Споделена история от Други

За какво харчите парите си ?
Здравейте :)
Искам да пусна една по - разпускаща темата.
Въпроса ми е за какво с най-голямо желание харчите парите си, какво обичате да си купувате, без да изпитвате угризения? :)
Задавам въпроса защото често ми се случва да си купувам разни неща, понякога по-скъпи, друг път не, но в много случаи след това си задавам въпроса дали реално съм имала нужда от това нещо, или пак пари хвърлени на вятъра?

Коментари

1.   Главно за пътувания. И за СПОМЕНИ като цяло.. за това цена няма и НИКОГА не се чудя дали парите са хвърлени на вятъра.

Този въпрос си задавам единствено, когато си купувам материални неща. Например, наскоро ми откраднаха телефона и се наложи да си купувам нов. Това бяха най-ужасно похарчените пари.. както и за лаптопа ми.. но за него се наложи, тъй като заминах да уча в чужбина и нямаше как

Ако нещо ми е наистина необходимо, тогава си струва парите. Ако обаче просто се лигавя и мина да си купя някоя блузка, тогава знам, че парите са хвърлени на вятъра, защото едва ли имам спешна нужда от тази нова блузка :D

2.   Ооо, пари за всякакви удоволствия може да се харчат. И за материални блага, и за пътуване (почивки) и за инвестиции, за сбъдване на детски мечти, хобита, интереси и какво ли още не. Зависи от приоритетите и желанията на хората. Не всички ги удовлетворява да харчат само за себе си. Важно е да умеем правилно да управляваме парите си и да не зависим само егоистичните си материални прищевки, защото както казахте - голяма част похарчените средства за лъскви продобивки действително нямат съществена стойност и правят живота ни по-щастлив до едно време, след това и те губят стойност. Мярка трябва да имаме. Не може да бъдем само консуматори в този живот.
Иначе аз лично нямам големи доходи и не обичам да харча. Бих искал да харча, но се съобразявам. Ако имах, или ако имам след време в началото също няма да харча особено. Не завиждам и не ме прави особено щастлив от придобивка на скъпа кола. Желая къща, не дворец. Желая да пътувам и качествена храна. С повече пари бих и с политика да се занимавам, бих осигорявал хиляди хора на работна заплата, но знаете ли - човек се променя. Днес не ми трябва личен хеликопетер, но ако имах пари, дали нямаше да си купя? А масата хора нямат пари за елементарни нужди и храна...

3.   Ами аз съм голямо момиче, работя и мога да си харча парите както си искам, но за съжаление повечето отиват за сметки, храна и транспорт. А тези, които ми остават ги харча за различни глезотийки-например онази страхотна чанта или страхотните обувки, които видях в мола (луда съм на тема чанти и обувки), може и за 100001 чифт обици (после ми е съвестно, защото имам твърде много дранкулки) или пък за глезене в някой салон за красота, педикюр, маникюр, нова прическа, а и винаги е приятно да се поглезиш с някоя козметична процедура... ей за такива типично "женски неща" си харча парите, но понякога купувам и книги или ходя на театър или концерт, освен това излизам с приятели на кафе или на пица, по-рядко и на бар. Обаче най обичам да харча парите си за пътувания и екскурзии. За съжаление струват скъпо, та не мога да си позволя екскурзии до екзотични места (ах, как искам да видя карнавала в Рио! ), но поне някоя екскурзия в Европа мога да си позволя. Та така, зависи колко пари събера. Ако са повече отивам до Рим, Париж или Атина, ако са по-малко се задоволявам с нова чанта и маникюр или среща на кафе с приятелка. Ех, ако бях богата... щях да обиколя света! Ама с една заплата и то българска, не става! :((

4.   За детето си ги харча. Купувам нужни и ненужни неща, но не съжалявам.

5.   Обичам да харча за дрехи, обувки, козметика, всякакъв вид мазилца за ръце, тяло парфюми и т. н.. Също обичам да купувам подаръци на приятеля ми.. Изпитвам огромно удовлетворение когато си купувам неща, които ми създават удобство и уют, като мек халат за къпане, пухкави пантофи, завивки от гъши пух и т. н... Към храната единствено плодовете с кеф си ги купувам...
Ж. 23

6.   Обичам да харча пари за екскурзии и пътувания. Никога не съжалявам за пари похарчени за това. Харча пари също за дрехи, обувки, аксесоари, книги, храна (мн сладки неща), кафета и излизания навън. Общо взето май е само това.

7.   Книги и дрехи най-вече. Гледам да се сдържам, но имам ли малко повече пари и все си взимам по нещо. И за гримове обичам да давам, какво и разни козметики.

8.   Ирландска бира, математическа литература.

