корея, по-точно в университета Ивха в Сеул. Това е един много престижен университет само за момичета. Ровя се из нета, но така и не намирам много информация за него - цени, изискван успех и др. Искам да си общувам и с други хора, които искат също като мен да учат в Корея. И-мейлът ми е: ....

модератор - не публикуваме мейли

30.   До момичето, което иска да учи в университета ЕWHA - всичките ти въпроси ще намерят отговор ако просто запиташ чрез мейл- сайта на университета е http://www.ewha.ac.kr/english/ а горе в дясно има поле "contacts" ;))

31.   И аз много искам да замина за Корея.. Южна, по-точно... Много ми е интересен езика им, кухнята им, историята им.. Аз съм само на 14 и няма да мога да замина скоро... евентуално за университет след 4 години... но не знам дали ще мога.. и при мен положението е същото като при авторката: когато кажа на хората къде искам да следвам и да живея те ме гледат странно.. дори и майка ми ://

32.   #31 И при мен беше така. Все чувах: Ти луда ли си? Но след половин година упорство вече започнаха да ми вярват и да го приемат. Аз съм на 15. Коментар #29 е мой. Аз най-много харесвам музиката и модата им и като цяло начина им на живот.

33.   ?? ????
Подкрепям напълно!
На 18 години съм и 2013 заминавам да уча в Китай. Тази невероятна държава винаги е била моята най-голяма мечта! За това следвай мечтите си, аз 3 години под ред купнея за Китай и правя всичко възможно да замина в Гуанджоу и най-сетне това ще се случи!
Знам много за Корея, уникално красива държава с богата култура, супер мили хора и секси език (е поне на мен ми звучи секси де :D особено като се карат хахаха) Стискам палци да заминеш, ще се радвам много ако има повечко българи в източна Азия!
????~

35.   Доста късно виждам темата и не знам дали все още я следите, но не очаквах, че в нашата малка страна може да има още хора като мен, които да обожават азиатската култура :) Аз също съм изключетелно заинтересована и в Корея, и в Япония. Даже съм си купила учебник по японски и се самообучавам (не е кой знае колко добре, но :D) Но определено Корея е мечтата ми! Обожавам музиката им, културата... всичко! Но не мога да намеря никаква информация дали е възможно да се кандидатства там без да си учил езика. Аз съм все още на 15 и уча в езикова гимназия с първи английски. И понеже много ми се отдава езика преди исках да отида в Англия, но не след дълго осъзнах колко банално е това, а и вече мечтаех за Азия :D

И мен всички ме гледат странно щом разберат какво искам, но въобще не ми пука. Твърдо съм решена да отида или в Корея или в Япония. А и съм виждала университети, в които първата година изучаваш езика (по принцип обучението е на английски) и след това си избираш какво да следваш. Иначе една наша позната учи в Япония точно в такъв университет и завърши там, но след това реши да замине за Австрия. Не можех да повярвам как може да се откаже от такава възможност. А и приема на българи в тези страни според е по-лесен, защото интересът е доста малък :D За повечето тийнейджъри единствената музика е чалгата, а вариант за следване - родният ти град :D Но моите мечти (а очевидно и вашите) се простират отвъд тези граници ^^ Надявам се да има повече успели и да споделят с нас как е живота в Азия! Между другото няма да загубите, ако проверите една наскоро дебютирала корейска момчешка група : B1A4!

38.   Северна Корея е по добър избор, ако ти е за спокойствието и успехите.

39.   №38 ти би трябвало да се шегуваш :D Не знаеш ли каква е обстановката в Северна Корея? Първо на първо, не допускат външни лица, а ако стане, то ще е много трудно. Второ, не гледа ли по новините, когато Ким Чен Ир почина, абсолютно всички бяха задължени да плачат. А ако е имало някой смелчага, който да не го прави, не ми се мисли какво му се е случило след това.

40.   За това в началото си прав, че се допускат трудно външни лица, но това за задължението да реват хората.. Описваш ми някаква жестока капиталистическа система, недей така, но това е КНДР - Народна. Такива тиранични обстановки дето описваш, няма. Айде простено ти е, нали пък новините трябва да имат ефект върху зрителя. КНДР гледа южняците отгоре. :-)

От 38

41.   Аз също искам да отида в Южна Корея по-точно в Бусан :) Още от вчера почнах да го уча много ми е интересен особенно музиката им и стилът на младите :D (H) сега съм само на 13 така че ще си имам доста време за да си го науча и като стана на 18 ще си мисля да тръгвам към Корея.. ;дд.. моля някй да ми каже как трябва да го уча след 18 г. възраст : да отида в университет (а трябва ли) или сама да се уча да 18 г. възраст

42.   щом искаш и вярваш в себе си ще успееш

43.   еми аз съм си трърдо решена да отида.. и на всяка цена ще отида в Южна Корея с една моя приятелка..!!

