Споделена история от Други

Религия
След доста време мислене най накрая взех решение, от християнин да се прехвърля на юдеист и освен това да започна изучаването на иврит.
Ако има някой евреин тук който има желание да ме напъства нека ми пише на емайл.
georgi94x@abv.bg

Коментари

1.   Евреин не се става, евреин се ражда, това не е просто религия, това е много по-голяма институция, отколкото кухата ти глава може да побере. Смяната на религията не значи, че ще смениш и вярата (ако въобще вярваш в нещо).
P.S мюсюлманка съм

2.   Куха си ти ма кадънко не съм искал мохамеданско мнение и 2-ро като не ме познаваш недей да ми приказваш глупости.

3.   По скоро кухият си ти... ;) познава те или не ..се тая...религията можеш да си я смениш...но вярата не... !!!!

4.   Кой си ти да ми казваш какво може и какво не може? Никой! За това, че млък.Тъпанари, спрете са с безмислиците си и оставете някой свестен човек да драсне нещо.

5.   Как така някой от християнин може да се "прехвърли" на юдеист? Ами родителите ти ако са християни ти какъв юдеист ще излезеш? Това е все едно да получиш австрийски паспорт и да твърдиш, че не си българин.

6.   Аз питам вас коментирали от 1 до 4, както и автора:

Ако се бяхте родили в католическо семейство, каква щеше да е вашата религия сега?

Ако бяхте се родили в протестантско семейство, каква щеше да е вашата религия сега?

Ако бяхте се родили в християнско семейство, каква щеше да е вашата религия сега?

Ако бяхте се родили в мюсюлманско семейство, каква щеше да е вашата религия сега?

Да продължавам ли или схванахте логиката...

7.   Мисля да кандидатствам за равин, ама брадата ми е още рядка. Някой може ли да ме напътства как да я сгъстя?

8.   Родителите ми са атеисти и никой от семейството ми не е набожен за това, че недей го мисли това, а и да ви кажа човешката раса има еднa способност нареченa 'Промяна'.
А тези които много знаят ето ви малко инфо:

-
Евреите (на иврит: ?????????, йеудим; на идиш: ?????, иден) са последователи на юдаизма или по-общо, съставят еврейския народ (еврейската нация, известна още и като децата на Израел), етно-религиозна група, наследници на древните израилтяни. Понятието включва и тези, които са преминали през официална форма на смяна на религията към юдеизъм.

9.   Аз пък мисля, че религиите са най-голямата простотия на света.Мюсулманите затова са толкова зле, защото религията владее изцяло живота им.Ако някой каже, че не е така да си помисли за жените, които ходят с едни чаршафи и се виждат само очите им.Когато религията е била властваща са били най-тежките периоди за човечеството.Средновековието е показателно.

10.   До номер 2
Драги мой, прочети първо Талмуда и Тората и виж тя какво казват за християните, бившите такива, както и за самите евреи (откровено проповядване на насилие, в което вярвам си доста добър, съдейки по начина ти на изразяване). И ако си ги изчел от кора до кора, няма да имаш нужда от напътствия, там е казано всичко. Само да вметна, че там се казва, че всеки който НЕ Е роден от майка-еврейка е по-нисш и от животно, т.е. ако майка ти е еврейка, а баща ти не е, си евреин и обратното ако баща ти е евреин, а майка ти не е значи не си евреин, пък да не говорим ако и майка ти и баща ти не са евреи. В тяхната религия еврейската жена е на пиадестал, за това и логиката им е такава. Освен това равин не се става за един ден. Това е човек ръкоположен и упълномощен, в съгласие с еврейската традиция, да се разпорежда относно въпроси, касаещи ритуалите. Те имат статут на духовни учители и мъдреци (пак нещо, което не си, освен това еврейската общост НИКОГА не би дала такава власт в ръцете на един бивш християнин). Християнството и всичко християнско е най-мразено от еврейте. Айде стига толкова съм ти обяснявала, че ще взема много да те открехна по въпроса.
До номер 6 - вярно е, че религията ти е по даденост от родителите, а не нещо, което сам избираш. Но като си бил посветен в една религия 20 год. да речем, едва ли е толкова лесно да забравиш основното на което те е учила - ценности, морал и дъра-бъра. По мои лични наблюдения на Великден повечето християни се забиват в някои кръчма/бар/дискотека след празничната литургия, може би да мислят за Христос, знам ли...както и да е.

