Споделена история от Други

Защо християните са предубедени спрямо мюсюлманите?
Няма намерение да променям нечие мнение, просто ми писна под всяка тема касаеща исляма да обяснявам, че едва малка част от мюсюлманите са терористи и всъщност исляма е мирна религия. Ще ви цитирам няколко факта, които да имате предвид, макар да знам, че ще продължите да си държите на своето.

Искате ли да знаете какъв е процентът на терористичните атаки, извършени от мюсюлмани през последните пет години? Грешите. И така ще бъде, докато не кажете, че става дума за по-малко от 2 на сто.

Както отбелязва Европол, правозащитна служба на Европейския съюз, в доклада си от миналата година, огромната част от терористичните нападения в Европа е извършена от сепаратистки групировки. Например през 2013 г. има 152 атаки в Европа. Само две от тях са били "мотивирани религиозно", докато 84 са били предшествани от етнонационалистки или сепаратистки убеждения.

Говорим за групировки като френската FLNC, която защитава независима нация на остров Корсика. През декември 2013 г. терористи от FLNC извършиха едновременно нападения с ракети срещу полицейски участъци в два френски града. В Гърция в края на 2013 г. левите Военни народни революционни сили убиха с изстрели двама членове на дясната политическа партия Златна зора. В Италия пък анархистката група FAI извърши редица терористични нападения, включително и изпрати бомба на един журналист. И списъкът продължава ли, продължава... Чували ли сте за тези инциденти? Вероятно не. Но ако те бяха извършени от мюсюлмани мислите ли, че нашите медии нямаше да ги отразят? Няма нужда да отговаряте, това е реторичен въпрос.

Дори и след една от най-зловещите терористични атаки въобще в Европа, през 2011, когато Андерс Брейвик изби 77 души в Норвегия, за да следва своите въжделения за антимюсюлманска, антиимигрантска и прохристиянска Европа, както той казва в своя манифест, колко много вестници написахме за това в Америка? Да, беше покрито, но не по начина, който виждаме при участие на терористи мюсюлмани. Де факто дори и внушението, че Брейвик е "терорист християнин", беше посрещнато с възмущение от много, включително Бил О`Рейли от "Фокс Нюз".

Чували ли сте за будистки терористи? Е, добре, екстремисти будисти са избили много мюсюлмански граждани в Бирма, и само преди няколко месеца в Шри Ланка някои се включиха във възбудена от насилие кампания за изгаряне на домове и предприятия на мюсюлмани и, при което заклаха четирима мюсюлмани.

А какво когато става дума /ако смея да ги спомена/ еврейските терористи? За 2013 г. в доклада за тероризма на Държавния департамент има включени 399 терористични акта, извършени от израелски заселници при действия, наричани от полицията "показни нападения". При нападения срещу палестинци от страна на тези еврейски терористи има наранявания на 93 палестински цивилни, а също така са осквернени множество джамии и християнски черкви.

Да се върнем в Съединените щати, където процентът на извършени от мюсюлмани терористични атаки е почти толкова миниатюрен, какъвто е в Европа. Проучване на ФБР за тероризма, извършен в САЩ в периода 1980-2005 г. открива, че 94% от терористичните атаки не са извършени от мюсюлмани. В действителност 42% от нападенията са извършени от свързани с латиноамериканци групи, следвани от 24% от играчи на левия екстремизъм.

Честно, кога за последен път чухме медиите да съобщят за тези, които атакуват клиники за аборти, като за "терористи християни", въпреки че нападения има срещу всяко пето здравно заведение за възпроизвеждане? Само че това не се продава добре. На всичкото отгоре ние сме християнска нация, така че трябва да търсим врага в собствената ни страна, което създава много неудобства. Или, още по-лошо, зрителят просто сменя канала на телевизора.

Вижте, тази статия няма за цел да промени бизнес модела на медиите. Но това, което се надявам да направи е някои хора да разберат, че не всички терористи са мюсюлмани. Де факто, те са много малък процент. Е, не казвам да пренебрегваме опасностите, поставяни от ислямски радикали. Просто казвам да се внимава за тези хладилници.

Коментари

51-76 от 76

56.   Н 55, объркaл си ми номерa, толковa си зaслепен, тa чaк пaк своя си посочил. Aз съм 53. Знaеш ли, тaтко кaзвaше зa тaкивa кaто теб "глупaкът е непобедим в дискусия". При положение, че сaм не виждaш, не рaзбирaш, не приемaш... aз кaк дa нaпрaвя от твоите двa невронa- поне три. Кaкто кaзaх- непобедим:))).

58.   56, от автора. Ок, всички сме заслепени. И всички сме глупаци с по "два неврона". Очевидно ти си единствения умен тук.

Искам само да ти препоръчам едно книжка "„Дзен ум — ум на начинаещ“. Това е любимата книга на Стив Джобс, има я в нета. Там ще се научиш как да гледаш на всичко с празен ум - без наптрупания умствен боклук, без стереотипите, които са се трупали с години, ще влезешв мир със себе си. Освен ако не смяташ, че дзне будизма е глупост, Стив Джобсе глупак. Имам чувството, че баща ти е предал доста боклук.

Напави го човека на нищо, само защото объркал една цифричка. Все едно си безгрешен.

59.   53, 56, защото имаш много неврони, затова ли си готов да целуваш чужди задници? Това ти го написа. За такива като тебе, татко ти какво казва. Напълно си прав, че с глупав и заслепен човек, няма смисъл да спориш. Но най вече е безсмислено да се спори с хора които не приемат истината и фактите. Попитах те, посочи поне едно невярно нещо което съм споделил в постовете си. Искате да знаете защо християните са предубедени, а не искате да чуете истината, защо питате тогава? Как на такива да се помогне, вие сте неспасяеми, живеете в миналото си и не приемате новота, цивилизованото. Затворени сте като пашкули и нищо различно от вашето разбиране не искате да чуете. Живейте си с разбиранията, живота ще покаже кой е прав, нямам намерения да си губя времето с вас. Не ние се оплакваме, че сме пренебрегнати, а вие, мюсюлманите. Най жалкото е, че не искате да се промените, а искате да промените мнозинството, на това се казва радикализъм, а може да се употреби и по силна дума. Хайде, чао, аз споделих каквото мисля, а дали това ви допада, си е ваш проблем. Продължавайте да си живеете по старому, но не се чудете защо сте пренебрегнати от предубедените християни. Останете със здраве, живота е най добрият съдник!

60.   РЕЛИГИЯТА е изградена от няколко елемента. ВИНА (всички сме грешни), СТРАХ (от бога, от ада) и НАГРАДА (вечен живот близо до бога, опрощение на греховете).
ВИНАТА е просто средство, за да се генерира СТРАХ при всички ситуации. Т. е. водещите са СТРАХ и НАГРАДА.
Ако сега направим аналогия с дресурата, там също има две школи на дресура. Едната е чрез страх (ако не изпълни номера, животното се наказва с камшик) и НАГРАДА (при правилно изпълнен номер животното получава бонбонче). В религията се използват и двата подхода едновременно.

Изводът: Религията е създадена и поддържана с целта населението да бъде дресирано да изпълнява определени "трикове". Дресьорите са "просветената класа" на религията. Висшето духовенство, висшите държавни служители, крале, царе.

В този аспект социалното значение на религията е пределно ясно - механизъм за контрол над населението.

