Споделена история от Други

Живот=компромис
Един голям компромис, който НИЕ правим с личното спокойствие, когато се налага да общуваме с хора, които ни напрягат или които не ги е грижа за нас и да губим ценно време. С любовта, когато няма как да бъдем с любимия човек, защото това би значело предателство, нарушаване на принципи/ ценности или просто лудост. С работата, когато сме принудени да правим нещо по задължение или в името на доброто на някой друг. С учението, когато нямаме достатъчно възможности да осмислим най-прекрасните си години на младост. Със здравето, заради чуждото здраве и чуждото благоденствие. С желанията и мечтите, за да може да ги съчетаем с тези на скъпите ни хора и да ги осъществяваме заедно, да проправяме пътищата си. С душевния мир, за да помогнем на другите да водят своите войни. И още различни компромиси по различни причини. Но най-вече със себе си, за да бъдем достойни и добри в тоя живот.
Това не се нарича алтруизъм, нито слабост.
Не зная защо пиша тези редове. Може би ми стана тъжно, защото сега осъзнах какво може би ме чака занапред. Сигурна съм, че много от вас ще се разпознаят в НИЕ. Според един философ ''Адът-това са другите''. Но пък без тях не може...

Коментари

1.   Добре, а ТИ какво предлагаш като алтернатива?
- Всичко да е цветя и рози и всеки да прави цял живот каквото му е кеф?
- Да не се напряга, да не се съобразява с никого, дори с изискванията на собственото си тяло?
- Да не общуваме с хора, да не образуваме работни колективи, семейства... Бе ако искаме да образуваме, и всички да са "За! " каквото и да ни хрумне - веднъж така, друг път обратно, според както ни е кеф, без никакви правила, и всички да са щастливи от това?
- Всеки да шофира по улиците гьотере, с каквато си иска скорост, без да спазва каквито и да било знаци, светофари и правила, че да не си разваля спокойствието?
- Да работи, или да се офлянква, да пие, да пее, да пърди и да не се прибира до зори, защото това го прави щастлив и спокоен, а и всички останали около него?

Нали разбираш, че това по никакъв начин не може да се случи? Адът - това не са другите, а нашата собствена незрялост и неспособността ни да общуваме пълноценно (или въобще... ) с тях. Топката е в нашата градинка - че не сме си научили уроците, че не сме си направили домашното, и съответно има пръчка през пръстите...

2.   Много хубави думи.

3.   Ъхъ, много хубави думи. Ама на номер 1. Авторката е типичен наивен егоист с настройката, че все другите са и длъжни с нещо.

4.   От номер 2 : Никъде не виждам да е написано, че някой дължи на друг. Наистина правим компромиси по всяко време и мисля, че е поука, а не е настояване да се промени в полза на някого. Но човек сам решава Докога да прави компромиси и как да се отнася с другите.

5.   Аз пък не харесвам хора като номер1.
И как пък го е извъртял значи... пиенето било присъщо на хората, не желаещи да правят компромиси. Лелле каква логика, ама тотална.
Ми това пък за общуването.. no comment просто.. Глупости на степен безкрайност.
А точно пък тези, който най - много копромиси правят накрая търсят отдушник в чашката... или друга някаква гадост...
Only a suggestion but според мен, ако автора на темата беше мъж, то щеше да има повече и по - подкрепящи коментари.