Споделена история от Други

Как да се чувствам спокоен със себе си?
Може би въпроса ми е странен, но все пак се надявам да ми помогнете.

На 25 години съм и винаги съм се чувствал добре, когато помагам на хората около мен независимо до каква степен ги познавам. Стига ми да видя усмивка или да чуя "Благодаря".

Напоследък нещата започнаха да се променят. Започнах да си задавам въпроса "Използван ли съм от останалите?". Направи ми впечатление, че съм търсен предимно по работа и рядко ми се случва да ми се обадят поне за едното кафе. Почувствах се наранен... и всичко това с усещане за самота. От няколко месеца мисля само за това. Явно досега съм ценял другите повече от мен. Как да променя това?

Коментари

1.   http://sebepoznanie.com/upravlenierealnost/davane-i-poluchavane/

2.   Ами как...като го решиш за себе си. Ако искаш да промениш това, и го решиш, ще го направиш. Започни да казваш "не", ако до сега не си го правил. Като ти се обадят за работа, кажи "не". От какво те е страх - страх те е , че тия хора като им откажеш да им вършиш работата и услугата, ще те оставят...ами нека.
Иначе ще общуваш на това ниво - за работа, за услуга...а казваш, че това ти тежи. Щом като ти тежи, откажи го. Не питай "как да го променя", просто го откажи.
Не бой се от нищо. Не се страхувай, че ще останеш сам. Изобщо даже не мисли какво ще стане.

3.   Народът е казал:Направи добро и го хвърли в морето-тоест-забрави,не чакай благодарност.

4.   №2 е много прав/а. Това е единственият начин да се отървеш от "използвачите" и да видиш колко са истинските ти (безкористни) приятели. Дори да се окаже, че нямаш такива, не се плаши - ще си намериш. След като направиш промяната в себе си, то и хората, които те търсят ще станат други.

А по принцип... ако правиш добро на другите ОСЪЗНАТО, т.е. - надвил си си над масрафа и смяташ, че можеш да си позволиш този лукс, и при това, той е полезен за тях - прави го. Ако обаче съзнанието ти още пресмята на кого колко си дал и от кого колко си взел (пари, време, внимание,...) - по-добре се откажи от тази работа, поне докато "пораснеш" (по отношение на съзнанието).

5.   Хората са казали: Направи добро, па го хвърли в морето, дори рибите да не го забележат, Създателят го вижда

6.   подкрепям номер 5 :)