11.   До номер 8 за втората част на коментара и по-конкретно последното изречение - БУАХАХАХАХАХАХАХАХА, тва притурка към копираното от уикипедия ли е? Само да те питам нещо - имате ли представа въобще от религии?

12.   До някъде съм съгласен с 9, защото във всяка религия има много лицемерия. А до автора- да ти имам проблемите.

13.   До номер 1
Не се занимавай, момиче... остави го това твърдоглаво пишлеме. Искаш ли да му направя сега набързо един портрет. И така.
Чул е от някъде , че евреите са властни. Чул е че държат света и че имат пари. И си е казал " О, то ще е яко да имаш власт" ... След това си е помислил " Хъм , за какво да съм християнин- манастири, попове - и нищо не взимат, а хората само им се смеят и плюят. О , аз май ще си сменя вярата за да съм интересен и нестандартен , пък видиш ли може да ме издигнат, или пък не ... не знам ... АЕ ще я сменя , надъхах се ! Сега ще пиша в сподели.нет !! "
За такива несериозни и безмозъчни 16 годишни пикльовци изобщо не си давай зор!

Християнин съм.

14.   N9 ти пък какво си се зачекнал за исляма, темата е за юдаизма, не се прави на много разбирач, знаем, че повечето тук вкарват логика в изказванията си и умеят да разсъждават, обаче коментара ти е излишен точно в тая тема. Намери си някоя за ислям и там си пиши глупостите, ако няма да се казваш по главното. Аман от тъпири

15.   Номер 9 е прав/а, но за това не е виновна религията, а това как хората я възприемат. Има много неща в християнството, както и в мюсюлманството, които хората са си ги измислили, а не ги пише в свещенните книги...така че пак всичко е до човека.

16.   Авторе, приемам че си също Номер 2 и 4, първо стани човек, пък после ако щеш бъди християнин, мюсулманин или будист.

П.П. Грубостта и простотията не се толерират от Йехова.

Дядо Торбалан

17.   И си решил да избереш религията на най-омразния народ в света???? Боже прости му..... Та точно те разпнаха |Исус на кръста..

18.   Здравей,
значи аз не съм много запозната с юдеизма, но имам братовчеди (първи при това), който живеят в Израел, Ерусалим по-точно. Баща им е евреин, а майка им (тоест на мен ми се пада леля) е българка. Те знаят и български и иврит много добре. Юдейсти са, но пак вярват. То Бог е един и няма значение от религията, която изповядваш, а дали имаш вяра или не. Те когато са идвали у нас в България са ми разказвали как е в Израел. Всяка събота трябвало поне децата да ходят на църква и да слушат службите там.
За езика според тях иврит не е труден, но те са си на половина евреи естествено е, че така ще кажат.

Имат хубави имена. Леля обаче трудно свикна в Израел. Не, че и беше труден езика напротив научи го бързо, но така ми каза тя не знам защо, а и е неудобно да я попитам. Братовчедите ми се четири - две момичета и две момчета.

Най-голям е Хавел, после е Лия, след нея е Юдит и най-малък е Вениамин (на моята възраст е той). Баща им се казва Авнер и неговото име е хубаво. Той знае много малко български.

Честно казано знам за юдаизма каквото ми е казвал Вениамин, но все пак не е много. Ще попитам вуйчо си той със сигурност ще знае нещо повече и ще ти кажа.

Само да знаеш, че монасите учат иврит, поне тези, който са били преди това в семинарията. Вуйчо ми например знае езика. Даже ми е превеждал какво е българското значение на имената на братовчедите ми. Можеш да попиташ там нещо повече, но не им казвай, че ще си сменяш религията.

В юдаистките църкви трябва задължително да си кръстен за да влезеш, ама то по принцип всички евреи са вярващи не са като нас, ама както и да е.

Йоана ?

20.   До коментар 1,
имам изключително ниско мнение за евреите.

И гледам последно време са позагубили форма и не ги бива много в лъжите.

(вече има видеозаписи, снимки, изтича и информация)