61.   №60, споделям твоите разсъждения за религиите, напълно прав си, че те са "ИЗМИСЛЕНИ" с цел манипулация на народите. Не случайно цели народи(някои доброволно, други насила) променят религиите си, зависи от водача им. Но смятам, че в "дресировката", освен покорство има и морално възпитателен елемент, т. е., проповядва се, освен смирение и човеколюбие. Точно тук е разковничето при различните религии. При едни, по военизирани, като исляма, човешкият живот е подценен, лесно се жертва, докато при другите религии, живота е на първо място, както душевният, така и физическият. Виждаме с каква лекота се избиват в Сирия, мюсюлмани от мюсюлмани и то на основа религията, а се представя, че е по политически причини!? Хитлер, освен по религиозни е избивал и по етнически причини, но най вече защото е бил умопомрачен. Докато и у нас се плъзгаме по тази плоскост на религиите, вечно ще има дразги. Затова е важно, човек да вярва(ако е вярващ) според съвестта си, но не демонстративно и шумно, не с насилие, а тихо и незабележимо, без да се натрапва на другите. Дори в дома си да го прави, ако вярва в Божества, те го виждат където и да е.

63.   Мюсюлманите загубиха ума и дума, пред фактите и боговете мълчат. Истината боли, но показва правият път. Дано мюсюлманите са го разбрали, иначе се връщат към средновековието и предубежденията на християните ще стават все по фрапиращи. Ако мюсюлманите се вразумят и загърбят тази ретроградна религия-исляма, ще станат съвременни хора и предубежденията на християните ще отпаднат, тогава отношенията ни, ще бъдат като към цивилизовани хора, които не се отличават от християните. Дано разума надделее!

64.   Номер 60. Религиите били измислени на СТРАХ, ВИНА, били конспирация. А вие защото сте станали толкова разумни, вашата логика цъвти и връзва по цялата планета. Уникално.

65.   Всъщност "разумните" обяснения и убеждения на някои писали по-горе са само и единствено нападки срещу опонента.
Нали това не е целта на разговора а някакво обяснение защо се случва?
Не е новост, че богатите винаги са мразели бедните, то се знае от историята. Само че в миналото съотношението на имащи към нямащи е било в полза на бедните. Богатите са измислили религиите, за да разединяват хората и това всичко се е случило когато хитрите богаташи са решили да си построят град. А града както се знае изисква работна ръка и отваряне на нови и нови длъжности и професии в съответствие с изискванията на времената и поколенията.
Докато населението на голяма част от Азия и Балканите е било сравнително бедно и е живеело селски начин на живот изключително от земеделие и скотовъдство номадски живот, тези по на запад са създали държавно управление с всичките му институции включая и строежа на катедрали(църкви) в най-различен стил издигайки християнството в култ, но забравяйки че християнин не е човек който гони друг човек(в случая богатите гонят бедните)-така е и до ден днешен. Това като начало.
От време оно до наши дни почти няма човек който да не иска да забогатее, обикновенно бедните се стремят към това, защото богатия се родил в богатство(как е придобито ние не знаем, но може да гадаем). Също бедняците са ставали войници за да им плащат заплата с която да изхранват семействата си. Та тези войници служейки на някой владетел с пари и власт са заграбвали земя (като в османската империя), защото местното номадско или селско население не би могло да им се противопостави. Защо едните се наричат мюсюлмани незнам(това е арабска дума, но има някакво значение) и е факт че и по нашите "български" земи се е говорил онзи стар балкански език който е много близък с арабския, което ни подсказва че в миналото голяма част от уседналото население е от такъв произход. Искам да кажа, че мюсюлманството не е религия а начин на живот(както и християнството-няма разлика, има препирня че едните са рязани а другите не, но не това прави човека да е човек).
Защо са забрадени, с шалвари, с потури, с чалми, с калпаци, увити и само лицата им се виждат - еми имало е някакъв срам и това е бил начина на живот. Аз лично не виждам нищо лошо в това-така си разбират нещата, така си ги живеят. И до ден днешен в Родопите има такива общности.
От друга страна тези които градят градовете и разните военни фортове(крепости които са многобройни особенно на Балканите) явно не са им стигали силите да орат и копаят или да живеят номадски, но от труда на други, които заемат по-низши длъжности, та тези бедняци за да не ги ограбват повече и виждайки, че има и друг начин на живот са се стремели все повече и повече да живеят като богаташите. Искали са да имат това и онова и така чак до наши дни. Досега не знам богат да иска да загуби имането си, но знам че всички искат да забогатеят под каквато и да е форма(ако може още от деца). И ако в миналото хората са се задоволявали с това което им даде земята и са работели изключително на нивата, в продължение на по-малко от сто години- 20 век нещата коренно са се променили защото сега никой не ще да работи земеделска работа всеки иска университет, кожено кресло, компютър и да маха с показалеца, и всичко да му е нагласено и уредено в живота и повечето от тези дето искат произлизат от разни села и паланки дето са останали само възрастни хора които все още милеят за миналия си живот -беден, но спокоен докато децата им искат да имат всичко което е в така наречената цивилизация създадена от християнството.
И като се замисли човек каква е разликата между християнство и мюсюлманство? Аз не виждам разлика, защото има само хора които искат да избягат от там където са се родили и живели(защото са бедни и виждат перспектива другаде), и хора които приемат да живеят и са доволни макар и с минималното което имат.
И християни и мюсюлмани и всякакви други не търсят живота при Бог, а търсят живота на света и цивилизациите - искам това, което имат другите.
Тоя има къща-и аз искам, оня има кола-и аз искам, другия има компютър-и аз искам, четвърти обикаля света-и аз искам и... нататък.
Ето затова няма разлика между религиите защото всички живеят според законите на света, а не според Божиите закони.
А защо едните мразят другите и не се толерират? .... ами защото човек получава образованието си и обучението си от тези с които живее и общува. А ние какво слушаме непрекъснато от медиите(защото именно медиите са тези които ни "образоват" особенно в цивилизованото общество)? Нали непрекъснато се ръсят какви ли не "новини" и сензации и клюки и фотографии филми и образователни програми, които по-скоро дразнят отколкото да образоват.
В старо време хората са били изключително в семейна среда и наученото от майка и баща няма кой друг да ти го предаде. Сега децата от малки са по градини и учебни заведения които не учат точно да обичаш другия, а повече да рисуваш, пееш, играеш, да се състезаваш и такива неща които могат да те направят артист, но не и човек. Хората правят разлика и между себе си и останалите(всъщност има ли разлика когато ти се наредят в болницата 20 болни от различни религии и всеки мирише на пот, урина и гной и го боли и охка и пъшка аз не виждам някаква разлика) но утре като оздравеят и започват да се карат ти си турчин, аз съм българин, аз това направих, а ти си некъдърник и просто разбираш че никой не си е направил труда да ги възпита да бъдат човеци(без значение как се казват).
А медиите които се правят и от християни и от мюсюлмани и от какви ли не с най-различни религии от какво да печелят, ако не от клюки защото човечеството колкото и да се прави че тачи Господ всъщност си гледа кефа и прави сензации от всичко поради развитието на съвременните технологии и едните се оправдават с другите за да върви бизнеса и да зарибят колкото се може повече наивници да станат роби на цивилизацията без която никой човек не може да печели(ВСИЧКО Е ПЕЧАЛБАРСТВО)
А истинските християни и мюсюлмани Бог ги вижда кои са, защото Господ не гледа на лице или религия а Господ изследва сърцето на човека и цялата му вътрешност.
Всъщност дали останаха мюсюлмани и християни? Сега са космополити и извънземни, земята остана за едри земевладелци с трактори.

66.   №65, добре философстваш, но нищо съществено не казваш. Вникни в същността на религиите, вникни в това какво се проповядва в тях. Докато християнството проповядва любов към другият, независимо какъв е, просто любов към човека, то исляма е враждебна и злостна религия. Едната цени човешките отношения, исляма избирателно раздава привилегии в различните прослойки. Погледни положението на жената в мюсюлманската религия, тя е без никакви права. Правото й е, да слугува на мъжете, да се подчинява безпрекословно и да ражда, когато мъжът пожелае. Това ли е човеколюбива религия? Най добре ще видиш, как мюсюлманската религия манипулира хората, ако понаучиш малко, как ДПС въздейства на своите твърди избиратели. Точно на база религията. Отделя ги в отделна общност и чрез манипулации ги принуждава да гласуват за тях, но нищо добро не правят, живота на тези избиратели да стане по добър. Държи ги в невежество, защото така по лесно ги манипулират. А невежият човек е капсулован и не приема новостите, ето от къде идват предубежденията на християните. Ако мюсюлманите се цивилизоват и приемат новите предизвикателства на живота, всеки ще ги приеме за съвременни хора и ще общува с тях без предразсъдъци. Но как да ги приемеш за съвременни, като ето към какво се стремят, искат да се връщат назад към миналото.
Ето как разсъждават в Турция, а се смятат за светска държава, това ли им е светското разбиране?

