Споделена история от Други

Каква котка да си взема?
Наскоро реших да си взема котка, но не мога да реша коя порода е по-подходяща за мен. Искам котка, която да не е много активна, да не изисква много внимание и да е самостоятелна, тъй като аз съм зает човек и нямам много свободно време, но имам огромно желание да си взема котка и дори съм склонна да си дам малко почивка, докато е още малка. Харесах си няколко породи, но не знам коя е най-подходящата за мен. Породите са: Шотландска клепоуха, Американска късокосместа и Екзотична късокосместа. Засега Американската ми допада най-много, но не знам дали е склонна към агресия и дали не е твърде активна. Ще се радвам да споделите вашето мнение, ако сте запознати с тези породи.

Коментари

1.   Котките винаги изискват внимание. "Да не е много активна, да не изисква много внимание и да е самостоятелна. " В този случай ти препоръчвам плюшена играчка. Или рибка в аквариум.

Всяко животно изисква внимание, било то и котка. Ако не им отделяш нужното време, ще започнат да ти пикаят по дрехите и обувките (ако е мъжко) и да ти събарят нещата от бюрото, рафтовете и т. н.

2.   Няма такова нещо като котка, която не изисква внимание. Все пак ще трябва да чистиш след нея (тоалетна, косми навсякъде), да я храниш, да и отделяш време за галене и игра, да я обезпаразитяваш, да я водиш на ветеринар, когато е необходимо. Котките не са за красота в дома, а за компания. От личен опит казвам, че ако не се занимаваш с тях достатъчно време, започват да се опитват да ти привлекат вниманието по всякакви начини, като пикаене по вещите, които миришат на теб, по ъглите... драскане на мебелите.

Котките имат нужда от любов и внимание и според мен е малко егоистично да искаш да си вземеш котка, след като ще и обръщаш внимание само когато на теб ти скимне. Все пак ако си вземеш, се надявам да не я видим в обявите "Подарявам коте"

3.   Боже мили, защо не си вземеш улична? Така ще спасиш един живот. Забелязала съм, че за породисти котки винаги ще има желаещи, а уличните не ги искате...

4.   Имам 5 котки улична превъзходна. Защо не си вземеш такава порода? И са безплатни, в интернет хората подаряват котенца. Нито изискват внимание, нито са активни. Само докато са малки правят бели. Иначе тези котки са много гальовни, дават се и са добри.

5.   Даже не бях допрочела и веднага се сетих за Шотландска Клепоуха. Много е сладка, мързелива, но не мога да кажа, че е самостоятелна.

6.   Котките не се избират по порода, а си е до самото животно. Спаси котенце от улицата, вземи си някое от някое село или намери човек, който подарява.

7.   Не исках да кажа, че я взимам за красота, не ме разбирайте погрешно. Просто нямам много време, ходя на работа, но се чувствам самотна и искам да имам компания. Ще и обръщам внимание, разбира се, но искам такава котка, която да може да стои сама за няколко часа без да обърне къщата наопаки. Имала съм улични котки, но за малък период от време. Мислила съм и за варианта да си взема улична, но смятам, че породиста е по-добре, защото така ще попадна на такава, която ми допада, а всички улични са различни, някои са мили и гальовни, докато други могат да се укажат ужасна компания.
- От авторката.

8.   Котките не се избират по порода. Дори да си чела, да кажем, че персийските са много мързеливи, може като си вземеш такава, тя да се окаже много дива и игрива. Това, което се опитвам да кажа е, че всяка котка си има характер. Те са като хората. Някой са мързеливи, други игриви, трети злобни. Не казвам, че в общите характеристики за характера на определена порода котки няма и капка истина, но трябва да знаеш, че котето си има собствен характер. Много добре ще направиш ако осиновиш някое коте. Да, вярно няма да е породисто, но пак ще те радва и ще си го обичаш, пък каквото ти се падне, такова. :)

9.   Много обичам котките. В къщи имам едно обикновено, подарено от сайт. Много е самостоятелен, направо си е самодостатъчен. Не обича да му се радвам и да го целувам, не обича да се гушка, иначе не е злобен и не хапе. Най-много ме радва когато тича и играе. Много дере всичко- мебели, килими. Но тъй като съм много самотна, избирам по-малкото зло и се примирявам. Страшно обичам и едно улично коте, което от три години храня и си играя с него. Макар, че уличният живот е много труден, тежък и рискован, не искам моето любимо коте да бъде взето от човек, който няма да го обича и да му се радва. Да очакваш едно живо същество да стои като вещ в интериора е просто нелепо! Не си вземай животно, ти не ги обичаш, нямаш нужда от това!

