Споделена история от Други

ПОМОЩ!! НЕМСКИ ЕЗИК..
Здравейте,
Пиша Ви по моя проблем..

За първа година изучавам немски език. И нещо не ми е особено ясно..

Каква е разликата между EIN и EINE; MEIN и MEINE; DEIN и DEINE; KEIN и KEINE и т.н. Кога се използва едното и кога другото? Въобще не ми е ясно.. :(

Като цяло може ли някой да ми разясни именителния и винителния падеж? :(

Много ще съм Ви благодарна..

Коментари

1.   ein / eine = един (едно)/ една
mein / meine = мой (мое) / моя
dein / deine = твой (твое) / твоя
kein / keine = никакъв (никакво) / никаква

именителният падеж е най-лесното нещо:
Das ist ein Hund. /der Hund, e/
ein Buch. /das Buch, :er/
eine Frau. /die Frau, en/
В случая дадох пример със съществителне и от трите рода, за да се види добре. Кучето, книгата и госпожата (der Hund; das Buch; die Frau) са в именителен падеж, защото те вършат действието. След глагола "съм" винаги следва именителен падеж.

Er hat einen Hund.
ein Buch.
eine Frau.

Тук във винителен падеж са пак кучето, книгата и жената, защото: 1 не вършат действието; 2 действието се отнася пряко до тях. Правилото е като на български - кой -кого.
Той има куче - той има НЕГО (винителен падеж)
Кого има той? - той има куче (Не казваме КОЙ има той, защото "ТОЙ" е извършителят на действието)
При винителния падеж ein става einen за мъжки род
ein си остава ein за среден род
eine си остава eine за ж.род
По същия начин се променят и местоименията mein, dein, kein, и други...

Ако още не ти е ясно виж тук:
http://lmgtfy.com/

2.   питай учителя си или си наеми частен учител тука какво ще ти обясняват хората слушай в час и ще разбереш

3.   Разликата е, че се използва за различни родове. Примерно Ein е за среден/мъжки род (зависи от падежа: Nominativ; Akkusativ; Dativ; Genitiv). Но това ще ви го обяснят в последствие. Eine се използва само за женски род. Но по - добре е да попиташ учителя, за да ти го обясни по - подробно и да ви даде още примери. В коя гимназия учиш?

4.   "Ein" се използваше когато съществителното след това е в мъжки или среден род, а "eine" - когато е в женски род. Аналогично и за kein/keine и т.н.

.... и дотам със спомените ми от немския език, ще ме извиняваш.. Ако се опитам да обясня нещо за именителния и винителния падеж, ще нанеса вреда, вместо да помогна :]

5.   Доста дълга тема, намери учебник от 80-те години, имаше едни за вечерни гимназии, там граматиката е обяснена достъпно. Все пак ще се постарая накратко да дам отговори.

1. Ein е неопределителен член за мъжки и среден род, eine за женски - съответстват на един / едно / и една в българския : ein Stuhl - един стол, eine Frau - една жена – когато говорим общо за някакви предмети и лица. За сравнение : der Stuhl - столЪТ, die Frau - женаТА - говорим за упоменати вече или познати лица и предмети.
2. Mein - притежателно местоимение за мъжки и среден род /мой, мое/ , meine - за женски род и множествено число /моя, мои/. Mein Vater - моят баща, meine Mutter - моята майка. Това са формите за 1 лице. Dein - твой, твое, deine - твоя, твои - форми за 2 лице. Съответно има форми за 3 лице и за трите лица от мн. число.
3. Kein и keine са отрицателни форми съответно за мъжки и среден род и за женски род, които се използват при отрицателен отговор на въпрос, съдържащ ein или eine: Ist das EIN Bleistift? / Това молив ли е?/ - Nein, das ist KEIN Bleistift /Не, това не е молив/. Ist das eine Karte? / Това карта ли е? – Nein, das ist keine Karte /Не, това не е карта/.
4. Именителният падеж се отнася за подлога в изречението, т.е. подлогът винаги е в именителен падеж, там промени няма. Винителният касае прякото или непряко допълнение, които отговарят на въпросите кого или какво и имената от мъжки род получават окончание еn – Mein Vater kauft einEN Stuhl und eine Lampe - подлогът не се променя, определителният или неопределителен член на допълнението в мъжки род получава окончание en, допълненията от женски и среден род не се променят. Освен тези падежи има още дателен и родителен.
Това беше в най-кратък вид опит за отговор, дано да ти е полезен. Иначе немската граматика не е от лесните, изисква последователност в изучаването. За съжаление, новите учебници не се пишат от хора с педагогически опит, а се гони печалба, затова препоръчвам старите издания. Успех!
Мечо Пух

