Споделена история от Други

Каква е разликата между www и http ?
В училище ни дадоха задача да намерим и да прочетем какво точно представлява www и http и каква е разликата между двете. Намерих информация в интернет, но е написана в много висок стил и ми е много неразбираемо. Четох, мислих, но не разбрах почти нищо. Та искам някой, който е по-наясно да ми обясни на разбираем за мен език какво е www (World Wide Web) и http и каква точно е разликата между двете. Мога да науча всичката терминология в нета, и информацията на изуст, но аз искам да го разбера в действителност, а и имам една двойка преди това, която искам да поправя и това е възможност. Ако разкажа за тези двете и дискутираме с даскалицата по ИТ тя ще види, че разбирам материята и ще ми пише добра оценка, за това ви моля за помощ!

Коментари

1.   Намери в интернет книги по тази тема. Отиди в библиотека. Вземи книгите. Виж отговора. Готово - домашна написана ✓

2.   здравей,
най-добре пиши в специализиран форум, примерно в kaldata.com - там ще получиш доста отговори и ще може да съставиш твой по-лесно.

3.   HTTP е протокол-hypetext transfer protocol.
www реално е под домейн, идентификатор, който показва, че това е уеб сайт. И двете в доста случай се използват взаимно заменяемо, освен когато има и други услуги, освен уеб сайт. Например
http-web, ftp-file transfer protocol-за ъплоуд на файлове, пак през браузера, но изглежда и работи по съвсем друг начин. И също
www. domain. tld за web
mail. domain. tld за mail

Да обобщим, едно е протокол, другото е домейн (DNS) запис за уеб сайт.

4.   Дано не отговварям твърде късно. Номер 3 ти е отговорил вече, но се опасявам, че няма да го разбереш, защото трябва да се обясни по отдалеч.

Интернет е буквално мрежа от свързани компютри. Всеки един от тях си има адрес, за да могат останалите да си комуникрат с него. Тези адреси се наричат IP адреси и представляват четири групи числа, всяко от които е от 0 до 255. Обаче, за хората е значително по-лесно да помнят и ползват думи, а не числа. Затова, в интернет има една нещо което се нарича Domain Name Server или DNS. Казано силно опростено, това е списък в който за всяко име от типа "някой-си-сайт. сом" да има съответстваш IP адрес.
Т. е., когато напишеш в IE, Chrome, FF или който там браузър примерно "Сподели. нет", DNS се погрижва, да даде информация към кой IP адрес да се свърже реално устройството ти. Сега идва същината на това митично www пред името адреса - то реално е указание към машината с която се свързваш, в коя нейна "папка" искаш да влезеш -т. е, за какво я търсиш - както знаеш www е съкращението, което показва, че искаш от "извикания" компютър да ти прати публичния уеб сайт, който е качен на него.
Http пък е указание за протокола - или "езика" който ще използвате когато си комуникирате с въпросния компютър.
Или като пример - адрес от типа http:\ввв. мояадрес. сом е указание за твоя компютър да направи следно.
1. Да се свърже с компютър, чийто IP адрес е еквивалентен на мояадрес. сом.
2. Да каже на отсрещния компютър, че ще си разговарят по протокола http
3. Че иска да му прати нещата, определени за www - т. е. сайта за world wide web.

Така - това е силно опростен модел, защото в реалния свят зад един IP адрес стоят понякога хиляди уеб сайтове, самите IP адреси имат допълнение - т. е. портове и т. н., но смятам, че като някакво начало би трябвало да ти помогне.

5.   Авторката: Номер 4, не е късно. Имам ИТ чак в петък, до тогава всички коментари ще са ми от полза! :)