аз съм № 41 :)

44.   Здравейте!
Знам, че отдавна никой не е писал по темата, но от тази зима активно проучвам и се интересувам от Южна Корея - обучение и магистратура там. пратиха ми брошура от Националния Университет на Сеул, обаче по изискванията за интернационални студенти мисля, че е не само зор, ами брутално трудно и направо са ми потънали гемиите!
Искат последно ниво на владеене на английски език, висока диплома от средно или бакалавър (моята е 4, 90 бакалавър по педагогика) и разни точки от проекти и обществени дейности, а такива ние нямаме в българската система на обучение, защото тя е от комунистическо време. И естествено, ако кандидатствате трябва да приложите програмата за всяка година от предходното ви обучение, оценките се взимат предвид всяка по отделно, не само общия резултат и накрая се образува нещо като средна оценка на всичко това 1 година (първата) изучаване усилено само на корейски.
Има програми само за посещение и обучение без да са вързани към колежи.

Не съм тийнейджър да си позволя да губя време и още години (на 26г съм), но искам да изуча една магистратура там, защото в БГ няма смисъл да си давам парите, ще изкретам без много зор, но от това полза няма. Нуждая се от коренна промяна, за да се почувствам полезна и че съм постигнала или поне опитала нещо. Приема ми се струва адски труден и съм луднала напоследък, не спя и добре.
Др вариант е през посолството, но там бройката е ограничена, защото са им поети всички разходи на студентите от самата страна. Иначе обучението там е наполовина по-евтино от Англия и Сащ. Европейците ползват мн безплатни неща, защото са чужденци, единствените скъпи работи са квартири, дрехи (по моловете), техники и концерти. Храната и транспорта са много по-евтини и достъпни.
За общежитията четох и гледах, че не са готин вариант, евтино е, но трябва да спазваш правила, които нямат нищо общо с тези в БГ и в една стая може да има до 6 студенти на двуетажни легла, позволено е единствено да внасяш чай. Никаква храна, никакво излизане след 21ч и прибиране преди 21ч, защото те портят и отнемат точки.
Квартирата е най-добрия вариант с още 1 или 2ма човека, защото е мн скъпо. Минимум 20$ на е вечер - сметнете го за 30дни за месеца 2 наема напред.

Кореспондирам с един американо-кореец и още 1 от щатите, който преподава на деца английски там и казва, че само така може да се установи някой трайно, защото много тачат преподаватели по английски. За др вид работа не знам.

Всяко мнение и съвет ще ми е от помощ!

Missy

45.   Здравейте :)
Знам, че от много време не е писано по темата, но аз също се интересувам от обучението в Южна Корея (университети) и мечтата ми е да живея и уча там, след като завърша гимназия. Досега не съм учила корейски, но търся уроци, затова ако някой може да ми каже къде в София има ще съм му благодарна :) Знаете ли и кои са най-добрите университети в Сеул? Имате ли познати, който живеят в Сеул и като цяло животът там добър ли е?
Благодаря! :)

46.   Здравей!
Ето тук има инфо каква е процедурата:
http://www.unwe.bg/bg/events/5309/стипендии-за-магистър-и-доктор-в-университети-на-република-корея-.html

http://www.studyinkorea.go.kr/en/main.do

Лично аз се интересувам от Магистратура в СНУ (сеулски национален университет за идната година, най-важното е дипломата да е над 4,50 от средното или бакалавъра и да има издържан сертификат за владеене на високо ниво англ. език - IELTS или TOEFL), не е скъпо, колкото в Англия, но е съвсем нов свят! Ако искаш ми пиши на имейл: jorre@ abv. bg, слагам разстояние, ако евентуално е проблем за правилата на сайта.

47.   Послушай 38 - Това е по - добър вариант от твоя. И аз знам много за северните им съседи, определено живота там е по хубав.

48.   Южно Корейците са страшно затворени хора. Младите са вглъбени в образованието защото то е много важно в живота им. Освен това е прието за лош маниер да се запознаеш директно с корейка и се игнорира винаги. За да се запознаеш с нея трябва някой неин приятел да те представи на нея. Освен това имат семейни обичаи които забраняват бракове с чужденци. Самите корейци имат твърде високо мнение за себе си, смятат се за най-умните. Което разбира се веднага създава мнение за обратното. Това което най-ми харесва е барбекюто им. Вградено е в масата за хранене, и се използва като седнат да се хранят. Използват много тънко месо или бекон което се реже с ножица върху плочата и всеки си взема с пръчки от него и го слага в листо маруля към което добавя и скилидка чесън, парче люта чушка, различни сосоеве и го завива на хапка. Иначе сигурно има нещо вярно че не е страна мечта. Много гледат да емигрират от там, и е на водещо място в света по самоубийства. Да ти кажа по-добре не ходи там че ще си като в небрано лозе. По-добре си хвани самолета за Германия и всичко ще ти е на шест. Там и корейци има и всякакви ама като са живели там са се поочовечили.