9.   Най-вече за пътувания, дрехи и техника. За неща, които знам, че си заслужават и ще ги ползвам в продължение на години. Купувам си доста скъпи, но за сметка на това малко на брой дрехи и обувки. За мен не си заслужава да харчиш много за нещо, което може да се изпие, изяде, изпуши и т. н. Очаквам да ме нападнат интелектуално извисените индивиди, които чакат да дойде Петък и да хвърлят салфетки в местната чалготека. Peace. :)

10.   За трева нямам особено големи угризения и като си купя някоя хубава дреха, но да не е много скъпа/

11.   Харча парите си за осигуровки, сметки, храна и лечение. А ако някой ден ми останат за друго с най-голямо удоволствие бих ги харчила за неща, които ще ме накарат да се чувствам добре-хубави дрехи и обувки, екскурзии, почивки, подаръци за любимите хора и т. н.

12.   За ядене, сметки, ремонти, малко дрехи и обувки.

13.   Ами аз лично си харча по голямата част от заплатата за пиене, жени и хазарт. Каквото остане го профуквам за глупости.

14.   Храна, книги и учебници са неща, които лично на мен са ми най-необходими. Иначе и дрехи си купувам, и храна за домашните си любимци. Като цяло неща, от които имам нужда, но нека си признаем всеки от нас малко или много харчи парички за някоя глезотийка. :))

15.   храна, отопление, лекарства

16.   Нямам угризения за нищо, като имам давам, като нямам- няма да давам. И без това работя в месарския на баща ми и той ми плаща по 20 лева, за къде ще ги пазите тия пари, за отвъдното ли? Че съм дал 2 лева за един шоколад, защо да ме е яд, правете си густото, бре, хора. Затова са парите

18.   Честно казано от 10 години давам пари на вятъра :D Аз обаче до скоро много пиех, играех хазарт, взимах стимуланти и т. н. Малко по-малко като се отказох от всичко сега даже незнам за какво да си харча парите... Винаги съм смятал, че трябва за нещо да си харча парите... Да има няква ползва от живота и да се забавлявам, разбирасе наскоро открих, че не е нужно да си надрусан, че да се забавляваш :D

20.   Пари? Къде??? Имам само най-големи желания

21.   Една голяма част от парите ми давам за марихуана. Обичам да пафкам редовно, чувствам се добре, успокоявам се... Но едва ли повечето от вас ще ме разберат. Иначе понякога харча за пико. Но то е на някакви "периоди", тоест не взимам често. И не съжалявам... Някои пушат цигари, други са залепени за чашката, трети "живеят" в игралните зали.. Всеки сам си носи кръста. Един път се живее..
ж, 24

22.   Обувки и дрехи са ми любимите. Не, че харча моите пари де, щото съм на 17 ама пак най-обичам за тези неща да давам пари. На второ място е техниката - таблет, смартфон, смарт часовник, обикновен часовник. Момче съм - да отбележа за статистиката :-)

24.   Естествено за хобито ми-там отиват най-много пари и не изпитвам никакви угризения относно харченето им.

25.   За нищо, защото нямам такива. Но ако имах, щях да ги харча, не за материални неща, а за преживявания. ( например щях да пътувам многоо ) За съжаление, това сега са мечти, но някой ден... ще се сбъднат. :)

26.   За гримове! Момиче на 17 съм, още от 15 годишна някъде проявявам много голям интерес към грима и развивам този си интерес. Когато стана на 18 ще изкарам курс за професионален гримьор, защото сега нямам възможност да пътувам до съседния град, където планирам да карам курса. Като взема книжка-тогава. Купувам си всякакви продукти, както от нисък, така и от висок клас без никакви угризения. Имам палитри със сенки от 100 лева и по-скъпи. Работя лятото, взимам стипендия за успех и спестявам всяка стотинка. Не се вълнувам толкова от дрехи, обувки и бижута, като останалите момичета. Доста съм добра в спестяването и винаги, когато си харесам нещо имам доста спестявания.

27.   Хранааа <3

28.   В България като си дойда най-вече за курви и бело да знам че не е правилно но обстановката така ми влияе.

29.   За евтин алкохол и книги

30.   В чужбина съм, не пия, не пуша, по жени не ходя и си скъсвам гъза от работа и борба с тъпаци и трябва да разпускам. Имам колекция от стари компютри, видео конзоли и портабъл гейм конзоли и всекви електоники. Има, няма към 10 хилки съм профукал, ама иначе ще откачим и те така....

31.   За какво харча с удоволствие - книги (правна литература), пътувания, ресторанти, дрехи и козметични процедури, уиски и секси бельо и качествена био храна, театър.
За какво всъщност харча по-голямата част от парите и то БЕЗ никакво удоволствие- сметки, храна (не био), цигари, гориво, домашни потреби... Може би най-голямата част от парите ми отиват в Кауфланд, за жалост...