"Tурският премиер Ахмет Давутоглу в реч пред членове на неговата ислямистка Партия на справедливостта и развитието (ПСР) по повод празника Рамазан байрам, заяви, че "ще възстанови реда и справедливостта" на Османската империя, пише онлайн изданието на вестник "Хюриет Дейли нюз", цитирано от БГНЕС.

"С Божията воля ще върнем реда и справедливостта на османците в днешния и утрешния ден", каза Давутоглу.

Според вестника Давутоглу направил изявлението, след като група членове на партията, присъствали на митинга, започнали да скандират: "Ходжа Ахмед отведи ни в османските времена", докато той говорел за политическите перспективи на Турция след парламентарните избори миналия месец, на които ПСР загуби мнозинството в парламента. "
Ако на това може да се каже, че е полезна и градивна религия, аз ще си остана с предубежденията, защото това не е религия на съвременни хора.

67.   65, "исляма е враждебна и злостна религия"

И от къде го знаеш това? Колко мюсюлмани познаваш? Цитирай Корана къде точно го пише. Всичко друго е наизуст. Ще ти спестя едно четене на Корана и ще ти кажа, че никъде не го пише.

От там нататък всичко друго е предразсъдъци. А ДПС не ги намесвай, защото в тях няма нищо мюсюлманско. В това да лъжеш, мамиш, да разделяш хората, манипулираш неграмотните няма нищо мюсюлманско, нито християнско, нито каквито и да са добри намерения. Самите турци дори масово мразят ДПС. Може би едни 20% ги подкрепят, но останалите 80% ги ненавиждат. Друг е въпроса, че се купуват много цигански гласове.

Че има такива организации като ДПС, ИДИЛ и тем подобни, които манипулират хората под религиозен предтекст, има, но мнозинството не споделят таква философия. И не е редно да ми говориш наизуст, без да си запознат.

Била враждебна религия. Напротив посочи ми къде в Корана пише да се трепят хора, да се бие жената и т.н. Жокер - няма да можеш, понеже няма такова нещо. Всичко ти е насадено в непълната главица. И такива като дпс-арите точно това целят - християните, които не могат да мислят самостоятелно като теб, да се настройват и после да се яха вълната на възмущението. И ти възмущавайки се, им правиш огромна услуга. Защото утре ще дойде някой политик и ще ти обещава да се справи с гадните мюсюлмани, ще ти говори как всички колят всеки на пътя си и ти като празноглаво робче ще си пуснеш бюлетината за него. И после ще почакаш да се реши несъществуващ проблем. Или ако е съществуващ, то той е такъв благодарение на твоя политически идол, не на самите мюсюлмани.

68.   Скъпи авторе 66, ти съдиш нещо което дори не ти влиза в работата или живота. Библията на християните казва "не съди, за да не бъдеш съден". Политически лекции нямат място с истинския живот(не всичко което виждат очите ни е истината на другия, той си знае неговата истина, ние сме само визьори. )
Кой как живее си е негова лична работа, а не насилствено втълпяване и вкарване в калъп на това "как аз(ти) разбирам нещата.
Много съвременни жени от по-разкрепостените искат да родят 5-6-7 и повече деца само заради някаква изгода и някой друг да им ги гледа.
Колко са тези дето макар и "задължени" от мъжа си си гледат децата без детегледачки, помощи и с любов? Колко днешни християнки и др. учат децата си на скромност, грижи за другия и трудолюбие? Това важи и за всички останали, защото за съжаление съвременния човек е много далече от старовремската ценностна система.
А за твое сведение стотици хиляди християни от от западна европа и америка бягат в по-нецивилизовани страни, за да живеят истински живот далеч от цивилизация и ежедневен стрес, защото това е в основата на всички съвременни заболявания дори смърт.
Хората се преориентират към старите ценности и загърбват съвременните защото това е самоубийство.
Нищо лично, просто изследвай собствения си живот, задавай си въпроси в себе си и търси истинските отговори за себе си - може би ще прозреш. Един ден всички проглеждаме, когато загубим нещо съкровенно.

69.   67, не мислех повече да се меся в тази тема, защото споделих това което мисля по нея. Но, признавам си, отново ме предизвика и за последно(надявам се), това да е последният ми пост по нея. Не е важно какво е паписано в божиите книги, важно е как се четат, как се използват и какво целят. Не ми е нужно да чета Корана, достатъчно ми е да наблюдавам живота около мен и от това да си правя изводи. Единственото в което се хващате е, че в книгите пише само добро, но на практика действате против написаното. Посочи ми, къде в Корана пише, че мюсюлманите трябва да окичат минаретата с говорители и да вдигат врява до небесата? Ето на този въпрос ми отговори. Не съм млад и помня времето, как се молеха мюсюлманите преди 89 година. Молеха се така както е било преди 1000 години, лично имама се качва на минарето и на живо "пееше молитва". Защо сега изопачавате Корана? Как да вярвам, че се проповядват по написаното? Хващате се за камбаните по църквите, но така си е било, още преди да възникне исляма, т. е., това е заварено положение и не може да претендирате против камбаните. Всички часовници през османско време са били с камбани. Ще оспориш ли, че жената в мюсюлманският свят не е равноправна с мъжете? За прелюбодеяние, на мъжете нищо не правят, но жените ги убиват с камъни, даваха го по телевизията. Наскоро четох, последната варварска простотия на исляма. Според върховенството на шериата, в бедствени положения, мъжът има право да изяде жена си, без това да се смята за грях. А това да я малтретира е ежедневие. Какво да спорим, мога да те залея с факти, пред които ще онемееш. Но не това ми е целта, целта ми е да ви покажа нещата които пораждат предубеждения у християните, нали това искате. Но явно няма смисъл, както някой писа по горе, няма смисъл да се спори с психически слепец, той е зомбиран и никога няма да види истината, никога няма да се промени. За съжаление, мюсюлманите се показахте такива. Защото ненавиждате ДПС - твоя мисъл - " (Самите турци дори масово мразят ДПС. Може би едни 20% ги подкрепят, но останалите 80% ги ненавиждат. )", затова ли гласувате като войници, под строй, даже и мобилизации си правите, прииждайки с рейсове от Турция.

71.   " Али: Приканвам всички, които могат да четат, да вземат Корана в ръце - това и без друго не е особено дебела книга - и да прочетат онази част, в която се описва поведението на пророка Мохамед, след като напуска Мека и се отправя към Медина. И нека после да сравним прочетеното с онова, което вършат сега крайните екстремисти. Това сравнение е особено важно. Ако не го направим, а просто продължаваме да твърдим, че ислямът няма нищо общо с насилието, което се извършва в името на Аллах, никога няма да успеем да реформираме тази религия. Нито пък ще успеем да гарантираме, че бъдещите поколения няма да започнат отново да тълкуват учението на Мохамед съвсем буквално.

ДЛР: Следователно искате да кажете, че така наречената "Ислямска държава" и извършените от нея престъпления са израз на една възможност, зададена от Корана?