49.   Много от хорaтa тук твърдят, че е много трудно и т. н, но не е невъзможно. Все пaк зa изпълнение нa мечти от този тип се искa много усилие и мотивaция. Но си струвa в крaйнa сметкa.
11 клaс съм, от 6ти мечтaя зa корея и се възхищaвaм нa корейците във всяко едно отношение. Дълго време искaх дa нaучa езикa, но все не ми се отдaвaше подходящa възможност. Но от тaзи годинa зaпочнa курс по корейски ( зa което съм изключително щaстливa! ). Преподaвaтелкaтa е корейкa и при първa възможност смятaм дa говоря с нея, дa я рaзпитaм зa товa - оновa, кaк в действителност стоят нещaтa с обрaзовaнието, животa, било то зa психическaтa нaглaсa, с която сa хорaтa и финaнсите, с които трябвa дa рaзполaгaш. С еднa думa - реaлизaциятa тaм. Когaто имaм възможност ще пишa с повече информaция! :)

50.   Здравейте! Аз съм студентка, но още училище мечтата ми е да уча в Южна Корея. Родителите ми разбира се не го приеха сериозно и в момента чувствам, че се задушавам тук, и че мястото ми не е тук. Не успях да уча там след гимназията, но искам магистратурата да я изкарам там. Молбата ми е, ако някой още следи тази тема и знае, и има мнение относно магистратурите там, да ми пише :) . Сега като гледам коментарите виждам, че не съм мръднала, както смятат познатите ми щом спомена нещо свързано с корейците :D . Аз съм от малък град и нямах възможност да се запиша на курсове по корейски, а и в града където уча сега също няма :( . Надявам се някой все още да следи темата и да отговори :)
Благодаря! :)

52.   лол толкова много хора които искът при кореиците ;3
Страхотно! аз съм една голяма фенка на азия като цяло
също искам да замина за корея сред кореиците!
боже опази ги от мен :Д! :)

53.   Здравейте! Наистина много искам да уча в Корея аз съм ученичка и ми предстои да кандидатствам. Наистина се интересувам от Азия и ми е любопитно дали може някой да ме каже повече за стипендиите и реализацията. Също така имам колебания с Япония тъй като много хора казват че можеш да се реализираш по-добре там. Моля помогнете! XD XD

54.   Здравейте, не знам дали някой следи темата, но дано бъда полезна на някой, с това което ще кажа. Сега съм в 18 години и аз като вас искам да уча в Корея. Преди две години ходих до Корейското посолство, за да разбера шансовете за обучение там. Какво ми каза жената, впрочем наистина беше много любезна, не знам как се държат корейците в Корея. Има стипендии - държавни и от университета, моя приятелка учи там и каза, че е най-добре държавна. Корейски не е задължително да знаеш, но английски задължително. Ако искате да кандидатствате след дванайсти клас, се гледа дипломата за средно и МАТУРИТЕ, защото изпит нямате. Ако сте за магистратура, не съм сигурна, но мисля, че може да кандидатствате само с оценката от бакалавър. Пак повтарям - не съм сигурна. Стипендията, мисля и двете покриват всички разходи към университета и получавате два билета, с един да се върнете тук като свърши съместъра и другия, за да се върнете там. Но искат и отделно друг доход, примерно родителите ви да ви пращат пари. Друго, каза ми, че дипломата ако ще кандидатствам след 12 трябва да е над 5, 50. Но ако питате мен най-добре е първо Софийски Университет със специалност кореистика и след това вече Корея, защото както знаете езика не е лесен. Има пътеписи и също българи споделят как се живее там, разровете се малко и мисля, че ще добиете поне малка представа за живота там. Приятелката ми е доволна от живота там, стандарта е висок и си е скъпичко, но това не е причина да се откажеш. Информацията, която дадох е малко, но вие може да се допитате до посолството, лошо няма все пак става въпрос за бъдещето ви. Успех на всички

55.   Здравейте, не можах да прочета всички коментари, но като цяло разбрах, че има много заинтересувани от Азия тук! Аз съм се насочила към Япония или Южна Корея. Искам да попитам за повече информация относно учебната система. На 14 съм и много бих искала да уча там в още в гимназията, но май това няма как да стане... :D Затова се интересувам от висшите училища там. Ако някой може да ми даде каквато и да е информация, няма значение дали за културата, езика, образованието, заминаването за там ще му бъда много благодарна.
П. С Виждам, че не е писано от много време, но се надявам все пак да се намери кой да ми отговори :D

1-50 от 51