6.   Леле.. хора, не знам как да Ви благодаря!! :)(bow

П.С
Питам тук, защото се разболях, когато сме вземали този урок. :) Учителят ни е малко .. Да кажем просто, че няма да ми го обясни той, а относно частения учител- записаха ме на уроци, но през уикенда, а на мен ми е наложително сега. :))) И отново: БЛАГОДАРЯ!!

7.   А ти в немска гимназия ли си

8.   Ами аз мога да кажа, че найстина старите учебници са по-добри. В някои нови учебници всичко е натрупано и никой от писателите не е изяснявал с изчерпателност нещата. Всички казват, че този език бил един от най-трудните, трудно се научава... ами не, не е така. Всичко е до това, че трябва да се обясни добре, както и доста наблягане. Аз когато започнах да уча немски език, преди една година... и половина, някъде, всички ми казваха, че ще ми е трудно да овладявам английски и немски заедно, но аз не се предадох, започнах немски език. Беше ми много интересно, както и сега, разбира се. Желанието ми за учене нараства с всеки изминал урок... дори и да е трудно, доставя ти удоволствие :) Но нека се върнем на падежите.

Значи тук без наблягане не може да се пробута толкова лесно. Сядаш, научаваш добре промените във всеки падеж, попринцип се наизустяват... въпросите вече са лесни. Аз разбирам за кой падеж става на въпрос по въпросите към всеки един от тях. После веднага се досещам каква е промяната на даденото нещо за съответно мъжки, женски, среден род и мн. число и разбира се, падежа, в който трябва да се промени и го казвам, в диалога или съответно упражнението. :) Например ein ... един, за мъжки и среден род. Ако говорим за женски род... einE... добавяме, но това е за именителен, а нали има още три падежа. Ами според зависи от изречението и въпроса, ние променяме в даден падеж...

Падеж мъжки род женски род среден род мн. ч.
Nominativ: ein einE ein -
Akkusativ einEN einE ein -
Dativ: einEM einER einEM -
Genitiv: einES einER einES -

Тези с главните букви идват от:
Nominativ der die das die
Akkusativ den die das die
Dativ dem der dem den
Genitiv des der des der

Надявам се да се досещаш :) :) :)
Успех.

9.   моля ви напишете спешно на немски 3 изречения за мартениците

10.   Авторката:
номер 9 НЕ съм аз! И благодаря много (: Вече ги научих :d

11.   Здравейте можете ли да ми кажете какви въпроси се задават за именителен, винителен и дателен ПАДЕЖ, и генетив... --> и ако може и 1-2 примера, ще съм много благодарен.. ! благодаря господа и госпожи...

12.   препоръчвам ти да си купиш известната „Жълта граматика„
иначе конкретно

Nominativ (именителен) - питаш си се „кой върши действието„ - това е един вид подлог в изречението.Wer tut etwas?

тук пример
DER B?R isst Honig. Мечката яде мед
WER isst Honig? Der B?r

в другите родове имаш
der (m) er
die (f) sie
das (n) es
die (pl) sie

Akkusativ (винителен) питаш се какво, кои е получателят на това действие....подобно на български като се питаш това пълен член ли ще бъде или не.
Това е остатък от тези падежи в българския - например пишеш МъжЪТ яде хляб,
но пишеш Жената бие мъжА.
Има много граматики, които сложно го обясняват, но Акузатива си е нищо повече от това - питаш се, този предмет или този човек върши ли действието - не!
Wen, Was schl?gt man?
- Die Frau schl?gt DEN Man
в другите родове се променя малко, само в мъжки род - и тук можеш да направиш мостчето с българския пълен и кратък член
den(m) ihn ein
die(f) sie eine
das(n) es ein
die (p) sie