Али: Не става дума само за "Ислямска държава". Правителството на Саудитска Арабия, например, следва законите на шериата. Също както и иранското правителство. Когато шериатът се прилага едно към едно - когато, например, се обезглавяват хора или им се отсичат крайници като наказание за различни провинения, когато жените и хомосексуалните биват подлагани на дискриминация и гонения - всичко това се върши в името на исляма и в рамките на учението на пророка Мохамед. Ако наистина искаме на всичко това да се сложи край, ако наистина искаме нещо да се промени, от решаващо значение е да осъзнаем връзката между исляма и жестокостите, които се вършат в негово име. Едва тогава можем да подхванем крайно необходимата реформа на исляма.
[Мюсюлманите трябва да преосмислят отношението си към Корана, категорична е Аян Хирси Али]

ДЛР: Как точно си представяте тази реформа?

Али: Мисля, че едно от най-важните неща е мюсюлманите да преосмислят отношението си към Корана и към пророка Мохамед. Нямам предвид, че трябва да ги отхвърлят, а че би трябвало да се дистанцират от частта, свързана с Медина, която, според мен, трябва да се разглеждат в исторически контекст. Друг важен момент е, че мюсюлманите ги е грижа предимно за живота им след смъртта, а не толкова за земния им живот. Това мислене трябва да се промени. Радикално преосмисляне е нужно и по отношение на шериата и джихада - две учения, които са тясно свързани с исляма и ислямските традиции, но които представят тази религия като нетолерантна и насилническа. При това не е достатъчно просто да се осъжда насилието, извършвано в името на исляма. Това насилие е следствие от учението на Мохамед и ако искаме то да спре, се нуждаем от мюсюлманско мнозинство, което категорично да осъжда джихада и да се дистанцира от онези части от учението, възникнали в Медина, както и от действията на Пророка в Медина.

ДЛР: Мнозина имат усещането, че т. нар. "Арабска пролет" се провали. Вие обаче сте оптимист. Защо?

Али: Оптимистично ме настройва фактът, че групата на дисидентите в рамките на исляма расте, и то значително по-бързо, отколкото предполагах през 2010 година. Вижте само колко много мюсюлманки се борят за своите права, вижте и немалкото имами, които ясно заявяват, че религията и политиката трябва да бъдат отделени една от друга - всички тези развития говорят, че има шанс за реформа, а това определено е повод за оптимизъм.

*"Реформирайте се! Защо ислямът трябва да се промени" е озаглавена книгата, която Аян Хирси Али представи тези дни в Берлин".

72.   Специално за №67, дано му помогне!
"Каква религия е ислямът?

Прави ли са християните да смятат исляма за "религия на войната"? И защо всевъзможни ислямски фундаменталисти имат почти неограничено поле за действия? Предлагаме Ви мнения на две известни авторки от турски произход.

"Чужд" винаги изразява отношение

Наим Чакър е авторка на изследване за анатомията на ислямофобията в Германия. В него тя анализира подробно съдържанието на понятия като "свои", "чужди", "културна и религиозна идентичност". Според нея отношението на мнозинството /т. е. германското немюсюлманско население/ към исляма по особено драстичен начин разкрива желанието за разграничаване от него: Ислямът се представя като "етническа" религиозна общност и "затворена в себе си, хомогенна култура".

"Така погледнато, мюсюлманите в германското общество се "редуцират" до представата за исляма, макар те да е само един елемент от определящите ги характеристики, докато представителите на християнското мнозинство никога не биват възприемани само като последователи на Христовото учение", пише Наим Чакър.

[Ислям и християнство - по какво си приличат и какво ги отличава? ]

Тези "обичайни" дискриминации маркират политическия, социалния и религиозния дебат в страната, заключава тя и пояснява, че дискриминацията не се дължи толкова на ислямския тероризъм, колкото надълбоко залегнали в обществото неорасистки възгледи, превръщащи исляма във "враг", "чужда култура" и "различен етнос".

Култура на съмнението

На друг аспект от дебата за исляма акцентира социоложката и публицистка от турски произход Неджла Келек. Във фейлетон на страниците на швейцарския "Нойе цюрхер цайтунг" тя пледира за по-критичен поглед на мюсюлманите към тяхната религия. Този процес на критично самовглеждане, съществувал в "златната ера на Дамаск и Багдад" според нея, е бил твърде рано изоставен. В християнската религия, обратно, той започва от времето на Първия църковно-народен събор в Никея през 325 г. - тоест триста години преди появата на Мохамед, и не е спирал и до днес. Вярно, този процес не е вярвял равномерно, в него също е имало периоди на застой и регрес, но християните от рано осъзнават необходимостта да се спори около същината на тяхната религия.

В своята история, ислямът, за съжаление е пропуснал възможността да води подобен теологичен дискурс, заключава Неджла Келек. Затова приносът на ислямските мислители към филисофската история на човечеството през последните 500 години си остава направо оскъден и допуска широки полета за изява на всевъзможни сектанти.

Миролюбивите мюсюлмани ще си останат без аргументи пред фундаменталистите дотогава, докато приемат Корана като свещен текст, неподлежащ на критично вглеждане и тълкувание. В това отношение ислямознанието е в дълг пред обществото, смята Келек. Мюсюлманите са длъжни да започнат дискусията за своята вяра и да докажат, че тяхната религия действително има място в рамките на днешното светско общество. Всичко това обаче няма да се окаже достатъчно, ако страхът и боязънта си останат основните чувства, определящи отношението на мюсюлманите към Алах, предрича още социоложката Неджла Келек. "

73.   "Има ли България проблем с исляма?

Има ли ислямът наистина проблем с насилието? Правилно ли е да се твърди, че идеологията на радикалния ислям поражда тероризъм в името на пророка Мохамед? И реална ли е опасността от ислямофобска вълна в България?
Bulgarien Sofia Proteste bulgarische Muslime Gerichtsverhandlung gegen bulgarische Imame

Предлагаме ви оценките на двама експерти по въпросите на исляма - на главния секретар на Главното мюфтийство в София Ахмед Ахмедов и на дългогодишния сътрудник в базирания в Калифорния, САЩ, Център за стратегически изследвания "Ранд корпорейшън" д-р Алекс Алексиев. С тях разговаря Николай Цеков.

Нападенията в Париж са провокация, която българското Главно мюфтийство осъди решително като антихуманен акт, припомня Ахмед Ахмедов. "Да окарикатуриш светиня е едно, съвсем друго е да убиеш. Ние осъждаме терористичния акт, но не можем да приемем това, че колегите (??? ) от „Шарли Ебдо“ се подиграха с Пророка. Това нас дълбоко ни осквернява, но в същото време сме и против това, на поругаването на наши светини да се отговаря с терористични актове. Опитите да се вмени на исляма, че е екстремистка религия, са манипулативни", твърди той.

По-нататък той припомня, че в Корана действително има айети (знамения), свързани с военното дело, но те са низпослани (изпратени свише - б. а. ) заради прогонването на Пророка от Мека в Медина. Тези текстове обуславят правото на защита на мохамеданите във войната им с идолопоклонниците и не засягат представителите на останалите монотеистични религии, разяснява представителят на мюфтийството. Коранът забранява убийството и самоубийството, а тези, които в негово име вършат тероризъм, го правят не в защита на мохамеданите, а за да печелят политически и икономически дивиденти. "За терористите ислямът е целофан, в който те завиват своите користни цели. Не можем да приемем, че тези, които извършиха терористични актове в името на исляма, са мюсюлмани", уверява Ахмедов.

Шериатът радикализира
[д-р Алекс Алексиев]

На друго място вижда същинския проблем експертът по въпросите на исляма от калифорнийския Център за стратегически изследвания "Ранд корпорейшън" д-р Алекс Алексиев. "Всички последователи на Джихада вярват в шериата. А шериатът, измислен като закон божи 150 години след Мохамед, е най-мракобесната интерпретация на Корана без изобщо да е споменат в тази свещена книга. Шериатът е толкова фрапиращ, че той никога и никъде не е бил прилаган до 1930 г., когато е въведен в Саудитска Арабия. В Османската империя вместо шериата е прилагано фактически светското право, описано в „Канун османли“. Шериатът е бил напълно неприемлив дори в тази империя заради големия брой немюсюлмани. Радикалният ислям е създаден едва преди 75 години от Саиб Кутуб и Абдул Ал Малдури. Именно шериатът прави Корана радикален", убеден е Алексиев

Той казва още, че Коранът отрежда 100 тояги за мюсюлманин, който се откаже от религията си и приеме друга. Шериатът обаче предвижда за подобно деяние единствено смърт без съд и присъда. Коранът не забранява на жените да излизат на улицата без някакъв вид покривало, но Шериатът го забранява. В Корана няма забрана за изобразяване на Пророка и живи хора, но в шериата има.

