Споделена история от Други

Пукане на пръстите
Здравейте! На 13 години съм и още от малка си пукам пръстите на ръцете. Всеки ден. Много приятели ми казваха, че ще почнат да ми треперат ръцете, ама аз много не ги слушах и не го приемах на сериозно. А сега доста съм се притеснила, защото това ми е навик вече и не мога да спра, а като си задържа ръцете във въздуха и те леко ми треперят. Не знам, сега се опитвам да спра, но все пак искам да попитам, някой може да знае със сигурност-ще започнат ли все по-силно да ми треперят ако продължавам? Не искам като стана на 25 и да съм с треперещи ръце. А, и ако започват да треперят, това на какво се дължи?

И моля, хора, които само си предполагат да не коментират, искам да разбера!

Коментари

1.   Това с треперенето е глупост. Проблемът е, че ще те болят ставите после.

А иначе наистина е пристрастяващо като наркотик :) Но е много вредно, така че трябва да спреш! Аз също си ги пуках, и ще ти кажа как спрях: Всеки път когато си пукнех пръст се самонаказвах (било то с лицеви опори, или нещо друго). Така след известно време започна да ми прави впечатление когато си пуках пръстите (а преди това го правех механично)... Пробвай, ще стане!

3.   Успокой се - в това няма нищо опасно. Приятел масажист започва всеки свой масаж с изпукване на всички стави по тялото и прешлените на гръбнака.
При продължително напрежение ставата или прешленът преминават в леко изместено състояние, което при "изпукване" се намества обратно в релаксираното си състояние. През нощтта тази релаксация става по естествен начин и затова сутрин не можем да си изпукаме гърба примерно - всички прешлени са идеално релаксирани и наместени по време на спането. Поради което и сутрин сме с 3-4 см. по-високи, отколкото вечер.
Ако разсъждаваме логично бихме могли по-скоро да се притесним, че изпукването може по някакъв начин да увреди ставите, което за щастие не става. А това с треперенето на ръцете са пълни глупости...
Така че освен (може би неприятния за другите) звуков ефект, пукането не крие никакви опасности, дори напротив.

4.   Аз също си пукам пръстите...и не само...всичко ми пука...гърбът, вратът...кръста...чувството е яко, ама наистина не е полезно. Ставите се износват и не води до нищо хубаво. Нооо..зарибяващо е и не мога да спра хаха..

Мег*

5.   http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=53440&postdays=0&postorder=asc&start=15

6.   Не, напротив - всичко е вредно в големи количества!
Може да е полезно за единия там масаж, но аз ги пуках и сега ме болят! Кое е по-вярно - философските теории, или личния опит!?

7.   към 6 - е и аз гу пукам цял живот, но не ме боли нищо. Търси причината за болките другаде. Или обратното - оправдание във всичко.

8.   Кинезитерапевт съм.Не,не е полезно ежедневно да се пукат пръсти на ръце.Когато няма проблем в ставите,защо да се прави?Най-много да си докараш ставна нестабилност.

9.   И аз го правя...чувала съм,че ако се прави от ранна възраст (14-15,а аз го правя от както се помня) след време се получава артрит. Което е наистина много неприятно,опитвала съм да спра,но те вече сами си пукат...както и гърба врата. Но да ти кажа,майка ми също си ги пука от малка,а не съм видяла ни артрит ,ни треперене,казва че болят някой път.Но наистина не е добре за ставите.
Сиво

10.   Абе май ефектът зависи от ставите на човека....

11.   Мой приятел кинезитерапевт ми е казвал, че пукането на пръстите е полезно, но трябва да се прави по определен начин - с издърпване, а не с усукване на пръстите.

12.   Значи аз съм на 15 години и си пукам всичко от както се помня вратът,челюста,китките,пръстите,гурба,краката,рамената го правя от както се помня и все още нямам проблеми и бащами който сега е на почти 40-години и е същия и като го гледам и като го питам няма проблеми нито го боли нещо нито нищо а аз понеже съм свикнала и не си ли пукна всичко съм нервна искам да ми кажете някакъв метод да спра да се пукам ;х благодаря ви предварително

13.   Аз съм на 14 години и не мога без да си изпукам пръстите, ако не ги изпукам съм като схваната. Пробвам един начин, за да спра да ги пукам : хващам някакъв предмет и държа с две ръце и по-малко ми се пукат. Все още не съм спряла, но продължавам да го правя :)

Иси

14.   И аз си пукам моите ама не треперят. Това с треперенето ми се струва че е в следствие на тютюнопушенето а не на пукането

15.   Наистина е вредно да си пукаш пръстите! През зимата ставите яко ще ти се подуят, и аз имам навик, но вече почти съм ги отказал!