Акузатив се ползва в смяна с Датив в зависимост от предлога
- такива части на речта като AUF; AN; .
Доста е сложно, не искам да те обърквам - има граматика и се учи найзуст. Имаш ли обаче глегол за движение в посока
ВИНАГИ АКУЗАТИВ като видиш например
ich gehe DORTHIN;HIERHER; KOMM HEREIN; HINEIN имаш Акузатив.
Учи се найзуст в каква комбинация от глагол и предлог. В повечето случай AN; AUF; ?BER са с Акузатив, но при AUF например се питаш имаш ли движение.
Der Kugelschreiber liegt AUF DEM (DATIV) TISCH
aber
Ich lege DEN Kugelschreiber AUF DEN (Akk.) Tisch

Dativ е третият важен падеж - въпросът би следвало да бъде Кому на български, но на български имаме само остатаци от падежи. Проблемът е,че Датив се ползва с доста предлози, които се учан найзуст.

Die folgenden Pr?positionen stehen mit dem Dativ: von, aus, nach, mit...виж в граматика и найзуст. Няма да ти казвам аз, защото в момента предлозите с генитив немците вече ги дават в Датив и може да те объркам.
Знай за себе си, че Genitiv умира и се замества с датив, но ако учителката ти е от старата генерация, или не е много добра, ще иска от вас да си карате с Генитив, макар че немците не го ползват почти и даже се смеят като чуят някой чужденец да се изцепва в генитив.

Задаваш си за Датив въпрос WEM? или Кому...
тук имаш големи промени в родовете
dem ihm einem gutEN Man
der ihr einer gutEN Frau
dem ihm einem guten Kind
der ihnen ...
Ihnen (за учтиво, )

типично някой глаголи си вървят по смисъл с Датив (въпрос Кому, Wem),
други обаче се учат найзуст...
глаголи с датив са например schenken, geben (wem gebe ich), ...виж пак граматика.
В Граматиките е отговорът, аз просто човешки се опитам да ти обясня

Ich (nominativ) schenke das Buch (akk) dem Mann (dativ).
Ich gebe es dem Mann.
Die Frau bringt mir (dativ) eine Katze (akk)
Ich sitze auf DEM Stuhl (нямаш посока, стоиш си)
пак казвам, виж си граматика или в нета за изчерпателност, защото тук се учи доста найзуст в началото, после ти става съвсем нормално и не се замисляш.
Прави упражнения да се автоматизира всичко. Вземи си пак те съветвам т.н. Жълта граматика с упражнения на Лангеншайт!!!

Генитива (Genitiv) е най-сложният и затова и най-редкият падеж.
Въпрос на български е нещо като Чий? но не е точно, на немски Wessen?
Изразяваш собственост, това което на български е с НА (нему).
Има предлози, които се учан на изуст, вземи ги от тетрадката си дословно, какво иска учителката, защото пак казвам, в най-новите немски граматики, тези предлози вече са в датив и мога да те объркам
иначе въпросът си е винаги Wessen
dessen(m) eines meines
deren (f) einer meiner
dessen (n) eines meines
deren (pl.) meiner

Die Liebe MEINER Frau ist kostbar (WESSEN FRAU?)
Das Kind dessen Buch ich lese, ist blond. (Wessen Buch?)
Die Frau schl?gt den Kopf DEREN Mann (Wessen MANN? DERREN Mann

Дете, по тази тема найстина има супер граматики
с упражнения. Аз се опитах да ти го обясня като
на човек, защото знам колко е трудно
В ученето на немски мотивацията и последователността са най-важното!!!
Не се оставяй да те демотивират, немският
не е нито грозен, нито толкова труден език.
Аз мисля от доста години на немски и не се
запитвам за падежите дори, българският ми е по-
труден.
Немският ще ти отвори много врати!!!
Тепърва навлизат много фирми, но и да учиш и
в Германия трябва немски. Умам диплома от
гимназията пълно 6, но само и единствено немският
ми влезна в работа в живота.