На друго мнение е Ахмедов. Той посочва, че ислямът забранява изобразяването, а не фотографиите на живи хора и животни. "Това се отнася и до създаването на образи на Пророка, защото ислямът твърди, че няма човек, който може да изрисува светостта и чистотата на Мохамед. Ето защо изобразяването му от хора от другите религиозни деноминации обижда дълбоко мюсюлманите", казва той и пледира за това да не се свързва поведението на двамата братя от Париж с мюсюлманите. "Ние не приемаме, че терористите споделят ислямските принципи", казва главният секретар в мюфтийството.
[Акция на полицията срещу предполагаеми радикални ислямисти в Пазарджик]

Акция на полицията срещу предполагаеми радикални ислямисти в Пазарджик

След терористични акции като тази в Париж винаги се завърта някаква „адвокатска“ въртележка - поръчителите заявяват, че са изпълнили заповеди от шериата, а защитниците на исляма твърдят, че в Корана няма нещо, което оправдава терора, разяснява д-р Алексиев. Според него, силен тласък на разпространението на радикалния ислям е дало придобитото от Саудитска Арабия богатство след скока на цените на петрола през 70-те години.

За процесите срещу имами в България

"Първата ислямска фондация, която започна да проповядва в България през 90-те години на миналия век уахабитски ислям или салафизъм, беше саудитска фондация, базирана в Айндховен, Нидерландия. Именно оттам изпращаха и мисионери в Сърница и джихадисти за Афганистан! Лично съм обсъждал този въпрос с представители на холандското разузнаване", казва Алексиев. Той твърди още, че Главното мюфтийство в София е на подчинение на Генералния комисариат по религиите в Турция и провежда политиката на президента Ердоган. Според Алексиев, основна причина за разцвета на халифата до границите с Турция е именно тайната подкрепа на Анкара с оръжие, медицинска помощ и логистика.
Главното мюфтийство се бори за запазване на исляма в България от външни влияния, твърди на свой ред Ахмед Ахмедов. "Ние се притесняваме от поведението на крайно националистическите български партии, които извличат дивиденти от противопоставянето между религиите. За разлика от Западна Европа, в България няма ислямофобска вълна. Но такава би могла да бъде привнесена и ако на нея започне да се подражава, тогава би станало много страшно. Спомнете си атаката срещу молещите се на тротоара пред Софийската джамия", казва главният секретар на Главното мюфтийство. Събитията от последните няколко години в България доказват, според него, че не е угаснала жаравата на Възродителния процес. "Дава се широка публичност на определени гласове, които имат потенциал да повлекат масите към религиозно противопоставяне. Политическата реторика би могла да доведе до крайни действия и от двете страни" предупреждава Ахмедов.
[Ахмед Ахмедов (по средата) на среща на главния мюфтия Мустафа Хаджи с турския вицепремиер Емрула Ишлер]

Ахмед Ахмедов (по средата) на среща на главния мюфтия Мустафа Хаджи с турския вицепремиер Емрула Ишлер

На въпрос за отношението на мюсюлманите и Главното мюфтийство към процесите в Пазарджик и Пловдив срещу имами, проповядващи радикален ислям, Ахмедов определи процеса срещу 12-те имами в Пазарджик като изфабрикуван. "Доказаха го съдебните решения, с които заподозрените бяха само глобени", посочва той. Що се отнася до предстоящия процес в Пловдив, от Главното мюфтийство щели да коментират след произнасянето на съда.

Радикален ислям ли?

"Няма такова нещо като радикален ислям! Поведенческите стереотипи на изолирани хора не могат да се приписват на една цяла религия", настоява представителят на Главното мюфтийство. Не религия, а политическа идеология, която използва исляма под някаква форма - така Ахмедов определя уахабизма в Саудитска Арабия, чието навлизане в България било уж свързано с помощта на ислямски фондации за българските мюсюлмани. "Салафизмът проповядва връщане към автентичния ислям и той в никаква форма не компрометира националната сигурност на България. Това, че в Пазарджик един от имамите, който го проповядва, беше осъден, е не заради салафизма, а заради това, че преди процеса той е имал вече една условна присъда. Така че нямаме повод да мислим, че този човек е имал някакво радикално поведение", твърди Ахмедов.

"Подсъдимите за подстрекаване към радикален ислям в предстоящия процес в Пловдив са проповядвали насилническата идеология на Ислямската държава /халифата/ в Леванта и Ирак. В Германия това бе забранено през септември миналата година", припомня на свой ред Алекс Алексиев. Той твърди, че ислямофобията е била измислена от Организацията за ислямско сътрудничество. "Прочетете нейната Ислямска харта за правата на човека. В нея са изброени всички човешки права, но заключителната забележка гласи: “Никое от тези права не може да противоречи на шериата! “. И това трябва най-после да бъде проумяно в Европа, която е време да извади главата си от пясъка, завършва д-р Алексиев. "

74.   69, "Защото ненавиждате ДПС - твоя мисъл - " (Самите турци дори масово мразят ДПС. Може би едни 20% ги подкрепят, но останалите 80% ги ненавиждат. )", затова ли гласувате като войници, под строй, даже и мобилизации си правите, прииждайки с рейсове от Турция. "

За ДПС гласуват 400 хил. души, от които половината цигани с купени гласове, няма нищо общо с религия и произход. От останалите 200 хил. 100 хил са от Турция. Те не гласуват по верски причини, а по политически - международни споразумения за признаване на стаж, осигуровки, двойно гражданство и т. н. Не им ги разбирам нещата, а и не ме интересува. Отново не заради произхода.

Само 100 хил български турци гласуват и това прави около 15% от общо 700 хил. И защо останалите 600 хил вкл и аз трябва да влизаме в този кюп? Много е удобно да се обобщава и да не се виждат сивите нюанси, а само черното и бялото, но нещата са маааааалко по-комплексни и на мен ми е обидно да ме слагат в 1 кюп.

Малко по-широк кръгозор е необходим, за да се разбере това и да не се слугува на стереотипи, които те държат в зоната ти на комфорт и разбираемо не искаш да излезеш от нея, защото трябва да си оспориш представите за света, нищо че са грешни.

Такива определения като "под строй" и "като войници" са крайно неприемливи. Благодаря за вниманието, но разбиране и не очаквам.

Искрено ваш, автора

75.   74, " Не им ги разбирам нещата, а и не ме интересува. " - това показва, че няма смисъл да ти се обясняват. Като узрееш, ще ги разбереш. А докато зрееш, чети по задълбочено за исляма и ще започнеш да проглеждаш, каква религия е. Тогава сам ще си обясниш, защо християните са предубедени към мюсюлманите.

76.   75, имам чувството, че само търсиш за какво да се дракаш. И за какво трябва да ме интересуват техните двойни гражданства, признавания на стаж, осигуровки и глупости, като нито това е темата тук, нито пък мен конкретно ме касае?

Мисля, че бях ясен, като казах, че не гласуват по религиозни или подобни причини.

Ако имаш да казваш нещо по темата, заповядай, но го прави смислено и с аргументи с идеята да водим някакъв конструктивен диалог все пак, защото ако ще търсиш под вола, само за да покажеш колко сме "невежи", а ти колко си "зрял", ще се наложи да ме извиниш, защото няма да ти падна на нивото.

От диалог тип "ти па си много хубав" не мисля, че има голям смисъл.