18.   На 45 години съм и от както се помня си пука пръстите но нямам проблеми със ставите. Стефан

20.   и аз постояно си пукам всичко и леко пръстите ми треперят

23.   Здравейте! Аз също си пукам пръстите от много отдавна и не мога да спра! Дори като ги вдигна във въздуха треперят леко, приятелите ми също ми казват, че като порасна ще ме болят ставите и ще ми треперят много ръцете! Моля Ви кажете ми някакъв начин да спра! Благодаря Ви предварително!
Ники

24.   Според мен нищо няма да стане, но въпреки това се мъча да го откажа

26.   аз съм професионален кинезитерапевт и в обучението ни е практиката .се изпукват не само пръстите .а и много други костни системи далеч по сложни в човешкия организъм.най известните наши лечители наричани чакръкчий точно това правят от незапомнени времена.ето и един материл научно изледване на пукането на пръстите .http://neli.bgvhod.com/2012/10/06/причинява-ли-артрит-пукането-на-кокал/

30.   И аз си пукам пръстите но ще спра веднага!!!

31.   Аз съм на 10 год пукам си пръстите от 8 додишна ако сега спра ще ми се оправят ли

32.   Според мен треперят защото си се била притеснила че може да стане и от притеснение да ти треперят .

33.   А аз си пукам и главата-и не ми пука дали ще си пукна нещо,защото така или иначе,скоро ще пукна.

35.   За жалост, до момента прочетох точно един смислен коментар - поздравления, номер 3! =) Всички други бяха от сорта "аз съм на еди колко си години и имам същия проблем". Като го имаш, мълчи си, чети и се образовай. Не е необходимо да се получава тъй нареченият спам.

А сега, на темата. Към днешна дата все още не е ясно дали пукането на пръстите е вредно или не. Едни твърдят, че води до ставни заболявания, но според други проучвания - увеличава гъвкавостта на пръстите. Доналд Унгер е направил свое проучване, в което в продължение на 60 години е изпуквал пръстите само на лявата си ръка, а на дясната не, за да има база за сравнение. Та, 60 години по-късно изпукваната ръка на господин Унгер си е жива и здрава точно толкова, колкото и неизпукваната. Както казах, това е много спорен и, според мен, недоказан въпрос /освен от Доналд Унгер/.

ПС: И, моля те, направи услуга и на себе си, и на мен и не ги слушай тези твои приятели, които ти говорят за треперене, защото това си е жива измишльотина.

36.   И аз си пукам пръстите от много малка. Татко ги пука и аз започнах покрай него. На 15 съм и съм и мама ми дава да се лакирам. Обаче аз се запалих от маникюрите и започнах да правя по сложни неща. Но когато веднъж хванах четката видях как ръцете ми треперят. Свиря на пиано и учителката ми казва да си държа ръцете далеч една от друга. Ама как... Аз го правя инстинктивно. Мама казва, го правя насън. Как да спра? Помогнете ми, Моля Ви!

37.   И моите треперят а съм на 15 притеснявам се много моля ако някои знае какво да направя да ми помогне

38.   ох малко ми олеква като чета коментарите ви :) аз съм на 22 и си пукам на ден по 20-30 пъти пръстите даже и на краката някой път хаха ( и аз от 14-15 годишна почнах май ) моя приятел все ми се кара и приятелката ми и тя ама и при мен е навик вече даже не се усещам като го правя.... забелязала съм че повечето пъти когато съм нервна го правя незнам ама дано наистина си нямам сериозни проблеми заради това след време :)

39.   Ахахаха, защо въобще сте почнали да си пукате каквото и да е по себе си? Спрете възможно най-бързо, адски вредно е! Виждам, че тук пишат повече малолетни или непълнолетни потребители. Само мога да кажа, че техните родители са твърде млади, за да имат проблеми със ставите. Дано всеки от нас доживее някъде 70-80 години и ще види, че няма да може да се мръдне от болки! Мисля, че ще е полезно да добавя и един съвет за тези с "пукащите пръсти" - в никакъв случай си мийте ръцете със студена вода, иначе ще пищите след време.

40.   Ами... аз сутрин като се събуждам... всичко ми се "пука" и вратът и прешлените на гърба и пръстите на ръцете и това наистина е като наркотик... препоръчвам като се събутите сутрин и сте като мен, и като си пукнете единия пръст да се сетите за този сайт и тази публикация и да си кажете "НЕ! това ми износва ставите! като стана на 30 години ще съм като на 60" и да спрете...