Съветвам те да продължаваш само така!!!
Ако имаш нужда от помощ по-нататък при домашна
с оценка или нещо много важно и трудно
, пиши ми на
luna1980@abv.bg...за мен не е голям проблем,
защото ми е като майчин език ваче.
Съветвам те за пореден път да си вземеш Жълтата
граматика и извън учебника да правиш много
упражнения, ако искаш да учиш в Германия или
да работиш в немскоезичен концерн
НЕ ЗАБРАВЯЙ АНГЛИЙСКИЯТ да ти бъде все пак
номер 1!!! Но немският не е чудовище, много ще
ти помогне и при изучаване на английски език,
защото английският е германски език.
Аз например с перфектен немски и английски
практически никакъв, сама си научих английски
без уроци и т.н., защото ми мина немският
университет на английски в последните семестри.
От английски е трудно да минеш на немски, защото бейсикът е немския, а английският е германски език, не обратното, затова немският не го занемерявай!!!!

до 11. ето ти няколко по-сложни и добри за показване примера (не пиши в домашна Die Ehefrau schl?gt den Mann he he he) горните примери са само за обяснение, за да се запомни

Der neue B?rgermeister (Nom) h?lt eine Rede (Akk).
Ich nehme das Buch (A) und bewundere dessen bunten Bilder (G, Pl.)
Das Haus (N) unseres Nachbarns (G) wurde vom Feuer (Dativ zaradi VON!!!!) zerst?rt.

иначе ако зададеш въпрос Wer zerst?rt das Haus - das Feuer! тук имаш обаче предлог von, който винаги е с датив!!! Къщата (das Haus) е с номинатив, защото werden (hier wurde) е винаги с номинатив! това е в страдателен залог! Казваш и на български с пълен член МъжЪТ бива вкаран от полицията в затвора..това и на български е страдателен залог, макар че теоретично подлогът е полицията, не мъжът!

още примери

Der Fernseher (N) war zu teuer f?r meinen Vater (N) dessen Gehalt (G) seit mehreren Monaten (D) nicht ausbezahlt worden ist.
Телевизорът беше прекалено скъп за баща ми, чийто заплата не беше плащана от месеци.

Der Verbrecher (N) wurde entlassen und dessen Taten (G) blieben unbestraft.

примери с Мартеници
N = Nominativ
A= Akkusativ
D= Dativ
G= Genitiv

Die "Martenitza" (N) ist eine bulgarische Tradition (N). Das ist ein selbstgemachtes Schmuck (N) aus rotem und weisem Faden (D). Die Martenitza sollte Gl?ck (A) und Gesundheit (A) dem Besitzer (D) bringen. Die Menschen (N) schenken sich gegenseitig Martenitza (A) und w?nschen sich etwas Gutes (A). Diese Tradition gibt es nur in Bulgarien (D) und wurde von den Protobulgaren (D) mitgebracht. Manche Menschen (N) in Moldavien haben die gleiche Tradition (A), sie wissen jedoch nicht, wer sie gebracht hat. Man nimmt an, dass sie von den Protobulgaren (D zaradi von!!!), deren Weg (G) durch dieses Land (A) ging, die Martenitza (A) in Moldavien (A) mitbrachten.
Die Bulgaren (N) verbinden die Martenitza (A) mit der Schlacht (D) von Asparuch (D) f?r ihr Land (A). Die rote Farbe (N) ist ein Symbol (N) des vergossenen Blutes (G) auf dem bulgarischen Boden (D). Die wei?e Farbe (N) dagegen ist ein Symbol (N) f?r Sauberheit (A) und Unschuld (A).

14.   Много ти благодаря. Беше изключително изчерпателна, някой неща не ги схванах така или иначе, но много ми помогна. Господ Да Те Благослови. Много си Добра :) Да се надяваме, че няма да забравя й-мейла ти :) един ден да ти благодаря ;) чао Мила.

15.   Може ли да ми помогнете да разбера някой неща по Немски език много ще съм ви благодарен уча в Национална Търговска Гимназия град Пловдив. Welche und einer кога се използват и ако може да ми дадете примери.!!!