77.   75 пише : " ще се наложи да ме извиниш," - *** **** *** А невежият не слиза, а трябва да се изкачва на по горно цивилизационно ниво.За да стане това, трябва да се образова и цивилизова. Докато тази ретроградна религия ви върти във религио-въртежа си, никога няма да приемете новото в живота, а ще се връщате все по назад във времето. Дадох ти много примери за размисъл, написах ти мнения на експерти в областа на ислямската религия, в това число и на мюсюлмани, които виждат, че докато исляма не се промени, докато изопъчено се чете Корана и се действа избирателно, винаги християните ще бъдат предубедени към тази религия, а от там и към хората които я изповядват, в тово число си и ти авторе. И на Запад отдавна се усеща тази предубеденост към мюсюлманите. Дадох множество факти, но явно, задръстената ти глава не иска да приема, какво повече мога да направя, че да разбереш, защо християните са предубедени към мюсюлманите? Виждам , че ти е болно, но не аз съм те накарал да бъдеш мюсюлманин, не аз съм причината, религията ви да е толкова ретротрадна, а самите мюсюлмани са си приели такива да бъдат, защото всеки чете Корана, както Дявола чете Евангелието. Няма общоприето тълкуване на Корана. Ето сега джихадистите си го тълкуват по свой си начин и в името на Корана искат да въведат шериата, а никъде в Корана не е писано за този после измислен мюсюлмански религиозен закон, който превръща човека в НИКОЙ.
Ето ти още примери във връзка с мюсюлманството.

"Турция предпочита "Ислямска държава", но не и кюрдите

От година и половина Турция усилено показва, че предпочита за съсед "Ислямска държава", но не и кюрдите.

Анкара има фикс идеята никога да не допусне широка автономия, камо ли държава, на кюрдите, и е готова да пусне пред портите си и най-големите фанатици и терористи, ако това е алтернативата.

Само че щом прави този избор, турската държава няма защо след това да се изненадва на атентати като този в Суруч. Хора загинаха, само защото Ердоган е решил, че джихадистите са по за предпочитане пред независим Кюрдистан. Е, щом е така, всичко, което "Ислямска държава" би направила срещу Турция отсега нататък, би било заслужено.

Защото от година и половина Анкара всъщност подкрепя ИД. Месеци наред отказваше да допусне коридор, през който международната общност да снабдява с продоволствия и оръжие кюрдите, които защитаваха ключовия град Кобани. Месеци наред Турция упражняваше очевидно умишлено слаб контрол върху потока на хора, преминаващи транзитно през нейната територия, за да се влеят в редиците на ислямистите. И всичко, само и само, за да се пресече евентуалният нов подем на кюрдската мечта за независимост.

Сега Турция отправи пряк удар срещу кюрдите, бомбардирайки позициите им. Каквито и оправдания и обяснения да дава турското правителство, то само потвърждава убеждението, че е готово на всичко, за да смачка кюрдите. И не го интересува нито прекратяването на трудно извоювания мирен процес, нито заплахата от "Ислямска държава".

Обсебената от кюрдския проблем Турция става нагла и безмилостна. И ако заради това получи удар, ще го заслужава."

Оставям го без коментар, автора да си прави заключенията.

А има начин да се променят нещата и това християнско предубеждение също да се промени. Ето как са постъпили в Горна Оряховица, защо това да не стане навсякъде в България? Мюсюлманите които ще се молят в тази новопостроена джамия, по малко мюсюлмани ли ще са от другите? Чел съм, че и на запад има много джамии без минарета и никой не обръща внимание, как мюсюлмани се молят вътре. Явно на инат няма да се получат нещата, а ще се задълбочават, докато избият като цирей.

Ето за какво става дума: -" Новоизграждащата се джамия в Горна Оряховица няма да има минаре. Така от предвидените 22 метра височина, сградата ще бъде малко над 12 и ще наподобява параклис. Промените бяха внесени от Мюсюлманското настоятелство заради напрежението около строежа на молитвения дом. Отпада и възможността за поставянето на високоговорители, които биха могли да смущават жителите на железничарския град. Строителството на джамията стана възможно заради промяна на предназначението на сградата още през 2011-та година. Това развърза ръцете на Мюсюлманското настоятелство и основите на молитвения дом бяха положени. Строежа предизвика недоволството на жителите от железничарския град и кмета Добромир Добрев беше принуден да организира срещи с гражданите. Малко след това от РДНСК установиха нарушения и обекта беше временно спрян. Преди няколко дни обаче Мюсюлманското настоятелство се опита да сложи край на конфликта внасяйки изменения в проекта на джамията. Според Добрев промяната в проекта не е породена от обществения натиск, а е плод на постоянните преговори, които общината води със засегнатите страни. Тъй като високоговорители според канона на мюсюлманите се слагат единствено на минаре, в Горна Оряховица ще отпадне и тази възможност. Монтирането на тонколони беше сред най-големите опасения на жителите от железничарския град."

То значи можело, щом се наложело. Не християните търсят под вола теле, а всички виждаме кой, опитва се принципа, ако мине. Не, няма да минава, никой не иска да се връщаме в средновековието.

Moдератор - не публикуваме лични нападки, обвинения и обиди. Моля за дискусия по същество!

78.   77, не ти доизчетох фермана, след като стигнах до звездичките. Щом модераторите започнаха да те цензурират, е време да се усетиш, че трябва да се спреш.

Диалог със звездички и нападки не може да има.

Дано Бог ти даде смирение и доброта!

79.   Авторе, ти си неспасяем случай. На мястото на звездичките нямаше нищо обидно, защо модераторите са го оценили така, нямам представа. Продължението на мисълта ми, подсказва, какво съм писал преди това, а това е, че ти сам си призна, че не ги разбираш нещата, т. е., си още неподготвен да спориш по сериозни теми, особенно когато фактите оборват всичко. Диалог не можеш да водиш, защото фактите са неоспорими, затова търсиш поводи да се скриеш. Пред фактите и Боговете мълчат. Не си мисли, че ми прави удоволствие да споря по тази тема, но ме дразни когато някой не иска да приеме фактите и се опитва да шикалкави, заобикаляйки фактите и да търси спасение в запетайките. Съжалявам, че си губих времето, много исках да ти бъда полезен и поне малко да ти отворя очите, но, не би, явно още си недозрял. Може би след време, когато пак пуснеш подобна тема(защото предубежденията няма да изчезнат от само себе си), тогава пак ще поспорим, дано до тогава се осъзнаеш и ще можеш да виждаш ясно фактите. Бог ми е дал смирение и нямам проблем с никого. И доброта си имам, но не мога да бъда лицемер и да потулвам фактите. Дано твоят Бог стане по миролюбив и те води към бъдещето, а не към миналото, каквото сега виждаме.

80.   79, аз диалога си го водя много добре. В темата съм писал, че предубежденията нямат резон и съм обяснил подробно и ясно защо. За разлика от теб, без да обиждам.

Щом и модераторите са на това мнение, че обиждаш, съвпаденията са твърде много. Ако повече от двама ти кажат, че си пиян, вероятно наистина си. Имаше такава приказка. Не се прави, че не знаеш за какво става въпрос. Ако наистина не знаеш, това не говори добре за теб.

А и щом си мислиш, че и аз съм в кюпа с още няколко стотин млн души, без изобщо да ме познаваш, ми става ясно колко си предубеден. Дори и в този сайт не съм нападнал никого и не съм се изразил негативно спрямо някого. Но явно на теб САМО и единствено религията ми ти е достатъчна да си направиш генерални изводи за мен. И аз точно такива като теб визирах, като казвах, че има предубедени.

Явно си мислиш, че на света няма и един добър и мирен мюсюлманин, щом само това, че съм мюсюлманин, те кара да си мислиш лоши работи за мен.

А иначе се радвам, че ти си един от малкото, които се изразиха зле в темата. Може би още 1-2 души, но като цяло хората знаят, че религиозната принадлежност съвсем не е достатъчен мотив да зачеркнат някого.

