Споделена история от Други

Когато говоря с непознати
Имам един проблем.
Когато бях малка бяхме неразделни с едно момиче. Когато тя говореше с непознати гласът й винаги се променяше, ставаше по-тих, по-тънък някак си, по-писклив и звучеше много невинен. НЕ ЗНАМ защо, но започнах нарочно да променям моя, също когато говоря с непознати, като нея. Е, аз вече съм на 20 и не мога да се отърва от този навик. Всъщност то не е навик, ако беше щеше да ми е по-лесно да се справя с това. Не мога да говоря нормално с чужд човек. Когато се запознавам с някого изглеждам срамежлива, плаха, неуверена, смотана дори... Гласът ми едва се чува понякога, а е много смешно една жена да звучи така. Не съм комплексирана или неуверена, но когато се чуя как звуча се комплексирам. Не знам защо не мога да говоря нормално.
Искам да помоля някого за съвет как да се справя с това.

Коментари

1.   Не знам защо намесваш познатата си - да, може да си прихванала поведение от нея, всички хора хващат поведение от други хора. Но това е само маската - ти хващаш поведение от другите, което е присъщо на същността ти. Промяната става със самонаблюдение, осъзнато поведение и воля. Когато усетиш, че се държиш по този начин, запитай се защо го правиш и изчакай подсъзнанието ти да ти подаде верните отговори. След това запитай подсъзнанието си какво е позитивното намерение в това поведение (винаги всяко поведение има позитивно намерение, независимо че на Егото ни може да не изглежда така) и виж дали не може да се създаде друго поведение, което хем да устройва това позитивно намерение, хем да е приятно за Егото.

2.   И при мен става така. Много де притеснявам и не знам как да го оправя. Когато съм сред мои хора, така да го кажа, говоря с много хубав глас-плътен и женствен и достатъчно силен (много си го харесвам), мога да го контролирам когато не се притеснявам, когато викам също мога да го контролирам, и тогава също ми харесва как звуча-някак силна :D. Но когато се появи някой непознат или човек който познавам, но не сме се опознали, многи се притеснявам и дори се насилвам за да ме чуят като говоря. Много е кофти!

3.   Според мен това е навик, нещо като условин рефлекс, вкоренен в подсъзнанието ти. Упражнявай насаме гласа си как да звучи пред непознати, после се уппажнявай пред тях ;) с времето ще свикнеш и съзнателното усилие ще се превърне в навик.