16.   До 15....
ще ти го обясня чисто практически, няма да се придържам към дебелите книги и теории...
просто е...

Welche(r)(n)(s)(em)...(виж в граматиката)
се превежда като която, което, които, който, комуто,...
окончанията са в зависимост от рода на следващата дума, който род се учи на изуст в началото, в последствие се придобива чувство, коя дума в кой род е.

Ein(e)(er)(es) - един, една, едно....„едни“ няма на немски - мн. ч. на едно нещо - лого няма в този логичен език!

По сложното горе е да запомниш наизуст рода на следващата дума, не толкова, какво значат welche и ein...

Примери

Meine Nachbarin, welche immer gut zu mir war, ist nun gestorben.
Моята съседка, КОЯТО винаги беше добра към мен, сега е мъртва.
Ich wei? alles ?ber die Kurzprosa, welche ich gerade las.
Знам всичко за късата проза, КОЯТО чета.
Die Flaschen, welche nun verschlossen wurden, sind jetzt verkaufsbereit.
Бутилките, които сега вече са затворени, са готови за продажба.
Ich suche die Stifte, welche ich dir gerade abnahm.
Търся писалките, които току що взех от теб.

Както виждаш, WELCHE въвежда едно допълнително изречение....Така простото изречение Ich suche die Flasche например, бива пояснено.
Чети в дебелите граматики, добре е обяснено там - имаш различни комбинации във времената, едното изречение може да е в минало, другото в сегашно и т.н. Не искам да те объркам, защото не знам, до къде сте стигнали

За ein и т.н. пак погледни граматиките.
Има една класическа „жълта граматика“ - там много добре е обяснено. Просто гледам, че коментарът ми ще стане 100 страници, а има чудесни материали.
Учи, учи се в началото наизуст, после не се мисли дори. не е толкова трудно, ще видиш

17.   16:"Welche(r)(n)(s)(em)...(виж в граматиката)
се превежда като която, което, които, който, комуто,...
окончанията са в зависимост от рода на следващата дума, който род се учи на изуст в началото, в последствие се придобива чувство, коя дума в кой род е. "
В определени участъци в Германия, да. Във книжовния немски-не. Това е въпросителна дума и означава коя, кой, кому.
"Meine Nachbarin, welche immer gut zu mir war, ist nun gestorben.
Моята съседка, КОЯТО винаги беше добра към мен, сега е мъртва.
Ich wei? alles ?ber die Kurzprosa, welche ich gerade las.
Знам всичко за късата проза, КОЯТО чета."
Книжовно правилно е: Meine Nachbarin, die...; ?ber die Kurzprosa, die... usw.
Книжовно правилни изречения с welche:
Welches Buch liest du gerade? Коя книга четеш в момента?
Welche Flasche ist die richtige? Коя бутилка е правилната?
Welcher Rock willst du haben? Коя пола искаш да имаш?
За останалото съм съгласна.
Лола

18.   някой може ли да ми каже каква е разликата между uber i durch?

19.   ?ber - над (?ber dem Meeresspiegel, ?ber dem Tisch), но в комбинация с глаголи съвсем друго значение!!!! reden ?ber + Akk!!!
durch - през (durch den Wald laufen), чрез (durch seine Hilfe), благодарение на

И двете могат да имат много още значения, когато са в комбинация с глагол, но това се учи наизуст.
например

Du redest schlecht ?BER sie.
Говориш лошо за нея.

Ich werde durch diese Ehe sehr reich.
Благодарение (чрез) тази женитба ще забогатея.

Не знам, как можеш да бъркаш и ?ber и durch!

Двата предлога имат коренно различно значение. Дай пример, къде точно имаш проблем?

Durch е много добър начин освен това да избегнеш von+Dativ

Dieses Buch ist nur durch seine Hilfe wahr geworden.

ама много сложно!
Препоръчвам ти много горещо т. н. жълта граматика. Там чудесно е обяснено с примери всичко. Дай точен проблем, който да ти обясним.
?ber и durch не знам как така ги бъркаш.

20.   Номер 19, примерите ти са верни, но не си разбрала въпроса (който наистина е доста непълно зададен).

