Споделена история от Други

Нямам приятели, всички около мен ми завиждат...
Аз съм мъж на 24 години, в момента нямам нито 1 приятел, всички около мен за завистливи и злобни и ми мислят злото... Роднините ми, колегите ми в работата, познати в моя квартал, "приятели" - все читави хора, които съм отдалечил от себе си, понеже когато постигна някакъв успех, злобно и завистливо започват да ме гледат с други очи, а аз усещам и виждам през маската, която си слагат... Всички знаем, че българите по принцип са невероятно злобни, завистливи и отвратителни и когато някои постига успех, всички си поставят за цел да го препънат и да го върнат по-долу, където е бил преди това...

Ще посоча елементарен пример от съвсем скоро:
Една банка ми отпусна кредит, с които си купих кола на старо... Резултат - завидяха ми на кредита, на колата, дори някои ми е издрал с ключове вратите... Все едно няма да изплащам кредит, а съм намерил парите на улицата, колата не е на 13 години, а от магазина чисто нова т.н.

Аз винаги съм бил амбициозен и съм си поставял малки и по-големи цели, които в повечето случаи съм постигал... А хората, с който ме е сблъскал живота винаги са се дразнели на желанието ми за успехи и амбициите и ме намразват, когато ме опознаят по-добре, и разберат, че е въпрос на време, желанията, мечтите и плановете, които правя, да се осъществят. Мисля, че основният проблем на Бай Ганьо Балкански е това, че когато някои постига нещо, той не се амбицира да го постигне и той, ами има за цел да го спъне и да блокира пътя му доколкото може. "Не е важно аз дали съм добре, важно е комшията да е зле"... От там идва всичко :-(

Коментари

1.   Струваш ми се горд човек, да знаеш на гордите хора винаги им се струва че са в лоша компания.

2.   Не зная какво се е случило с теб. Около мен всички хора са амбициозни и общо взето постигат целите си. И аз може да се каже, че съм така, но от друга страна тепърва започвам. Когато видя някой успял и си мисля как трябва повече да се трудя. Затова и искам такова обкръжение.
А за колата- не ми звучи да е много за завиждане. Ние българите не можем без коли и всеки дори да няма толкова пари, намира за това. Сигурен ли си, че не си паркирал на тротоар, за пример? Защото ако съм аз не само вратите ще ти издера. :П

3.   Така е,какво да се прави..съвета ми е да не ти пука

4.   Да, повечето са завистливи за съжаление. Ще намериш правилните хора. Вижда се, че можеш да го направиш. Що се отнася до хората около теб в момента....използвай това в своя полза. Игнорирай ги, не им обръщай внимание. Те нямат смелостта да постигнат това, което ти си постигнал за себе си.

И недей да подхождаш към някой "новодошъл" :) с мисълта, че ти завижда, защото има опастност това да ти стане фикс идея.

5.   Мисля, че имаш много лоша настройка към света. Не знам дали идва от родителите или от средата ти, но не си ли се замислял, че общуването е двустранен процес. Понякога ти сам предизвикваш отношението на хората към теб.
Имам един такъв познат. Все се оплаква от същото, но всъщност никой не му завижда. Той просто е заклет егоист и има такива странни реакции към останалите понякога, че просто никой не го харесва.

6.   Напусни тая държава, отиди в някой държава, където има по-добри хора - Португалия или Испания.

7.   не се предаваи народа е казал не се прави на такьв какьвто не си за да не станеш такьв какьвто не искаш да си вярваи в себе си

8.   За съжаление българите сме така - "Не е важно на мен да ми е добре, важно е на Вуте да му е зле. " Аз също съм изпитвала завист, дори за абсурдни неща от сорта на това, че съм безработна и съм зависима от родителите си. Що за болен мозък би завиждал на нещо подобно? Сега като си намерих работа въпросният завистник вече се пукна от яд, понеже не понася да има и някой дето да е по-добре от него. Така е в България за жалост - аз също се замислям сериозно за емиграция. Навън нравите и хората са други - притествам всеки да го направи.

9.   Всичкото е вярно, но мога да ви кажа, че не само българите са такива! Едва ли не само в България хората са толкова завистливи - да, да.

10.   Българите освен, че много се дразнят някой като успява, са големи песимисти и само се оплакват, но нищо не правят, а някой като прави за да се развива, го оплюват. Не виждаш ли че са нито напред, нито назад? Ако някой е 2каджия му се смеят, ако е за 6-ци му викат зубър! Разбери, българите са така, недоволни от положението при всякаква ситуация, но пасивни в подобряването му. Има и изключения разбира се, но самия факт, че създадена 681г държава има още села без канализация, от елементарна хигиенна култура трябва да не се примиряват с това, но са се примирили, а има държави от 17 век и определено са развити, при положение че са колкото 3 -4 Българии.

11.   10, съгласна съм, но само с първото ти изречение. Не си прав обаче, че българите са се провалили като държавници - има ни, докато 99% от „държавите“ от Средновековието ги няма. Това е достатачно. Византия я няма дори, нас ни има. Нито една държава, която ни е поробвала някога я няма - и Османската имоперия я няма дори!
Българите сме големи сървайвъри. Първо да оцелеем, всичко друго - допълнителна екстра.
Не всички са завистливи и т. н. - зависи от града, дори от квартала, от семейството. На хора като автора мога да препоръчвам да се премести в квартал, в които също живеят динамични и амбициозни хора.

12.   Вярно е, че повечето са завистливи и не се замислят затова, че на теб ти е коствало много, за да постигнеш това благосъстояние и, че всеки, ако реши може да постигне по-добър живот вместо постоянно да слухти по чуждите съседски врати и да наднича в чуждата паница...