Струва ми се, че ти си този, който отказва да приеме фактите. И в темата има само официални факти и статистики от органи, които нямат интерес да лъжат.

Но явно ти си много по-вещ от всичките институции, взети заедно.

И като казах "не им ги разбирам нещата", много добре разбра какво имах предвид и съм ти повторил поне 2 пъти, но ти откровено се правиш на разсеян. Обяснил съм ТОЧНО кое не разбирам - нещо, което няма общо с темата. Потретих ти го, ама пак ще се направиш на приятно разсеян.

Айде дано узрееш някой ден. Аз за разлика от теб познавам много повече от петима мюсюлмани и не съдя само по отношението на една сервитьорка и няколко новини.

Ама какво да ти обяснявам, като пак ще кажеш на черното бяло, понеже така ти е по-удобно - вместо да си правиш труда да опознаеш хората, да зачеркнеш всички с лека ръка и да си решиш проблема завинаги.

И аз съжалявам, че си изгуби времето, защото нищо не си разбрал.

Поне темата прочети още веднъж и се опитай да не реагираш първосигнално, а да ПОМИСЛИШ мааааалко по-задълбочено над ФАКТИТЕ. Пет минути помисли, повече няма да са ти необходими, освен ако не си останеш прикрепен към предразсъдъците си, които ще те държат роб цял живот.

Бил си смирен и добър - смирените хора не нападат така и не казват "щом си от еди коя си религия, значи си еди какъв си". Това е характерно за ниските духом хора.

Богатите не съдят - и това го пише в Библията, не само в Корана. Или може би за тебе няма значение какво пише, а си държиш, че трябва да за черкенм няколко стотин млн заради под 5% терористи.

Ми ок - живей си в твоята зона на комфорт и не приемай истината, ти си решаваш.

81.   Авторе, чуй ме за последно, ако искаш ме чети, ако не искаш-недей, твоя си работа. Не аз повдигам тема за предубежденията на християните към мюсюлманите, а ти повдигаш такава тема., защото усещаш подобни отношения. Ако сме малцинство, които са предубедени, ти не бе усещал дискомфорт, но явно проблема ти е по сериозен, затова се и оплакваш в подобни сайтове. Ако проблема ви е концентриран на регионално ниво, да приемем, че българите са предубедени, но за ваше съжаление, предубеждението е на световно ниво, дадох ти много факти от други европейски държави. За американската предубеденост няма да споменавам, ти си я разучил вече. Нима тези мюсюлмани в Горна Оряховица са по глупави от тебе, че са разбрали, че някои обичаи в исляма трябва да се осъвременят, за да не дразнят и за да премахнат предубедеността на християнското население в този град? Защо да не се направят компромиси и религиите да се нагодят на съвременно ниво, без да дразнят? Нима ти искаш да живееш, както са живяли прадедите ти? Ако това искаш, още дълго ще усещаш предубеденост и пренебрежение. Пишеш, че си посочил факти в темата си, кое смяташ за факт, някакви статистики не са факти. Факт е, че сам усещаш предубедеността на християните и това е твоята болка. Болката се лекува, като промениш начина си на живот, а не да се молиш и да искаш другите да променят живота си и да се нагодят по твоите заблуди. Мисля, че ясно изложих вижданията си относно дразнещите мюсюлмани, а щом ти се засягаш от това, значи и ти си като тях, а се правиш, че си по различен. Ако си по различен, ако си по цивилизован, няма да усещаш предубеденост от християните. Не мисля да ти отговарям повече, не виждам смисъл, живота ще покаже кой е бил прав. Разбира се, който има проблеми, не може да се смята за прав, иначе не би имал проблеми. Осъвременяването на мюсюлманите, ще премахне предубедеността на християните, това в резюме е моето заключение!

82.   "Нима ти искаш да живееш, както са живяли прадедите ти? "

Къде съм го споменал това? Аз НЕ живея като прадедите си, понеже времената са други (макар че не виждам и от какво конкертно трябва да се срамуват) и по нищо не се различавам от "вас" и ВЪПРЕКИ това като ми чуят името, се изписва една странна гримаса на лицата на някои хора. Айде гримасата не е проблем, но понякога има и действия, което вече е обидно.

"Пишеш, че си посочил факти в темата си, кое смяташ за факт, някакви статистики не са факти. Факт е, че сам усещаш предубедеността на християните и това е твоята болка. "

Точно статистиката е най-обективния факт. Всичко друго е лична интерпретация. Иначе и аз това казвам - има предубеждения и това е моята болка, да. Но защо е ЛИЧНО към мен понякога, след като аз нито живея като в средновековието, нито съм терорист, нито преча на някого, нито налагам разбиранията си, нито дори ги споменавам? И това само на база едно име примерно.

"Мисля, че ясно изложих вижданията си относно дразнещите мюсюлмани, а щом ти се засягаш от това, значи и ти си като тях, а се правиш, че си по различен. "

Какво значи да съм по-различен? Мюсюлманите не са животни, че да трябва да съм по-различен. Хора като мен и теб са. Да, има и животни, но пак ти казвам, че са малък процент и останалата част не заслужават такова отношение БЕЗ КОНКРЕТНА причина, само защото има и такива сред тях.

Ако има гадни 5-10% гадни българи, трябва ли да се настройвам и срещу останалите 90?

Да, няма да крия, болката ми е голяма. И ти си го разбрал. Защото това е моята религия. Тя не е агресивна, не лоша, но една шепа хора я напарвиха да изглежда такава. Аз и на хората не се сърдя, те нямат информация, защото така им се представя, но само имам молба - опознайте човека и тогава го съдете, но не само заради името му и други подобни.

Аз съм от смесен район, никога не е имало проблеми там. От бебета сме израстнали заедно с всякакви и никой никога не е казвал "ти си еди какъв си". На 14, като постъпих в елитна гимназия, очаквах като отида в големия град и уча сред интелигентни хора да има същото разбирателство. НО тогава започнаха подмятания, нападки, които прерастнаха в насилие. Подчертавам - никога не съм парадирал, изпитвал омраза или нещо подобно.

Е, днес съм на доста повече от 14, няма го насилието, но ги има физиономиите, има ги предразсъдъците. Пак казвам, не е сред всички, дори напоследък има намаляване на тенденцията. Но когато срещна една такава безпричинна физиономия, нещо в мен се преобръща, чувствам обида, болка. Чувствам, че съм съден за нещо, което аз не съм направил. Набеден.

Ти как ще се почувстваш, примерно ако отидеш в Холандия и като ти чуят името, да ти пуснат една тънка пренебрежителна усмивка и после все да странят от теб без причина, все едно си прокажен? Предполагам, няма да си във възторг. И това се случва за съжаление и често го отнасят невинни българи, а и не само българи. Те също са предубедени, защото една шепа българи са им направили някакви мизерии и те повече не искат да чуват и за останалите българи.

Дори имах един случай, когато една комшийка имаше нужда от пари за лечение и събираше доста време, но така и никой не се бръкна. Събра някаква съвсем малка сума и накрая аз дарих цялата сумата, защото вече нямаше време и трябваше да се лекува. Явно се е разчуло из квартала. И тогава един дойде явно обиден, че как така българите не са си помогнали помежду си, та се налага някакъв си мръсен рязан фес да помага и знаеш ли какво ми каза? "Дал си на българката само и само, за да се изкарате много добри пред хората, нали? "

Кълна се в Бог, нямаше умисъл в действията ми, исках само да помогна, защото смятам, че трябва да си помагаме, но ти я думи тогава доста ме нараниха.

И кому е нужна тази омраза? И защо аз трябва да страдам заради някакви терористи, които нито познавам, нито ги толерирам?

Ей, това ми обясни.