По пронцип ?ber е "над", а durch е "през". До тука с принципа.

Има страшно много ситуации, в които тези предлози имат особено значение. И не, нямам предвид т.нар. рекция, т.е. комбинацията от глагол + предлог, което е съвсем друга история.

Единия особен случай е както казваш, че durch се използва понякога в Passiv вместо von.

Но има и случаи, в които ?ber се използва със значение, подобно на durch или примерно mittels (което на български се превежда като "чрез"). Например:

Ich habe ?ber meine Nachbarn erfahren, dass meine Frau im Krankenhaus liegt.
В превод: От (чрез) съседите разбрах, че жена ми е в болница.

Sie hat nur ?ber ihren Mann diesen Job bekommen.
Тя получи тази разбота само чрез (с помощта на) мъжа си. В този случай и durch би било правилно (в горния не).

Ich bin ?ber Umwege an die Wahrheit gekommen.
Стигнах до истината по обиколни пътища/индиректно. И тук durch би било ГРЕШНО.

За съжаление не мога да дам правило кога се използва едното и кога другото. Може и да сме учили едно време в даскало, ама беше преди 10 години, в един момент забравяш правилата и разчиташ само на "опита" си в ползването на езика.

Така че номер 18, тия специфични случаи засега може би трябва просто да ги научиш наизуст кога кое се ползва. С времето ще почне да ти идва "отвътре". Но така или иначе това са силно специфични неща, не е нещо, от което ти зависи оценката на домашно или контролно...

21.   от 19 до 20

С интерес прочетах поста ти - но това, което изброяваш са идиоматични изрази някакви, освен това единият ти пример е 100% грешен

Sie hat nur ?ber ihren Mann diesen Job bekommen.

100% съм сигурна, че тук се ползва или von+D, или durch+Akk, поне извън ГДР-ейските граматики и учебници.

?ber Umwege zu etw(D) kommen Е ИДИОМ

Ich habe ?ber meine Nachbarn erfahren, dass meine Frau im Krankenhaus liegt.

Също никой (извън бившата ГДР) не говори така.

Ако това го кажеш или напишеш днес в немското езично пространство, ще е чисто и просто грешно.
Ако учителката ти е от старата школа, или в някой стар учебник - е, тогава е „правилно“.

Съветвам детето да учи за оценка наизуст, каквото му каже там даскалката, иначе да забрави за ?ber в горните примери и да си използва винаги durch, von

Има идиоми като "?ber Umwege", които се учат наизуст, но не са много, а и не вярвам, че в момента сте на този материал.

Неофициално - чакаме и Генитива окончателно да се спомине. Включително предлог и генитив. Веднъж само ползвах trotz + G в реалния живот, и генитив вместо von + D и хората се спукаха от смях.
Да не говорим, че в Австрия, Бавария и Швейцария изобщо не съществува понятието немска граматика.

Казвам ти - за твое добро - учи сега за оценка, но забрави за примерите на госпожата горе, с изключение на идиома ?ber Umwege, който действително е ценен.
Успех, не се отказвай - немският е важен!
Ако го научиш, английският ще ти се стори като ваканция!

22.   някой можели да ми направи изреченийа с думите бринген, емпхфехлен, холен, заген на немски

23.   откажи се!

24.   Изречения с глагола BRINGEN

Ich bringe meinem Vater ein Glas Wasser.
Bringst du mir das Buch?
Die Sch?ler bringen ihre Schulranzen jeden Tag mit.

Изречения с EMPFEHLEN

Ich empfehle dir den Kuchen von meiner Oma.
Der Lehrer empfahl uns mehr B?cher von Heine zu lesen.
Der Ober empfehlt das Gericht des Tages.

Изречения с HOLEN

Bitte, hole mir die Tischdecke.
Die Katze hat ihre kleinen K?tzchen geholt.
Ich gehe Zigaretten holen.

SAGEN

Die Sch?ler k?nnen das Gedicht auswendig sagen.
Sag mal, bist du gestern in der Disko gewesen?
Ich habe es schon gesagt, aber er h?rt nicht zu.