32.   За какво харча с удоволствие - книги (правна литература), пътувания, ресторанти, дрехи и козметични процедури, уиски и секси бельо и качествена био храна, театър.
За какво всъщност харча по-голямата част от парите и то БЕЗ никакво удоволствие- сметки, храна (не био), цигари, гориво, домашни потреби... Може би най-голямата част от парите ми отиват в Кауфланд, за жалост...

33.   От авторката : Благодаря на всички за искрените отговори :) И аз като жена харча най-вече за дрехи, обувки, козметика, храна, и също обичам да пътувам, макар, че нямам голяма възможност за дестинациите, които харесвам.
Радвам се, че повече хора се включиха, единствено не разбирам тези, които употребяват наркотици и алкохол, но в никакъв случай не упреквам никой, както казахте - това е въпрос на личен избор и всеки сам решава как да живее живота си :)

34.   Момиче на 19 съм.
Кажете от къде ги печелите толкова пари в България, че да се чудите чак за какво да ги похарчите?
На мен парите за нищо не ми стигат, да свикнала съм с висок стандарт на живот можеби за това се оплаквам понякога, но аз лично невиждам кой взима толкова пари, че да може да се чуди какво точно да си вземе.
Дрешки, цигарки и до там пари няма.
За съжаление в България невиждам как може да ти остават пари и да се чудиш за какво да ги пръснеш при положение, че има семейства, който с "големите" заплати немогат да си платят сметките за вода, ток и храна камоли да им остават.
Тук май, който има толкова пари явно не работи в тази държава или си ги изкарва много "законно".
Успех като разберете от къде да ги намеря тия пари, че да се чудя за какво да ги пръсна ми с обадете.
Иначе обичам много да пътувам винаги когато имам възможност съм с приятели навън обичам да се возя и да слушам музика просто ей така безцелно извън града.

35.   Аз го карам малко на разточителство, харча за ротативки, за тотото, за билети от националната лотария, напоследък започнах да продавам и охлюви на улицата, ама май повече губя, отколкото печеля.

36.   Напротив номер 34. В България също могат да се печелят и изработват не малко пари. Разбира се проблемите не са само в заплатите.
Смятам, че средно месечен доход от 3000 до 4, 5 хил. лв. покрива повечето разходи на едно 4-членно семейство. Както и позволява харчене за удоволствие. А това, че не всеки втори знае и може да изкарва такава сума, не означава, че е незаконна. Най-много се оплакват тези, които имат не малко. Въпреки че шофират коли за по 100 бона.
В развитите държави със средно висока заплата отново не можеш да си позволяваш много. Тук там почивка, наем за квартира, храна и отново на работа.

37.   Харча по-малко от половината от месечната си заплата. Не че е голяма, просто съм минимизирала оптимално разходите си така, че да спестявам по-голямата част. Най-общо месечно разходите ми са:
-100лв. месечно за транспорт
-70лв. за цигари
- 30лв. дневни за работа - отиват най-вече за някоя вафличка, дъвки, солети и др. (като практиката ми е да си приготвям кафе и обяд от вкъщи)
-300лв. давам на майка ми (това е моят принос за семейния, че живея още при родителите си)
-100лв. за излизания козметика дрехи разни (като тук да се има предвид първо, че предпочитам излизания, които не са толкова "ресурсоемки" и уикендите ги прекарвам в бране на билки, горски плодове, гъби, разходки по еко-пътеки и т. н. ; дрехи купувам само втора употреба, като е достатъчно да ми харесва материята - понеже мога да шия, моделите ги преправям според собствените си предпочитания, книги чета електронни, за последната година съм купила само две книги, които много исках да прочета, а в уеб така и не ги намерих, на маникюр и козметик не ходя, справям се сама вкъщи, правя си домашни маски за лице и коса, на фризьор - веднъж на три месеца за подстрижка, козметика почти не купувам - участвам в разни томболи и печеля, или взимам мостри от приятелка, която работи в аптека.

Освен редовната ми работа обаче, имам и втора - от вкъщи, с която съм ангажирана в свободното ми от активния трудов ангажимент време. Приходът от нея на този етап е малък, но е с тенденция да се увеличава през следващите месеци.
Така всичко, което остане, спестявам.
Само за една година спестих 5000лв без никакъв стрес и напрежение. Една част от тях ги инвестирах в образование - уча магистратура и там отиват доста пари. Друга част ще отиде в един планов ремонт у дома, за който преди все не ми оставаха пари.

Общо взето от всичко, най-много мразя да харча пари. Разбрах, че на човек му е нужно изключително малко, за да живее качествено и щастливо. Нужно е само да се освободим от консуматорското си мислене и желанието да купуваме вещи, които не са ни от жизнена необходимост.
Не разбирам това непрекъснато хленчене, че заплатите са ниски, животът е скъп и парите не стигат. Ами че ние живеем по-охолно от около 3/4 от световното население! Замислете се върху това!

38.   Аз харча парите си за себе си :)

ж30