83.   Виж 82, съжалявам за това, което си преживял в университета (явно? ), но е разбираемо - хората имат предубеждения към непознатото.
Аз съм българка християнка (родена и практикуваща), но съм израстнала като малцинство сред помаци - в клас от 28 души бяхме 5 човека християните, така че няма как да са имали проблеми хората с нас, но и ние нямахме проблеми, се съобразявахме с мнозинството, но и те се съобразяваха с това, че живеят все пак в България, не в Иран.
Ами първо хората си имаха нормални имена или турски имена, но модерни и красиви, а фамилиите завършваха на „ов“ - може да се хазва АхмедОВ, но с това той се е идентифицирал с държавата, в която живее и никой никога няма да го изгледа странно за разлика от АХМЕД. Имала съм съученици с имена Салиев, Хаджиев (много), Ахмедов, Мехмедов и отделно пък много българи имаме имена, които идват от някакви турски думи, били прякор някога - например БалабанОВ (от балабан), БабаджанкОВ (бабаджан или нещо такова).
За празниците сме им подписвали в училище, за да се освободи целия клас по Байрямите, бягали сме целия клас за да отидат те на някакъв техен празник и те са бягали с нас, за да отидем да гледаме хвърлянето на кръста в реката по Йорданов ден - ние сме празнували байрямите и особено жените можем да правим всякакви сладки и местни деликатеси от мюсюлманите, но и те с нас в училище са боядисвали яйца, а от няколко години са открили за себе си Коледа и не отказват ако са поканени, някои сами си правят празненство с Дядо Коледа ако имат деца.
Общо взето няма как да имаме страха от тях, така както го имат хората, които никога не са виждали мюсюлманин в живота си, но и друго знаеш много добре като си от смесен район - проблеми въпреки това има, най-вече в това, че мюсюлманите в никакъв случай не искате да има смесени бракове и ако ще има - то винаги християнинът (мъж или жена) трябва да приеме вашата религия дори да е атеист човекът и да не се интересува от такива неща, което е пълният абсурд - заради любов човек, който изобщо не вярва в Бог да го правите мюсюлманин.
Отделно при теб ако си турчин идва и естественото негативно отношение бивш роб към поробител. Няма общо с религията или с името ти - то е „любовта“ каквато изпитва англичанинът в Шотландия или Ирландия. Ами разбираемо е, не е оправдано, защото ти нямаш нищо общо с неща, станали преди столетия, но е разбираем вътрешният старах на българите от турците.
Ти иначе имаш правото да живееш по тези земи, разбира се и никой не бива да те гони -това е глупаво, че някои хора го пишат тук.
Турците сте част от нашия народ и държава, живеете тук от 600 и повече години, също сте поили с кръвта си тази земя, участвате в управлението ѝ и имате избирателни права и задължения . По логиката на някои хора българите трябва да живеем някъде в Татарстан :) или хайде всички да се върнем в Африка, където е тръгнало човечеството, защото сме се натрапили на местните животински видове.
Като цяло не бива да имаме проблем с хората-мюсюлмани, които живеят светски начин на живот и лично си изповядват религията.
У нас 90-95% от мюсюлманите са си такива хора - съвсем съвременни, работещи, учещи, живеещи нормално, а останалите 5-10% трябва християни и МЮСЮЛМАНИ да наблюдаваме и да се пазим ако се радикализират.
Проблемът в световен мащаб с тази религия за мен лично (не казвам, че съм права) е това, че има претенцията да е единствено правилната и всичко останало съответно е грешно и може да бъде унищожено, хора с друга религия убити или поробени без това да е грях, а точно обратното. Пречи ми и забраната да се коментира Корана и да се тълкува от обикновените хора, така че да съответства на съвременния начин на живот. Пречи ми и това, че жената е поставена по-ниско от мъжа, трябва да се подчинява и може да бъде бита, човек има право на 4 жени и безброй робини и тем подобни - ами това вече не е в крак с времето, но реално съм реалист - в много мюсюлмански семейства жената е доминиращата поне вкъщи.
Най-много ми пречи обаче (не говоря за бг. мюсюлманите), че не се разделя духовна и светска власт, отричат се светските закони и в крайна сметка се създават условия за подкопаване на демокрацията и държавността.
За мен Ислиамът е опасна религия ако човек я изповядва буквално. Застрашава държавност и съвременен начин на живот.

С мюсюлманите, особено нашите си, не виждам защо трябва да имаме проблеми. Хората са съвсем нормални бг. граждани, плащат данъци, жените им учат по университетите, живеят у нас от 600 години и да ги наричаме чужди е глупаво, защото не са. Филми като Време разделно за съжаление създадоха грешна представа и за помаците. Повечето са приели религията доброволно, защото за онова време това е била съвременна религия, а и са имали права като мюсюлмани. Може много да спорим за робството, но факт - в същото време кланета има в цяла Европа, а англичаните, испанци, холандци, португалци не са завладели Новия свят с мед и масло, с цветенца, а със сабя и пушка и за разлика от нас, които сме оцелели, запазили и език, и религия -тези велики сили буквално етнически са прочистили земите, които са завладяли за разлика от Османската империя, където сме се съхранили трудно, но сме имали реален шанс да се съхраним и оцелеем.
Аз се радвам, че не са нахлули при нас например англичаните, защото щяхме и езика да си забравим, да ни забранят носиите и музиката, да ни горят по кладите ако не приемем протестанството...
Такива са били времената, но проблемът с Османската империя може би е бил в това, че не се променя за разлика от другите велики сили - продължават по Средновековно му и в 18-19 век, в 20 век същата работа и съответно си плащат цената за това, така както съвременна Турция не е осъзнала, че в 21 век трябва да оставят кюрдите да си имат своя национална държава, защото днес земята не е фактор, а икономическото развитие, което турците си спират с подобни конфликти.
Какво общо имат обикновените мюсюлмани с политическите събития от преди 150 години и днес?
Жал ми е до някъде за тях, защото докато християнската религия се е реформирала, дори Православието се е реформирало в началото на 20 век, то те живеят по правила от Средновековието - молене 5 пъти на ден, страшен пост без вода и без храна в светлата част на деня, който е пригоден за южни държави, а какво правят мюсюлманите в Северна Европа, където денят стига 20 часа лятото? Облекло пък като в пустинята, обрязването също е остатък от този начин на живот, травмирало е доста малки момченца, забраната на свинското също е имала смисъл в онова време и в онези географски ширини, защото свинското се разваля по-бързо и явно е имало проблеми с него, имането на много жени също е имало смисъл, защото мъжете са умирали по битките и е трябвало да има все пак мъж за всяка жена, но за Бога - годината е 2015, създадени са Шариат-Закони и правила, защото е нямало държава и държавност и така нататък - всичко е било смислено и добро за онова време, но не и днес.
Това ми е общо взето проблемът - с Ислиамът на философско и политическо ниво, не с обикновените мюсюлмани, особено пък нашите - живеят си хората мирно и разбрано и ако ме дразни нещо е то, че старите им гласуват за ДПС, но и нашите старци гласуват за БСП и няма спасение от наивността им.
Дразни ме това нежаление да се промениш, но може би просто са по-назад в развитието си. Така както Реформацията в Европа е довела до стотици хиляди жертви, може би на тях им предстои тяхната Въртеломеева нощ, а до тогава си живеят в Средновековието.
Лошото е, че се сблъскват със светските култури на 21 век от Европа, Америка, Азия и не знам до къде ще го докараме геополитически погледнато, но мисля, че специално на Балканите вече нашите битки сме си ги избичали, достатачно кръв сме проляли и проливали и тук сме по-мъдри от Света.

До момента в България е нямало конфликт за цялата ни история с етически и религиозно причини. Нека гледаме да остискаме и това да не се случи и сега, защото видяхме наскоро какво получиха сърбите от национализма си.

84.   Живеем в либерален свят и всеки има право на мнение :). Можем да се мразим и обичаме, и няма никой, който може да ни каже, да не го правим.

51-76 от 76