P.S. 22, пълна перверзия е да пишеш на кирилица неславянски език и обратното. Просто с този свои мързел, до никъде няма да стигнеш. Нарочно не съм ти сложила превод. Поне едно копи и пейст в Google Преводачът можеш все пак да направиш

25.   Здравейте, пиша от София. Виждам че темата е старичка и не се надявам много, много някой да ми отговори, но пък ще пробвам. Уча немски език от близо 2 години, 7-ми клас съм и когато се преместих в сегашното ми училище нямаше място в английската паралелка. В началото много се стараех да се справям, пък и госпожата ни беше изключително добра.. така де, получаваше ми се, повечето неща ги разбирах, а в противен случай се допитвах до госпожата ми или пък до майка ми. Немския по принцип не ми харесва особено, но пък се старая да имам горе/долу хубави оценки, НО какво стана.... с идването на 7-ми клас- НОВА ГОСПОЖА, ОТВРАТИТЕЛНА! С нея не може да се разговаря нормално пък камоли да я моля да провеждаме консултации ;хх. Така ни ги върти нещата, така ги дъвче, че нищо не ни влиза в главите и хич не я разбираме. Като прочут лош клас се опитахме да я натопим и изгоним, нооооо не се получи... краката още ни болят от стоене по 40 мин. прави и от налагане с дневника ( Не ни удря никак силно, но все пак ). така де, много се унасям в приказки, МОЛЯ ви някой да ми даде нещо като таблица с промените на определителния член в Генитив. МОЛЯ, Много ще съм му благодарна.

26.   До Номер 25 - Номер 8 вече ги е дал:

Nominativ der die das die
Akkusativ den die das die
Dativ dem der dem den
Genitiv des der des der

27.   Здравейте, аз искам да попитам, немския много ли е труден, защото сега съм 7-ми клас и искам като отида в гимназия да уча английски и немски, но приятелките ми ми казват - тиси луда да учиш немски много е сложно, и затова питам дали е толкова труден колкото казват?
S. I. S.

28.   някой може ли да ни каже трите форми на reden и как ще стане в Konjunktiv Pr?teritum?

29.   трябва ми спешно някаква история на немски език!

30.   Може ли да ми обясните кога се изпозва : nach ; zu ; zur ; ins. Ще съм много благодарна!

32.   Мъчение е, но имам брагя в германия и трябва да го науча този език
Успех на всички

34.   Здравейте! Бихте ли ми казали много накратко кога се използват die, der и das? Благодаря Ви предварително!

35.   Der, die и das -това са определителни членове, с други думи еквивалента на български е лятоТО, столЪТ, масаТА. Дер е за мъжки род, ди е за женски и дас е за среден. Всяка дума си върви с рода и трябва да се учат наизуст. Няма никаква логика име да е мъжки род, но на немски е Der Name... просто тук се изисква зубрене. Има няколко известни правила, като например, че ако думата завършва на -ung е die, или че ако завършва на -er е логично мъжки, на -e е женски, но пак си има изключения (пр. DER Name).

39.   Аз живея в Германия от около една година, вече половин година се опитвам да науча нещо от езика, но ми е много трудно да разбера, как може да съществува език, в който няма минало свършено време. Или може би има някакъв начин все пак, да се изрази действие в минало свършено време. Например ПЕЕХ и ПЯХ Моля помогнете ми! Благодаря предварително на всеки, който отдели от времето си!

40.   Господ здраве да ви дава.поздравявам ви за помоща която оказвате на всеки.бъдете б(лагословена .и много щаслива.малко хора останаха като вас добронамерени.

41.   В немския се използва Перфект и Претеритум, а разликата между тях (освен в образуването, разбира се) е, че Перфектът е за диалог, т. е когато се говори, а Претеритумът за разкази, романи, писмени текстове. (Друг е въпросът, че самите германци понякога, за да им е по-лесно, когато говорят, вместо да използват ist gewesen, отиват на далеч по-лесното war. Но това им е позволено, защото немският им е матерен, а при нас - чужденците, които искат да се явяват на сертфикат, едва ли ще го приемат). На български и двете могат да се преведа както с минало свършено, така и с минало несвършено. Има и друго мнало - Плусквамперфект, което се води най-миналото.