10.   Много обичам котките.В къщи имам едно обикновено,подарено от сайт. Много е самостоятелен,направо си е самодостатъчен.Не обича да му се радвам и да го целувам,не обича да се гушка, иначе не е злобен и не хапе.Най-много ме радва когато тича и играе. Много дере всичко- мебели,килими.Но тъй като съм много самотна,избирам по-малкото зло и се примирявам.Страшно обичам и едно улично коте,което от три години храня и си играя с него. Макар,че уличният живот е много труден,тежък и рискован,не искам моето любимо коте да бъде взето от човек,който няма да го обича и да му се радва.Да очакваш едно живо същество да стои като вещ в интериора е просто нелепо! Не си вземай животно,ти не ги обичаш,нямаш нужда от това!

11.   Котката има необходимост от внимание - трябва задължително да й се отделя време за игра, да я забавляваш, да я галиш. Не е достатъчно само да е нахранена и с поддържана тоалетна- тя е като човек - с характер и потребности. Има един форум за котките, прочети там и си прецени дали това занимание е за теб. Едно от основните условия да си вземеш котка е да обичаш много тези животни. Иначе една от най-спокойните породи е мейнкуун. Но всички котки са различни и само когато си вземеш котенцето и заживееш с него става ясно що за характер е.

12.   Аха, котка, която да си чисти сама, сама да си сипва ядене, сама да се забавлява, сама да си хваща буса до ветеринаря. Че аз такъв мъж не мога да намеря, ти котка търсиш.

13.   За порода препоръчвам Руска синя - умни са, не се движат твърде много, козината не изисква почти никакво разресване и не мяукат много. Но можеш да си вземеш и непородиста - тези винаги имат тонове цветове и може да не мяукат твърде много.
Ама наистина няма котка която да не изисква внимание - изобщо, няма дом. любимец, освен рибките, който да не изисква такова. Трябва да отделяш време за котката, да й чистиш тоалетната, да й вземеш котешка носилка, легло, играчка, спрей срещу бълхи и да й намериш поне една драскалка за да ти одере мебелите минимално.
А като стане дума за вътрешните паразити, които може да хване примерно от килима, препаратите с които може да се натрови, кабелите с които котките обичат да си играят... а и някои дом. растения които може да налапа са отровни ( бръшлян, коледна звезда, филодендрон, каладиум, дафиново дърво). Не трябва да имаш такива цветя във вас и трябва да вземеш котешка трева. Като се добавят ваксинацията, кастрирането и изобщо ветеринаря, финансите ти ще намалеят значително за първия месец.
Ако живееш в малък апартамент трябва да пресметмеш възможностите си - все пак тоалетната трябва да е на усамотено място където миризмата няма да се усеща. Ако задържиш писанката до зимата сметките за нея ще ти допълнят и тези за отоплението. Трябва да прецениш колко да се занимаваш с котката според това колко дни на седмица ( или месец, не дай Боже) са ти свободни.

Изобщо, да си имаш котка е сложно нещо - отговорност, с други думи. Трябва наистина да прецениш дали ще си готова да се грижиш за животно, мястото на което живееш и себе си наведнъж. Но ако можеш да се справиш с всичко това можеш да си вземеш котка, стига да можеш да я обгрижваш :)

14.   Да, аз не обичам животните. Не искам някой друг да ми казва какво обичам и какво не, не ми казвайте да си взема коте от улицата. Аз исках коте от тези определени породи и исках някой да ми каже дали има такива, Вие не ме познавате, за да ме съдите и да казяате, че не обичам животните, така че по-добре не пишете коментар, ако няма какво свързано с темата да кажете. Мисля че повечето въобще не мислят, защото много ясно написах, че съм на работа, работя по осем часа на ден, щом се прибера ще имам достатъчно време за моята котка. Щом съм преценила, че искам породиста, значи ще е такава. Не съм писала тук, за да чета злобните ви коментари, а защото искам съвет коя порода е най-подходяща и как се отглеждат.

15.   Костенуркова - не е порода а цвят, но са най-умните и самостоятелни котки. Може и да ги лигавиш, но не изискват особено внимание.

16.   А какво им е на уличните котки? Няма нищо по-хубаво от това да спасиш един живот :)